En Çok Kazandıran 10 Meslek Nelerdir?

En çok para kazandıran meslekler hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Bu mesleklere yönelmek ilerisi için çok daha kazançlı olacaktır.

En çok kazandıran 10 meslek nelerdir? sorusunu merak ediyorsanız makalemiz sonuna kadar okumalısınız. Yüksek gelir elde etmek kişiler en çok kazandıran meslekleri tercih edebilir. Bu yüzden daha fazla para kazanmak isteyen kişiler en çok kazandıran mesleklerin neler olduğunu merak ediyor. Kişiler bu mesleklerde kendilerini geliştirdiğinde daha fazla maaş alacaklardır. Şimdi sizlere en çok kazandıran 10 meslek hakkında bilgi vereceğiz.

  1. Avukatlar
  2. Uzman Doktorlar
  3. Eczacılar
  4. Diyetisyenler
  5. Milletvekilleri
  6. Yazılım Mühendisleri
  7. Profesörler
  8. Petrol Mühendisliği
  9. IT Yöneticiliği
  10. Yazılım Mühendisleri ve Yazılımcılar

Türkiye’de en çok kazandıran meslekler yukarıda yer alıyor. Aynı zamanda bu mesleği yapan ve özel şirketlerde çalışan kişiler daha fazla maaş aldığı tespit edilmiştir.

1. Avukatlar

Türkiye’de en çok kazanç sağlayan mesleklerden birisi avukatlıktır. Hukuk Fakültesi’nden mezun olan kişiler 1 yıl staj yaptıktan sonra avukatlık ruhsatına sahip olur. Bu sayede avukatlar özel sektör, kamu ya da kendi bürolarını açabilir. Kamu’da çalışan avukatlar 4.000 TL maaş almaktadır. Ancak özel sektörde çalışan ya da kendi bürosunu kuran avukatlar aylık olarak 4.000 TL-50.000 TL arasında kazanç sağlayabilirler. Günümüzde avukatlar avukatlık ruhsatını aldıktan sonra bürolarını açabilmektedir. Bu sayede kendilerini kanıtlayarak aldıkları dosyalara göre kazanç sağlarlar.

2. Uzman Doktorlar

En çok para kazandıran mesleklerden biri de Uzman Doktorluk olarak bilinmektedir. Tıp Fakültesi eğitimini tamamlayan e TUS’a girerek belli dallarda uzmanlaşan doktorlar hem devlette hem de özel sektörde çalışabilir. Uzmanlık dallarına göre kamu’da en az 7.000 TL kazanç elde etmektedirler. Aynı zamanda özel sektörde çalışan Uzman Doktorlar 7.000 TL’den başlayarak daha çok kazanç elde etmektedir.

3. Eczacılar

Eczacılık Fakültesi’nden mezun olarak 5 yıllık eğitimini tamamlayan kişiler kendi eczanelerini açarak halka hizmet vermektedir. Aynı zamanda kendi eczanelerini açan eczacıların bulundukları il ve ilçeye bağlı olarak kazanç sağlar. Ancak en çok kazanç sağlayan mesleklerin başında gelmektedir. Ülkemizde kendi eczanesini açanlar aylık 4.000 TL ile 5.000 TL arasında kazanç sağlıyor.

4. Diyetisyenler

Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları kamu hastaneleri, özel hastaneler ve kendi iş yerlerini açmaktadır.  Kamuda çalışan Diyetisyenler 5.000 TL ile 10.000 TL arasında para kazanmaktadır.

5. Milletvekilleri

Milletvekilleri ne kadar para kazanıyor? sorusu oldukça merak ediliyor. Öncelikle ülkemizde en çok para kazandıran mesleklerden biri olduğunu belirtmek isteriz. Aylık maaşları 24.000 TL olarak biliniyor.

6. Kabin Memurluğu

Türkiye’den en çok para kazandıran mesleklerden biri olan Kabin Memurluğu maaşları 8.000 TL ile 10.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda kişilerin çalıştıkları hava yoluna göre maaşlarında farklılıklar söz konusudur.

7. Profesörler

Profesör olmak Türkiye’de en çok para kazandıran mesleklerden önde gelenidir. Özellikle Uluslararası çalışmalar yapan Profesörler ve Üniversiteler de Profesörlük yapanlar ABD’de 165 Bin dolar, İngiltere’de 140 Bin dolar, Kanada’da 140 Bin dolar ve Almanya’da ise 250 Bin dolara kadar gelir elde ediyor.

8. Petrol Mühendisliği

Dünya genelinde petrol ve petrol kullanımı oldukça yaygındır. Bu yüzden en çok para kazandıran meslek grupları içerisinde yer almaktadır. Petrol Mühendisleri çalıştıkları ülkeye göre maaş almaktadır. Türkiye’de çalışan Petrol Mühendisleri 100.000 TL ile 150.000 TL arasında kazanç sağlıyor.

9. IT Yöneticiliği

IT Yöneticiliği en çok kazandıran mesleklerden biridir. Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Yönetim Bilişim sistemleri gibi farklı bölümlerden mezun olan kişiler yaşadığı ülkeye göre para kazanmaktadır. İngiltere’de IT Uzmanları 80 bin pound, ABD’de IT uzmanları 140 bin dolar, Almanya’da çalışan IT Uzmanları 100 bin euro maaşlar alıyor.

10. Yazılım Mühendisleri ve Yazılımcılar

Yazılım Mühendisleri ne kadar kazanıyor? sorusu genellikle bu meslekle ilgilenen kişilerin merak ettiği bir sorudur. Yazılım sektöründe çalışanlar yıllık 70.000 TL ile 500.000 TL arasında kazanç sağlar. Aynı zamanda geleceğin mesleği olarak nitelendirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu