Wifi ile Arama Nasıl Yapılır?

Mobil operatör aracılığıyla arama yapmak bazı olası durumlarda mümkün olmamaktadır ve bu gibi durumlarda ise; Yurtdışı ve yurtiçi ücretsiz olarak telefon numarasını bazı wifi uygulamaları ile Wifi araması yapmak oldukça uygun bir çözümdür. Genel anlamda Wifi ile arama yapma işlemi tahmin edileceği üzere cihazınızın kablosuz bağlantı özelliği ile gerçekleşmektedir ve böylelikle cihazınızda şebeke olmasa dahi arama yapabilmek mümkündür.

Wifi ile arama yapmanın en önemli avantajı ise yurt dışında ücretsiz yani bedava bir şekilde arama yapabilmektir. Operatörlerin sunduğu yurt dışı tarife ücretleri yüksek olabileceğinden dolayı Wifi ile arama yapmak sizler için çok uygun olacaktır.

iPhone Wifi ile Arama Ayarları

iPhone cihazınız ile kablosuz bağlantı aracılığıyla arama yapmak için Ayarlar > Hücresel sekmelerinden Wi-Fi ile arama özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir. Aktifleştirdikten sonra ise direkt olarak kablosuz ağ üzerinden ses akışını sağlayabileceksiniz ve çağrılarınızı yapabileceksiniz. 

Samsung Wifi ile Arama Ayarları

Samsung yani android cihazınız ile arama yapmak için ise direkt olarak Ayarlar > Bağlantılar sekmesinden Wi-Fi Araması özelliği aktif ederek telefonda yurtiçi ve yurtdışı aramalarınızı gerçekleştirin. 

Xiaomi Wifi ile Arama Ayarları

Xiaomi cihazınız ile Wi-Fi araması yapmak için Ayarlar > Sim Kartlar ve Mobil Ağlar sekmesine giderek kullanılan operatörün yazılı olduğu alana tıklayın. Ardından ise Wi-Fi kullanarak arama yapın özelliğini aktif edin. Aktif ettikten sonra ise VoWifi aktif olacaktır ve Wi-Fi üzerinden arama gerçekleştirin.

VoWi-Fi (wifi ile Arama) Nedir?

VoWi-Fi, Wifi ile arama anlamına gelen Voice Over Wi-Fi özelliğidir. Cihazınızda Wi-Fi ile arama özelliğini aktif ettiğinizde aslında aktif olan özellik VoWi-Fi özelliğidir. Aktif edilmemesi durumunda ise kullanılan servis mevcut operatörünüzden sağlanan bağlantı VoLTE’dir.

Türk Telekom Wifi ile Arama

Türk Telekom operatörü aracılığı ile Wi-Fi araması yapabilmek için WIFI ARAMA yazıp 5555’e göndererek Wi-Fi Arama servisine kaydolabilirsiniz. Bireysel ya da kurumsal kullanım fark etmeksizin tamamen ücretsiz olan servis aracılığı ile arama gerçekleştirin.

  • Her görüşme mevcut mobil paket haklarınızdan ve veri kullanımları ise bağlı olunan kablosuz ağ üzerinden gerçekleşmektedir.
  • İstenilen tek şart ise cihazınızın ve sim kartınızın 4.5G uyumlu olmasıdır.
  • Ayrıca mevcut operatörünüz Türk Telekom olsa dahi diğer operatörlere de arama yapılabilmektedir. 

Vodafone Wifi ile Arama Yapma

Vodafone da benzer şekilde mobil şebekeye erişim olmaması ve cihazınızın 4.5G’yi desteklediği durumlarda Wifi ile arama yapma servisi sağlamaktadır. Özel bir abonelik işlemi gerçekleştirilmeden doğrudan cihazınıza göre gerekli ayarlar sekmesinden Wi-Fi aramasını aktifleştirerek aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Genel anlamda ise belirtilen diğer nitelikler Vodafone için de aynıdır. 

Turkcell Wifi ile Arama Yapma

Turkcell Wifi ile arama işlemini gerçekleştirmek için HDSES yazıp 2200’a göndermeniz yeterlidir. Wifi araması ile normal yapılan aramalara nazaran arka plan gürültüleri en aza indirir, ses kalitesi arttırılır. Günümüz teknolojisinin sağladığı imkanlarla bodrum katta da bulunsanız herhangi bir Wi-Fi ağına bağlanarak tüm aramalarınızı gerçekleştirin.

Wifi ile Arama Yapma Uygulamaları Nedir?

Wifi ile arama özelliği cihazınızda bulunmuyorsa bazı uygulamalar ile sizler de bu özellikte olan uygulamalar ile arama yapabilirsiniz. Wifi ile arama yapan uygulamalar şunlardır;

Mevcut durumda Wi-Fi ağına sahip olmak aslında asıl önemli olan noktadır. Wi-Fi’ye bağlandıktan sonra aramalarınızı WhatsApp, Telegram, Skype gibi popüler uygulamalar üzerinden de yapabilirsiniz. Fakat doğrudan cihazınız ve operatörünüzün sağladığı Wifi ile arama özelliğini kullanırsanız belirtildiği gibi çağrı kalitesi çok daha iyi düzeyde olacaktır. 

Calla Call Wifi ile Arama Uygulaması

Popüler olarak kullanılan Calla Call uygulaması ile Wifi ağına bağlı olduğunuz her noktada uluslararası olarak da Wi-Fi araması gerçekleştirebilirsiniz. Fakat popüler kullanılan mesajlaşma uygulamarı ile de çağrılar yapabilmek mümkündür. 

FreedomPop Wifi ile Arama Uygulaması

FreedomPop size bağlantı noktanız olarak kullanabileceğiniz bir kablosuz yönlendirici sağlar. Bu şekilde internete kolayca ve hızlıca erişebilirsiniz. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

  • WiFi arama ve her yerden mesajlaşma (elveda sabit hatlı telefonlar)
  • 60’tan fazla ülke ile ücretsiz telefon görüşmesi
  • Dünyanın dört bir yanındaki onlarca milyon erişim noktasına ulaşma
  • Dünyanın her yerinden sanal bir numara alabilme; böylece dolaşım ücretlerinden tasarruf etme

Maliyet ise sadece sıfırdır. Bedava veriler ve bundan yararlanabileceğiniz internet planları bulunur. Bununla beraber, ağa erişmek için halka açık wifi veya ücretsiz Wifi noktaları gerekmeyebilir.

Bonus Tavsiye: Bir uygulamayı kullanarak ücretsiz kablosuz interneti nasıl edineceğinizi biliyor musunuz? Buna Wifi Haritası denir. Tüm dünyadaki ücretsiz wifi bulan uygulamalar konumuzda seyahat ederken ve internete girmeniz gerektiğinde, bugüne kadarki en iyi seçilip kullanılan uygulamar mevcuttur. Bazı uygulamalar; ücretsiz sürümde, uygulama sadece 5 km yarıçap içinde bedava internet noktaları aramaya izin verir.

Bir Kişi Katıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu