WhatsApp Otomatik Mesaj Gönderme 2023

WhatsApp otomatik mesaj gönderme seçeneği ile WhatsApp üzerinden bir mesaj aldığınızda size mesaj yollayan kişiye otomatik gönderilen ve önceden hazırlanmış metin mesajlarıdır. WhatsApp otomatik mesajlar genellikle Business ile bildiğimiz ticari hizmet veren kurum ya da kuruluşlar tarafından, müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutabilmek için kullanılmaktadır. Tabi isteyen herkes de kullanabilir.

WhatsApp otomatik mesaj botu ile örnek mesajlar yollayıp size yazanlara anında cevap verirsiniz. Sizinle iletişime geçmek isteyen müşterilerinize en kısa sürede geri dönüş yapacağınızı bildiren kısa ve hazır mesajlar hazırlayabilir, geri dönüş oranlarınızı artırabilirsiniz. 

WhatsApp Otomatik Mesaj Botu Nedir?

WhatsApp’ta çevrimdışı olduğunuz ya da meşgul olduğunuz durumlarda gelen mesajlara karşı anında cevap verebilmek için kullanabileceğiniz WhatsApp otomatik mesaj botu ile aynı zamanda müşterilerinizi bekletmeden profesyonel bir hizmet sunabilirsiniz.

WhatsApp otomatik mesaj botuna, müşterinize gösterilmesini istediğiniz mesajınızın ve hangi saatler aralığında geçerli olacağının bilgisini verebilirsiniz. WhatsApp otomatik mesaj botunu, “WhatsApp İşletme Ayarları” sekmesinden aktif hale getirebileceğiniz gibi cihazınıza uygun yardımcı programlar indirerek de otomatik mesaj hizmeti alabilirsiniz.

WhatsApp Otomatik Mesaj Cevabı Nasıl Verilir?

WhatsApp otomatik mesajları aktifleştirme işlemini, WhatsApp ayarları bölümünden yapmak oldukça kolaydır. Otomatik mesaj içeriklerinizi dilediğiniz gibi oluşturabilir, otomatik mesajların gönderileceği saat aralığını ayarlayabilir ve müşterilerinizi elinizde tutabilirsiniz. WhatsApp mobil uygulaması üzerinden otomatik mesaj cevabı vermek için:

 • WhatsApp’a giriş yaptıktan sonra “Ayarlar”a ilerleyin ve “Diğer Seçenekler”’e dokunun.
 • Ardından “İşletme Araçları > Uzakta Mesaj” yolunu izleyin.
 • İçeriğinizi oluşturup, ayarlarınızı yaptıktan sonra “Kaydet” butonuna basarak çıkış yapabilirsiniz.
 • WhatsApp üzerinden otomatik mesaj ayarları yapmak istemiyorsanız, cihazınıza uygun mobil mağazadan “WhatsAuto” uygulamasını indirip kullanabilirsiniz.

WhatsApp Otomatik Mesaj Örnekleri Nedir?

WhatsApp otomatik mesajlarınızın içeriği, müşterinize söylemek istediğinizi kısa ve öz şekilde anlatacak nitelikte olmalıdır. Uzun, tekrar eden ve bilgilendirici olmayan otomatik mesajlar, sağlıklı bir iletişim kurmanızın önüne geçerek, size hem müşteri hem de zaman kaybettirecektir. Müşterinizle olan ilk diyaloğunuzun önemi, potansiyel müşterileriniz karar verme sürecindeyken belli olur. Business kariyeriniz ve firmanızın vizyonu için uygun bazı WhatsApp otomatik mesaj içeriklerine göz atabilirsiniz:

 • Üzgünüz, şu an için ulaşılabilir durumda değiliz. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi söylerseniz, en kısa sürede dönüş yapabiliriz. Firmamıza duyduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
 • Üzgünüz, şu anda çalışma saatleri dışındayız. Lütfen talebinizi belirten bir mesaj bırakın, ……… Bey/Hanım en kısa sürede dönüş yapacaktır.
 • Merhaba, ben ……….. Size nasıl yardımcı olabilirim? 
 • Doğru bilgi ile karar vermeniz için her zaman yardımcı olmaktan mutlu oluruz.

WhatsApp Otomatik Mesaj Kapatma Nasıl Yapılır?

WhatsApp otomatik mesaj gönderimlerinizi saat ayarı özelliği sayesinde zamanlayabilir, sadece otomatik mesaj ile cevaplanmasını istediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz. Ancak yine de WhatsApp otomatik mesajları tamamen kapatmak istiyorsanız, şu yolu izleyebilirsiniz:

 • WhatsApp’a giriş yapın ve “Ayarlar” sekmesine ilerleyin.
 • Ardından “Diğer Seçenekler”’e dokunun.
 • Son olarak, “İşletme Araçları > Uzakta Mesaj”’ yolunu takip edin.
 • İçeriğinizi sildikten sonra “Kaydet” butonuna basarak çıkış yapın.

WhatsApp Otomatik Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

WhatsApp otomatik mesaj silme özelliği, mesajınızı gönderdiğiniz andan itibaren belirlediğiniz süre içerisinde mesajınızın kendi kendisini silmesini sağlar. Belirlediğiniz süre dolduktan sonra mesajınız, siz dâhil kimse tarafından görüntülenemez. Şu an için sadece Beta sürümünde mevcut olan otomatik mesaj silme özelliğini denemek isterseniz:

 • WhatsApp Beta’da bir kullanıcı kaydı oluşturabilir, ardından “Medya Görünürlüğü” bölümüne ilerleyerek mesaj silme ayarlarınızı yapabilirsiniz.

WhatsApp Otomatik Mesaj Düzeltme Nasıl Yapılır?

WhatsApp otomatik mesaj düzeltme, WhatsApp’ta yazdığınız yazıların cihazınızın tarafından otomatik olarak Türkçe diline uygun hale getirilmesi işlemidir. Otomatik düzeltme diğer bir adıyla T9, cihazınızın klavye ayarları bölümünden devre dışı bırakılabilir. İstediğiniz zaman tekrar aktif hale getirebileceğiniz T9’u kapatmak için:

 • Telefonunuzun “Ayarlar” kısmına girdikten sonra “Klavye Ayarları” bölümüne ilerleyin.
 • Ekranınızın altında yer alan “Otomatik Düzeltme” sekmesine geçerek devre otomatik düzeltmeyi devre dışı bırakın.
 • Telefonunuzu varsayılan ayarlara geri döndürmeniz durumunda WhatsApp otomatik mesajın düzeltmenin tekrar aktif olacağını unutmayın.

WhatsApp Otomatik Metin Çeviri Nasıl Yapılır?

WhatsApp farklı dillerde metin ile haberleşen kullanıcılarına, WhatsApp’a entegre edilmiş Google Translate ile çeviri hizmeti vermeye devam ediyor. WhatsApp üzerinden çeviri işlemleri yapmadan önce cihazınızda Google Translate uygulamasının yüklü olduğundan emin olmalısınız. Ardından şu adımları izleyerek kolayca çeviri özelliğinden faydalanabilirsiniz:

 • WhatsApp yoluyla gelen mesajın üzerine uzunca basılı tutun; kopyala seçeneğine tıklayın.
 • Ekranınıza otomatik olarak gelen Google Translate butonuna basarak, kopyaladığınız mesajı yapıştırın.
 • Çeviri işleminiz birkaç saniye içerisinde gerçekleşecektir. 

WhatsApp’ta İleri Tarihli Mesaj Nasıl Gönderilir?

WhatsApp üzerinden ileri tarihli mesajlar göndermek istediğinizde kullanabileceğiniz bir mobil uygulama mevcuttur. Bu mobil uygulamalar içerisinde SQEdit Scheduling mobil uygulaması ileri tarihli mesaj atmak için kullanabileceğiniz en iyi uygulama diyebiliriz. SQEdit uygulamasının kullanımı ise oldukça basit olmakla birlikte Facebook hesabınız üzerinden girişe de izin vermektedir. SQEdit uygulamasından ileri tarihli mesajlar göndermek için, SQEdit uygulamasına giriş yaptıktan sonra:

 • “WhatsApp” seçeneğine tıklayarak ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan ekranda ayarlarınızı yapın ve kaydedip çıkın.
 • SQEdit uygulamasına girdiğiniz mesaj, belirlediğiniz tarihte otomatik olarak gönderilecektir.

WhatsApp Otomatik İndirme Açma Nasıl Yapılır?

WhatsApp üzerinden aldığınız resim ve video gibi medya gönderimlerinizi manuel olarak indirmek zorunda kalıyorsanız, WhatsApp otomatik indirme özelliği sayesinde elle indirmekle uğraşmadan kendiliğinden inmesini sağlayabilirsiniz. WhatsApp otomatik indirme özelliğini aktif etmeden önce, aktif ettiğiniz durumda veri kullanımlarınızda artış, depolama alanlarınızda ise azalış olacağını aklınızda bulundurmalısınız. WhatsApp otomatik indirme özelliğini aktif etmek için:

 • WhatsApp’a kayıtlı numaranızla giriş yaptıktan sonra “Ayarlar” bölümüne gelin ve “Veri ve Depolama Kullanımı” sekmesine ilerleyin.
 • Buradan, fotoğraflar, sesler, videolar gibi otomatik inmesini istediğiniz dosyalar için “Her zaman” seçeneğini seçin ve kaydedip çıkın. 

WhatsApp Otomatik İndirme Kapatma Nasıl Yapılır?

WhatsApp standart ayarları gereği, size gönderilen tüm resim ve video medya içeriklerini otomatik olarak indirme işlemine tabi tutar. İstediğiniz ve istemediğiniz içerikleri seçme şansınız olmadığından cihazınızın hafızasında depolama ve yetersiz bellek sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Depolama alanlarınızın azalmasının ve internet kotanızın fazladan kullanımının önüne geçmek için, otomatik indirme seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu işlemi şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

 • WhatsApp’a girdikten sonra “Ayarlar” oradan da “Veri ve Depolama Kullanımı” sekmesine ilerleyin.
 • İstemediğiniz indirme içerikleri için, “Hiçbir zaman” seçeneğini seçin ve kaydedip çıkın.
 • Artık cihazınıza gelen medya içerikleri otomatik indirilmeyecektir.
 • WhatsApp otomatik indirme özelliğini açtığınızda, eski medyalarınız yine de otomatik olarak inmez.
 • Otomatik indirme işlemi, otomatik indirmeye izin verdiğiniz andan sonra gelen medya içerikleri için geçerlidir.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu