Operatör Değiştirme Süresi, Ücreti ve Cayma Bedeli 2023

Operatör değiştirme süresi, cezası ve ücreti hakkında tüm bilgiler. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hatlar için operatör değiştirme tarife fiyatları mevcut. Tuşlu veya akıllı telefon kullanan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom müşterilerinin numaralarını değiştirmeden iletişim hizmeti aldıkları operatörden başka bir operatöre geçmesi işlemidir.

Mevcut operatörün verdiği hizmetten memnun olmayan GSM hattı kullanıcıları istedikleri zaman operatör değiştirme işlemi yaparak, hizmet ve kalite bakımından daha iyi olan operatörlerden birisini tercih edebilir. Ayrıca mevcut operatörünü bırakarak, farklı bir operatöre geçen kullanıcılar, bekleme süresinin ardından geçiş yaptıkları operatörden eski operatörlerine dönüş yapabilirler.

Operatör Değiştirme Süresi 2023 Ne Kadar?

Operatör değiştirme işleminiz için başvuru yaptığınızda, mağaza yetkilileri tarafından bu işleminiz hızlıca kayıt altına alınır. Kayıt altına alınan talebiniz, eski operatörünüzün genel merkezine gönderilerek işleminizin tamamlanması sağlanır.

Operatör değiştirme şartlarını sağlayan her talep 1-2 iş günü içerisinde onaylanır ve operatör değiştirme işleminiz gerçekleştirilir. Operatör değiştirme işlemlerinizin gerçekleşmesi için beklemeniz gereken sürenin üzerinde bir bekleme söz konusu olduysa, eski operatörünüzün çağrı merkezini arayarak işleminiz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Operatör Değiştirme Ücreti Nedir?

Operatör değiştirme işlemlerinizde değişen tek şey operatörünüzdür ve numaranız asla değişmez. Numaranızın değişmemesi yeni bir hatta ihtiyacınız olmadığı ve dolayısıyla ek bir masraf olmadığı anlamına geldiği için operatör değiştirme işlemleriniz ücretsizdir.

Operatör değiştirme işlemlerinizde online başvuru formlarını veya eski operatörünüzün mağazasını ziyaret ederek yazılı başvuru formunu doldurmanız ve ilgili görevliye teslim etmeniz yeterlidir. Mağaza yetkilileri bu işlemler için sizden ücret talep etmeyecektir.

Operatör Değiştirme Avantajları

Operatör değiştirmek isteyen kullanıcılar birçok nedenden dolayı bu işlemi gerçekleştirmek isteyebilir. Genellikle, operatör değişikliği yapan kişiler operatörlerinin sağladığı kampanyalar ve avantajlardan memnun olmadıkları için operatör değiştirmektedir.

Operatör değişikliği yapıldığında kullanıcının elde ettiği ilk avantaj, daha uygun fiyatlı ve daha fazla kullanım hakkının olduğu tarife paketlerine erişebiliyor olmasıdır. Çünkü operatörlerin tamamı operatör değişikliği yaparak gelen yeni müşterilerine, mevcut müşterilerinden daha fazla olanak sunmaktadır. Operatör değişikliği yapmanın diğer avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Müşteri Hizmetleri ile daha hızlı iletişim kurabilme
 • Yeni geçilen operatörden memnun kalınmadığında farklı bir operatöre geçebilme
 • Operatör kampanya ve uygulamalarının daha avantajlı olması
 • Şebeke gücünde gözle görülür artışın olması veya çekmeyen yer bulunmaması
 • Servis kullanma zorunluluğu olmaması ve dolayısıyla tarife paketi ücreti kadar ücret talep edilmesi, fazla ücret talep edilmemesi

Operatör değişiklik işlemlerinde dikkat edilmesi gereken konu, yeni müşterisi olacağınız operatörün tarife paketlerinin size uygun olup olmadığıdır. Kullanımlarınıza uygun tarife paketleri olmayan operatörlere geçiş işlemi yapmamanızı tavsiye ederiz.

Turkcell Operatör Değiştirme Nasıl Yapılır?

Memnun kalmadığınız eski operatörünüzden Turkcell operatörüne geçmek istediğinizde bu işleminizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Operatör değiştirme ile gelen yeni müşterilerine öncelikli ve avantajlı tarife paketleri sunan Turkcell, aynı zamanda hediye kullanım haklarını da yeni müşterilerinin hatlarına otomatik olarak tanımlamaktadır. Turkcell operatör değiştirme işleminizi gerçekleştirmek için:

 • Size en yakın Turkcell Mağazası’nı ziyaret ederek yazılı başvuru formu doldurabilir,
 • Turkcell Resmi Web Sitesi’ni kullanarak online başvuru yapabilir ve istenilen evraklarla birlikte başvuru formunu yetkililere iletebilirsiniz.

Turkcell operatör değiştirme işlemleri, başvuru sayısının yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterse de genellikle 2 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. 2 iş gününden daha fazla beklemek durumunda kaldıysanız, daha önce kullandığınız operatörünüzün çağrı merkezinden veya iletişim merkezinden destek alabilirsiniz.

Turkcell Operatör Değiştirme Tarifeleri 2023

Turkcell’e numaralarını getirerek tarife avantajlarından yararlanmak isteyen kullanıcılara özel hazırlanmış paketler mevcuttur. Eğer operatör değiştirerek Turkcell müşterisi olduysanız, avantajlı tarife paketlerinden dilediğinizi seçerek kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Taahhüt zorunluluğunun olmadığı istediğinizde başka bir tarife paketine geçebileceğiniz size özel Turkcell tarife içeriklerini inceleyin:

Tarife Paketi AdıTarife Paketi İçeriğiTarife Paketi ÜcretiNasıl Alırım?
GNÇ Sosyallesen Ben1.000 Dakika 250 SMS 4 GB İnternet49₺ / AyGNCSOSYALLESENBEN” yazarak “2200”’a gönderin.
GNÇ Net Ben2.000 Dakika 250 SMS 8 GB İnternet49₺ / AyGNCNETBEN” yazarak “2200”’a gönderin.
Süper Fırsat 201.000 Dakika 250 SMS 20 GB İnternet69₺ / Ay0532 532 00 00”’ı arayın.
Platinum Dev 30020.000 Dakika 5.000 SMS 300 GB İnternet149₺ / AyPLATINUMDEV 300” yazarak “2200”’a gönderin.
Platinum Dev Black 50020.000 Dakika 5.000 SMS 500 GB İnternet199₺ / AyPLATINUMDEV 500” yazarak “2200”’a gönderin.
GNÇ Full Paket750 Dakika 250 SMS 3 GB İnternet139,90₺ / Ay0532 532 00 00”’ı arayın.
Yeşil Beyaz 322.000 Dakika 1.000 SMS 32 GB İnternet146₺ / AyYESILBEYAZ 32” yazarak “2200”’a gönderin.
Hoş Geldin 201.000 Dakika 250 SMS 20 GB İnternet65₺ / AyHOS GELDIN 20 GB” yazarak “2200”’a gönderin.
Fırtına 162.000 Dakika 250 SMS 16 GB İnternet112₺ / AyFIRTINA 16GB” yazarak “2222”’a gönderin.
Turkcell Operatör Değiştirme Tarifeleri

Turkcell Taahhüt Bitmeden Operatör Değiştirme

Taahhütsüz tarife paketi kullanarak normal paket ücretinden daha fazla ücret ödememek için taahhütlü tarife paketlerini seçen Turkcell müşterileri, taahhüt süreleri dolmadan tarife değişikliği yapmak istediklerinde taahhüt sürelerine ve tarife paketi fiyatına göre belirlenen miktarda Cayma Bedeli ödemesi yapmak zorundadır.

Turkcell cayma bedeli ücreti sabit bir ücret olmamakla birlikte taahhüt sürenizin sonuna yaklaştıkça düşmektedir. Taahhüt süreniz hakkında detaylı bilgi almak için Turkcell İletişim Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Vodafone Operatör Değiştirme Nasıl Yapılır?

Yeni Vodafone müşterisi olmak isteyen herkes, Vodafone Mağazaları’nı ziyaret ederek isteklerini gerçeğe dönüştürebilir. Vodafone Mağazası’nı ziyaret etmeden önce yanınızda bulundurmanız gereken evraklardan olan sabit bir fatura ve T.C. Kimlik kartınızı yanınıza almayı unutmayın. Eğer Vodafone Mağazası’nı ziyaret edecek kadar zamanınız yoksa başvurunuzu online olarak da yapabilirsiniz. Online başvuru formuna:

 • Vodafone Resmi Web Sitesi üzerinden ulaşabilir, formda istenilen bilgileri doldurduktan sonra yine online olarak gönderebilirsiniz.
 • Online başvurularınızı yardım alarak yapmak isterseniz, Vodafone Müşteri Hizmetlerini “542” veya “0542 542 00 00” numaralı hatlar üzerinden arayabilirsiniz.

Vodafone Operatör Değiştirme Tarifeleri

Vodafone’a gelen yeni Vodafone müşterileri, kendilerine özel olarak tasarlanan tarife paketleri seçeneklerinden en uygun fiyatlarla yararlanabiliyor. İnternete ihtiyacı olana internet, konuşmaya ihtiyacı olana bol bol konuşma hakkı sunan Vodafone Operatör Değiştirme tarifelerini inceleyelim:

Tarife Paketi AdıTarife Paketi İçeriğiTarife Paketi Ücreti
Süper Kolay 8750 Dakika 250 SMS 8 GB İnternet35₺ / Ay
Uyumlu 3750 Dakika 250 SMS 3 GB İnternet29₺ / Ay
Uyumlu Bol Dakika1.500 Dakika 250 SMS 1 GB İnternet25₺ / Ay
Süper Kolay 12750 Dakika 250 SMS 12 GB İnternet40₺ / Ay
Genç Kolay 30750 Dakika 250 SMS 30 GB İnternet35₺ / Ay
Yeni Süper Uyumlu  750 Dakika 500 SMS 8 GB İnternet39₺ / Ay
Genç Kolay 10750 Dakika 250 SMS 10 GB İnternet35₺ / Ay
Red 201.000 Dakika 250 SMS 25 GB İnternet59₺ / Ay
Red Genç Oyun1.000 Dakika 250 SMS 24 GB İnternet50₺ / Ay
Vodafone Operatör Değiştirme Tarifeleri

Vodafone Taahhüt Bitmeden Operatör Değiştirme

Vodafone hattınız üzerinde bir kullanım taahhütü süreniz varsa, operatör değiştirme işlemi yaptığınızda faturanıza Vodafone Cayma Bedeli yansıtılır. Yansıtılan Cayma Bedeli miktarı, kullandığınız tarife paketinin ücretine, (varsa) faturanıza ek aldığınız cihazın taksit sayına ve taahhüt sürenizin miktarına göre değişir.

Taahhüt süre bitiminize az bir zaman kaldığında ödeyeceğiniz ceza tutarı, yeni başlayan taahhüt süresine oranla çok daha az olacaktır. Taahhüt sürenizin bitimine az bir zaman varsa, taahhüt süresinin bitimini bekleyerek ceza tutarını ödemekten kurtulabilirsiniz. Taahhüt süreniz hakkında bilgi edinmek için, operatörünüzün çağrı merkezini arayabilir veya size en yakın mağazayı ziyaret edebilirsiniz.

Türk Telekom Operatör Değiştirme Nasıl Yapılır?

Operatörünüzü Türk Telekom’a taşımak istediğinizde yapacağınız tüm işlemler için, Türk Telekom Mağazaları’ndan veya Türk Telekom Çağrı Merkezi’nden 7/24 yardım alabilirsiniz. Yazılı ve online başvuru olmak üzere iki farklı şekilde operatör değiştirme işleminin yapılması ile birlikte operatör değiştirme işlemlerinizi daha kısa sürede gerçekleşir.

İster online ister yazılı olarak yaptığınız başvuru işlemi sonrasında hattınızın kullanıma açılma süresi 2 iş günüdür. 2 iş günü içerisinde açılmayan hatlarınız için, Türk Telekom Çağrı Merkezi’nden destek alabilirsiniz.

Türk Telekom Operatör Değiştirme Tarifeleri

Türk Telekom Operatör Değiştirme Tarifeleri’nden yalnızca operatör değiştirerek Türk Telekom müşterisi olan kişi veya kurumlar yararlanabilir. Operatör değiştirme işlemi ile daha fazla müşteri elde etmek isteyen Türk Telekom’un, yeni müşterilerine sürpriz paketleri bulunuyor. Bolca dakika ve internet haklarının olduğu Türk Telekom Operatör Değiştirme Tarifeleri şunlardır:

Tarife Paketi AdıTarife Paketi İçeriğiTarife Paketi Ücreti
Konuşkan 15001.500 Dakika 100 SMS 1 GB İnternet25₺ / Ay
Konuşkan 30003.000 Dakika 100 SMS 3 GB İnternet35₺ / Ay
Prime 302.000 Dakika 250 SMS 30 GB İnternet79₺ / Ay
Prime 402.000 Dakika 250 SMS 40 GB İnternet109₺ / Ay
Selfy Sosyal 71.000 Dakika 250 SMS 7 GB İnternet52₺ / Ay
Selfy Sosyal 101.000 Dakika 250 SMS 10 GB İnternet55₺ / Ay
Selfy Sosyal 121.000 Dakika 250 SMS 12 GB İnternet59₺ / Ay
Aşmayan 10 Mini1.000 Dakika 1.000 SMS 10 GB İnternet70₺ / Ay
Aşmayan 10 Maksi3.000 Dakika 1.000 SMS 10 GB İnternet80₺ / Ay
Türk Telekom Operatör Değiştirme Tarifeleri

Türk Telekom Taahhüt Bitmeden Operatör Değiştirme

Türk Telekom, taahhüt süresi veren müşterilerine tarife paketleri için daha uygun fiyat seçenekleri sunmaktadır. Taahhütlü tarife kullanan kullanıcılar, taahhüt süreleri dolmadan operatör değiştirmek istediklerinde ise, kullanıcıya uygulanan indirimli paket kullanımı iptal edilir ve kalan taahhüt süresine göre faturaya ek borç yansıtılır. Yansıtılan borç tutarı taahhüt sürenizin bitmesine kalan süre üzerinden hesaplanır.

Taahhüt sürenizin bitmesine kalan süreyi ve operatör değiştirirseniz faturanıza yansıtılacak Cayma Bedeli miktarını öğrenmek için, Türk Telekom Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Operatör Değiştirme Hakkı Nedir?

Operatörünü değiştirmek isteyen kullanıcılar, ilk kez operatör değişikliği yapacaksa bu işlemi diledikleri zaman yapabilirler. Ancak daha önce operatör değiştirmiş kullanıcılar, operatörlerini değiştirmek istediklerinde bir bekleme süresini doldurmaları gerekir. Bu bekleme süresi en son yapılan operatör değişikliğinden sonraki 90 gündür. 90 günlük süre dolduktan sonra bir başka operatöre rahatlıkla geçiş yapabilirler.

Operatör Değiştirme İptali Nasıl Yapılır?

Operatör değişiklik işlemleri yaklaşık 2 iş günü süre alan işlemlerdir. Eğer bu süre içerisinde operatör değişikliği işleminden vazgeçerseniz, hemen kullandığınız operatörün çağrı merkezini arayarak işlem iptali isteyebilirsiniz.

Operatör değişikliği gerçekleştikten sonra iptal etme şansınızın olmadığı operatör değiştirme işleminde kararınızı erkenden vermeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Operatör değişikliği iptal işlemine geç kaldıysanız, 90 gün bekleyerek eski operatörünüze dönebilirsiniz.

Operatör Değiştirince Kalan Bakiyeye Ne Olur?

Operatör değişikliği işlemlerinde servis ve hizmet aldığınız operatörünüz değişmektedir. Operatörünüzün değişmesi, eski operatörünüzü ve tarifelerini kullanmaya devam edemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu nedenden dolayı eski operatörünüzün bakiyesi otomatik olarak silinmektedir.

Operatör değiştirme işlemi yapmadan önce hattınızdaki tüm bakiyenizi kullanın ve sonrasında operatör değiştirme başvurunuzu yapın. Bu sayede hem bakiyeniz yanmamış olur hem de geçmek istediğiniz tarife paketi hakkında daha fazla bilgi edinmek için zaman kazanmış olursunuz.

Operatör Değiştirme İçin Gerekli Evraklar

Operatör değişikliği işlemlerinde istenilen evraklar, sizin bireysel mi yoksa kurumsal mı bir hatta sahip olduğunuzu belirlemek ve adres bilgilerinizin teyidini yapmak için istenir. Operatör değiştirmek istediğiniz numaranın size ait olduğunun teyidi yapıldıktan sonra yanınızda bulunan sabit fatura ile adres teyit işleminiz gerçekleştirilir. Tüm bilgiler uyuşuyorsa, operatör değişikliği işlemleriniz başlatılır. Operatör değiştirmek için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • T.C. Kimlik Kartı
 • Sabit Bir Fatura (Son 2 döneme ait Elektrik, Su, Doğalgaz veya İnternet faturası)

Sabit fatura üzerinde yazan ad-soyad bilgisi ile T.C. Kimlik kartı üzerinde yazan ad-soyad bilgisi uyuşmalıdır. Aksi takdirde, operatör değişikliği işleminde adres teyidi yapılamayacak ve operatör değişikliği işleminiz gerçekleşmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu