Instagram Canlı Yayın İzleme, Kaydetme, Gizleme ve Hilesi 2023

Instagram canlı yayın açma, izleme, kaydetme (indirme), gizleme ayarları ve hileleri hakkında tüm detaylar. Ayrıca Instagram canlı yayın ile para kazanma yöntemleri yazımızda yer alıcaktır. Instagram’da oldukça fazla kullanıcı sayısına sahip olduğu için çıkardığı her özellik geniş şekilde araştırıyor.

Özelliği daha hâkim bir şekilde kullanıp, olabilecek en üst performansı alabilmek için en ince ayrıntısına kadar vakıf olmak hemen her kullanıcının hayalini kurduğu bir olay. Instagram Sunmuş olduğu özellikler arasında en gözde olanı ve en çok kullanılanı hiç şüphe yok ki Canlı yayınlar. Bizler de canlı yayınlara yönelik ayrıntılı bir bilgilendirme yaptık.

Instagram Canlı Yayın Açma

Instagram Canlı Yayın Açmak ve hem kendiniz eğlenmek hem de takipçilerinize neşeli dakikalar geçirmesini sağlamak için kullanılan en yaygın yöntem. Eğlenmenin dışında sıra dışı anlarınızı takipçilerinizle paylaşabilir, bunu yaparken de ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız olduğumuz rehber niteliğindeki makalede canlı yayını açabilmenin dışında, konuyla ilişkili aklınıza gelebilecek bütün durumlardan bahsettik. Şimdi, instagram canlı yayın açma ayarlarından başlayarak olayı en ince ayrıntısına kadar aktaralım;

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagramda canlı yayın açmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir;

 • Instagram platformu üzerinde canlı yayın yapabilmek için yazılımın en son versiyonunu kurma zorunluluğunuz bulunuyor. Yazılımınız güncel versiyonsa diğer adımlara geçebilirsiniz.
 • Instagramda profilinize giriş yaptıktan sonra Hikayeler bölümüne girmeniz gerekiyor. Bu işlemi yapabilmek için de sol üst kısımda bulunan kamera ikonunu tıklamanız yeterlidir.
 • Hikaye ekranına giriş yaptığınız, ekranın hemen altında farklı opsiyonlar karşınızca çıkacaktır. Canlı, Normal, Boomerang gibi seçeneklerin arasında “Canlı” yazısına tıklayın.
 • Canlı yayın moduna geçtikten sonra, alt bölümde “Canlı Yayını Başlat” butonunu karşınıza çıkacak.
 • Yayını aktif etmeden önce, ekranın en üst bölümünde yer alan “Zil” ikonunun aktif konumda bulunduğundan emin olun.
 • Bu icon sayesinde canlı yayına başladığınızda takipçilerinize bildirim gönderilecektir. Bu sayede insanlar sizlerin canlı yayın yaptığını görebilir ve katılmak isteyebilirler.
 • Bildirim ayarlarını açıp Başla dedikten sonra artık Instagram canlı yayındasınız.

Tavsiyemiz canlı yayınınızda kullanıcılarını görmezden gelmemeniz. Ekranın hemen alt kısmında onların yorumlarını göreceksiniz, mümkün olduğunca onları okuyup yayınınıza dahil olmasını sağlayın. Ayrıca kendiniz de sonradan yayını izlemek isteyeceğiniz düşüncesiyle canlı yayını kaydetmenizi tavsiye ederiz.

Instagram Canlı Yayını Nasıl Kaydedilir?

Instagram üzerinde yapmış olduğunuz canlı yayını veya başkasının canlı yayınını kullandığınız telefonun ekran kaydetme özelliği ile anlık olarak kayıt altına alabilirsiniz. Ayrıca Instagramın kendi özelliği ile canlı yayın videolarını kaydetmek için başlangıçta değil, yayın sonunda ayarlama yapıyorsunuz. Canlı yayın tamamlandıktan sonra Instagram size “yayını kaydetmek ister misiniz” sorusunu yöneltiyor. Evet yanıtını seçmeniz durumunda kayıt işlemi Instagram tarafından otomatik bir şekilde yapılmaktadır.

 • Kayıt işleminden sonra 24 saat boyunca yapmış olduğunuz canlı yayını muhafaza edebilir, hatta kaçıran ziyaretçilerinizin izleyebilmesi için tekrar yayınlayabilirsiniz. 24 saat sonra yayın Instagramdan silinecektir.
 • Eğer telefonunuza yayını kaydetmek isterseniz ekranın sağ üst alanında yer alan “kaydet” butonuna tıklamanız yeterli.
 • Böylelikle canlı yayınız telefonunuza inecek ve dilediğiniz zaman izleme şansınız olacak.
 • Hatta saklama ve kaydetme dışında canlı yayınlarınızda efektler kullanarak yayını daha ilginç bir hale getirebilirsiniz.

Instagram Canlı Yayın Efektleri Nasıl Yapılır?

Canlı yayın aşamasında sözün bittiği anlarda biraz efekt eklerseniz karşılıklı eğlencenize yönelik harika bir aktivite olacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken şey;

 • Instagram’ı açmak ve Hikayeler sekmesine tıklamak.
 • Canlı seçeneğine eriştikten sonra canlı yayını başlatmak
 • Canlı yayın başladıktan sonra, alt menüde bulunan efektli yüz bölümüne tıklayın. Ardından, hesabınızda tanımlı olan bütün filtreler karşınızda olacak
 • Filtreler arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Belirli bir süre kullandıktan sonra diğer filtreler arasında tekrar geçiş yapabilme şansınız da bulunuyor.

Yayın aşamasında tüm görüşmelerinizde yayınıza bağlanan istenmedik ziyaretçiler, ya da bağlandıktan sonra huzursuzluk çıkaran kitleleri yayın dışına almanız mümkün. Bunun için yapmanız gerekeni şu şekilde özetleyebiliriz.

Instagram Canlı Yayından Çıkarma Nasıl Yapılır?

Instagram Canlı Yayından Çıkarma İşlemi hikayelerle benzer özellikte ilerliyor. Yapmanız gereken farklı bir işlem yok. Çünkü hikayelerinizi gizlediğiniz kitle, canlı yayınlarınıza da erişemiyor.

 • Profilinize giriş yapın ve sağ üst bölümde yer alan yan yana üç çizgi alanına dokunun.
 • Ayarlara giriş yapacaksınız, daha sonra “gizlilik” bölümüne tıklayın.
 • Burada “hikaye” sekmesine dokunarak “hikayeyi gizle” bölümüne girin. 
 • Canlı yayınıza girmesini istemediğiniz kişiyi seçerek onu yayınınızdan mahrum bırakabilirsiniz.

Bilgisayardan Instagram Canlı Yayın İzleme

Instagram üzerinden yapılan canlı yayınların tamamı mobil cihazlardan izlenebiliyor. Bu işlem yayını dikkatli bir şekilde takip etmek isteyen kullanıcıları ne yazık ki pek tatmin etmiyor. Yayını masa üstü ya da diz üstü bilgisayardan takip etmek isteyen büyük bir çoğunluk bilgisayardan canlı yayın izleme yöntemlerine yönelik araştırmalar yapıyor. Bu işlemi küçük bir Chrome eklentisi yardımıyla başarabilirsiniz. İzlemeniz gereken adımla şu şekildedir;

 • Google Chrome’u açın ve için uygulama eklentilerinin yer aldığı Chrome web mağazasına girin.
 • Bu aşamada arama bölümüne IG Stroies for Instagram yazarak aratın. Karşınıza gelen uygulamalar arasındaki en üste tıklayın.
 • Girdiğiniz uygulamanın sağ bölümünde yazarak indir yazısına tıklayın ve bir süre bekleyerek yazılımın cihazınıza indirilip kurulmasına olanak tanıyın.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra Chrome’u tamamen kapatın ve yeniden giriş yaparak eklentiyi aktif edin.
 • Şimdi artık Instagram’a girebiliriz. Chrome üzerinden portala girin ve kullanıcı adınız ve şifrenizi yazın.
 • Herhangi bir canlı yayını tıklayın, sorunsuz bir şekilde izleyebileceğinizi göreceksiniz.

Instagram Canlı Yayın Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagramda canlı yayın gizleme; Canlı yayınızı manipüle eden insanları yayınınızdan dışlamanız mümkün. Bunun için bireysel gizleme yapabileceğiniz gibi, seçtiğiniz topluluğa yönelik yayın yaparak istemediğiniz insanları devre dışı bırakabilirsiniz. Bireysel gizlemek için;

 • Canlı yayın alanına gidin
 • Yayına başlamadan hemen önce dişli biçimince bir çark göreceksiniz. Buraya tıklayarak ayarlara gidin.
 • Hikâyelerimi gizle seçeneğine girin
 • Canlı yayınınızdan engellemek istediğiniz bütün kullanıcıların hemen ön kısmında bulunan yuvarlak çentiğe tıklayarak onay verin.

Diğer bir yöntem de yayını yalnızca Yakın arkadaşlarınıza açmanız. Önceden oluşturacağınız “En İyi Arkadaşlar” bölümünde yayını açmak için tercih edebileceğiniz arkadaşlarınızı seçerek yalnızca bunlara yayın yapabilirsiniz.

Ayrıca bu özelliği hikayeler için de kullanmak mümkün. Bazı hikâyeleri her birimiz bazı insanlardan gizlemek isteriz, onların görmesini istemeyiz. Bu yüzden en iyi arkadaşlar uygulaması sizin için oldukça kullanışlı bir özellik olabilir.

Instagram Canlı Yayın Hilesi Nedir?

Instagram canlı yayın hilesi, yayını harici kişilerle besleyerek daha çok izlendiğinin imajını vermek üzerine kuruludur. Açtığınız yayını yalnızca 10 kişi izliyorsa bu rakamı istediğiniz durumda bir anda 1000 kişiye çıkartabilirsiniz. Bunun dışında Instagram da yayındaki kişi sayısının fazlalığı nedeniyle o hesabı daha değerli görebilmektedir. Bu sayede keşfede düşüp biraz daha fazla kullanıcı takipçisi kazanabilirsiniz.

Instagram Canlı Yayın Hilesi Nasıl Yapılır?

Instagram Canlı Yayın Hilesini uygulayabilmeniz için bu hizmeti sağlayan dijital ajans ya da bireysel şahıslarla iletişim kumanız gerekiyor. Sağladıkları botlu canlı yayın hilesinin dışında; Instagram takipçi hilesi, beğeni ve yorum gibi Instagrama yönelik hemen her alanda hizmet alma şansınız mevcut.

Burada en önemli konu iletişim kuracağınız firma. Kullanıcı resmi olmayan ve random isimlerden oluşan bot hesaplar hesabınız üzerinde bir etkileşime neden olmaz. İmajımı yükselteyim derken kötü hesapları insanların fark etmesi sonucunda ne yaptığınız anlaşılır ve rezil olma durumunuzda ortaya çıkabilir. 

Bu nedenle geniş bir araştırma yaparak geçmiş dönemlerde hizmet alan kullanıcıların yorumlarını titizlikle inceleyin. Ortalama fiyatları aktaralım ki en azından karar verme aşamasında bir fikriniz olsun.

Instagram Canlı Yayın Hilesi için Uygulamalar

Instagram canlı yayın hilesi için birçok uygulamalar mevcuttur. Popülaritesini arttırmak isteyenler için uygulamalar başta yer alır. Ağırlıklı olarak Instagram üzerinden ticaret yapan işletme hesapları bu yönteme sıklıkla başvursa da bireysel hesaplarda dönem dönem sayıyı yükseltmek için bu yönteme başvurabilmektedir. Instagram canlı yayın efekt, video boyutu ve izlenme hileleri için uygulamalar şunlardır;

 • BlindStory
 • IGTV Insta
 • Instagram filtreleri ve kamera
 • Instagram’dan Boomerang
 • Layout from Instagram
 • StoryChic: Insta Story Editörü
 • Story Saver
 • StoryArt

Instagram Canlı Yayın Hilesi Fiyatları 2023

Instagram canlı yayın hilesi fiyatları, oldukça değişkenlik gösteriyor. Serbest piyasa olduğu için kim neyi tuttursa hesabı oldukça farklı fiyat baremleri var. Diğer bir kriter de kaç tane canlı yayın yapacağınız. Takdir ederseniz ki 1 canlı yayına gönderilen takipçi ve 10 canlı yayına gönderilen takipçiler arasında sayı bazında olduğu gibi katılım sağlama oranında da farklılık söz konusu.

Ortalama Instagram canlı yayın hilesi için 2023 yılında fiyatlardan söz edecek olursak, 500 kişinin sınırlandılığı canlı yayın hilesi için ortalama olarak 40 – 50 TL’yi gözden çıkartmanız gerekebilir. Bu yüzden araştırmalarınızı bu fiyat kapsamında ve yüksek memnuniyet oranında yapmaya özen gösterin.

Instagramda Canlı Yayın Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram’da Canlı Yayın Yaparken dikkat etmeniz gereken ilk konu bağlantı hızınız. Çünkü bağlantı hızınızın kötü olması, yapmış olduğunuz yayının devamlı donması ve ses kaymalarına neden olmaktadır. Bu da sizleri takip etmek isteyen kitlenin sinirini bozar ve her ne kadar yayında kalmak istese de fazla sabredemez ve çıkar.

Bunun dışında önemli bir diğer ayrıntı da video kalitesi. Çözünürlüğü oldukça düşük telefonlarla yayın yapmak, yayını izleyenler için bir çileye dönüşebilir. Düşük şarj da yayın kalitesine etki etmektedir. Bu nedenle canlı yayına geçmeden önce full şarjlı, bağlantının sağlam olduğu bir noktadan ve kaliteli bir cihazla giriş yapmaya özen gösterin.

Instagram Canlı Yayın Para Kazandırıyor mu?

Instagram Canlı Yayın Para Kazandırıyor mu? İnsanlar yalnızca hobi amacıyla mı canlı yayın yapıyorlar düşüncesine kapılmış olabilirsiniz. Instagram yapmış olduğu güncelleme kapsamında yaptıkları canlı yayın ya da sonrasında paylaştıkları IGTV videoları üzerinden ciddi kazanımlar elde edilmesine olanak tanıdı.

Yayınlarınızın kalitesine, popülaritesine göre rozetler kazanıyorsunuz ve bu rozetler ileride size para kazanma gibi ciddi geri dönüşe neden oluyor. Ayrıca Instagramda yüksek takipçileriniz varsa canlı yayınlarınıza reklamlar alarakta para kazanabilirsiniz:

Instagramda Rozetler Ne İşe Yarar?

2020 yılının sonlarına doğru ülkemizde etkin olmaya başlayan Instagram rozetleri yayını yapan kullanıcıya maddi olarak büyük artılar katıyor. Canlı yayında kullanılan rozetler sayesinde, canlı yayın aşamasında yayını izleyen kullanıcılar rozet satın alabiliyorlar. Satın alım işleminden sonra biraz daha ayrıcalıklı bir konuma geliyorlar.

Fark edilişleri diğer kullanıcılardan daha üst düzeyde olduğu gibi, yapmış oldukları yorumlar da algoritma tarafından hemen ön plana çıkartılmaktadır. Bu özellikle soru-yanıt canlı yayınlarından oldukça büyük fayda sağlıyor. Sorunuz ön plana çıkartıldığı için yanıt alma ihtimali de oldukça yükseliyor.

Rozeti Olan Kullanıcılar Nasıl Ayırt Edilir?  

Rozet satın alan Instagram kullanıcılarının canlı yayın esnasında isminin hemen yan kısmında bir rozet simgesi bulunacak. Bu onun daha önce rozet satın aldığının ve diğer kullanıcılardan daha ayrıcalıklı bir konumda olduğunun göstergesidir.

Para kazanalım derken bir de kaybetmeyelim: Ciddi anlamda internet tüketimin oluştuğu ortamlarda eğer mobilden bağlanıyorsak yüksek miktarda data transferi nedeniyle istenmedik faturalarla karşılaşabiliriz.

Instagram Canlı Yayın Açmak Ne Kadar İnternet Kotası Yer

Instagramda canlı yayın yaparken bu soruyu wifi üzerinden bağlanıyorsak çok düşünmesek de dışarıdaysak yaptığımız yayının mobil bağlantıdan karşılanıyor olması “Acaba paketimde ne kadar internetim kaldı, internetim bitiyor mu?” sorusunu da akıllara getiriliyor.

Hatta yayın aşamasında bile bunun muhabbeti yapılıp esprili bir ortam oluşturulur. Yapmış olduğunuz canlı yayında 1 saat aktifliğinizle ilerleyecek olursak, saat başına yaklaşık 1 GB internet çıkışı olmaktadır. Kullanım paketiniz ve saat başı kabaca 1 GB harcama istatistiğini harmanlayarak ne kadar süreyle yayın yapabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Instagram Canlı Yayın Bildirimlerini Açma ve Kapatma

Instagram’da canlı yayın yapan o kadar çok insan var ki bazen bu tatsız bir hal alıyor. İnsanın yeter artık dediği birçok yayın bildirimi var. Oysa bunlardan kurtulmanız çok zor değil. Gelen canlı yayın bildirimlerini artık görmek istemiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir;

 • Hesabınıza girin ve “ayarlar” bölümüne geçin.
 • Bu bölümde “bildirimler” sekmesine geçiş yaptıktan sonra “Live ve IGTV” butonuna basın.
 • Bu aşamada “Canlı Videolar” başlığına gireceksiniz ve “kapalı” bölümünü aktif etmeniz gereklidir.

Artık Instagram takip ettiğiniz herhangi bir kişi canlı yayın açarsa size hiçbir şekilde bildirim gönderilip rahatsız edilmeyecektir. Eğer bildirimleri tekrar açmak isterseniz aynı işlemi bu sefer “Açık” konumuna getirerek yapabilirsiniz.

Instagram Canlı Yayını Yorumlara Kapatma

Instagram canlı yayını yorumlara kapatma özelliği sayesinde istenmedik yorumların önüne geçebilirsiniz. Bu işlem işin yapmanız gereken;

 • Hesabınızı açın ve Hikâyeler bölümüne gidin
 • Burada karşınıza çıkacak “…” (Üç nokta) bölümüne tıklamanız gerekiyor.
 • Karşınıza ayarlar penceresi gelecek. Biraz alt kısma indiğinizde “Yorum yapmayı kapat” yazısını ve yanında bir sekme göreceksiniz. Bu sekmeyi aktif edin.
 • Artık yorumlarınız kapalı olacaktır.

Instagramda Canlı Yayın Açamıyorum Sorun Çözümü

Instagramda canlı yayın açamayanlar arasındaysanız bunun tek bir nedeni vardır, farklı çalışmalar üzerine yoğunlaşmayın. Instagram kullanıcılarının yoğun kullanım şartlarına iyileştirmeler getirmek ve her zaman popüler kalabilmek için kendisini devamlı güncelleyen bir uygulama.

Eğer cihazınızdaki yazılım güncel değil, APK kullanıyorsanız ve daha güncel bir sürümü varsa size canlı yayın açma hakkı vermeyecektir. Bu nedenle cihazınıza göre IOS Store ya da Android Markete giderek uygulamanın son sürümüne güncelleme yapabilir ve daha sonra yayınızı sorunsuz bir şekilde izleyebilirsiniz.

Şimdiye Kadar Instagram Canlı Yayın Rekorları Kimlerde

Instagram’da en çok izlenen canlı yayın 2 milyon kişiyle bir rap sanatçısı olan Tekashi 6ix9ine üzerindeydi. 24 yaşında olan ünlü rapçı, 04.05 2020 tarihinde hapis cezasına yönelik bilgilendirme yapmak istemiş ve açmış olduğu yayında ona tam 2 milyon kişi eşlik etmişti. Bu rekor tarihin en yüksek rakamıydı ki, bu aşamada da Türklerin damgası ortaya çıktı

Acun Ilıcalı, Survivor yarışması özen düzenlediği canlı yayını 23:30 saatinde başlattı ve yalnızca 2 dakika içinde 3.000.000 kişiye ulaşmayı başardı. Bakalım, ilerleyen dönemlerde oldukça yüksek olan bu rakamı geçmeyi başaran birileri çıkacak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu