Vodafone Çekmiyor 2023 Çözümü: Çekim Gücü ve Şebeke Ayarları

Cep telefonunuzun zaman zaman şebeke sorunları başta, baz istasyonlarıyla bulunduğunuz konum arasındaki uzaklık ile doğrudan ilişkilidir. Başta Vodafone çekmiyor sorunları çözümü ve çekim gücü için şebeke ayarları konusuna geçmenden önce önemli bilgi; baz istasyonlarına olan uzaklığınız arttıkça şebeke sorunu yaşamanız muhtemeldir ancak tek sorun bu olmayabilir. Vodafone Şebeke çekmemesi ve neden kaynaklandığı sorunun çözümü hakkında genel olarak sebepler şunlardır;

 • Vodafone hattınızı kullandığınız bölge de yeterli baz istasyonu yoktur.
 • Akıllı cihazınızın bataryası azalmış olabilir ve çekim gücü azalmış olabilir.
 • Sim kartınız yuvasından çıkmış veya yerinden oynamış olabilir.
 • Akıllı cihazınıza yer alan uygulamalardan kaynaklı çekim gücü azalması yaşıyor olabilirsiniz.
 • Çevrenizde sinyal kesici olarak kullanılan bir cihaz bulunuyor olabilir.

Vodafone Şebeke Yok Çözümü ve Ayarları

Tüm cep telefonları ve hatlar arasında bir iletişim söz konusudur ve şebekenizin çekiyor olması için aradaki bu iletişimin doğru yapılmış olması gerekir. Vodafone şebeke yok çözümü ve ayarları için ilk kontrol etmeniz gereken şeyler hattınızın cep telefonunuza doğru takılıp takılmadığı ve cep telefonunuzun uçak modunda olup olmadığıdır.

Bu işlemleri kontrol ettikten sonra hala aynı sorunu yaşıyorsanız, hatalı bir ilişkilendirme veya yönlendirmeye bağlı olarak Vodafone şebeke sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyerek Vodafone şebeke ayarlarınızı güncelleyebilir ya da yeniden yapılandırabilirsiniz;

 • Cep telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girin, “Bağlantı” seçeneğine tıklayın. Ardından sırasıyla “Mobil ağlar” ve “Şebeke Ayarları” seçeneklerine ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan ekranda size şebeke moduna göre seçenekler sunulduğunu göreceksiniz. Bu seçeneklerden bazıları, LTE ve 4.5G, 3G veya GSM’dir.
 • Sırasıyla bu şebeke modlarını deneyerek hangi şebeke modunda erişim sağlandığını bulabilirsiniz.

Vodafone şebeke modu değişimi yaptığınızda, seçtiğiniz şebeke modunun aktifleşmesi için cihazınızı bir kez kapatıp açmanız gerektiğini unutmayın.

Vodafone Şebeke Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Vodafone şebeke güçlendirme için bulunduğunuz bölgenin çekim gücünü etkileyecek manyetik etkenlerin sayısının fazla olması veya bulunduğunuz bölgede cep telefonu kullanıcı sayısının çok fazla olması (stadlar, konserler gibi) çekim gücünün azalmasına neden olur. Bu nedenle yapmanız gereken baz istasyonunun bulunduğu yöne doğru ilerlemek, kalabalıktan biraz uzaklaşarak cep telefonunuzu tekrar kullanmayı denemektir.

Vodafone telefonunuzda yer alan uygulamaları kontrol etmelisiniz. Bazı uygulamalar aşırı internet kullandığı için akıllı cihazınız tam kapasite ile kullanılacak, çekim gücü konusunda problem yaşayacaksınız. Hatta uygulamalar içinde yer alan kötü yazılımlar şebeke sorunu yaşamanızın temel sebepleri arasında yer alıyor. Bu nedenle cihazınızda yer alan uygulamaları kontrol etmenizde fayda var.

Vodafone telefonunuz çekiyor ancak yeterli verimde değilse, bir takım şebeke güçlendirmeleri işlemleri cep telefonunuzun verimini artıracaktır. Şebeke verimi, iletişimlerinizin daha kesintisiz ve sağlıklı gerçekleşmesi açısından büyük önem taşır. Bazı Vodafone şebeke verimsizliği nedenleri ve güçlendirmeleri;

Yanlış Şebeke Modu Seçimi

Cep telefonunuzun yetersiz şebeke çekiminin başlıca nedeni, Vodafone yeni şebeke modlarına otomatik geçmemesi ya da Vodafone hattınızın bunlara uyumlu olmaması olabilir. Eğer hattınız 4.5G uyumlu bir hat değilse, öncelikle hattınızı size en yakın Vodafone İletişim Merkezi’nden 4.5G uyumlu hat ile ücretsiz değiştirebilirsiniz.

Eğer Vodafone hattınız 4.5G uyumlu ise, şebeke modunuzun LTE veya 4.5G seçilmiş olduğundan emin olun. Telefonunuzun “Şebeke ayarları” kısmından bu ayarı gerçekleştirin. Ayar değişikliği yaptığınızda cep telefonunuzu bir kez kapatıp açmanız gerekmektedir.

Baz İstasyonu Yetersizliği

Vodafone şebeke modunuzun doğru olması halinde hala şebeke verim sorunu yaşıyorsanız bunun nedeni, bulunduğunuz konumun baz istasyonu ile arasındaki mesafenin fazla olmasıdır. Bu gibi bir durumda sizinle aynı sorunları yaşayan kişilerinde imzası bulunacak şekilde Vodafone Genel Merkezi’ne talebinizi içeren bir dilekçe gönderebilir, baz istasyonu kurulmasını talep edebilirsiniz. Dilekçe sırasında unutmamanız gereken şey, size geri dönüş yapılacağıdır. Bu yüzden, iletişim bilgilerinizi eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olmalısınız.

Genel Olarak Vodafone Çekmeme Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak Vodafone şebekenizin çekmeme nedenleri birçok değişkene bağlılık gösterir. Şebeke sorunları, kullandığınız SIM kartın uyumsuzluğu veya yanlış takılmasından, baz istasyonlarının yetersiz gücü veya yetersiz etki alanına kadar birçok farklı nedenlerle yaşanabilir. Bu sebeplerin bazı ayrıntıları;

SIM Kart Uyumsuzluğu veya Yanlış Takılması

Cep telefonunuz üzerinden belirlenen şebeke ayarları ile Vodafone SIM kartınızın bu ayarları destekleyecek özelliği arasındaki uyum önemlidir. SIM kartınızda şebeke ayarınızı destekleyecek özellik bulunmuyorsa, SIM kart uyumsuzluğu nedeniyle şebeke sorunları yaşanabilir. Örneğin; 4.5G servisinden yararlanmak istiyorsanız, Vodafone SIM kartınızın 4.5G’yi desteklediğinden emin olmalısınız.

Eğer 4.5G uyumlu bir SIM karta sahip değilseniz, size en yakın Vodafone İletişim Merkezi’nden ücretsiz temin edebilirsiniz. Ayrıca, SIM kartın telefonunuza takılma şekli de önemlidir. Doğru bir SIM kart kullanımı, SIM kart üzerindeki elektronik tabaka ile telefon içerisindeki elektronik tabakanın birbirine değmesi şeklindedir. Elektronik tabakalar birbirine değmediğinde iletişim kurulmadığı için şebeke sorunları yaşanır.

Baz İstasyonlarının Yetersiz Gücü veya Yetersiz Etki Alanı

Baz istasyonlarını, 2 yönlü yayın yapabilen bir birim şeklinde kısaca tanımlayabiliriz. Yani, telefonunuz ile aradığınız kişinin telefonu arasında mobil bağ kurulmasına yarayan birimdir. Bu birim, yoğunluktan veya sinyallerin ulaşmasını engelleyen bazı engeller yüzünden istenilen düzeyde sinyal gönderemez.

Yeterli olmayan bu sinyal dağılımı, şebeke verimini etkiler hatta şebeke çekmeme sorunu yaşanmasına neden olur. Eğer çok derin bir yerde veya dağların çevrelediği bir yerdeyseniz, şebeke sorunu yaşıyor olmanız daha olasıdır. Uygun şartlara sahipseniz ve yine şebeke sorunu yaşıyorsanız, Vodafone Genel Merkezi’ne isteğinizi belirten bir dilekçe gönderebilirsiniz.

Cep Telefonunun Zayıf Pil Gücü veya Tasarruf Modu

Bazen cep telefonlarınızın pil gücünün düşük olması, şebeke sorunları yaşamanıza neden olur. Çünkü yetersiz pil gücü yetersiz şebeke sinyali çekimi demektir. Bu durumla karşılaşmamak için, pil gücünüzü %20’nin üzerinde tutmaya dikkat edebilirsiniz. Ayrıca tasarruf moduna alınmış bir telefon, pil gücünü kısıtlar. Yine düşük pil söz konusudur ve aynı sonuçlarla karşılaşılır.  

Vodafone İnternet Çekim Gücünü Arttırma Yöntemleri Nedir ?

Vodafone internet çekim gücünü artırmak için güncel internet ayarlarını yapmalısınız. Bazı durumlarda mobil cihazlar internet ayarları kayıtlı olduğu halde silinebiliyor. Vodafone internet erişim sorunundan kurtulmak için cihazınızda yer alan uygulamaları resetlemektir. Mobil cihazlara yüklemiş olduğunuz uygulamalar kendi kendilerini sürekli güncelleyerek zararlı yazılımların cihazınıza yüklenmesine neden oluyorlar.

Kalabalık bir ortamda erişim sorunu yaşıyorsanız bu durum aynı anda aynı band üzerinden internete bağlanmaya çalışıyor olmanızdan kaynaklıdır. Bu durumda yapmanız gereken kalabalıktan biraz uzaklaşmak veya erişim için bir süre beklemek daha doğru bir çözüm olacaktır.

Vodafone Çekmeyen Hat için Şikayet Hattı

Vodafone gsm operatörü, abonelerinin daha kaliteli bir şekilde hizmet almasını sağlamak için profesyonel olarak müşteri hizmetleri sunuyor. Vodafone hattınız çekmediğinde veya internet erişim ile ilgili problem yaşadığınızda 542 veya 0542 542 00 00 numaralarını arayarak müşteri hizmetlerine ulaşabilir ve hizmet alabilirsiniz.

Vodafone internet erişim problemi yaşıyorsanız 0850 542 0 542 ve 0 850 542 1 542 numaralarını arayabilirsiniz. Profesyonel olarak müşteri hizmetleri sunan Vodafone 0 850 542 1 542 numarasını aradığınızda ücretsiz sesli yanıt hizmeti ile daha kolay hizmet alabilirsiniz.

Vodafone Şebeke Adı (VoLTE) Değiştirme Nasıl Yapılır?

VoLTE, aynı zaman içerisinde hem ses hem de veri kullanımına izin veren 4.5G’de tanımlı bir servistir. VoLTE servisinin kullanılabilmesi için, cep telefonunuzun VoLTE ayarlarını destekliyor olması gerekir. VoLTE servisi aynı zamanda şebeke bölümünde yer alan “Vodafone” yazısının değiştirilmesine de izin verir. Ancak, Vodafone’da şu an için bunu yapmak mümkün değildir.

Vodafone böyle bir hizmeti şu an için desteklemez. Ancak Android telefon kullanıyorsanız, Google Play Store’den indirebileceğiniz bazı temalar ile şebeke adı değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Iphone kullanıcısı iseniz, şebeke adı değiştirmek için yapacağınız bir işlem Vodafone üzerinden malesef bulunmuyor. İsterseniz IOS App Store’dan bazı uygulamalar indirip, değiştirebilirsiniz.

Vodafone 4.5G Açma ve Kapatma Ayarları

Vodafone, 4.5G teknolojisiyle müşterilerine daha hızlı ve kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor. Bu kapsamda 4.5G teknolojisinden yararlanmak isteyen tüm Vodafone hat kullanıcıları, 4.5G uyumlu SIM kartlarıyla cep telefonları üzerinden başvuruda bulunabilir. 4.5G uyumlu SIM karta sahip olmak şartıyla şu basit adımları takip ederek, Vodafone hattınızı 4.5G servisine açıp kapatabilirsiniz:

 • Vodafone hattınızı 4.5G’ye açmak için, telefonunuzun mesajlar bölüme girip, “4.5G” yazarak “4545”’e göndermeniz yeterli. Size gelecek bilgilendirme mesajından sonra telefonunuzun şebeke ayarlarını “4.5G veya LTE” şeklinde ayarlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Vodafone hattınızı 4.5G’ye kapatma için, telefonunuzun mesajlar bölüme girip, “IPTAL 4.5G” yazarak “4545”’e göndermeniz gerekiyor.

Vodafone 4.5G Çekmeyen Yer Bulana Bedava İnternet Kampanyası

Vodafone, şebeke çekim gücüne o kadar çok güveniyor ki; Vodafone 4.5G’nin çekmediği yer bulana bedava internet veriyor. 4.5G Çekmeyen Yer Bulana Bedava İnternet Kampanyası’ndan şu basit adımları uygulayarak yararlanabilirsiniz;

 1. Cep telefonunuzdan Google Play Store ve IOS App Store giriş yapın ve Vodafone yanımda uygulamasını indirin.
 2. Vodafone yanımda uygulamasına tanımlı hattınız üzerinden giriş yapın ve “4.5G yoksa 4.5GB var” butonuna tıklayın.
 3. Butona tıkladığınızda artık kampanyaya katılmış sayılırsınız. Artık yapmanız gereken 4.5G çekmeyen yer bulmaktır.
 4. 4.5G çekmeyen yeri bulduğunuzda tekrar “4.5G yoksa 4.5GB var” butonuna tıklayın ve konumunuzu işaretleyin.
 5. Vodafone tarafından gerekli kontrol yapıldıktan sonra 4.5GB internetiniz hattınıza otomatik olarak tanımlanacaktır.

Vodafone 4.5G çekmeyen yer bulana bedava internet kampanyası kapsamında kazanacağınız 4.5GB internet, 24 saat geçerlidir. 24 saat içerisinde kullanılmayan haklar ertesi güne devredilmez. Ayrıca Vodafone güncel kesintiler sayfasından bölgenize ait planlı çalışma var mı kontrol edebilirsiniz.

15 Kişi Katıldı

 1. yıllardır vodafone abonesiyim. ankara beysukent de cep telofonlarımız güzel çalışıyordu . son zamanlarda aramakda aranmakda işkence haline geldi. Böyle devam edecekse başka operatore geçmek zorunda kalacağız. LÜTFEN YA PROMLEMİ ÇÖZÜN YADA TAAHÜDÜMÜZÜ CEZASIZ İPTAL EDİN . BAŞKA OPERATÖRE GEÇELİM. teşekkürler.

 2. asla bir daha vodafon kullanmam, ne interneti ne telefon hattı asla randımanlı değil, isterse bedava versin, aybaşına kadar sabredeceğim sonra başka şebekeye geçeceğim. yukarıdaki yorumlardan anladığım kadarıyla da sadece benim oturduğum konya ve alanya ile sınırlı değilmiş çekmeme sorunu..

 3. Telefonum şebeke görmüyor. Mersin ve MEZİTLİ de sıkıntı çekiyorum. Bu gün 6-7 SAATTİR PERT HİÇBİR ŞEKİLDE KİMSE BANA ULAŞAMIYOR. BENDE ULAŞAMIYORUM.

 4. Bırakın İnterneti konuşmak bile zulüm bu vodafone ile arkadaş arayıp söylüyoruz bütçesi yokmuş Ankara nin göbeğinde hizmet veremiyorsunuz niye varsınız o zaman

 5. İzmir depreminde tek kesintisiz hizmet veren operatör diye Vodafone tercih ettim.
  Deprem den sonra Manavkuyu daki vericiyi kaldırdı.
  O gün den sonra
  Ne araya biliyoruz.
  Ne arana biliyoruz.
  Her ay faturayı ödüyoruz,ama hizmet alamıyoruz.
  Şikâyet etmediğim yer kalmadı.
  Anladım ki şikayet ettiğim yerler kesinlikle Tüketicinin yanın da değil.
  Güçlü firmalara yaptırımları yok.
  Tüketici hakları koruma dernekleri.
  Devletin Tüketici hakları koruyan Departmanları hikaye.
  Sadece küçük esnaflara karşı yaptırımları var.
  Vodafone ile sözleşmem bittimi
  Birdaha asla VODAFONE almıyacağım.

 6. vodafone için 5 kuruş vermem. hiç çekmiyor. bildirdim ve onlar sorunu düzelteceğiz dediler ve interneti iyice mahvettiler. Google’ a bile giremiyorum! vodafone’ a geçmeyin. para hırsızı vodafone

 7. allah bin belasını versin resmen kanser ediyor şakın geçmeyin ben Vodafone dan nefret ettim arkadaşlar bide cayma bedeli var batak hiçbir yerde çekmiyor

 8. Isparta Ayazma mahallesi sinde şebeke probleminden bıktım Vodafone da var bı sıkıntı

 9. Bende daha 3ay oluyor keşke Turkcell’de gecseydim hattımı kapattiricam okadar berbat internet hiç çekmiyor köyde kız kardeşim turkcell onun full benim asla çekmiyor çok kotu berbat ötesi asla geçmeyin….!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu