Güneş Enerji Sistemi Kazançları Ve Maliyeti

Güneş enerji sistemi kazançları ve maliyeti güneş enerjisi sisteminin güneş panellerini kurarak para kazanın. Bir güneş paneli çiftliği ile pasif gelir elde edin.

Güneş enerjisi ile iki şekilde elektrik üretebilirsiniz. Eviniz müsaitse ve evinizin geniş bir çatısı veya cephesi varsa, çatınıza güneş enerjisi üretimi veya üstüne güneş enerjisi santrali ile güneş enerjisi üretimi kurun.

Güneş Tarlasının Maliyeti Nedir?

Güneş Enerjisi Santrali maliyetini belirleyen birçok faktör vardır. Bunlar;

  • Arazi maliyeti (tarla)
  • Trafo merkezine olan mesafeye göre kablo döşeme maliyeti
  • Hafriyat (araziyi güneş paneli kurulumuna uygun hale getirin)
  • Güneş paneli maliyeti
  • Güneş paneli yapım maliyeti
  • Ayar

Yukarıdaki maliyetler dikkate alındığında 1 MW’lık Karasal Güneş Enerjisi Santrali’nin yaklaşık maliyeti 1.218.000 ABD Doları civarındadır.

Solar Field Nasıl Kurulur?

Güneş Enerjisi Santrali almaya karar verdiniz, sizi hangi süreçler bekliyor? Güneş tarlasının montajı nasıl yapılır?

Kamu kurumları için izin süreciyle başlayın. Enerji yatırımınız için öncelikle izin almanız gerekmektedir. Kamu kurumlarından alacağınız izne çağrı mektubu denir.

Yapmanız gereken ilk şey bağlı olduğunuz Tarım İl Müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmaktır. Buradaki amaç, arazinizin çok verimli olup olmadığını belirlemek için Tarım Bakanlığı ziraat mühendislerini çağırmaktır.

Bakanlık mühendisleri arazinizde gerekli incelemeyi yaptıktan sonra size posta ile tebligat gönderecek ve araziniz ruhsatsız elektriğe uygun bulunursa “marjinal tarım arazisi” yazan bir yazı teslim edecekler.

ÇED muafiyeti, lisanssız elektrik üreticilerinden talep edilen ve tam bir zaman kaybına neden olan bir sorundur. Çevreye zarar vermeyen güneş enerjisi sahasının yatırımı için devlet yetkililerinin saatlerce boşuna harcama yapması gerekiyor ve yatırımcıya bir başka engel ve bürokratik zorluk sunuluyor. Neyse ki, güneş enerjisi çiftliği için ÇED muafiyet raporu kaldırıldı. Aksi takdirde, zamanınızın en az 1 ayını kaybedersiniz.

Tarım İl Müdürlüğü’nden “marjinal tarım arazileri” yazısını aldıktan sonra enerji dağıtım şirketine giderek ruhsatsız elektrik üretimi için başvurmak istediğini söylüyor. Sizden bazı belgeler isteyecekler, bunlar zaten elinizde olan belgeler, korkacak bir şey yok. Bu belgeleri topladıktan sonra solar park talebinde bulunuyorsunuz ve sadece beklemeniz gerekiyor.

Güneş Enerjisi Santralinin Aylık Geliri Ne Kadar?

1 mw Güneş Santralinin aylık karlılığı aylara göre (ayların güneşlenme süresine göre) değişmektedir. Aylık ortalama geliri 79.000,00 TL ile 93.000,00 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu