WhatsApp Trafik İhbar Hattı ve Şikayet Numaraları 2023

Trafikte yaşanan aksaklıkları, hataları ve dikkatsizlikleri azaltmak amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya koyulan WhatsApp İhbar Hattı Numaraları 2023 iletişim hizmeti, trafikte sıklıkla yer alan kişiler için en elverişli imkânlardan birisidir. Emniyet Genel Müdürlüğü İhbar Hattı 2023’nde yer aldığı yazımızda, il il olmak üzere WhatsApp İhbar Hattı ve Şikâyet hattı numaralarını bulabileceksiniz.

Trafikte gördüğünüz bir takım sorunları bildirebileceğiniz bu WhatsApp İhbar Hattı numaralarını kullanmak tamamen ücretsizdir ve sadece bir telefon ve internet bağlantısı yeterlidir. Trafikte en sık yapılan hatalardan başlayarak tek tek detaylıca konu başlıklarımızı inceleyelim:

En Sık Yapılan Trafik İhlal Kuralları Nelerdir?

Trafikte olduğunuz süre boyunca son derece dikkatli davranmanız gerekse de bazen sizin dışınızda gelişen bir takım olaylara şahit olabilirsiniz. Trafik kural ihlalleri adını vereceğimiz bu durumda yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi, herhangi bir kayba neden olmadan şikâyette ya da ihbarda bulunmanızdır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Trafik Kuralları İhlali 2023 listesinde yer alan bazı ihlaller şunlardır:

 • Geçiş Önceliği Kurallarına Uymamak
 • Takip Mesafesini Korumamak
 • Hız Limitlerine Uymamak
 • Alkollü Araç Kullanmak
 • Emniyet Kemeri Takmamak
 • Hatalı Sollama Yapmak
 • Yayaların Önceliğini Yok Saymak
 • Ters Şeritten İlerlemek
 • Tek Yönlü Yollarda Tersten Gitmek
 • Park Yasağına Uymamak

Trafikte canınıza veya malınıza zarar verebilme potansiyeli olan durumların alındığı bu liste, birçok başlıkta toplanabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesini ziyaret ederek, trafik kural ihlalleri ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Trafik İhlalleri İçin Online Şikâyet Nasıl Yapılır?

Trafikte karşılaştığınız ihlalleri bildirirken ihtiyacınız olan en önemli şeylerden ikisi, ihlali kanıtlayabileceğiniz fotoğraf veya video kaydının olmasıdır. Trafik İhlalleri İçin Online Şikâyet Hattı 2023’den faydalanabilmeniz için gerekli olan bu kayıtlar, hatalı olan sürücü için hızlıca ceza işlemi uygulanabilmesi için de gereklidir.

Trafik ihlallerini belgeleyebileceğiniz evraklarınızla birlikte Trafik İhlalleri İçin Online Şikayet’inizi şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Trafik kural ihlalinin gerçekleştiği ile bağlı olan WhatsApp Trafik İhbar Hattını kullanabilirsiniz.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait resmi web sitesi üzerinden şikâyet oluşturabilirsiniz.
 • Bakanlıklara veya Belediyeler’e bağlı resmi web siteleri veya şikâyet hatları üzerinden rapor edebilirsiniz.
 • En bilindik yöntem olan İl Emniyet Müdürlüğü veya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne kanıtlarınızla birlikte şikâyet dilekçesi bırakabilirsiniz.

Trafik Kural İhlali yapmadığı halde yanlış bilgi ile bildirilen sürücüler için asılsız ihbardan ceza alabilirsiniz. Kesinlikle emin olmadığınız durumlar için Trafik İhbar Hatları’nı meşgul etmemeniz önemlidir.

WhatsApp Trafik İhbar Hattı Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Trafik İhbar Hattı 2023, WhatsApp uygulaması üzerinden WhatsApp Trafik İhbar numarasına gönderilen medya ve yazı üzerinden çalışmaktadır. Trafik ihlali yaptığını düşündüğünüz sürücünün fotoğrafını veya videosunu WhatsApp İhbar Hattı numarasına gönderdikten sonra ihlalle ilgili bilgi vermeniz gereklidir. Tıpkı normal bir kullanıcıya mesaj gönderiyormuşsunuz gibi kullanabileceğiniz bu hatlar, trafiği daha güvenilir hale getirmek için oluşturulmuştur.

WhatsApp Trafik İhbar hattını kullanabilmeniz için aktif bir internet bağlantısına ve IOS ve Android İşletim Sistemi’ne sahip bir cep telefona ihtiyacınız vardır. Eğer bunlara sahipseniz, WhatsApp uygulamasını cihazınıza yükleyerek, WhatsApp Trafik İhbar hattından yararlanmaya ücretsiz başlayabilirsiniz.

WhatsApp Trafik İhbar Hatları Nelerdir?

WhatsApp Trafik İhbar Hatları 2023, tüm sürücülerin kullanımına açık ve tamamen ücretsiz bir iletişim hizmetidir. İnternet bağlantısı ve akıllı cep telefonuna sahip sürücüler, trafik kural ihlali gördükleri ana WhatsApp Trafik İhbar hattınız kullanabilirler. Başta Türkiye’nin Büyükşehirleri almak üzere belli başlı illerimize ait WhatsApp Trafik İhbar Hattı numaraları şöyledir:

WhatsApp Trafik İhbar Hattı İstanbul

Türkiye’nin nüfus bakımından en kalabalık şehri olan İstanbul’da, İstanbullu’ların trafik sorununu en aza indirmek için WhatsApp İhbar Hattı sıklıkla kullanılmaktadır. Trafikte ilerlemenizi güçleştiren veya trafik kural ihlali yapan sürücüleri şikayet edebileceğiniz, WhatsApp Trafik İhbar Hattı numarası, “0 552 153 0034” veya “0 533 155 0155“’tir.

Şikâyet veya ihbarlarınızı WhatsApp üzerinden değil de şikâyet numarası üzerinden arayarak yapmak isterseniz Alo 153 hattını kullanabilirsiniz.

WhatsApp Trafik İhbar Hattı Bursa

Büyükşehirlerimizden biri olan Bursa’da trafik ihlallerine karşı önlem alan Emniyet Genel Müdürlüğü, Bursa iline özel WhatsApp Trafik İhbar hattı ile hizmet vermeyi sürdürüyor. Bursa Trafik İhlallerine karşı siz de Trafik Polisleri’ne destek olmak isterseniz, ihlalin yapıldığını kanıtlayan belgelerinizi “0 542 441 6444” numaralı WhatsApp İhbar Hattı’na gönderebilirsiniz.

Trafik İhbar Hattı’nın yanı sıra faaliyet gösteren Narkotik Birimleri’ne şikâyette bulunmak isterseniz de, “0 552 155 1616” numaralı hat ile iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp Trafik İhbar Hattı Ankara

Gerek nüfusuyla gerekse Başkent olmasının getirdiği önem ile birçok insana ev sahipliği yapan Ankara, trafik ihlalleri ile mücadele kapsamında WhatsApp İhbar Hattı’nı kullanmaktadır. Ankara ili içerisinde şahit olduğunuz trafik ihlallerini, “0 552 155 0606” numaralı hatta bildirebilir; ihlale sebebiyet veren sürücülerin gerekli cezayı veya uyarıyı almasını sağlayabilirsiniz.  

WhatsApp Trafik İhbar Hattı İzmir

Trafiğin yoğun olduğu ve aksaklık veya sorunların bir nebze daha fazla olduğu illerimizden biri olan İzmir, vatandaşlarının trafikteki rahatı için WhatsApp Trafik İhbar Hattı kullanmaktadır. İster sürücü ister yaya olun, İzmir ili içerisinde tanıklık ettiğiniz tüm trafik kural ihlallerini WhatsApp Trafik İhbar Hattı’na bildirebilirsiniz.

Ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz İzmir WhatsApp Trafik İhbar Hattı 2023, “0 555 898 1558”’dir.

WhatsApp Trafik İhbar Hattı Kocaeli

Gerek İstanbul iline yakınlığı ile gerekse sanayi kenti olması nedeniyle yoğun trafiğe ev sahipliği yapan Kocaeli, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesi ile WhatsApp Trafik İhbar Hattı kullanımına hız vermiştir. Kocaeli ili sınırları içerisinde şahitlik edebileceğiniz tüm trafik kuralları için, “0530 917 4153” numaralı WhatsApp Trafik İhbar Hattı’nı kullanabilirsiniz.

WhatsApp uygulamasını kullanmak istemiyor, arama yolu ile ihbar etmek istiyorsanız ücretsiz olarak “155” numaralı hattı da kullanabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Online İhbarı Hattı Nasıl Kullanılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü Online İhbar Hattı 2023, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait resmi web sitesi üzerinden yapılan ihbarlara verilen addır. 10MB’a kadar trafik ihlali yapıldığına dair medya yüklemesi yapabileceğiniz bu resmi site ile ister videolu kanıt isterseniz de fotoğraflı kanıt sunabilir ve gönderebilirsiniz. Eğer video kanıtı ile ihbar yapacaksanız, şu noktalara dikkat etmenizi öneririz:

 • Video kalitesine dikkat edin. Video kaydınızdaki çözünürlüğün yüksek olması plakanın da görünür olmasını sağlayacaktır.
 • Videonuzu 15 saniyeden uzun tutmayın. Size verilen 10MB’lık izni aşarsanız, videoyu yükleyemeyebilirsiniz.
 • Video kaydı yaparken, ihlali net bir şekilde gösterin. Aracın çok uzağından veya çok yakınından çekim yapmamaya dikkat edin.

Plaka görünürlüğü fotoğraf için de geçerlidir. Trafik ihlali yapan aracın kanıtını alırken, plakayı da görüntülediğinizden emin olun.

WhatsApp Trafik İhbar Hattını Kullanım Detayları

WhatsApp Trafik İhbar Hattı, trafikte yaşadığınız bir sorunu veya ihlali bildirmek için kullanabileceğiniz bir hattır. Trafikteki sorunlar dışında kullanımının uygun olmadığı bu hat, asılsız ihbarda bulunan kişilere de keyfi kullanan kişilere de ceza kesilmesine neden olabilir. WhatsApp Trafik İhbar Hattı 2023’i kullanırken şunlara dikkat edin:

 • İhbar etmek istediğiniz sürücünün kesinlikle ihlal yaptığından emin olun.
 • İhlal yaptığını düşündüğünüz sürücünün ve ihlalin kanıtını oluşturun. Bu kanıt fotoğraf veya video kaydı olabilir.
 • Asılsız ihbarlarda bulunmayın.
 • İhbar edeceğiniz aracından plakasını da kayda aldığınızdan emin olun.
 • Trafikte yaşadığınız ihlal olayı hangi ilde gerçekleşiyorsa, o ilin WhatsApp Trafik Şikâyet Hattı’nı kullandığınızdan emin olun.
 • İhlal yapan sürücü ve aracın kayıtlarını en fazla 7 gün içerisinde ihbar hattına iletin.

Video ve Fotoğraf Dışında Kısa Mesaj Atarak Şikâyet Edilir Mi?

WhatsApp Trafik İhbar Hattı’nı kullanıyorsanız, mutlaka bir kanıt sunmanız gerekir. Bu kanıtlar cep telefonunuzdan çektiğiniz fotoğraf veya video olabileceği gibi aracınızda standart olarak takılı olan araç kamera görüntüsü de olabilir. Kanıta ihtiyaç duyulan bu trafik ihbar servisinden kanıtsız yararlanamadığınız için kısa mesaj atarak şikayet etmeniz de mümkün değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu