Canlı Yayın Yaparak Para Kazanma Uygulamaları 2023

Herkes canlı yayın yaparak kolayca internetten para kazanabilir. Belirli bir niş konusuna hâkimseniz, ilgili konu çerçevesinde içerik oluşturabilir ve canlı yayın yaparak para kazanabilirsiniz.

Pratik şekilde canlı yayın ile para kazanmak için, öncelikle kendiniz için en uygun canlı yayınla para kazanma yöntemini belirledikten sonra hedefinize uygun para kazandıran canlı yayın siteleri, uygulamaları ve platformları listesine göz atabilirsiniz. Canlı yayın yaparak para kazanmak için en popüler bazı yöntemler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca kendi şartlarınızda farklı kombinasyonlar da deneyebilirsiniz.

Video Reklamlar

YouTube gibi platformlardaki videolarda çeşitli reklamlarla karşılaşırız ve atlayabilmek için en az 5 saniye bekleriz. Bu kısa reklam klipleri aslında içerik oluşturucuların kazanmasına yardımcı olan en yaygın reklam biçimleridir. Kurulum yapmanın en kolay yollarından biri olduğu için neredeyse her içerik oluşturucunun videolarında bu tipte reklamlar yer alır. Bu tür reklamlarla para kazanmanın 2 ana yolu vardır:

 1. Video öncesi, ortası ve sonrası klipler. Bu klipler canlı yayınınızdan önce, sırasında ve sonrasında oynatılır. Onları yayınınızda bulundurmak, izleyicileriniz için TV izlemeye benzer. Ancak, bir reklam oynatılmaya başladığında, yayın akışını keseceği için, seyirciler canlı yayınınızdan çıkabilirler. Yani yayınınızı terk edebilirler.
 2. Afişler veya tamamlayıcı reklamlar ise bu noktada iş yarayabilir. İzleyicilerinizi tıklamaya ikna eden canlı yayının genelde alt kısmında görünürler. Ama aynı zamanda bu tipteki reklamlar ise izleyiciler tarafından kolayca kapatılabilirler.

Bağış Toplayarak Para Kazanma

İzleyicileriniz, siz canlı yayındayken size bağış gönderebilir. Hedef kitlenizin tıklayabileceği harici bir bağış bağlantısı oluşturabilirsiniz. Onları eğlendirmek veya onlara yararlı olmak için daha fazla zaman harcamanıza yardımcı olacak bağışlar isteyebilirsiniz. Bazı canlı yayın platformlarında ise özel olarak bağış ve hediye alma işlevselliği vardır.

Sponsorlukla Para Kazanma

Marka anlaşmaları ve sponsorluklar, canlı yayın yapan insanların işletmelerle karşılıklı fayda sağlamasına imkan veren bir düzenleme içinde etkileşim kurmalarının başka bir yoludur. Herhangi bir canlı yayın platformunuzda büyük bir takipçi kitleniz varsa ve kendinize ufak da olsa kişisel veya kurumsal bir marka imajı verdiyseniz, gerçek markalar size tekliflerle ulaşacaktır. Ulaşmazsa ilk adımı sizin atmanız işe yarayabilir.

Markalarla yapılan anlaşmalar yoluyla canlı yayın yaparak para kazanma süreci genelde şöyle işler: Yayıncı ve sponsor anlaşır. Sponsor taraf, canlı yayını desteklediğini belirtir. Canlı yayın sırasında veya platformdaki kanalınızda veya profil sayfanızda gösterilmek üzere afişler ve diğer reklam türleri iletir ve bunları yayınlarsınız. Bunun karşılığında size ödeme yapar.

Markaların dikkatini çekecek olan şey kitlenizdir. İyi izleyici kitlesi oluşturabilmeli ve kim olduklarını, ilgi alanlarının ne olduğunu, ne tür sorunları çözmeleri gerektiğini açık bir şekilde analiz etmiş olmalısınız.

Ders Vererek Para Kazanma

Bilginizi seminerler, atölye çalışmaları veya dersler aracılığıyla paylaşabileceğiniz gibi artık canlı yayınlar aracılığıyla da paylaşabilirsiniz.

Başkalarının yararlı bulabileceği becerilere veya bilgiye sahip olduğunuz sürece, onlardan para kazanabilirsiniz ve canlı yayın bu konuda size yardımcı olabilir. Buradaki para kazanma tekniği; bunun için para ödeyen biriyle bire bir zaman geçirmeniz, ideal olarak birikiminizi ve tecrübenizi aktararak bazı hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmanızdır.

Para Kazandıran Canlı Yayın Uygulamaları 2023

Türkiye’de ve global ölçekte on binlerce kişi kendi kitlelerini oluşturup yüksek meblağlar kazanabilmektedir. Bu iş için binlerce canlı yayın uygulaması vardır ancak kendi yönteminize göre en çok kazandıran canlı yayın uygulamalarını kullanarak potansiyelinizi daha verimli kullanabilirsiniz. İşte farklı özelliklere sahip para kazandıran canlı yayın uygulamaları listesi:

 • Twitch
 • DLive
 • Facebook Gaming
 • TikTok
 • Nimo TV
 • YouNow
 • NonoLive
 • Bigo.TV

Twitch Canlı Yayın Para Kazanma

Twitch, listemizi oluşturan en hızlı büyüyen platformlardan biridir. Twitch’in demografisi:

 • %65 erkek ve %35 kadındır.
 • %73’ü 35 yaş altı grubundadır.
 • %41’i 16-24 yaşındakilerdir.
 • %33’ü 25-34 yaş aralığındadır.

Abonelikler ve rozetler, Yetkili Abonelikleri, İfadeler, Bağışlar ve İlanlar aracılığıyla Twitch’ten para kazanmak mümkündür. Tüm hesap sahipleri için canlı yayın yapmak ücretsizdir. Ancak yeni başlayanlar için, bir Twitch İştirak Programı ortağı olana kadar aboneliklerden, Twitch Bit’lerinden, oyun satışlarından veya reklamlardan para kazanamazsınız.

Dolayısıyla para kazanmak için geniş çaplı ve uzun vadeli bir niyetiniz varsa, Twitch İştirak Programı ortağı olmak için kriterleri karşılayarak başlamalısınız. Twitch Ortaklık Programına katılmak istiyorsanız, son 30 günde en az 8 saat yayın yapmak, canlı yayın başına ortalama 3 izleyici edinmek, hedef kitlenizi 50 takipçiye yükseltmek gibi çeşitli kriterleri karşılamanız gerekir.

Öte yandan Twitch’te para kazanmanın farklı yolları da teorik olarak bütün Twitch kullanıcılarına açıktır. Bunlar sponsorluk, bağış, ürün satışı gibi “platform dışı” para kazanma yöntemleridir.

DLive Canlı Yayın Para Kazanma

DLive, çevrimiçi bir canlı video akışı topluluğu ve platformudur. Sitede canlı videolar yayınlayabilir ve başkalarının akışını izleyebilir, para da kazanabilirsiniz.

Birçok rakip uygulamanın aksine DLive, canlı yayın gelirinin %100’ünü yayıncılara verir. Şirket bu hizmetle, canlı akış içerik oluşturucularının ürettiği gelirden bir pay almıyor ve asla olmayacağına söz veriyor. Çünkü DLive, Lino Blockchain ağının üzerine inşa edilmiştir. 

Temel olarak, Blockchain, onu kullanan daha fazla kişi olduğunda daha fazla kripto para birimi üretir. Bunun nedeni, teknolojinin yeni Lino paraları oluşturmak üzere algoritmayı çalıştırmaya yardımcı olmak için cihazınızdan küçük bir veri parçası kullanmasıdır. Yani yayınları izleyerek ve içerik tüketerek, para kazanmalarına yardımcı oluyorsunuz.

Ayrıca DLive, izleyicilerin insanların yayınlarda etkileşime girerek blockchain tabanlı Lino puanları oluşturmalarına olanak tanımış olur. Bu puanları size hediye olarak da gönderebilirler. 

Facebook Gaming Canlı Yayın Para Kazanma

Facebook Gaming, Haziran 2018’de piyasaya sürüldü ve 2 yıldan kısa bir sürede 1 milyara yaklaştı. Facebook Live’ı canlı yayın para kazanma platformu olarak kullanma nedenleri, büyük bir kitle olması ve hala hızla büyüyor olması, canlı yayınları izlemek için özel bir mobil canlı yayın uygulaması bulunması olarak özetlenebilir.

Nitelikli olarak belirlenen yayıncılar, gerçek parayla değiştirilebilen yıldızların kilidini açabilir. Ücretli abonelik ve takip imkanı da vardır. Kaydolmak ve tüm hesap sahipleri için canlı yayına başlamak ücretsizdir.

TikTok Canlı Yayın Para Kazanma

TikTok Live kullanıcılarının %46’sı 16-24 yaş aralığındadır ve TikTok Live kullanıcılarının %20’si öğrencidir. TikTok Live’ı canlı yayın platformu olarak kullanma nedenleri olarak şunlar gösterilebilir: 

 • 500 milyon kullanıcıdan oluşan geniş küresel kitle vardır. 
 • Kitle canlı videoyu seven insanlardan oluşmaktadır. 
 • Canlı yayın analizlerine erişim imkanı vardır.

TikTok ayrıca rakipleri arasında kullanıcıları için çekici kılan özelliklerle birlikte gelir: Bunlar arasında filtre ekleme, güzelleştirme özelliği kullanma ve hediyeleri kabul etme yer alır. 

Nimo TV Canlı Yayın Para Kazanma

Nimo TV, oyunlar için bir canlı yayın yapma platformu olarak çalışır. Ancak, rakibi olan Twitch’in aksine, mobil oyunlara odaklanmıştır. Hobisinden para kazanmak isteyenler için, asgari şartları sağladıktan sonra başlangıçta 50 dolar tutarında bir taban ödeme verir. Nimo TV’nin ödemesi, izlendiğiniz saatlere, görüşlerinize ve abone sayısına göre ölçeklenir.

Üstelik, ilk 100 yayıncının 1.000 ABD Dolarına kadar ödül kazanacağı bir sıralama sistemine sahiptir. Kendi kanalınızı oluşturmak ve canlı yayın yapmaya başlamak için pahalı ekipmanlara sahip olmak zorunda bırakmadan cep telefonlarında oyun oynayan izleyiciyi düşünen Nimo TV ile tek ihtiyacınız olan bir akıllı telefon ve oyununuzu yayınlamaktır. Nimo TV, mobil ağırlıklı canlı yayınla takipçilerinizi çekmek ve para kazanmak için kolaylık sağlayan bir platformdur.

YouNow Canlı Yayın Para Kazanma

YouNow her şeyden önce sosyal katılım göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Canlı yayınlar, aynı anda canlı olarak konuk olan en fazla 4 izleyici üyesini içerebilir ve yayın içi katılım, ister sohbet yoluyla, ister canlı yayına girerek veya canlı yayıncıları sanal hediyelerle destekleyerek olsun, ödüllendirilir.

Kaydolmak yalnızca birkaç saniye sürer. Kullanıcılar, keşif sürecini kolaylaştırmak için belirli video kategorilerini ve yayıncıları arayabilir. YouNow, önceden var olan sosyal medya uygulamalarınızla entegre olur. Kullanıcılar, gerçek parasal ödemeler alabilirler.

NonoLive Canlı Yayın Para Kazanma

Para kazandıran canlı yayın yapmanın ilginç ve hızlı canlı yayın uygulamalarından biri de NonoLive’dır. Çoğu benzer uygulama gibi, aynı zamanda mobil cihazınızdan binlerce canlı oyun yayınına göz atmanıza ve yeni kimseler keşfetmenize olanak tanır. Bu uygulama sayesinde, oynadığınız oyunu oynayan, aynı oyun için iletişim kuran ve oyuna dair videolar keşfedip izleyen yeni insanlarla kolayca tanışabilirsiniz.

NonoLive, ayrıca ilginizi göstermek için sanal hediyeler göndermenize de olanak tanıyan oyun videolarını arama, izleme ve paylaşma, canlı yayınları izleme, mobil yayın, gerçek zamanlı etkileşim gibi tüm temel özellikleri sunan, zengin özelliklere sahip bir uygulamadır.

Bigo.TV Canlı Yayın Para Kazanma

Bigo Live, becerilerinizi küresel bir izleyici kitlesine sergileyerek para kazanmanız için size olanak sağlar. İnsanlar Bigo.TV aracılığıyla canlı yayınlar yapabilir, becerilerini sergileyebilir ve destekçilerinden sanal hediyeler alabilir. Alınan hediyeler yayıncının havuzunda birikir ve yayıncı istediğinde hesabına para olarak aktarılmasını sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu