En İyi Netflix Gerilim ve Korku Dizileri 2023 Tavsiyesi

En iyi Netflix gerilim ve korku dizileri 2023 yılında tavsiye önerileri; Hem sürükleyici hem de merak uyandırıcı popüler olanlar arasından seçilmiştir. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan diziler kısa sürede milyonlarca izleyici tarafından izlenmiş ve beğenilmiştir.

Aşağıda sizler için Netflix içerisinde yer alan korku ve gerilim dizilerini sıraladık. Listede yer almayan ve sizin izleyip beğendiğiniz korku- gerilim temalı diziler varsa bunları yorumlar kısmında hem bizimle hem de diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz. İşte 2023 yılında en iyi, popüler Netflix korku ve gerilim dizileri;

 • Marianne
 • Stranger Things
 • Van Helsing
 • The Haunting of Hill House
 • The Haunting of Bly Manor
 • The Strain
 • Bates Motel
 • Santa Clarita Diet
 • The Mist
 • Crazyhead
 • Slasher
 • 10.Ghoul
 • Chilling Adventures of Sabrina
 • Paranormal
 • Dracula
 • La Révolution

Marianne (Cadı Dizisi)

 • IMBD Puanı: 7.5
 • Google Beğeni Yüzdesi : %92
 • Dizinin sezon sayısı: 1 sezon

Marianne (cadı dizi), Netflix korku-gerilim arasında çekilen yapıtlar arasında ciddi anlamda ön plana çıkmayı başaran bir yapım. Dizinin konusunda Emma Marsimon ismindeki bir yazar sürekli korku kitapları yazmaktadır. Son kitabını yazdıktan sonra artık korku türüne yer vermeyeceğini bildirir.

Kitabı için imza günü düzenlerken, 15 yılı aşkın süredir görmediğini çok eski bir arkadaşının gelmesi olayın seyrini değiştirir. Arkadaşı yayınladığı kitaplar nedeni ile annesinin kötü günler geçirip kendisine zarar verme çabası içinde olduğun bildirir. Emma’da hiç istemiyor olmasına rağmen doğmuş olduğu topraklara geri dönme zorunluluğu hissetmektedir. 

Stranger Things

2016 yapımı bilim kurgu tarzında olan dizi Netflix gerilim – korku kategorisinde hala devam etmekte ve toplam 5 sezon olacağı bilinmektedir. En İyi Drama Dizisi dalında Emmy ödülü alan dizi 2 sezon yayımlanmış ve 3. Sezon için de izin almıştır. Bir kaza sonucu paralel evrenin ortaya çıkması ve kasaba halkının bu durumdan zarar görmesini konu alan dizi kısa sürede milyonlarca kişi tarafından beğenilmiştir. %96 oranında Google beğenme almış ve IMDb puanı 8.7’dir.

Van Helsing

Aynı isimle çevrilmiş Hugh Jackman’ın başrolünü oynadığı filmin Netflix gerelim ve korku dizisi olarak piyasa çıkan yapım 4 sezondan oluşmaktadır. Vampirlere karşı direnen insanları konu edinen dizi kısa sürede binlerce seyirciye ulaşmıştır.

The Haunting of Hill House (Tepedeki Ev)

Aynı isimli Shirley Jackson’ın romanından uyarlanan Tepedeki ev dizisi izleyenlerin psikolojisinden kurtulamadı öne sürülen diziler arasındadır. 10 bölümden oluşan dizi kısa sürede geniş izleyici kitlesi kazanmış ve halen yeni izleyiciler tarafından keşfedilmektedir.

Tepedeki ev Netflix gerelim ve korku dizisiniz konusu; tadilatta olan evlerinin tadilatı bitene kadar tepedeki evde yaşayan bir ailenin sürekli ev tadilatında gerçekleşen sorunlardan dolayı tepedeki evlerinde kalmaya devam etmelerini ve her geçen gün ruhlar ile (paranormal) olaylar yaşamaya başlamalarını konu edinmektedir.

Bu olayların sonucunda kayıp veren aile aradan geçen 26 yıl sonra aynı evle tekrar yüzleşirler. Korku ve gerilimin izleyiciyi hapsettiği dizi Netflix en iyi korku dizileri arasında yerini almaktadır. 

The Haunting of Bly Malikanesi

Tepedeki evin devamı olan The Haunting of Bly Malikanesi Netflix dizisi yine ruhlar alemi türünde gerilim ve korku dolu sahneler ile en sevilen diziler arasındadır. Konu özeti; Genç bir kızı olan evli çift bir kaza sonucu hayatını kaybederler. Yaşadıkları malikanenin yetkilileri küçük kıza bakması için bir bakıcı tutarlar ve bakıcının malikaneye gelmesiyle birlikte sıra dışı olaylar yaşanmaya başlar. %88 Google oranı ve IMDb puanı 7,4 olarak belirlenmiştir.

The Strain

Bir uçak kazası sonucu kurtulan yolcuların vampire dönüşmesi ve bu olayların yanı sıra gerçekleşen doğa üstü olayları konu edinen Netflix gerilim, korku türünde olan dizi 2014 yılında yayımlanmaya başlamış ve 2017 yılında final yapmıştır. IMDb puanı 7,3 ve Google beğenilme oranı %89’dir.

Santa Clarita Diet

Bir kaza sonucu zombiye dönüşen kızlarını hem çevresinden gizlemek hem de insan etine olan düşkünlüğünü gidermeye çalışan sıradan bir çiftçi ailesini konu alan dizi Netflix’de hem korku hem de komedi kategorisinde yer almaktadır. Korkunun olmadığı yerlerde izleyiciyi ara ara güldüren dizi 2 sezon olarak yayınlanmış ve yakın zamanda 3 ve 4. Sezonlarının da geleceği duyurulmuştur.

Bates Motel

Yazarlığını Joseph Stefano’nun yaptığı Psyhco isimli romandan uyarlanan dizi, karakterimizin sapık olmadan önceki haya hikayesini anlatmaktadır. 5 sezonu yayınlanan Netflix dizide bir ara ünlü şarkıcı Rihanna’da rol almıştır. 

The Mist 

Yine bir başka kitaptan uyarlanma Netflix korku ve gerilim türünde dizide en ünlü yazarlardan birisi olan Stephen King’in sinemaya aktarılan bu eserinde bir kasabanın çevresini saran sis bulutunu ve bu sis bulutu içinde ortaya çıkan yaratıkların insanlara zarar vermesi, insanlarında bu sisten kurtulma çabalarını anlatmaktadır. 

Crazyhead

2 genç kızın kendilerini keşfetmeye başladıkları sırada başlarına gelen zorluklarla başa çıkmasını ve ekstra olarak iblis avcılığı yapmalarını konu almaktadır. Gerilim, korku türünde olan Netflix Dizisi 1 sezon ve 6 bölümden oluşmaktadır. Birçok izleyici tarafından beğeni toplayan dizi 2 adet ödül kazanmıştır.

Slasher

Netflix slasher korku dizisinde; Anne ve babasının öldüğü eve karısıyla birlikte geri dönmelerinin ardından kasabada birbiri ardına işlenen cinayetleri çözülmesi amaçlanır. Başrolümüz olayları çözmek için anne ve babasının katilinden tavsiye almaya gider. Bunun ardından kasabada hayatta kalmak için bilgi ve ipuçları edinmeye çalışır.

Ghoul

Askeri hapishanede kalan şüpheli ve tuhaf davranışları olan bir suçluyu sorgulamakla görevlendirilmiştir. Genç sorgucu Nida Rahim bu sorgu sırasında mahkûmdan bir şey öğrenmek yerine mahkûmun Nida’nın en derin sırlarını ortaya çıkarmasını Netflix dizisinde konu almaktadır. Bu duruma sinirlenen genç sorgucu mahkûm hakkında geniş bir bilgi edinmeye çalışır ve bu yolda başına bir sürü olay gelmektedir.

Chilling Adventures of Sabrina

Yarı insan ve yarı cadı olan Sabrina’nın 16 yaşına girmek üzereyken zor bir karar verme süreciyle karşılaşmasını anlatmaktadır. Sabrina insan olmak ve cadı olmak arasında kalır. Bu seçimi yaparken diğer iblislerle de savaşmayı göze almalıdır. 

Paranormal

1960’lı yılları konu alan film hematolog olan Dr. Refaat Ismail yaşadığı paranormal olayları araştırmaya koyulur ve bu konuda üniversiteli meslektaşından yardım istemektedir. Kısa sürede binlerce izleyicinin beğenisini kazanan 2020 Netflix yapımı dizi en iyi korku kategorisinde kısa süre içerisinde girecek gözüyle bakılmaktadır. 

Dracula

2020 yılı Netflix yapımlarından birisi olan Dracula 1897 yılında geçmektedir. Aynı isimli birçok filmden aşina olduğumuz Dracula efsanesini uzun soluklu bir diziye dönüştüren yapım ekibi izleyicilere dram ve korkuyu bir arada hissettirmek istemektedir. 

La Révolution

Fransa devrimi öncesini konu alan Netflix dizide, devrim öncesi yaşanan salgını anlatmaktadır. Bu salgın Fransa içerisinde yer alan asiler ve aristokratların savaşına neden olur ve sürükleyici bir şekilde devam eder. Korku, aksiyon ve dramın bir arada bulunduğu dizi kısa sürede binlerce izleyici tarafından beğenilmiştir.

Yukarıda sizler için Netflix içerisinde yer alan 15 adet korku ve gerilim dizisi önerdik. Dilediğiniz korku, gerilim, gizem ve dramı aynı perdede yaşayabilirsiniz. Bu ve bunlara benzeyen istediğiniz dizi önerileri varsa bunları yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca en iyi Netflix gerilim ve korku filmleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu