Turkcell Rehber Yedekleme, Sorgulama ve Kurtarma Nasıl Yapılır?

Turkcell rehber yedekleme gibi pek çok cep telefonu kullanan GSM operatörlerine abone olan kişiler; cihaz değişikliğinden dolayı ve farklı bir operatör şirketine numaralarını taşıyacakları zaman rehberlerini yedekleme isteğinde bulunurlar. Genellikle İOS ve Android işletim sistemlerine sahip olan telefonların uygulama mağazalarında belirli yedekleme işlemlerini yapan uygulamalar bulunmaktadır.

iPhone telefonlarını kullanan kullanıcılar App Store mağazası üzerinden “Turkcell Rehber Yedekleme” uygulaması olarak görev yapan Lifebox uygulamasını indirebilirken, Android telefonları kullanan kullanıcılar Play Store mağazası üzerinden “Turkcell Yedekleme” uygulaması olarak görev yapan Lifebox uygulamasına ulaşabilirler.  

Turkcell abonelerin kullandıkları telefonların başına herhangi bir zarar gelmesi veya bozulması halinde cihazlarını değiştirerek farklı bir cihaz almak zorunda kalabilir. Bu durumda da Lifebox isimli uygulamayla daha evvelden yedeklenmiş olan telefonlarda yer alan kayıtlı bulunan rehber listeleri yeni alınan cihaza eksiksiz ve hatasız bir şekilde kaydı mümkün oluyur.   

Turkcell Rehber Yedekleme SIM Kart Hattı ile Yapma  

Turkcell operatör kullanıcılarının abone oldukları yeni cihaza kişiler kayıtlarının işlemleri yapılırken tercih edilen depolama alanlarının listesi içerisinde SIM kartlara yedekleme işlemleri yapılabilir. Turkcell SIM Kartına sahip olan aboneler, rehber yedekleme işlemi gayet basit sıralamalarla gerçekleştirerek yeni telefonlara giriş yapılarak aynı kişiler bilgilerini yeniden kullanma imkanı bulunmaktadır.  

Turkcell rehber numaralarınızı yedeklemek için Lifebox uygulamasına giriş yapan Turkcell GSM operatörü, kullanıcılarına 5 GB hediye saklama alanı kullanım hakkı vermektedir. Cihaz değişikliği sonrasında yedeklenen rehberde kayıtlı bilgilerin tekrar yüklenebilmesi için ücretsiz bir şekilde Lifebox uygulaması kullanılabilir.  

Turkcell Rehber Yedekleme İşlemi Ücretli mi?

Turkcell rehber yedekleme hizmetini ücretsiz olarak aktif etmek için YEDEK yazarak 2222’ye sms gönderebilir. Lifebox uygulamasında ise bu yedekleme işlemleri belirli paketler üzerinden gerçekleşir. Kullanım şekli oldukça basit gözüken Turkcell Yedekleme uygulamasını cihazlara indirdikten sonra otomatik olarak cihazların ekranına kurulu olarak gelmektedir.

Turkcell Yedekleme Uygulaması olan Lifebox’ın uygulama kısımında yer alan Yedekleme-Ayarlar-Geri Yükle adımları izlendikten sonra rehberden yer alan bilgilerin yedeklenmesi için Yedekle kısmına basılması gerekmektedir. Yemekleme işlemleri gerçekleştirildikten sonra yeni cihazın rehberine tekrar yükleme gerçekleştirilmesi içinde Geri Yükle kısmına basılması yeterlidir.  

Turkcell Rehber Aktarma Nasıl Yapılır?

Turkcell hattına sahip telefonlarda eski cihazdan yeni cihaza rehber aktarmanın başka yollarıda bulunmaktadır. Bu yolların hepsi hem rehberde kayıtlı olan bilgileri güvenle taşıma hemde eksiksiz bir biçimde taşıma imkanı veren yöntemlerdir. Bunun için telefondan telefona rehber aktarma işlemi şu şekilde uygulanır.;

  • Cihazda yer alan Rehber Kişilerinin yer aldığı “Kişiler” menüsüne giriş yapılır. 
  • Kişiler menüsüne giriş yapıldıktan sonra menüde yer alan “Ayarlar” sekmesine ulaşılarak “İçe Aktar” ya da “Dışa Aktar” sekmelerinden devam edilerek harici belleğe rehber aktarımı güvenli şekilde gerçekleşir.
  • Daha sonra da elde edilen hafıza Turkcell hattının takıldığı yeni cihaza kolay bir şekilde rehber bilgilerine ulaşılabilmektedir.
  • Bu yöntemle birlikte cihazlar arasında ki rehber aktarma işlemi hızlı ve güvenli bir şekilde yapılır.

Turkcell hattı numara rehberi yedekleme işlemlerini gerçekleştirmek için diğer yöntemlerden biri de Turkcell Mağazalarıdır. Yeni bir Turkcell cihazı alındığında eski ve de yeni cihazlar Turkcell bayilerinde tüm kişisel veriler güvenli bir şekilde aktarımı yapılır.

Turkcell Silinen Numaraları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Turkcell silinen numaraları önceden yedekleme işlemi yapılmadıysa bu bilgilerin geri getirilmesi mümkün değildir. Bunun için Turkcell rehber silinmelerine karşıysa çoktan çözüm üretti. Gönderilecek olan talep mesajıyla rehberler yedeklenerek silinmesi durumunda bilgileri tekrardan geri yükleme durumu var. Turkcell Rehber Kaydı Yedekleme adı olarak bilinen bu faydalı servis için ise adımlar şu şekildedir: 

  • Turkcell rehber yedekleme uygulamasının indirilmesi için YEDEK yazarak 2222’ye SMS atılarak gelen bilgilendirme linkine tıklayarak uygulama indirilimi gerçekleştirilir. 
  • Turkcell Digital Operatöre girilerek indirilen uygulama daha sonra SIFRE yazılarak 2222’ye SMS atılarak şifre alınır. 
  • Turkcell tarafından gelen “YEDEKLE-AYARLAR- YÜKLE” seçeneklerinden YEDEKLE kısmına tıklayarak yedekleme işlemi gerçekleştirilir.  

Turkcell Silinen Arama Kaydı Nasıl Çıkartılır?

Turkcell’e kayıtlı abonelerin yapmış olduğu bütün konuşmalar ve de mesajlar Turkcell yazılım veri tabanlarına kayıt olmaktadır. Bu kayıtlara ulaşabilmek için ise detaylar şu şekilde. Zaman zaman kullanıcılar, eski görüşme kayıtlarına ulaşma taleplerinde bulunabilir. Turkcell GSM şirketi ise bu talebi çok kolay şekilde sonuç verir. Turkcell müşteri hizmetleri hattı olan 532 veya 0532 532 00 00 numarası aranarak müşteri temsilcilerine ulaşılır. Bağlanılan Turkcell müşteri temsilcisine telefon dökümanlarına ulaşabilmek için talepte bulunulur.  

Turkcell web sitesi üzerinden telefon dökümanı alma işlemi kullanıcılar öncelikle Turkcell Web Sitesine girerek; online işlemler menüsü üzerinden giriş yapılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra telefonda yer alan görüşmelere ulaşılabilir.  

Turkcell mağazasına gidilerek telefon dökümanı alma işlemi Turkcell yetkili mağazalarına gidilerek kullanıcılar, Turkcell hatlarına ait dökümanlara ulaşma talebinde bulunabilir.   

Ayrıca Turkcell kullanıcılarının detaylı SMS dökümanlarına ulaşması mümkün değildir. SMS hakkında sadece hangi tarih ve saatlerde, kaç kere SMS alındığı ve atıldığı bilgisine ulaşılabilir.   

Turkcell Rehber Gizleme Nasıl Yapılır?

Turkcell telefon hattı kullanan kullanıcılar Rehber Gizleme işlemlerini için tekrar Turkcell Müşteri Hizmetlerine başvurulur. 532 hattı aranarak gizleme talebinde bulunulabilir. Ayrıca Turkcell hattı kullanıcıları numaraların başına #31 kodu eklenerekte numara gizleme işlemini gerçekleştirilebilir.   

Turkcell Rehber Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turkcell hattı aboneleri farklı zaman dilimlerinde bir çok çağrı almaktadır. Fakat bu çağrıların bir çoğunun kaydı bilinmemektedir. Yapılan çağrılardaki numaraların kimlere ait olduğu konusunda bilgi ihtiyacı duyan kullanıcılar sorgulama yapabilmek için Turkcell Servislerinden yararlanabilir. 

Sadece Turkcell Rehberin kayıtlı olması ve de GSM kaydının Turkcell olması yeterli. Turkcell abonelerinin SMS atmasıyla geri dönüş sağlanmaktadır. Bu servislerden yararlanabilmek için 2 farklı servis yolu bulunmaktadır: 

  1. SMS yöntemi 2200’a SMS atılarak bilinmeyen numaralar servisinden hizmet alınabilmektedir.
  2. Turkcell 118 32 bilinmeyen numaralar servisi aranılarak isim ve soy isim üzerinden numaralar sorgulanabilir veya bilinmeyen numaralara ulaşılarak arama yapan kişilerin bilgileri öğrenebilmektedir. 

Ayrıca rehberlerde kayıtlı bilgiler olmaması halinde de numaraların kime ait oldukları bilgiside arama esnalarında görülebilmektedir. Bunun için UpCall uygulaması ile birlikte bilinmeyen numaralardan gelen çağrılara ait bilgiler kolaylıkla telefon ekranlarına gelmektedir.

Tanınmayan numara bilgileri Turkcell UpCall uygulamasına aranılan kişilerin isimleri ve soy isimleri yazıldıktan sonra numara sorgulanmaları da yapılabilmektedir. UpCall uygulaması için Apple Store veya Play Store için üzerinden indirilmesi ve Turkcell GSM hattının kullanılması yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu