İnternetsiz WhatsApp Kullanma 2023: Çevrimdışı WhatsApp Yazma

Tüm dünyada aktif olarak kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın internetsiz de kullanabileceğini biliyor muydunuz? İnternet bağlantınız olmasa da WhatsApp üzerinden çevrimdışı mesaj okuma ve gönderebilirsiniz.

Metro, alt geçit, asansör ya da internetin çekmediği herhangi bir yerde oldukça can sıkıcı bir hal alan mesajlaşamama sorunu, WhatsApp’a eklenen yeni özellik sayesinde artık yok oluyor. Hücresel ya da Wi-Fi bağlantınız yoksa bile gönderdiğiniz anlık iletiler karşı tarafa aktarılabiliyor.

İnternet Olmadan Çevrimdışı WhatsApp Kullanmak

Aktif internet bağlantınız olmadan da WhatsApp’tan mesajlaşabilirsiniz. Uygulamanın bu özelliğini kullanabilmek için telefonunuzda ya tabletinizde bazı ayarlar yapmanız gerekir. Ayrıca bu özellik şu an yalnızca Android işletim sistemli cihazlarda çalışıyor. iOS işletim sistemli cihazlarda Proxy ve port ayarları kısıtlı olduğu için henüz bu özellik kullanılamıyor.

İnternetiniz olmadığında mesaj yazdığınızda “bağlantı kuruluyor” bildirimi gelir ve “Gönder” tuşu aktif olmaz. Böyle bir durum olduğunda yazdığınız mesajı tekrar göndermeyi hatırlamanız gerekebilir ancak çoğu kez mesajı yeniden göndermeyi unutursunuz. WhatsApp geliştiricileri bu sorunla ilgili yaptıkları çalışmalarda bir çözüm geliştirdiler ve bağlantı tekrar kurulduktan sonra mesajın iletilmesini mümkün kıldılar.

SMS ile WhatsApp Kullanılabilir mi?

WhatsApp uygulamasında SMS yerine internet bağlantısı kullanılmaktadır. Bu yüzden SMS üzerinden WhatsApp’ı kullanmak kulağa acayip gelebilir. Fakat, normal SMS şebekesi kullanılarak da WhatsApp kullanılabilir. Operatörlerin neredeyse tamamında sınırsız çağrı, SMS ve veri paketi hizmeti vardır. Bu yüzden uygulamayı kısa mesaj aracılığıyla kullanmanız mümkün hale gelir.

WhatsApp Bluetooth Messenger Uygulaması

WhatsApp Bluetooth Messenger uygulamasıyla internetsiz bir şekilde WhatsApp üzerinden dilediğiniz kişiyle iletişim kurabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanabilmek için akıllı telefonunuza indirmeli ve telefonunuzun Bluetooth özelliğini açmalısınız. Bluetooth ile bağlantı kurduktan sonra internet bağlantınız olmasa bile WhatsApp’tan anlım mesaj gönderebilirsiniz.

Uygulamanın bağlantı modu internet yerine Bluetooth olduğu için sadece yakınınızdaki kişilerle iletişim kurabilirsiniz. Bluetooth yalnızca belli bir mesafeye kadar algılama yapabildiği için sizden çok uzakta olan kişilere bu yolla mesaj gönderemezsiniz.

Android Telefonlardan İnternetsiz WhatsApp Kullanma

Android cihazlarda WhatsApp uygulamasını internet olmadan kullanabilmek için bazı ayarlar yapılmalıdır. Bu ayarları şu şekilde yapabilirsiniz;

 1. Öncelikle telefondan ya da tabletten “Mobil Ağlar” bölümüne girin.
 2. Mobil Ağlar sekmesine gelebilmek için “Ayarlar – Bağlantılar – Mobil Ağlar” yolunu izlemeniz gerekir.
 3. Mobil Ağlar bölümüne girdikten sonra “Erişim Noktası Adları” kısmına basın.
 4. Daha sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Ekle” butonuna basın.
 5. Açılan ekranda isim, APN, Proxy ve bağlantı noktası gibi kısımlar göreceksiniz. Bu kısımların altlarında “Ayarlı Değil” ifadesi yer alır. Bu bölümleri şu şekilde doldurun;
  1. İsim: WhatsApp
  2. APN: İnternet
  3. Proxy: 127.0.0.01
  4. Bağlantı Noktası: 8080

Bu bilgileri girdikten sonra “Kaydet” butonuna basın. Daha sonra “Erişim Noktası Adları” bölümünden WhatsApp uygulamasına dokunun.

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra artık WhatsApp uygulamasını Android cihazınızda internet olmadan kullanabilirsiniz. iOS cihazlarda böyle bir özellik yoktur. iOS üzerinde Proxy ve Port ayarlarını değiştirmek mümkün olmadığı için iOS işletim sistemini kullanan telefon ve tabletlerde WhatsApp uygulamasını internet bağlantınız olmadan kullanamazsınız.

Uygulamalar ile İnternetsiz WhatsApp Kullanma

Mobil veriyi ya da Wi-Fi ağını kullanmadan WhatsApp üzerinden mesaj atıp mesaj alabilmek için bazı uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamaları Play Store üzerinden indirebilirsiniz;

 • What Seen
 • Messenger for WhatsApp Web
 • Private Read
 • Chats Offline

İnternet paketiniz bitebilir, internetinizin çekmediği bir yerde olabilirsiniz ya da Wi-Fi ağına bağlanamıyor olabilirsiniz. Bu tür durumlarda WhatsApp kullanmaya ihtiyaç duyabilir ve WhatsApp üzerinden ileti göndermeniz gerekebilir. İnternetiniz olmadan WhatsApp kullanabilmek için Android işletim sistemini kullanan bir cihazınızın olması yeterlidir. Yukarıda paylaştığımız ayarları yaparak veya uygulamalar ile WhatsApp uygulamasını internet bağlantısı olmadan çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

İnternetsiz WhatsApp Kullanma Operatör Fark Eder mi?

İnternet bağlantısı olmadan WhatsApp uygulamasını kullanabilmek için Türk Telekom, Vodafone ya da Turkcell operatörlerinden hangisine abone olduğunuz hiç önemli değildir. Hangi operatörü kullanırsanız kullanın, internet bağlantısız bir şekilde WhatsApp’ı kullanmak için gereken ayarları yapmanız yeterli olacaktır.

Son zamanlarda bu konu ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmış ve internetsiz WhatsApp kullanma deneyimleri internet üzerinde paylaşılmıştır. Buna göre yapılan yorumların büyük çoğunluğu, paylaştığımız yöntemin işe yaradığını ve bu sayede internet olmadan da uygulamanın sorunsuz bir şekilde kullanılabildiğini göstermiştir. Yorumları yapanların büyük çoğunluğu internet paketi erken biten kişilerden oluşmaktadır.

WhatsApp Çevrimdışı Mesaj Yazma ve Okuma Yöntemleri

WhatsApp kullanırken son görüldü kısmının ya da çevrimiçi olup olmadığınızı herkesin görmesini istemeyebilirsiniz. Sohbet ettiğiniz ve sohbeti kısa tutmak istediğiniz kişilere çevrimdışı görünmek isteyebilirsiniz. Bu tür durumlarda WhatsApp’ta çevrimdışı görünürken mesaj yazabilir ve mesaj okuyabilirsiniz.

Bunu yapmanın 3 farklı yolu vardır. WhatsApp’ta birine mesaj yazarken rehberinizde kayıtlı kişilerin sizin online olduğunuzu görmesini istemediğinizde yapabilecekleriniz şu şekildedir;

1. Yöntem

İlk olarak tüm mesajlaşmayı görmek istemiyorsanız ve yalnızca gelen mesaja cevap vermek istiyorsanız, çevrimdışı görünerek mesajı yanıtlayabilirsiniz. Kullandığınız cihaz Android Nougat veya üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsa bildirim menüsüne geldikten sonra WhatsApp bildiriminin altında bulunan “Yanıtla” butonuna basın.

Daha sonra mesajınızı yazın ve “Gönder” butonuna basın. Bildirim menüsü üzerinden cevap verdiğiniz zaman, rehberinizdeki kimse sizi çevrimiçi olarak görmez. Çünkü uygulamayı açmadan yalnızca bildirim menüsü üzerinden kullanmışsınızdır.

2. Yöntem

Bu yol ilkine göre biraz daha zordur. Konuştuğunuz kişiye cevap vermek için uygulamayı açmanız gerekiyorsa, bu durumda şunları yapmanız gerekir;

 • Cihazın hücresel veri bağlantısını (mobil veri) ve Wi-Fi ağını kapalı konuma getirin.
 • Sohbet penceresini açın, mesajı yanıtlayın ve “Gönder” tuşuna basın.
 • WhatsApp uygulamasını kapatın.
 • Wi-Fi ağını veya mobil veriyi tekrar açın.

Böylece internetsiz bir şekilde WhatsApp’ta mesaj göndermiş olursunuz. İnternet bağlantınız geri geldiğinizde yazdığınız mesaj karşı tarafa gönderilecek ancak bu sırada kimse sizin çevrimiçi olduğunuzu görmemiş olacaktır.

3. Yöntem

3. ve son yöntem ise akıllı saat ile yapılmaktadır. WhatsApp’tan bir mesaj alınca akıllı saatiniz size bildirim gönderir. Akıllı saat üzerinden mesaja cevap verdiğinizde çevrimdışı görünürsünüz. Bunu tüm sohbeti okumadan sadece son mesajı cevaplayacağınız durumlarda kullanabilirsiniz.

WhatsApp Çevrimdışı Görünme Yöntemleri

Mesajlaşma özelliğinin yanında sesli ve görüntülü görüşme yapma imkanı da sunan WhatsApp uygulamasında çevrimdışı görünme özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Yurt dışında sesli ve görüntülü görüşmeler ücretlendirilirken WhatsApp kullandığınızda herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerinde iken WhatsApp kullanarak dosya paylaşımı ya da ileti gönderimi yapabilirsiniz. WhatsApp çevrimdışı görünmek için yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • Uygulamayı açın ve “Ayarlar” sekmesine gelin.
 • Daha sonra önce “Gizlilik” sekmesine ardından da “Durum” sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza 3 farklı seçenek çıkacaktır. Bunlar; “1.Kişilerim”, “2.Şunlar hariç kişilerimle paylaş” ve “Sadece şu kişilerle paylaş” seçenekleridir.

“Kişilerim” seçeneğine tıkladığınızda rehberinizde kayıtlı herkes çevrimiçi durumunuzu görebilir. “Şunlar hariç kişilerimle paylaş” seçeneğine tıkladığınızda listeye eklediğiniz kişiler haricindeki kişiler çevrimiçi durumunuzu görebilir. “Sadece şu kişilerle paylaş” seçeneğine tıkladığınızda ise yalnızca seçtiğiniz kişiler çevrimiçi olup olmadığınızı görebilir. Rehberinizdeki diğer kişilerin hiçbiri çevrimiçi durumunuzu göremez.

Ülkemizde 2 milyondan fazla kullanıcısı olan WhatsApp uygulamasında çevrimiçi durumunuzu gizleyebilir ve çevrimdışı olarak görünebilirsiniz. Son görülme durumunuzu herkese ya da seçtiğiniz kişilere kapatarak sadece istediğiniz kişilerin çevrimiçi durumunuzu görmesini sağlayabilirsiniz.

WhatsApp Çevrimiçi Gizleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp çevrimiçi gizlemek isteyenlerin yapması gerekenler şunlardır;

 • Ayarlar – Gizlilik – Durum yolunu takip edin.
 • Uygulamaya giriş yapın.
 • “Kişiler” yerine “Hiç kimse” olarak durumu düzenleyin.

Böylece kimse WhatsApp’ta çevrimiçi olduğunuzu göremez ve hesabınızı gizli yapmış olursunuz.

WhatsApp Çevrimdışı Görünme Uygulamaları Nelerdir?

 • Private Read
 • What Seen
 • WeLog
 • Offline Chat
 • WA Agent
 • WApp Private

Uygulamaları kullanarak çevrimdışı görünerek WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilirsiniz. Saydığımız uygulamaları telefonunuza indirirken hangi izinleri istediğini ve neleri yapabileceğinizi iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Her uygulamada her özellik mevcut değildir, bu nedenle hangi amaçla programı kullanacağınıza bağlı olarak seçeceğiniz yazılım da farklı olacaktır.

Sonuç olarak internetsiz WhatsApp kullanmak mümkündür. Bunun için yazımızda paylaştığımız yöntemleri deneyebilir ve internetsiz kaldığınız zamanlarda da mesaj ya da dosya gönderimi yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu