Hangi Ürünleri Yurtdışından Getirip Satmak Karlıdır?

Ticaretin boyutlarında değişikliğe yol açan yurtdışı ürünleri satışına talep fazladır. Bizde yazımızda hangi ürünleri yurtdışından getirip satmak karlıdır? Bunu ele alacağız.

Hangi ürünleri yurtdışından getirip satmak karlıdır? Ticaret yapmak isteyen birçok kimse bu sorunun cevabını merak eder. Ticaretin boyutunun farklılaşması ile birlikte satılacak ürünlerinde çeşitliliğini artırmıştır. Üretimi yurtdışında olan birçok ürünü anavatanından almak cazip gelebilir. Bunun dışında ülkemizde üretimi yeterli olmayan ürünler yurtdışından temin edilir. Bu gibi parametreler birçok kimseye yurtdışından ne getirip satabilirim? Sorusunu sormasına neden olur. O zaman bizde yazımızda yurtdışından ürün getirip satmak başlığını inceleyelim.

Yurtdışından Ürün Getirip Satmak

Son zamanlarda oldukça araştırılan konulardan biri yurtdışından ürün getirip satmaktır. Ülkemizde pek çok ürün bulunsa da yine de yurtdışı kaynaklı ürünlere talep oldukça fazladır. Bu durum ticaretle uğraşan birçok kesimin dikkatini çekmektedir. Fakat birtakım engellerde yok değildir. Gümrük ve döviz kuru farkları bu ürünlerin satışını zorlaştırır. Çünkü kar elde edemeyecek meblağlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bu konuda iyice araştırma yapılması yerinde olacaktır.

Yurtdışından ürün getirmede Çin en başta gelir. Ucuz iş gücü nedeniyle birçok ürün seri üretim şeklinde üretilir. Bu da Çinin dış ticaretinde ucuz satışlar yapmasına olanak sağlar. Çin dışında Arap ülkeleri, Dubai, ABD, Avrupa ülkeleri ve Almanya gibi ülkelerde alımlarda tercih edilir. Bu ülkelerden alınan ürünlerin seçiminde karlı olup olmayacağı bu işlerle uğraşanların dikkat ettiği noktalardan biridir. O zaman bizde yazımızın devamında yurtdışından Türkiye’ye getirilebilecek ürünler neler bunları inceleyelim.

Yurtdışından Türkiye’ye Getirilebilecek Ürünler

Yurtdışından ülkemize getirilen ürünler genel anlamda kar getirisine bakılarak tercih edilir. Çünkü yabancı malların Türkiye’ye girişinde gümrük vergileri olabiliyor. Bu durum bazen yapılacak olan satışların karlılığını etkileyebiliyor. Bu yüzden daha çok gümrükte sorun çıkarmayacak ürünlerin seçimi yapılır. Getirilen bu ürünlerin ülkemizde talebinin fazla ve fiyatının uygun olması karlılığını artıracaktır. O zaman bu ürünlerin başlıca olanlarını ele alalım.

1-) Cep Telefonu Aksesuarları

Yurtdışından getirilecek ürünlerin başında cep telefonu aksesuarları gelmektedir. Cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak buna yönelik aksesuarların satışı da artmıştır. Cep telefonlarının kullanımlarını kolaylaştırıcı ve uzun ömürlü olmasını sağlayan birçok ürün geliştirilmiştir. Bunlar şarj aleti, ekran koruyucuları, kapak ve telefon kılıfları, yüzük, telefon tutucuları, hafıza kartı gibi akla gelebilecek telefonla ilgili pek çok şey yurtdışından satın alınır. Özellikle akıllı telefon üretiminde kendini kanıtlamış olan Çin alımlarda en başta gelir.

2-) Araç Aksesuarları

Araç aksesuarları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Modifiye araç aksesuarları, silecekler, küllük, bardaklık, kapı kolları, aynalar, direksiyon koruyucu gibi birçok ürünün pazarı geniş bir yer kaplar.

3-) Kozmetik Ürünler

Kadınlar tarafından oldukça rağbet gören kozmetik ürünler oldukça karlı bir sektördür. Özellikle Kore’de bulunan birçok yüz maskesi, toniklere, cilt bakım ürünleri gibi birçok ürüne ülkemizde büyük bir talep vardır. Bunun yanında Bulgar kremide son zamanlarda kadınlar tarafından tercih edilen ürünlerdendir. Bu ürünlerin satışını belirli kozmetik siteleri yapmaktadır.

4-) Saatler

Günlük yaşamda oldukça fazla kullanılan saatler aynı zamanda aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte akıllı saatler oldukça talep görüyor. Bu durum ticaret yapan birçok firma tarafından dikkate alınarak yurtdışı seçeneklerine yöneltmektedir.

5-) Bilgisayar Malzemeleri

Yazıcı, mouse, kamera, printer, ram, harddisk, kablo birleştiriciler gibi bilgisayarın vazgeçilmez parçaları olan ürünler Çin’den getirilmektedir. Yurtdışından getirilip Türkiye’de ne satılır? Diyenlerin tercih edebileceği ürünlerden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu