WhatsApp’ta Engel Anlama ve Engelleyene Mesaj Gönderme 2023

WhatsApp engellendiğini anlama, engelli kişiye mesaj gönderme ve engelleyen kişileri bulma hakkında tüm detaylar. Karşı tarafa WhatsApp engel kaldırtma yöntemleri; Kullanıcıları için bir muamma olan engellendiğini anlama konusu artık açıklığa kavuşmuş durumda. Karşınızdaki kişi tarafından engellenmişseniz çok kolay bir yöntem ile bu durumu anlayabiliyorsunuz. 

WhatsApp Engel Anlama 2023

Mesajınız gitmiyor ve WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım diye düşünüyorsanız şu 3 noktaya dikkat etmelisiniz.

 • Karşınızdaki kişinin fotoğrafını WhatsApp profilinde göremiyorsanız
 • Karşınızdaki kişinin profil fotoğraf değişimlerini, WhatsApp çevrimiçi olma durumunu veya son görülme gibi bilgileri ekranınızda göremiyorsanız engellenmiş durumdasınız.
 • Karşınızdaki kişiye WhatsApp üzerinden mesaj gönderdiğinizde her zaman tek tık işareti yer alıyorsa engellenmiş durumdasınız.

Bu yöntemlerin dışında WhatsApp üzerinde arama yaptığınızda karşınızdaki kişi sürekli aranıyor şeklinde görünüyorsa veya aramalarınıza cevap verilmiyorsa engellenmiş durumdasınız. WhatsApp engelli olma durumunu bu şekilde anlamak oldukça kolay.

WhatsApp Engelleyen Kişiye Mesaj Gönderme

WhatsApp’ta engellediğiniz kişilere mesaj göndermek veya engelleyen kişilere mesaj göndermek istediğinizde bu işlemi farklı bir hat üzerinden yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz hattı cep telefonunuzdan çıkardıktan ve 2. hattı cep telefonunuza taktıktan sonra engellediğiniz kişiye mesaj göndermek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Kendi hattınız dışında farklı bir hat taktıktan sonra WhatsApp’a giriş yaparak telefon numarası değişikliği işlemi yapmanız gerekiyor.
 • WhatsApp açarak telefon numarası girilen sayfa da kendi numaranız yerine yeni taktığınız hattın numarasını girmeniz gerekiyor. 
 • Yeni girdiğiniz numarayı doğrulattıktan sonra bu hattı çıkarıp kendi hattını takıyorsunuz.
 • Kendi hattınızı taktıktan sonra numara yenileme işlemi yapmamalısınız.
 • Artık engellediğiniz kişilere ve sizi engelleyen kişilere kolayca mesaj atabilir veya onlardan mesaj alabilirsiniz.

Ayrıca WhatsApp her konuda gruplara katılmak isteyenler burayı tıklasın

WhatsApp’ta Silinen Mesajları Görme 2023

WhatsApp karşı tarafın sildiği mesajları ve cihaz değişikliği yada arızalarından WhatsApp silinen mesajları Notification history uygulaması ile görebilirsiniz. WhatsApp sohbet yedeklerinize ulaşmanızın için Android cihazlarınız için ayrı IOS cihazlarınız için ayrı anlatımı ile WhatsApp’ta Silinen Mesajları Görme yolları:

Android kullanıcıları için;

 • Google Play üzerinden Notification history uygulamayı cep telefonunuza indirmeniz yeterli oluyor.
 • Uygulamayı indirip çalıştırdıktan sonra bildirim geçmişine erişmek isteyerek gelen bildirimlerin geçmişine ulaşıyorsunuz.

Bu uygulama sayesinde WhatsApp üzerinden size gönderilen ve silindiği için göremediğiniz mesajları okuyabilir, WhatsApp gruplarında da geçmiş bildirimler aracılığı ile silinen mesajlara erişebilirsiniz. İsteyenler daha ayrıntılı karşı tarafın WhatsApp’ta silinen mesajlarını görme konumuza göz atabilir.

IOS kullanıcıları için;

 • IOS kullanıcıları Apple Store üzerinden WhatsApp notification uygulamasını indirerek silinen mesajlara erişebiliyorlar.
 • Karşı tarafın yazıp sildiği için göremediğiniz mesajlarını anlık olarak takip edebilirsiniz.
 • Dilediğiniz her an bildirim kayıt sayfasına erişerek merak ettiğiniz tüm mesajlara ulaşabiliyorsunuz.
 • WhatsApp notification uygulaması ücretsizdir. Belirli zamanlarda güncellenmesi gereklidir
 • Uygulamayı indirip çalıştırmak silinen mesajlara erişimini her zaman sağlaması mümkün olmayabilir.

Ayrıca; TikTok ile para kazanmak sayfamızdan kazanç sağlamak isteyenlere tavsiyelerimizi kaçırmasın.

WhatsApp Bir Kişiyi Engelleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp üzerinden sizi rahatsız eden kişileri engellemek isterseniz, çok basit kullanımı ile WhatsApp engelleme özelliğinden yararlanabilirsiniz. WhatsApp engelleme özelliğini kullanarak engellediğiniz kullanıcılar, siz engellerini kaldırmadığınız sürece size WhatsApp üzerinden ulaşamaz ve WhatsApp profilinizi görüntüleyemezler. WhatsApp’da rahatsız edilmek istemediğiniz kişiler için şu yöntemi kullanarak engelleme yapabilirsiniz. WhatsApp kişi engelleme için;

 • WhatsApp ayarlar sayfasını açın,
 • Ayarlar sayfasında yer alan hesap sekmesine tıklayın ve bu sekmeden gizlilik sayfasına ulaşın,
 • Gizlilik sekmesinde yer alan engellenmiş kişiler sayfasına tıklayın,
 • Açılan sayfa da yer alan Ekle seçeneğine tıklayın,
 • Ekle seçeneğinde arama satırına engellemek istediğiniz kişinin adını yazın ve aratın,
 • Arama sonucunda çıkan kişinin karşısında engele sekmesi yer alıyor. Bu sekmeye tıklayarak bu kişiyi engellemiş olursunuz.

Kolay yöntem; Engellemek istediğiniz kişi ile ilgili bir sohbet sayfası açın. Açmış olduğunuz sohbet sayfasında kişinin üzerine tıklayın ve açılan sayfa da yer alan engelle sekmesine tıklayın.

WhatsApp Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?

WhatsApp’ta sizi rahatsız ettiği için engellediğiniz kişilerin engelini kaldırmak isterseniz, ek bir işlem yapmadan direkt WhatsApp’ınızı kullanarak engelini kaldırabilirsiniz. Engelini kaldırdığınız kişiyi tekrar engellemek isterseniz de bekleme süresi olmadan anında tekrar engelleyebilirsiniz.

Engelini kaldırdığınız kullanıcıların sizi görüntülü ve sesli arayabileceğini ve mesaj gönderebileceğini unutmayın. WhatsAppta engellemiş olduğunuz kişinin engelini de kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz. Engeli olan kişinin engelini kaldırmak için şu yöntemi adım adım izleyebilirsiniz.

 • WhatsApp ayarlar sayfasını açın,
 • Ayarlar sayfasından hesap sayfasına ulaşın,
 • Hesap sayfasından gizlilik sayfasına ulaşıp bu sayfa da yer alan engellenmiş kişiler sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfa da yer alan engelli kişiler listesinden engelini kaldırmak istediğiniz kişinin üzerine gelerek tıklayın
 • Tıkladığınız kişinin üzerinde engeli kaldır seçeneği belirecektir.
 • Engeli kaldır seçeneğine tıklayarak bu kişinin engelini kaldırmış oluyorsunuz.

Kolay yöntem; Engelli olan kişiyi WhatsAppta aratarak bu kişi ile sohbet sayfası açmak. Sohbet sayfası açtıktan sonra yapmanız gereken sayfanın üst kısmında yer alan kişiye tıklamak ve engeli kaldırı seçmektir.

WhatsApp Engelleyince Ne Olur?

WhatsApp’ta bir kişiyi engellediğinizde karşı taraf öncelikle profil resminizi görüntülememeye başlar. Profil fotoğrafınızın olmadığını fark eden kullanıcı size mesaj atsa bile mesajı size iletilmez ve karşı taraf iletilmediğini “Tek Tık” özelliğinden anlayabilir. Kısacası, WhatsApp’ta bir kişiyi engellediğinizde o kişiyle WhatsApp üzerinden tüm iletişiminiz kesilmiş olur. Ancak engellediğiniz kişi hattınız üzerinden size mesaj atmaya veya sizi aramaya devam edebilir.

WhatsApp Engel Ne Zaman Kalkar?

WhatsApp Engelleme Özelliği ile engellenen bir kullanıcının engeli, WhatsApp engelini atan kişi engeli kaldırmadığı sürece kalkmaz. Zamandan tamamen bağımsız olan WhatsApp Engelleme sadece engelleyen kişi tarafından kaldırılabilir. Eğer WhatsApp engeli ile karşı karşıyaysanız, hattınız üzerinden kısa mesaj atmayı deneyebilirsiniz. 

WhatsApp Engel Atınca Bildirim Gider mi?

WhatsApp’ta sevmediğiniz veya sizi rahatsız eden kişilere karşı attığınız engellere bağlı olarak karşı tarafa herhangi bir bilgilendirme mesajı gönderilmez. Ancak engel attığınız kişi bazı işaretlerle engellendiğini anlayabilir. Engellenen kişinin engellendiğini anlayabileceği işaretler şunlardır:

 • Sizin profil fotoğrafınızı görüntüleyemez.
 • Size mesaj gönderse bile “Tek Tık” adı verilen durum mesajı “Çift Tık” olmaz.
 • Sizin profil bilgilerinize ulaşamaz.

WhatsApp Engel Kaldırınca Bildirim Gider mi?

WhatsApp üzerinden daha önce engellediğiniz kişilerin engellerini kaldırdığınızda karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmez. Ancak bazı durumlarla kullanıcı engelinin kaldırıldığını anlayabilir. Bu durumlara örnek olarak şunlar verilebilir: Engellediğiniz kişi artık sizin profil fotoğrafınızı görüntüleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu