En Popüler 15 Canlı Yayın Uygulamaları

Para kazanmaya hazır olun; 2023 yılının en iyi ve popüler canlı yayın uygulamaları ile internet üzerinden pc ve mobil ile canlı yayın yapabilirsiniz. Yapılan canlı yayınlar ise genellikle kullanılan uygulamalara göre de konu ve içerik bakımından farklılık göstermektedir.

Bu popüler canlı yayın uygulamaların başında oyuncular için en iyi bilinen Twitch’tir fakat genel konularda da yayınlar bulunmaktadır. Tabi Twitch’ten başka birçok canlı yayın uygulaması mevcuttur. Sizler için birkaçını araştırdık; 

Twitch Canlı Yayın Uygulaması (En İyisi)

Güncel ve en iyi oyuncular bilindiği üzere Twitch.tv adresinden canlı yayın yapmaktadır ve birçok farklı oyunların yayınlarını yapmaktadırlar. Twitch 2011 yılında ortaya çıkmıştır ve oyuncuların çok olduğundan da anlaşılacağı üzere temeli oyun yayıncılığına dayanmaktadır. Twitch, yayıncılarına da maddi açıdan destek sağlamaktadır. Destek imkanıyla da birçok yayıncı için tercih sebebi olmaktadır.

Yayıncılık için Twitch tarafından belirtilen bazı şartlar vardır ve hesabınızın canlı yayın ile para kazanmaya açık olması için de aynı şekilde gereklilikleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Belli bir zaman sonra ise yayın sürenize, izlenme sayınıza ve aldığınız etkileşimlere göre kazanç sağlayabilmeniz de mümkündür.

 • Ek olarak ise sistemin sizlere sunduğu bağış imkanı ile izleyicileriniz sizlere gönüllü olarak bağış yapabilmektedir.
 • Genel olarak bakıldığında ise oyun yayınlarının yanı sıra “Sadece Sohbet” kategorisi de bulunmaktadır.
 • Genel anlamda ise twitch kuralları katı ve olası +18 ya da +18 izlenim oluşturabilecek yayınları ve yayıncıları direkt olarak engellemektedir.
 • Bu noktada ise aslında oldukça kaliteli yayınlara denk gelmek mümkündür.
 • Yayıncılığa başlamak için ise OBS programını indirerek gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz ve internet yayıncılığına adım atabilirsiniz.

Discord Canlı Yayın Uygulaması (En Popüleri)

Discord canlı yayın uygulaması son yıllarda yine oyunculuk ile popülerleşmeye başlamıştır fakat Twitch’ten farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Discord üzerinden sunucular ve özel kanallar oluşturabilirsiniz. Sunacağınız canlı yayın ise sunucunuza veya kanalınıza özel olacaktır.

Bu sebeple aslında discord biraz daha bireysel amaçlar için tercih edilir. Aktif olarak oyunlar için kullanılsa da örneğin çevrenizdekilere yani sunucunuzda bulunan kişilere bilgisayarınızın ekranını paylaşarak sunum, ders, proje gibi farklı çalışmalarla farklı amaçlar için de kullanabilmek gayet mümkün ve oldukça kullanışlıdır.

İlginizi Çekebilir: Bedava discord nitro hesapları

Bigo Live (bigo.tv)

Bigo Live 2014 yılında Singapur’da Bigo Technology adlı firma tarafından kurulmuştur. Twitch’te olduğu gibi kuruluş tarafından uygulanan bazı şartlar, koşullar vardır. Yayıncılık yaparak kazanç sağlamak mümkün. Ortam olarak ise en popüler oyun yayıncılığı ve ardından genel kategorisinde yayıncılar bulunmaktadır.

 • Benzer şekilde +18 şiddet içerikli yayınlar ve yayıncılar ile de bir dönem adını duyurmuştur.
 • Popülerliğini ise +18 cinsel yayınlar ile devam ettirmektedir.
 • Yayıncılara izleyiciler tarafından bolca bağış geldiğinden dolayı kadın yayıncılar tarafından yayınlar yapılmaktadır.

WatchESPN

WatchESPN ile spor ağırlıklı yayınlar yapılmaktadır. Sizler de bir spor tutkunuysanız tam da size göre. Ağırlıklı olarak basketbol yayını olmaktadır fakat bunun yanında tenis, beyzbol gibi spor yayınları da bulunmaktadır. Biraz farklı bir sisteme sahiptir.

Ülkemizde bulunan TV kanalları için kullandığımız uydu antenleri gibi bir kablolu hatta da sahiptir ve birçok cihazdan erişim sağlayabilirsiniz. Aslında uygulama biraz daha TV kanalına benzer canlı etkinlik yayınlarını barındırmaktadır ve geçmiş etkinlikleri de izleme imkanı sunmaktadır fakat bazı üyelik paketleri ile görüntülenebilmektedir.

Twitter Scope

Twitter’da canlı yayın açmak için ise Twitter Scope uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. Twitter Scope ile ilk olarak yayın önizlemenizi görüntüleyebilir ve hazır olduktan sonra yayınınızı başlatabilirsiniz. Bu yayınların amacı ise tamamen bireysel ve varsayılan olarak herkese açık olacaktır sizler dilerseniz özel yayın yaparak sadece paylaştığınız kişilere karşı bir canlı yayın yapabilirsiniz.

Herkese açık yayın başlattığınızda tüm takipçilerinize anlık bildirim gidecektir ve direkt olarak canlı yayınınıza katılabileceklerdir ve ek olarak yayınınızı tweetlerseniz ise akışta da yayınınızı izlemek mümkün olacaktır. Mobil olarak yapacağınız bu yayın tamamen rastgele isteğe bağlıdır ve net bir amaç belirtmemektedir. Dilediğiniz zaman, dilediğiniz gibi canlı yayın yapabilirsiniz.

Instagram Live

Instagram’da da yayın açmak aslında twitter gibidir, mobil cihaz ile yayın yapabilmektesiniz fakat bildiğiniz üzere son zamanlarda Instagram çok fazla ticari amaçlarla kullanılmaktadır ve birçok işletme profili bulunmaktadır. Canlı yayınların kaydedilmeyecek olmasıyla beraber yayınlarınıza aslında farklı değerler ve amaçlar yüklemeniz de mümkün.

 • Ticari bir işletme profiline sahipseniz eğer eşsiz ürünlerinizi canlı yayın ile özel olarak tanıtabilirsiniz.
 • Ticari olma şartı olmadan tabi ki bireysel olarak duyurularınızı veya sadece sohbet amaçlı olarak dahi canlı yayın açabilirsiniz.
 • Yayın açtığınız anda ise tüm takipçilerinize bildirim gideceğini göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

Beklenmedik takipçileriniz yayınıza katılabilir ve anlık olarak rahatsız olmanızı sağlayabilir bu sebeple ayarlardan yayınınızı bazı kişilere gizleyebilirsiniz.

Facebook Live

Facebook Live de mobil veya masaüstü cihazınız ile Facebook uygulaması üzerinden açılmaktadır. Facebook canlı yayınlarında son zamanlarda da oyuncuların çok olduğu görüntülenmektedir. Sunacağınız canlı yayınlar dilerseniz sadece Facebook arkadaşlarınıza dilerseniz ise global bir şekilde paylaşılmaktadır. Facebook internet yayıncılığı konusunda da belirli şartları sağlamak gerekmektedir.

Ek olarak; Facebook yayıncılığında da gelişmeler gün geçtikçe devam etmektedir. Yayıncılar için bağış yapma ve izlenme sayısı değerlendirmelerine göre Facebook’tan gelir sağlamak da oldukça mümkün bir hal almıştır. Ek olarak yayıncılar için seviyeler söz konusudur. Yayıncıların seviye programı ile seviyelerini yükseltmeleriyle yayınları da daha kaliteli olmaktadır ve olası destek ihtiyacı durumunda da Facebook tarafından daha ilgili bir destek alabilme imkanı sunulmaktadır. 

DLive

DLive, Twitch gibi popüler internet yayıncılığı uygulamalarından birisidir ve yayıncılar tarafından da çokça tercih edilmektedir. Yayınlarda çok fazla çeşitlilik bulunmaktadır, sadece oyun kategorisi içinde dahi birçok oyun ile canlı yayınlara ulaşmanız oldukça mümkün. Dlive ile yayın açmanız durumunda diğer uygulamalar gibi gelir elde etmeniz oldukça mümkün.

İzleyicilerinizin de hem abone olarak hem de bağışlar yaparak sizlere destek olması söz konusu olmaktadır. Ek olarak DLive’ın sunduğu sistemde izleyiciler yayıncılara ücretsiz olarak limon, dondurma, elmas gibi materyaller gönderilebilmektedir. Gönderilen materyaller ile izleyicilerden ücret alınmasa da belirli şartlara göre yayıncılar desteklerinizden gelir elde edebilmektedir.

Youtube Live Streaming

Youtube genellikle youtuber olarak tabir edilen birçok içerik üreticisiyle tanınmaktadır ve ek olarak genç yaşlı fark etmeksizin büyük ilgi duyulan bir ortamdır. Bilindiği üzere youtube üzerinde abone ve izlenme sayısına göre belirli şartlar çerçevesinde gelir sağlamak popüler bir yöntemdir ve aslında günden güne herkesin hedefi olmaktadır.

 • Youtube aracılığı ile canlı yayın yapmanız da aynı şekilde izlenme sayınıza, abone sayınıza göre sizlere gelir sağlayabilmektedir.
 • Youtube yayıncılar, içerik üreticiler için kendi eğitimlerini de sizlere sunmaktadır.
 • Youtube Creator Academy aracılığı ile genel anlamda bilgi sahibi olabilir ve kendinize bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

LiveStream

Livestream, diğer canlı yayın uygulamalarından farklı olarak yüksek bir üyelik ücretine sahiptir. Yayınların geneli canlı etkinlikler üzerine olmaktadır. Canlı yaşamları, yaşam süreçleri, seyahat, müzik ve spor gibi birçok farklı alanla ilgili canlı yayınları seyredebilir ve uygulamayı mobil olarak da kullanabilirsiniz.

 • Ek olarak kullandığınız diğer sosyal medya uygulamalarına da yönlendirmek mümkündür.
 • Uygulamanın en iyi yönü ise diğer canlı yayın uygulamaları gibi herhangi bir reklam bulundurmaz.
 • Üyeliklerin de ücretli olması da bu sebepten dolayı olabilmektedir.

Streamroot

Canlı yayın uygulamalarından Streamroot biraz daha profesyonel bir ortama ve amaca sahiptir. Streamroot sayesinde sizlere sunulan özel sunucuları isterseniz görüntülü canlı yayın, isterseniz web radyo canlı yayın olarak kullanabilmeniz mümkündür. Bu sistemde sizlere sağlanan bant genişlikleri, ölçekleme, hız ve diğer esnek seçenekler ile yayınınızı filtreleyebilirsiniz.

Örneğin; 10 izleyicinin olduğu bir yayında çok fazla bant genişliği kullanmadan sunucuları yormadan yayın yapabilmek mümkünken izleyici sayısının artışı ile beraber sunulan bant genişliği ve diğer ayarları da değiştirebilmek oldukça mümkün. Streamroot, medya, kurumlar ve bazı şirketler tarafından kullanılmaktadır ve gerektiğinde de profesyonel destek sağlanmaktadır. Sizler de canlı yayınlarınız ile profesyonel bir gelecek planlıyorsanız Streamroot’u tercih edebilirsiniz.

Kickflip

Kickflip’in de en önemli özelliği ise açık kaynak kodlu olmasıdır. Sizlere sunulan android ve ios için yazılım geliştirme kitleri sayesinde kendi sisteminizi oluşturabilmeniz de mümkündür. Dolayısıyla istenildiği gibi tamamen özgürce yayın yapmak mümkündür. Güçlü yazılımıyla normal HD yayınlar için gereken kodların hepsi anlık olarak istemcilerde yani izleyicilerin ekranında yapılır.

Netflix çalışma prensibinde olduğu gibi direkt olarak bulut sistemine yönlendirilerek yayın görüntülemesi sağlanmaktadır. Kaliteli API seçenekleriyle de ihtiyaç duyulabilecek olan her şeyi direkt olarak sizlere sunmaktadır, ek olarak herhangi bir servis sağlayıcı ya da ekstradan kendi yazılımınıza ihtiyaç duymadan çalışmaktadır.

Bambuser

2007 yılında mobil canlı video akışı için İsveç’te kurulmuştur. Medyada haber kanalları olarak popülerliğini kazanmıştır. Halkın anlık olarak yayınlara katılması ve etkileşim vermesiyle günden güne önem kazanmıştır. Bazı siyasi olaylarda kendini de ön plana çıkarmıştır.

Siyasi olaylarda yerel medyalara engeller geldiği için Bambuser, Mısır, Bahreyn, Suriye ve Türkiye’de olan Gezi Parkı Eylemleri esnasında popüler olarak kullanılmaktaydı ve halka protestolar ve eylemlerin görüntüleri sunuluyordu. Bu eylemlerde polis şiddeti gibi durumlar da göz önünde olduğu için ülkeler tarafından Bambuser yasaklanmıştır. Hatta Türkiye’de mahkeme kararı dahi olmadan yasadışı olarak yasaklanmıştır. 

YouNow

Bir zamanlar blogTV olarak bilinen firma şu an YouNow olarak etkinliğini sürdürmektedir. YouNow canlı yayın uygulaması da Twitch, Dlive, Bigo, Facebook yayıncılığı gibi bağış imkanıyla yayıncıların gelir elde etmesine imkan sunmaktadır. Son zamanlarda popülerliği zayıflamış olsa da hala aktif olarak kullanan sabit denilebilecek bir kitleye sahiptir.

Oyun yayınlarından, sohbet, bilim ya da +18 olarak birçok farklı kategorilerde yayınlar bulunmaktadır. +18 olarak belirtilen durum ise sadece cinsel yayınlar ile sınırlı olmaksızın uygunsuz madde kullanımı olan yayınlara da rastlanmıştır. Tercih edilebilirliği ise aslında tartışmaya açıktır denilebilir.

Dacast

Dacast, bir bulut sistemi üzerinden yayınlarınızı sunmaktadır. Başlangıç düzeyinde sunulan ücretsiz paketler ile yayıncılık yapabilmek mümkündür fakat bunun dışında bir ücretli üyelik sistemleri de bulunmaktadır. 2015 yılında Media Reader Choice Awards 2015 adı verilen en iyi canlı yayın dallarının değerlendirildiği oylamada finalist olmuş ve adını duyurmuştur.

 • Dacast üzerinden de kategori sınırlaması olmadan birçok farklı kategoride yayınlar yapabilir ya da izleyebilirsiniz.
 • Ek olarak genel yayın kategorileri dışında akademik olarak da tercih edilmektedir.
 • Bazı konferans yayınları, çoklu toplantılar gibi yayınlara da denk gelmek mümkündür.
 • Dacast’ı da reklamsız ve kullanışlı web ara yüzü ile basit bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Ücretsiz sürümü ile sistemi test edebilir, test yayınlarınızdan sonra düzenli olarak yayınlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu