VoLTE Servisi Nedir? Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

VoLTE olarak kısaltılmış Enriched Voice over LTE’yi telefonlarımızın bildirim çubuğunda görmüşsünüzdür. Basitçe anlatmak gerekirse, 4. nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 4G’nin zenginleştirilmiş hali olarak anlatılabilir. VoLTE sayesinde, 4.5G’nin sunduğu imkânlar telefon görüşmeleri ile birleştirilir hale geliyor. VoLTE teknolojisinin sunduğu yenilikler;

1- VoLTE teknolojisi ile birlikte yaşamımıza giren en büyük yeniliklerden birisi, HD+ olarak berrak ses kalitesi hizmetidir. WhatsApp, Messenger gibi benzer uygulamalar ile yaptığımız sesli görüşmelerin berrak ve kaliteli hali birçok kullanıcı için ilgi çekicidir ve istenilen bir özelliktir. VoLTE teknolojisi ile birlikte o istenilen pürüzsüz ses kalitesine normal telefon görüşmeleri ile kavuşmak mümkün hale geliyor.

2- Aynı zamanda normal telefonunuz ile yaptığınız görüşmelerde yapılan konferanslar, VoLTE ile geliştirilerek daha ileriye gidiyor ve görüntülü olarak yapabilirsiniz.

3- VoLTE ile gelen yeniliklerden bir diğerini ise telefon görüşmeleri yaparken mobil veri bağlantısının kesildiği durumlarda görmek mümkün oluyor. VoLTE teknolojisi telefonunuzda aynı anda veri ve ses kullanımına izin verdiğinden dolayı telefon görüşmeleri esnasında telefonunuz arka planda dosya indirmeye ve diğer veri üzerinden yapılan işlemlere devam edebiliyor.

4- Bir telefon görüşmesi yapmak istediğinizde ve arama işlemi yaptığınızda bazı zamanalar telefonun çalması saniyelerce ve hatta daha fazla sürebiliyor. VoLTE teknolojisi ile birlikte, yaptığımız aramaların karşı tarafa bağlanması hemen hemen 1 saniye içerisinde gerçekleşiyor. 4.5G teknolojisinin ülkemizde uygulanmaya başlamasından önce bir GSM operatörü tarafından bir deney gerçekleştiriliyor ve VoLTE ile yüksek kaliteli sesli aramayı tam 0,372 saniye içinde kurulduğu görülüyor.  

5- Bir diğer VoLTE mucizesi olarak artık görüşmelere konum vb. gibi ögeleri ekleyebilmektir. Örnek; trafik yüzünden işinize geç kalacağınızı ve toplantıya yetişemeyeceğinizi patronunuza anlatmak istiyorsanız onu ararken, bulunduğunuz konumu görmesini sağlayabilirsiniz.

Enriched Voice over LTE yani VoLTE hizmetinden yaralanabilmek için sahip olduğunuz SIM kartın 4.5G uyumlu olması ve 4.5G’yi aktif edecek olan telefon operatörünüze başvuru yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda 4.5G destekli bir akıllı telefona sahip olmanız durumunda VoLTE teknolojisi ile hizmet alabilirsiniz. VoLTE başvurularınız bayilere giderek, operatörünüzün çağrı merkezinden veya kısa mesaj göndererek yapılabilirsiniz.

VoLTE Nasıl Açılır? Sms Kodu Nedir?

VoLTE teknolojisine uygun yapıya sahip bir akıllı telefona sahipseniz yani telefonunuz VoLTE hizmetini destekler kapasitede ise servisi kullanabilmeniz için öncelikle VoLTE aboneliğinizi başlatmanız gerekli.

 • Turkcell hatlar için: HDSES yazıp 2200’a kısa mesaj atarak veya 532 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak veya Turkcell Hesabım uygulamasını indirip uygulama üzerinden VoLTE servisini aktif etme seçeneklerini kullanabilirsiniz.
 • Türk Telekom müşterileri: VOLTE yazıp 5555’e kısa mesaj atarak VoLTE teknolojisinin sunduğu hizmetlerden yaralanabilirsiniz.
 • Vodafone aboneler: 4.5G bağlantısının aktif olması yeterli ve bir işlem yapmanız gerekmiyor.

Android Telefonlarda VoLTE Nasıl Kapatılır?

Samsung Android işletim sistemine sahip telefonlarda VoLTE kapatmak için takip etmesi gereken adımlar şöyledir; Arama Ayarları>Giden Sesli Arama>Uygun Olduğunda VoLTE Kullanan seçeneğinin işaretini kaldırabilirler. LG telefonlarda ise HD+ Görüşme seçeneğinde bulunan kabul işaretini kaldırarak telefonunuzdaki VoLTE servisini kapatabilirsiniz.

iPhone VoLTE Kapatma

iPhone telefonunuzda izleyeceğiniz VoLTE kapatma adımları; Ayarlar>Hücresel>Seçenekler>LTE’yi Etkinleştir menüsü adı altında bulunan Kapalı seçeneğinin seçerseniz 4.5G hizmetinden faydalanamazsınız. Yalnızca Veri’yi seçtiğiniz takdirde 4.5G hızında internete bağlanabilirsiniz. 4.5G’yi tamamı ile kullanmak istemiyorsanız Kapalı seçeneğini seçebilirsiniz.

VoLTE Ücreti Nedir?

VoLTE hizmetinden yaralanmak için sizlerden hiçbir ücret talep edilmez. Yaptığınız aramalar varsa paketinizdeki haklardan yoksa müşterisi olduğunuz GSM şirketinin belirlediği ücretlenlerden yapılır. Kesinlike VoLTE servisi için ek bir para ödemeye gerek yoktur.

iPhone VoLTE Ayarları

Müşterisi olduğunuz operatör VoLTE hizmetini destekliyor ise; iPhone marka telefonunuzdan Ayarlar>Hücresel>Hücresel Veri Seçenekleri kısmına giriş yapıp LTE’yi Etkinleştir’e veya Ayarlar>Mobil Veri ve LTE’yi Etkinleştir seçeneğine dokunun. Kullandığınız operatörünüz LTE Üzerinden Ses (VoLTE) hizmetini destekliyorsa aşağıdaki seçenekler karşınıza çıkacaktır;

 • Kapalı seçeneği ile LTE hizmetini kapatırsınız.
 • Ses ve Veri seçeneği ile LTE üzerinden sesli aramalara ve hücresel veri kullanımına izin verirsiniz.
 • Yalnızca Veri seçeneği ile ise LTE üzerinden hücresel veri kullanımına izin verir ama sesli aramalara izin vermezsiniz.

Android VoLTE Ayarları

Android cihazınızda VoLTE özelliğini aktif hale getirmek için şu adımları izlemeniz gerekiyor; Ayarlar>Bağlantılar>Mobil Ağlar>VoLTE aramaları altındaki seçeneğini aktif hale getirmek yeterli.

Xiaomi VoLTE Açma, Kapatma Ayarları

Xiaomi Türkiye’ye resmi olarak yeni gelen bir firma ve Xiaomi Türkiye adı ile satış yapan firmalardan oluşuyor. Ne yazık ki direkt olarak Xiaomi markasına bağlı firmalar değil. Distribütör adı altında ülkemizde ticaret yapılıyor ve cihazların yazılımlarında ayarlama yapma hakları yok. Xiaomi telefonlarını kullanıma hazır hale getirmek için bazı işlemleri manuel olarak kullanıcıların yapması gerekiyor. Xiaomi VoLTE açma kapatma ayarları için izlenilecek adımlar;

 • Ayarlar>Telefon Hakkında>Tüm Özellikler seçeneğine giriş yapıp ardından Çekirdek Sürümü kısmına 8 kez hızlı bir şekilde basın.
 • Açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan 3 nokta işaretine basın.
 • Ardından açılan menüde karşınıza çıkan Additional tools butonuna tıklayın.
 • Bir sonraki menüde bulunan MODEM test tools ve MBN config loadin and activating tool adımlarını takip edin.
 • Hemen arkasından açılan programda arama kısmına Turkey yazıp tek çıkan seçeneği işaretleyin ve Activate yazısına basınız.
 • eu/vodafone/volte/turkey/mcfg_sw.mbn Vodafone yazması durumunda önemsemeyin.
 • Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom gibi birçok operatör sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.
 • Bundan sonrasında gayet basit bir işlem kaldı, telefon numarası çevirme ekranına girin.
 • Sonra *#*#86583#*#* ve *#*#869434#*#* numarasını çevirin. Aşağıda 2 tane çıkan uyarı önemsemeyin.
 • Bu numaraları çevirdikten sonra telefonunuzun ayarlar kısmına girin.
 • Ayarlar>SIM Kartlar& Mobil Ağlar>Operatörünüz seçeneğine basın.
 • Gelen ekrandan VoLTE kullan seçeneğini aktifleştirin.
 • En son adım olarak da telefonu yeniden başlatıp kullanabilirsiniz.

Turkcell VoLTE Açma, Kapatma Ayarları

Turkcell Hesabım uygulamasını indirip uygulama üzerinden VoLTE servisini aktif etme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Turkcell hat aboneneler VoLTE özelliğini diğer 2 yöntem ile aktif edebilir;

 • HDSES yazıp 2200’a kısa mesaj atabilir.
 • 532 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilir.

Turkcell VoLTE özelliğini kapatmak için; Ayarlar>Bağlantılar>Mobil Ağlar düzenini telefonunuzda takip ederek VoLTE aramaları butonunu pasif hale getirebilirsiniz.

Vodafone VoLTE Açma, Kapatma Ayarları

Vodafone aboneleri 4.5G bağlantısının aktif olması yeterli; ayrıca bir işlem yapmanız gerekmiyor. Telefonunuzun 4.5G ve VoLTE hizmetlerini destekleyip desteklemediğini Vodafone online sorgulayabilirsiniz. VoLTE servisini kapatmak için telefonunuzda VoLTE ayarı bulunamayacağı için Vodafone müşteri hizmetleri 542 ile görüşebilirsiniz

Türk Telekom Volte Açma, Kapatma Ayarları

Türk Telekom müşterileri VOLTE yazıp 5555’e kısa mesaj atarak VoLTE teknolojisinin sunduğu hizmetleri açabilirsiniz. VoLTE öanrozelliğini kapatmak için; Ayarlar>Bağlantılar>Mobil Ağlar yolunu takip ederek VoLTE Aramaları butonu pasif hale getirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu