iPhone Garanti Sorgulama ve Cihaz Değiştirme Taktikleri 2023

2023 yılında iPhone garantiden telefon ve pil değiştirme taktikleri, iPhone Garantiden Üst Model Telefon Alma yöntemleri ve garanti sorgulama detayları! iPhone cihazı kullanıyorsanız, Apple’ın müşterilerinin memnuniyetine ne kadar önem verdiğini bilirsiniz.

Bu kapsamda cihazınızda meydana gelebilecek her türlü olumsuz duruma karşı iPhone Teknik Servisleri’nden destek alabileceğiniz gibi Apple’dan kaynaklanan hata veya hatalardan dolayı cihazlarınızı anında yenisiyle değiştirebilirsiniz. Yazımızda iPhone cihazınızla ilgili birçok konuya değineceğiz ve aklınıza takılan sorulara detaylı anlatımlarla cevap vereceğiz. O halde başlayalım:

iPhone Garanti Sorgulama ve Garanti Süresi Öğrenme

iPhone cihazınıza ait garanti belgesine erişiminiz kalmadığında ve cihazınızın garanti süresini öğrenmek istediğinizde Apple Resmi Web Sitesi’ni kullanarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Web sitesini ziyaret etmeden önce cihazınıza ait seri numarasını bulmalısınız; garanti sorgulamaları sadece seri numara üzerinden sorgulanmaktadır. iPhone cihazınızın seri ve model numarasına ulaşmak için:

 • Cihazınızın “Ayarlar” bölümüne gidin.
 • Ardından “Genel” kısmına tıklayın ve buradan “Hakkında” kısmına gelin.
 • Karşınıza çıkan bilgilendirme metni içerisinde seri numaranızı göreceksiniz.

Seri numaranızı aldıktan sonra iPhone Garanti Sorgulama işlemi için:

 • Apple Resmi Web Sitesi’ni ziyaret edin.
 • Arama çubuğuna “Garanti Sorgulama” yazarak aratın.
 • Karşınıza çıkan ekran bulunan boşluğu seri numaranızı girin ve “Devam” butonuna tıklayarak cihazınızın garanti süresini öğrenin.

iPhone Garantiden Telefon Değişimi Taktikleri Nelerdir?

iPhone cihazınızda belirli teknik sorunlar meydana geldiğinde rahatlıkla telefon değişimi talebinde bulunabilirsiniz. Kullanıcı tarafından bir hasarın söz konusu olmadığı durumlarda Apple cihaz değişimlerini ücretsiz bir şekilde onaylamaktadır. Eğer iPhone cihazınızda şu tip sorunlar meydana geldiyse, teknik serviste size verilen forma mutlaka bu taktiksel bilgileri girin:

 • Ses açma-kapama veya güç tuşunda bir sorun varsa Apple değişimi onaylamaktadır. Bu tip arızaların dışında bir arıza olsa bile öncelikle bu tip arızaları yazmanız gerekir.
 • Konuşma esnasında sesinizin karşı tarafa gitmemesi veya sesin gelmemesi gibi durumlarda da değişim onaylanmaktadır.
 • Ayrıca, titreşim, Wi-Fi Bağlantı sorunu, Facetime gibi sorunlarda da Apple tarafından cihaz değişimi gerçekleştirilmektedir.

iPhone garantiden telefon değişikliği yapabilmeniz için yukarıda sıralanan maddelerden biri için mağduriyet yaşamanız gerekir. Birden çok sorunlarınız varsa, öncelikli olan bu maddelere yer vermeyi ihmal etmeyin.

iPhone Garantiden Cihaz Değişimi

iPhone Garantiden Pil Değiştirme Taktikleri Nelerdir?

iPhone cihazınıza ait bataryaların bir kullanım ömürleri vardır ve ömürleri dolan pillerden verim alamazsınız. Bu gibi olumsuz durumla karşılaştığınızda size sunulan 24 aylık garanti süresi dolmadan telefonunuzu garantiye göndermeniz ve pil ile ilgili sorunlar yaşadığınızı ilgili forma girmelisiniz. iPhone pil sağlığınızın %70 ve altında olduğu durumlar için iPhone Teknik Servisi size bu konuda yardımcı olacaktır. iPhone cihazınızın pil sağlığını görüntülemek için:

 • Cihazınızdan “Ayarlar” bölümüne ilerleyin.
 • Ekranda parmağınızı kaydırarak aşağı inin ve “Pil” butonuna tıklayın.
 • Ardından ekranda gördüğünüz “Pil Sağlığı” seçeneğine tıklayın ve “Maksimum Kapasite” yazan bölümü görüntüleyin.

Cihazınızı hemen servise gönderme imkânınız yoksa “İyileştirilmiş Pil Şarjı” sekmesini aktif hale getirerek bir süre daha pilinizi optimize şekilde kullanabilirsiniz.

iPhone Garantiden Üst Model Telefon Alma Taktikleri Nelerdir?

Apple, mevcut telefonunuzun teknik sebeplerden dolayı bozulması ve elinizdeki telefonun üretiminin durması sonucu size üst model telefon verebilir. Bunu yanı sıra cep telefonunuzu 3 kez garantiye göndermeniz ve yeni iPhone almanıza rağmen aynı sorunla tekrar karşılaşmanız durumunda üst model telefon vermektedir. iPhone garantiden üst model telefon alabilmek için şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Apple teknik servisine iPhone cep telefonunuzu garanti süresi dolmadan göndermelisiniz.
 • Garantiden kullandığınız telefon ile aynı telefon alırsanız, yalnızca aynı sorunu yaşarsanız üst model için teknik servise form doldurabilirsiniz.
 • Üst model bir telefon alabilmek için tüm bu işlemleri cihaz sahibinin yapması gerekir.

iPhone Garantiye Nasıl Gönderilir?

iPhone cihazlarınızda sorunlar meydana gelmeye başladığında, cihazınızı birçok yolla teknik servise gönderebilirsiniz. Bu yöntemlerden en bilinenleri ve en basit olanları şunlardır:

 • iPhone cihazınızı satın aldığınız yere belgelerinizle giderek teknik servise gönderilmesi konusunda talep oluşturabilirsiniz.
 • Telefon satan mağazalar, sattıkları tüm telefon modellerinin teknik servisleriyle irtibat halindedir.
 • iPhone cihazınızı kendiniz de Apple Teknik Servis şubelerine götürebilir ve teslim edebilirsiniz.
 • Size en yakın Apple Teknik Servis için Google Map üzerinden arama yapabilirsiniz.

Teknik servise gönderilen veya bıraktığınız cihazınız için mutlaka belgenizi alın. Teknik serviste meydana gelebilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı bu belge önem taşımaktadır.

iPhone Telefon Garantiden Kaç Güne Gelir?

iPhone telefon cihazınızı garantiye nereden verdiğinizi bağlı olarak bu süre değişmektedir ancak en geç 15 gün içerisinde teslim edilmektedir. iPhone cihazlarınızı teslim ettiğiniz yere göre sürenin değişme nedeni şudur:

 • Eğer telefonunuzu aldığınız bayiye verirseniz, bayi telefonunuzu teknik servise 2-3 gün içerisinde gönderecektir.
 • Ancak siz direkt olarak teknik servise gider bırakırsanız, bu 2-3 günlük kaybın önüne geçebilirsiniz.

iPhone Adaptör Garantiye Girer Mi?

Apple’dan aldığınız cihazların garantiden değişime veya ücretsiz onarıma alınması için karşılaştığınız sorunun teknik bir sorun olması gerekir. Eğer iPhone şarj adaptörünüz kullanıcıya bağlı olarak bir hasar aldıysa, garanti kapsamına dâhil edilmez. Ancak birdenbire enerji kaybı oluşması veya hiç şarj etmemesi gibi durumlarda garanti kapsamında değişim yapabilirsiniz.

iPhone Hoparlör Garantiye Girer Mi?

iPhone cihazınızın hoparlöründe nasıl bir sorun olduğuna bağlı olarak garanti durumu değişiklik göstermektedir. Sizden veya çevrenizdeki birinden kaynaklı hoparlör hasarı oluştuysa, garanti kapsamında değerlendirilmeyecektir. Ancak, sesinizin karşı tarafa gitmemesi veya karşı tarafın sesini alamama durumlarında cihaz değişikliği bile gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone Ana Ekran Tuşu Garantiye Girer Mi?

iPhone cihazınızın ana ekran tuşunda meydana gelen çalışmama durumu, direkt olarak cihaz değişimine girmektedir. Ürünü satın aldığınız yerden veya teknik servis aracılığıyla cihaz değişimi talebinde bulunabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise:

 • Ana ekran tuşunuzun hasar almamış olmasıdır.
 • Eğer ana ekran tuşunuzda bir hasar söz konusu ise garanti kapsamına dâhil edilmemektedir.

iPhone Arka Kamera Garanti Kapsamına Girer Mi?

iPhone cihazınızın arka kamerasında buğulanma, renk değişimi veya açılmama gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız, iPhone garanti kapsamında Apple Teknik Servisi’ne gönderebilir; ücretsiz olarak arka kamerayı değiştirebilir veya değişmiyorsa yeni bir iPhone cihazı alabilirsiniz.

Ancak arka kameranızdaki problem kullanıcı kaynaklı ise garanti kapsamına girmemektedir. Yine de Apple Teknik Servisi’ne cihazınızı gönderebilir ve belirli bir ücret karşılığında yaptırabilirsiniz. Garanti kapsamına girmeyen durumlardan bazıları:

 • Düşme veya çarpmaya bağlı çatlama ya da kırılma
 • iPhone cihazına atılan yazılımlar nedeniyle driverlarda oluşan hatalar

iPhone Kulaklık Değişimi Garanti Kapsamına Girer Mi?

iPhone garanti kapsamını hem cep telefonu hem de aksesuarları için sunmaktadır. iPhone cihazınızdan kaynaklı teknik sorunlar nedeniyle oluşan mağduriyetlerinizi Apple ücretsiz olarak karşılamaktadır. Bu kapsamda iPhone kulaklıkları da garanti kapsamına girmektedir. Garanti kapsamına girmeyen durumlara göz atarak, garantiye gönderip gönderemeyeceğinizi değerlendirebilirsiniz:

 • Suya bağlı olarak oluşan sorunlar
 • Kullanıcı kaynaklı kablo üzerinde oluşan sıyrıklar veya kopmalar
 • Teknik servis dışında içi açılmış kulaklıklar
 • Temizleme esnasında oluşan kulaklık hoparlörü hasarları

iPhone Açılırsa Garantiden Çıkar Mı?

iPhone cihazlarınızla ilgili bir sorunla karşılaştığınızda, mevcut sorununuzu Apple Teknik Servisleri çözmelidir. Aksi durumda, cihaz garanti kapsamından çıkarılır ve cihazınızı yaptırmak için ücret ödemek durumunda kalırsınız.

Ancak 24 aylık garanti süresini dolduran cihazlarınız için bu şart gerekli değildir çünkü hali hazırda garantisi bittiği için açıp açmamak garanti kapsamında bir değişikliğe neden olmayacaktır.

iPhone Garantiye Yollarken Fatura Gerekir Mi?

iPhone cihazlarınızı garantiye göndermek istediğinizde bir takım bilgileri yetkili servis ile paylaşmanız gerekir. Ancak bu noktada fatura şart değildir. Fatura yerine geçen ve cihazınızın kimliği olan “Seri Numarası” bilgisini paylaşmanız yeterlidir. Cihazınızın seri numarasını bulmak için:

 • Telefonunuzdan “Ayarlar>Genel>Hakkında” adımlarını takip edebilir ve seri numaranıza ulaşabilirsiniz.

Hem cep telefonunuza hem de faturanıza erişiminiz yoksa Apple Teknik Servisi’ni arayarak seri numaranızı öğrenebilirsiniz.

iPhone Garanti Kapsamında Ücret Alınır Mı?

iPhone, teknik sorunlardan doğan mağduriyetinizi gidermek için sizden ücret talep etmemektedir. Ancak burada tek şart sorunun teknik nedenlerden dolayı kaynaklanması yani kullanıcı nedenli meydana gelen sorunlar ve onarımları için Apple Teknik Servisi’ne ücret ödemeniz gerekir. iPhone’unuzu garanti kapsamından çıkaran bazı durumlar:

 • Düşme sonucu ekranda oluşan kırılmalar
 • Şarj kablolarında sıyrılma ya da kopma durumları
 • Şarj soketinin zorlama nedeniyle hasar görmesi
 • Teknik servis dışında cihazın içinin açılması

iPhone Garantiye Gidince Fotoğraflar Silinir Mi?

iPhone cihazınızın garantiye gitme nedenine bağlı olarak değişiklik gösteren fotoğraflar konusu, genellikle bir kayıp olmadan atlatılmaktadır. Örneğin, cihazınız şarj soketinde oluşan bir sorundan dolayı garantiye gittiyse, telefonunuza format atılması gerekmediğinden fotoğraflarınız silinmeyecektir.

Ancak, sistemsel bir durumdan kaynaklanan sorunların giderilmesi için format işleminin yapılması gerekir. Bu durumda da iPhone cihazınıza format atılacağından fotoğraflarınız silinecektir. Fotoğraflarınızı veya önemli belgelerinizi iCloud içerisinde saklamanızı tavsiye ederiz.

iPhone Garantiye Gönderme Adresini Nereden Bulabilirim?

iPhone cihazınız için garantiye göndereceğiniz yeri veya teknik servisin numarasını bilmiyorsanız, Apple Destek Web Sitesi’ni ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. “Bir Yetkili Servis Sağlayıcı Bulun” başlığı altında sizi yönlendirmelerle teknik servisin bilgilerine ulaştıran bölüme gitmek için:

 • Apple Resmi Web Sitesi’ne gittikten sonra arama çubuğuna “Apple Onarım” yazın ve aratın.
 • Açılan ekranda yer alan Servis Sağlayıcı kısmına girerek bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca iPhone müşteri hizmetlerine direk bağlanma konumuzdan apple yetkili servis temsilciliklerile hızlıca iletişim geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu