Çay Ocağı Açma Maliyet Fiyatları, Şartları ve Kazancı 2023

Çay ocağı açmak ve para kazanmak girişimciler arasında en düşük riskli iş fikirleri arasındaki yerini almaktadır. Etrafınızda bulunan çay ocaklarını dikkatli bir şekilde gözlemleyin. “İş yapmıyor, müşterisi yok dediğiniz” dükkânlar bile açık olduklarına göre, tatminkâr düzeyde kar marjı bıraktığını anlarsınız.

Sektör özelinde neredeyse %500’lere ulaşılan yüksek kar oranı ve talebin oldukça fazla oluşu çok sayıdaki girişimcinin hatırı sayılır düzeyde para kazanmasına neden olabiliyor. İnsanların büyük bir oranı buluşma ya da dinlenme aşamasında kısık gelir düzeyleri ve yapmak zorunda oldukları tasarruflar kapsamında yemek yenilebilen yerler dışında, daha düşük hesapla karışılacağı çay ocaklarına yönelmektedir.

Bu yüksek kar oranı ve talep fazlalığı nedeniyle sektöre giriş yapmak isteyen girişimci ruhlu kişilikler de “işinde detaylarına” yönelik arayışlar içine girdiler. İşte size baştan sona çay ocağı açmak için gerekenler ve açtıktan sonra mutlaka yapmanız gerekenler.

Devren Çay Ocağı Satın Almak Mantıklımıdır?

Eğer “Hiçbir şeyler uğraşmak istemiyorum” diyorsanız bu opsiyon sizler için harika bir seçenek olabilir. Devren çay ocağı satın almaya yönelik günde ortalama 500 çay satışını yaptığını iddia eden ilanlarla, internette farklı platformlar üzerinde karışılabilirsiniz.

Söz konusu ilanlardaki yüksek kar marjına yönelik en ufak bir kuşku içine kapılmayın. Sizin düşünmeniz gereken konu kar oranından önce “Devren Çay ocağı satın almak” sizin için bir anlam ifade ediyor mu? Yoksa hayalleriniz kapsamında her şeye sıfırdan mı başlamak istersiniz?

Devren Çay Ocağı Satın Almanın Avantajları

Her hangi bir evrak, prosedür ya da ek bir işlemle uğraşmazsınız. Devir işlemleri tamamlandıktan hemen sonra iş başı yapabilme şansınız oluyor. Anlayacağınız sabit müşteri kitlesi nedeniyle yatırımınız direkt para olarak sizlere geri dönmeye başlar.

Açtığım mekâna müşteri gelir mi, ya da doğru yere mi açtım tarzında olumsuz düşünceler içine girmezsiniz. Her şey kalıplaşmış olduğu için sisteme ayak uydurup rahat bir şekilde dükkânınızı işletebilirsiniz. Bu seçenek biraz daha “Garantici” bir yöntem olarak kendisini ön plana çıkartmayı başarıyoruz. ,

Tavsiyemiz satın almadan önce detaylı bir araştırma yapın, uzaktan gözlemleyin. Gerçekten bir sirkülasyon var mı? Vereceğiniz parayı kısa sürede çıkarıp kar edebilecek misiniz yoksa tamamen zarar getirecek bir yatırım mı olacak? Hesabınızı net bir şekilde yapmadan satın alma aşamasına gelmeyin.

Devren Çay Ocağı Satın Almanın Dezavantajları

Burada karşınıza çıkabilecek en büyük risk, çay ocağını devraldıktan sonra, kalıplaşan ve dükkânın eski sahibine alışkın olan müşterilerin sizi kabullenip benimsememe ihtimalidir. Eğer burada dikkatli olmazsanız müşteri sayısınız hızla azalır ve ciddi bir zarara uğrarsınız. Bu nedenle sıcakkanlı ve güler yüzlü olmaya özen gösterinki alışma evresini kısa sürede tamamlayın.

Diğer bir risk ödeyeceğiniz devir rakamı. Kendinizden pay biçin, çok kazandığınız bir dükkânı bedavaya satar mıydınız? Ayda ortalama 10.000₺ kar eden bir işletmeye 100 Bin TL’ye yakın bir meblağ ödemek zorunda kalırsınız. Bu aşamada da dükkana ciddi anlamda bir sermaye yatırmanız gerekli.

Oysa sıfırdan açsanız böyle büyük bir rakama ihtiyacınız olmayacak. Fakat orada da “Ne kadar çay satarım” sorusu aklınızın bir köşesinde hep kalır. Eğer “Fizibilitemi yaptım, ben sıfırdan bu işe gireceğim” derseniz yazının devamını dikkatlice okuyun. 

Yeni Sıfırdan Çay Ocağı Açmak Mantıklımıdır?

Eğer kendinize güveniyor, araştırmalarınızı titizlikle yaptığınıza inanıyor ve “Kesin kar ederim” diyorsanız “Sıfırdan çay ocağı” açmak sizin için çok daha avantajlıdır. Devir işleminde vereceğiniz yüksek meblağdan kurtulmuş olacak ve dükkânınızdaki her şeyi kendiniz alıp yaptıracağınız için her şey gönlünüze göre olacaktır.

Çünkü olay yalnızca dükkânın yerini belirleyip açmaktan ibaret değil. Dükkân dışında iç kısmını estetik ve kullanışlı bir şekilde dekore ettirmek, satışını yapacağınız çayın tadı dolayısıyla da satın alacağınız ham çay, pazarlama stratejisi, hijyen ve müşterilerinizle kuracağınız iletişim şekli dikkat etmeniz konuların başında yer alıyor. İşte size adım adım çay evi açmak…

Çay Evi Yani Ocağı Nasıl Açılır?

Yapmanız gereken ilk şey Çay oncağızın konsepti belirlemek olsun. Çünkü bu iş bütçenizde aslan payını alacak bölüm. Sermaye hesaplaması yapmadan ve bütçeyi oluşturmadan önce hangi konseptte ilerleyeceğinizin kararını vermelisiniz. Bu konu hakkında farklı çay ocakları gezerek ya da arama motorlarındaki görselleri inceleyerek araştırmalar yapabilir ve kendi konseptinizi orta çıkartabilirsiniz. Bu aşamadan sonra karşınıza sermaye seçeneği çıkacak.

Kafanızda oluşturduğunuz taslak özelinde bir araştırma içine girin. Ayrıca bu konsepti uygulayacağınız lokasyon da oldukça önemli. Avam, sanayi ortamına capcanlı bir ortam açmak sizi zarar ettirirken, şehrin ortasında canlı bir mekâna daha avam bir tarzda dükkân aşmak olumsuz intiba bırakabilir.

Daha sonra mesleğin inceliklerine yönelik araştırmalar yapın. En iyi çayı nasıl yapabileceğiniz hatta sunumu farklılaştırıp müşterilerde nasıl iz bırakabileceğiniz konusunda çok dikkatli araştırmalar içine girmeniz gerekli.

Her şey tamamsa boş dükkân arayışına girebilirsiniz. Dükkân araştırması aşamasında dikkat etmeniz gereken olmazsa olmaz kurallar var. Mesela dükkânın önünde mutlak suretle geniş bir kullanım ve oturma alanının bulunması gerekiyor. Çay ocağına gelen kitlenin büyük bir bölümü tütün kullanımı yapar.

Kapalı alanlarda içemeyecekleri için dışarıda içecekler ve sizin orada geniş bir oturma alanınızın olması müşteriler için büyük bir tercih nedeni olacaktır. Dükkânı da belirledikten sonra ruhsat ve vergi levhası için başvuruda bulunmanız gerekli. Bunlar için güvenilir, tanıdığınız bir muhasebeciyle görüşmeniz sizin avantajınıza olacaktır.  İşlemler tamamlandıktan sonra da dükkânımızın tadilatına başlayabiliriz.

 • Çay ocağı dekorasyonu için dilerseniz kendiniz yaptırabileceğiniz gibi, iç mimarla anlaşma yaparak profesyonel bir şekilde tasarım yaptırabilirsiniz. İyi bir tasarım dışında hoş bir tabela da sizin avantajınıza olacaktır.
 • Tadilat tamamlandıktan sonra demir başlarınızı almaya başlayabilirsiniz. Bakır çay ocağı, sandalye ve masalar sizin için olmazsa olmazlarınız olacak.
 • Artık açılış zamanı. Tavsiyemiz açıldıktan sonra ilk aşamada rakamları biraz düşük tutmanız. Müşterileri düşük fiyat politikanızla kazandıktan sonra fiyatlar üzerinde güncelleme yapabilirsiniz. 

Tabi tüm bunlar hep paradan geçiyor. Ayırabildiğiniz bütçe ne kadar yüksekse açacağınız işletme de o denli görkemli olur. Peki, ortalama ne kadar ihtiyaç duyulur?

Çay Ocağı Açmak için Maliyet Fiyatları 2023

Çay ocağı açmanın maliyeti tercihlerinize göre farklılık göstermekle birlikte 30 Bin TL ‘den başlayıp 100 Bin TL ‘ye kadar uzanabilmektedir. Eğer konsepti biraz değiştirip “Çay kafe” tarzında bir mekân açtığınız takdirde rakam 200 Binlere kadar uzanabilir. Tavsiyemiz başlangıç aşamasında mümkün olduğunca ışık bütçeyle giriş yapmanız doğrultusunda olur. 

Çay Ocağı Açmak için Gerekli Belgeler

Çay ocağı açmak için belediyeye başvuruda bulunuyorsunuz. Belgelerin taslağını sizler için aşağıda paylaştık. Bazen bölgeye göre belediyeler ek evrak talep edebiliyorlar. Bu yüzden bağlı bulunduğunuz belediyenin “ruhsat işleri müdürlüğüne” giderek istemiş oldukları evrakların tam listesine ulaşabilirsiniz.

Talep edecekleri belgeler;

 • 2 adet resim
 • Adli Sicil Kaydı Dökümü Belgesi
 • İkametgâh Belgesi ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaydı bulunduğuna dair bir evrak
 • Yapı Kullanma ve Tapu İzin Belgesi
 • İtfaiyeden temin edilecek Uygunluk Raporu
 • İşletici Kimlik Bilgi Belgesi
 • Vergi Levhasının fotokopisi
 • İmza Sirküleri 
 • Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi – Eğer şirketiniz şahıs şirketiyse talep etmeyebilirler.
 • Oda Faaliyet Belgesi 
 • Oda Sicil Tasdiknamesi
 • Uzman tarafından çizilmiş ve çizenin kaşe & imzasının yer aldığı İşyeri Krokisi Kira Sözleşmesi (işyeri kiralık ise tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır)

Çay Ocağı Açmak için Gerekli Malzemeler

 • Doğalgazlı ya da Elektrikli Çay Ocağı
 • Korumalı Aydınlatma Sistemi
 • Davlumbaz
 • Masa ve Sandalye
 • Çay bardakları ve kaşık dışında bardakaltlığı 
 • Yangın Tüpü
 • İlk yardım çantası
 • Hava geçişi için aspiratör
 • Hijyen ürünleri

Her şey tamam olduğuna göre asıl dikkat etmeniz gereken mesleğin ince detaylarına yer verelim.

Çay Evi Açacak Olanlar için Püf Noktalar

Her şeyi mükemmel tasarlarınızda işletmenizin daimi olabilmesi için dikkat etmeniz gereken önemli detaylar var. Çay ocağı açmak çok kolay bir iş. Fakat herkes kolay bir şekilde yapar diyemeyiz. Bu konuda çok başarılı esnaflar da var, hayalleri dışında parasını batırıp kapatmak zorunda kalan esnaflarda. Sizde hayallerinizi gerçekleştirip emeklerinizin karşılığını alarak para kazanabilmek için önerilerimize dikkat edin.

 • En dikkat etmeniz konu temizlik. Çay bardağı üzerinde su lekesi bile olması sizin imajını zedeler. Olumsuz düşünceler çabuk yayılır ve onu düzeltemezsiniz. 1 kişi onlarca kişiye, unlarda başka kişilere bu olumsuz durumu dillendirebilir. Bu da sizi istemediğiniz sona doğru götürebilir.
 • Çayı açık doldurmak, yeterince sıcak olmayıp soğuk olması, üzerinde çayın demlenmediği için yüzmesi, içerken “çiğ” kokusu vermesi sizler için istenmedik durumlar.
 • İşiniz çay olsa da dükkânınızda yalnızca demleme çaya yer vermeyin. Farklılık her zaman iyidir. Bitki çayları, soğuk içecekler farklı müşterilerinde ilgisini çekebilir. İçecekler dışında 
 • Tost, sandviç gibi aperatif yiyecekler de bulundurabilirsiniz.Bunlar hem müşteri taleplerini karşılayıp onları mutlu edecek hem de size ek kar payı getirecek ürünler. 
 • İşletmeniz için özel magnetler bastırarak çevre esnaflara dağıtıp, bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Buraya telefon bilgileriniz dışında teknolojiye ayak uydurup WhatsApp üzerinden sipariş entegre sisteminden bahsedebilirsiniz.
 • Güler yüzlü ve anlayışlı birisi olmanız oldukça önemli. Hiç kimse asık suratlı ve sinirli birisiyle muhatap olmak istemez.
 • İşletmeniz koyu değil açık renklerden oluşsun. Girince insanın içine bir ferah çöksün, koyu tonlarda insanlar uzun süre bulunamazlar.

Çay Ocağı Kar Marjı

Gelelim işin en kilit noktasına Ne kadar kazanırsınız? Çay Ocağı Kar Marjı açısından oldukça karlı bir sektör. 1 kg çay size ortalama olarak 250 & 300 arasında bardak çay verecektir. Çayın KG fiyatını dışında, elektrik, su, kira gibi artı masrafları da ekledikten sonra bir bardak çay sizlere ortalama olarak 20 – 25 kuruş arasında bir rakama mal olur. Çayı satış rakamınıza ve sattığınız adede göre satış karınızı siz hesaplayın.

Çay Ocağı Açacaklara Diğer Tavsiyeler

Çay ocağınızı açtıktan sonra açgözlü bir şekilde kazandığınız parayı yükseltmek için fiyatlara sürekli zam yapmayın. Mümkünse hep düşük tutmaya ve büyük bardak kullanmaya özen gösterin. Parayı anca müşteri arttırarak kazanabilirsiniz, fiyatları arttırmanız yalnızca müşterileri kaçırmanıza neden olacaktır.

Bazı işletmeler 9-10 gibi açıp akşam daha güneş batmadan kapatma derdine düşüyor. Başlarda sabahın ilk ışıklarında açıp gece geç saatlere kadar kapatmayın. Şüphesiz dinlenmek sizin de hakkınız ama yoğunluğu gözlemleyin. Satışların en yüksek olduğu saat dilimlerinde açık kalıp, diğer zamanlarda dinlenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu