Turkcell Çekmiyor 2023 Çözümü: Çekim Gücü ve Şebeke Ayarları

2023 yılı Turkcell çekmiyor problemlerinin çözümü sanılana göre oldukça kolaydır. Gerekli şebeke ayarlarının yapılması sonucunda Turkcell hatta sahip telefon ve internetin çekmeme durumu ortadan kaldırılacaktır. Turkcell çekmiyor 2023 yılının genel bir problemi olarak görülse de aslında bu durum diğer operatörler için de geçerlidir.

Turkcell telefon çekmiyor problemi ile karşılaşılması halinde bazı şebeke ayarlarının düzenlenmesi gerekebilir. Bunun yanı sıra telefon ya da internet sağlayıcı ile ilgili problemlerin de saptanması önemlidir. Telefon modeli, evin Turkcell şebeke noktalarına karşı olan uzaklığı, hatta evin bulunduğu cephe bile bazı durumlarda şebeke çekmemesine neden olabilmektedir. Bu noktada sizler için sıraladığımız 8 Turkcell şebeke problemi hakkındaki çözüm önerilerimizi denemelisiniz.

Turkcell, mobil telefon hizmetleri sunan GSM operatörlerinden biridir. Aynı zamanda mobil internet, evden internet gibi hizmetleri de sunan Turkcell operatörü hakkında son zamanlarda bazı şikayetler alınmakta. Turkcell telefonum çekmiyor ve Turkcell hattı internete bağlanmıyor sorunların çözümleri nedir? Turkcell çekim gücü arttırma yöntemleri gibi sorunlar insanlar tarafından sıklıkla araştırılan sorunlardan bazılarıdır. İşte Turkcell çekmiyor 2023 sorunlarının çözümü hakkında bilinmesi gerekenler.

Turkcell Telefonum Çekmiyor Sorunu Hakkında

Turkcell yaptığı planlı alt yapı çalışmaları ile iletişim kalitesini ve bağlantı hızını güçlendirmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle planlı çalışmalar yürütmekte ve belli bölgelerde çalışmalardan dolayı kesintiler meydana gelebilmektedir. Planlı çalışma duyuruları Turkcell GSM operatörünün kendi web sitesinden düzenli olarak duyurulmaktadır.

Eğer sorununuz sadece sizin yaşadığınız bir sorun değil de etrafınızdaki insanların da yaşadığı bir sorun ise bu durum bölgesel bir çalışmanın sonucu olabilir. Planlı çalışmalar kısa sürede tekrar hizmet verimini aktif etmeyi hedefleyen çalışmalar olduğu için sorununuz uzun süre devam eden bir sorun olmayacaktır. Turkcell servis yok hatasının nedenlerinden biri planlı çalışmalardır.

Turkcell Şebeke Yok Çözümü ve Ayarları 2023

Turkcell çekmiyor probleminin temelinde çoğu zaman şebeke kaynaklı problemler yatmaktadır. Turkcell şebeke ayarları sayesinde telefonun ya da internetin çekip çekmemesi sorunları da aşılabilir. Şebeke kaynaklı çekmeme durumu yaşanması halinde sorunun tam olarak ne olduğunun saptanması gerekmektedir. Evinizde sık sık internetin gittiği, telefonunuzun şebekeden koptuğu durumlarda, telefonunuz ya da modem kaynaklı olup olmadığından emin olmalısınız.

Şebeke kaynaklı sorunlar genellikle telefonun işletim sistemi, yazılımı ya da bulunulan bölgedeki baz istasyonlarının durumu ile alakalıdır. Aynı zamanda SIM kartın bulunduğu hazne içerisinde meydana gelen deformasyonlar da kimi zaman şebeke problemi yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda hattınızı başka bir telefona takarak kullanmayı deneyebilir, mekan değiştirebilirsiniz. Sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını bulmak size çözüme götürecektir. Başlıca Turkcell şebeke çekmeme sorunları ve çekim gücü sinyalin zayıf olduğu nedenler 2023 yılında şunlardır;

 1. Yanlış şebeke modu seçimi
 2. Baz istasyonu yetersizliği ve arızalanması
 3. SIM Kart uyumsuzluğu veya yanlış takılması
 4. Cep telefonunun zayıf pil gücü veya tasarruf modu
 5. Bölgenizde Devlet Erkanı ziyaretlerinde jammer kullanılması
 6. Turkcell bölgesel planlı çalışmalar

Turkcell Şebeke Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Turkcell şebeke sorunu bildirme eylemi ile müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek şebekeniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer Turkcell operatöre sahip olan telefonunuz çekmiyorsa bunun için önce sorunun belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayede sorunun kaynağı olan noktaya anında müdahale edilerek şebekeniz güçlendirilebilir.

Turkcell operatörlerde şebeke sorunu yaşıyorsanız çekim gücünü arttırmak adına 2G bağlantıyı deneyin. Bunun yanı sıra eğer varsa telefonunuzun kılıfını da çıkartarak şebekenizi daha güçlü kılmanız mümkün olacaktır.

Yanlış Şebeke Modu Seçimi

Yanlış şebeke modunun seçilmesi durumu da telefonunuzun çekmemesi için önemli nedenlerden biridir. Örneğin telefonunuz 4.5G uyumlu değilse ve siz 4.5G modunu seçtiyseniz şebekenizde problem oluşacaktır. Bu yüzden mutlaka hattınızın ve telefonunuzun uyumlu olduğu modu seçmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde eğer hattınız Turkcell 4.5G uyumlu ise o zaman da Şebeke Ayarları kısmından 4.5G modunu seçmeniz önerilmektedir.

Baz İstasyonu Yetersizliği

Turkcell çekmiyor problemi ile karşılaşmanızda baz istasyonunun yetersiz olması durumu da önemli bir etken olarak ön plana çıkıyor. Şebeke modunuz her ne kadar doğru ayarlandıysa da baz istasyonuna uzak olmanız halinde hattınızda çekmeme problemi doğacaktır. Bu yüzden baz istasyonuna yakın bir konumda olmanız önemlidir.

Turkcell Çekim Gücü Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Turkcell mobil operatörünü kullanan ve çekim gücünden şikayetçi olanlar Turkcell çekim gücü arttırma yöntemleri olarak; Çağrı ve internet bağlantı kalitesini arttırmanın yollarından biri de cihazının yazılım güncellemelerini kontrol etmektir.

Özellikle İOS 5 ve üzeri için işe yarar yöntemlerden biri olan yazılım güncellemeleri bölgesel olmayan sorunların bazılarına çözüm getirebilmektedir. Cihazınızın yazılım güncellemesi varsa mutlaka sürümünüzü yükseltin. Bu süreçte cihazınızın şarjda takılı olduğundan emin olun.

Çekim gücü arttırmanın bir başka yolu da telefonları kılıfsız kullanmaktır. Telefonların kalın kılıflar ile kullanılması bazen sinyal çekim gücünü azaltabilir. Özellikle metal kasalı kılıflar sinyali bloke etme konusunda herkesi şaşırtmakta.

Turkcell Hattınız Çekmiyor ise Yapmanız Gerekenler Nedir?

Cep telefonunuza “GSM Signal Meter” uygulaması yükleyebilirsiniz. Böylece Turkcell çekim gücünün en kaliteli olduğu yeri detektör ile arar gibi bulur ve kaliteli bir görüşme sağlayabilme imkanı elde edersiniz. Bu uygulama birçok ücretsiz sürümü ile uygulama marketlerde mevcut. Diğer yöntemler olarak Turkcell hattınız çekmediği zamanlar şunları yapın;

 • Farklı olarak Turkcell hattınızın bağlı olduğu telefon ayarlarından 2G’yi seçin.
 • Bu işlemi yaklaşık 5 adımda yapılabilir.
 • Ayarlar>Mobil Ağlar> Veri Dolaşımı>Sadece 2G seçeneğini tercih edin.

Çünkü dağ başı gibi 4G’nin çekmediği alanlarda etki gücü çok daha geniş olanları kapsayan 2G ile iletişim kurmak daha kolay olacaktır.

Genel Olarak Turkcell Çekmeme Sebepleri Nelerdir?

Turkcell çekmiyor ne yapmalıyım sorusunun cevabını almak için öncelikle çekmeme durumunun hangi sebepten kaynaklandığını bilmek gerekiyor. Sorunun ne olduğu tam olarak anlaşıldığında Turkcell hattım evde çekmiyor ne yapmalıyım sorusunun da cevabı verilmiş oluyor. İşte, şebeke sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilecek başlıca sebepler;

SIM Kart Uyumsuzluğu veya Yanlış Takılması

Turkcell SIM kartınızın kart yuvasına yanlış takılması sonucu bazı şebek problemleri yaşamanız mümkündür. Aynı şekilde SIM kartın cihaz ile uyumsuz olması halinde de telefonun çekmemesi mümkündür. Kartınızı 4.5G uyumlu bir cihaza takarken SIM kartın da 4.5G destekliyor olması gerekmektedir.

Baz İstasyonlarının Yetersiz Gücü veya Yetersiz Etki Alanı

Turkcell şebeke sorunlarının başında baz istasyonlarının yetersiz etki alanı da gelmektedir. Buna göre bulunduğunuz ortam baz istasyonuna uzaksa telefonunuzun çekmeme ihtimali yüksektir.

Aynı zamanda dönem dönem yaşanan yoğunluklar nedeniyle de baz istasyonlarının etki alanı azalabilmektedir. Yoğun dönemlerde baz istasyonlarından gelen sinyalin kimi kullanıcılara ulaşması mümkün olmayabilir. Bu yüzden de telefonunuzun çekmemesi mümkündür.

Cep Telefonunun Zayıf Pil Gücü veya Tasarruf Modu

Turkcell çekmiyor ifadesinin kullanılmasında kullandığınız cihazın zayıf pil gücünün de etkisi olabilmektedir. Düzenli ve kaliteli bir şebeke sinyali almak adına cihazınızın pil oranının en az %20 olmasına özen göstermelisiniz. Aynı şekilde tasarruf modunda olan telefonların da yeterli şebeke sinyali alması için harcadığı enerji oldukça azdır.

Turkcell İnternet Çekim Gücünü Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Turkcell internet çekmiyor problemi ile karşılaştığınızda bu konuda alacağınız bazı önlemler bulunmaktadır. Buna göre öncelikle telefonunuzun gerekli olan internet ayarlarını yapmanız gerekir. Kimi zaman kullandığınız cihazın internet ayarları resetlenip sıfırlanabilir. Dolayısıyla internette sorun yaşarsanız ilk iş olarak internet ayalarına göz atmalısınız.

Tüm bunların yanında cihazınızda olan bazı mobil uygulamalara reset atmak ya da kaldırıp yeniden yüklemeniz gerekebilir. Uygulamalara gelen otomatik güncellemeler kimi zaman internet erişiminde sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca kalabalık bir ortamda iseniz de internete girmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Yoğun kalabalıkta internete bağlanmak her zaman normale oranla daha zordur.

Turkcell 4.5G Açma ve Kapatma Ayarları

Turkcell 4.5G başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin atması gereken birkaç önemli adım bulunmaktadır. Buna göre eğer 4.5G destekli bir cihaza ve hatta sahipseniz 4.5G yazarak 2200’a SMS göndermelisiniz. Aynı zamanda Turkcell şubelerinden ya da Turkcell müşteri hizmetleri çağrı merkezi üzerinden de 4.5G için ön başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer 4.5G uyumlu cihazınız ve hattınız yoksa da buna uygun adımları attıktan sonra başvuru işlemini yapabilirsiniz. 4.5G için kapatma işlemi yapmak için de 3G yazarak 2200’a göndermeniz yeterlidir.

Turkcell Superbox Çekimgücü Nedir Neden Çekmez?

Turkcell Superbox, Superonline tarafından sağlanan ve SIM kart ile çalışmakta olan bir internet sağlayıcısıdır. Superbox, taşınabilir bir cihaz olduğundan dolayı seyahatlerde ve mobil olunması gereken pek çok alanda tercih edilmektedir. Fiber hızında ev interneti sağladığı bilinen bu teknoloji, kaliteli bir çekim gücüne sahiptir.

Turkcell çekmiyor probleminde Superbox’ın da incelenmesi gerekebilir. Buna göre Turkcell şebekenizin Superbox ile uyumlu olması çekimgücü bakımından önemli bir etkendir. Aynı zamanda cihazın ulaşılabilir bir alanda olması da sağlıklı bir internet erişimi için önemlidir. Tüm bunlar sağlandığı zaman Turkcell çekmiyor problemi de büyük olasılıkla çözüme kavuşacaktır.

Turkcell Şebeke Adı (Volte) Değiştirme Nasıl Yapılır?

Turkcell şebeke adının değiştirilmesi için de birkaç adımın atılması yeterli olacaktır. Buna göre iOS ya da Android işlemcili cihazlarda yer alan uygulamalar sayesinde Volte adının değiştirilmesi mümkündür. Sms ile yapmak isteyenler HDSES yazarak 2200’a sms yollamaları yeterlidir.

Turkcell şebeke adının değiştirilerek farklı bir isim ile tanımlanması halinde cihazınızın şebeke yazısı kısmında volte çıkacaktır. Daha önce Turkcell tarafından sağlanmayan volte hizmeti, yapılan değişiklikler ile birlikte Turkcell operatör kullanıcılarına sağlanmıştır.

Turkcell Çekmeyen Hat İçin Şikayet Hattı

Turkcell de sorun mu var 2023 geri bildirimleriniz için 0532 757 07 07 numaralı telefonu ücretsiz olarak arayabilirsiniz. Turkcell çekmiyor ve bazı şebeke sorunlarına neden oluyorsa Çağrı Merkezi üzerinden gerekli şebeke desteğini alabilirsiniz. Aynı zamanda turkcell.com.tr adresi üzerinden de Tüketici Şikayet Formu işlemlerini başlatabilirsiniz. Diğer Turkcell iletişim numaraları;

 • Turkcell Müşteri Hizmetlerinden destek almak için: 0532 532 00 00
 • İsterseniz: Turkcell planlı çalışmalar adresinden bölgenize ait duyuruları görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu