İsimden Numara Bulma ve Sorgulama Ücretsiz Yöntemler 2023

İsimden numara bulmak için aradığınız kişinin adını, soyadını ve yaşadığı yeri bilmeniz gerekir. Bu bilgiler sayesinde kişinin cep telefonu numarasını ve çalıştığı işyerinin numarasını öğrenebilirsiniz. Böylece ulaşmak istediğiniz kişiyle kısa sürede iletişime geçebilirsiniz.

İsimden Numara Bulma 2023

İsimden numara bulmak için pek çok yol vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Operatörler yardımıyla: Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell operatör firmaları, birbirlerine çok benzer yöntemlerle isimden numara sorgulamaya izin vermektedirler.
 • WhatsApp ve diğer uygulamaları kullanarak
 • e-Devlet Üzerinden
 • Hukiki Yollar
 • Bilinmeyen Numaralar Servisi ve Kim Aramış Servisi’ni kullanarak
 • Sosyal medya hesaplarına bakarak ya da çeşitli internet sitelerine girerek

Her bir yöntemi ayrı ayrı kullanarak ulaşmaya çalıştığınız kişinin numarasını elde edebilirsiniz.

Bilinmeyen Numaralar Servisi ile İsimden Numara Bulma

Eğer mobil bir hattınız varsa Bilinmeyen Numaralar Servisi’ni arayarak isimden numara sorgulama yapabilirsiniz. Turkcell için 11 832, Vodafone için 11 842 ve Türk Telekom için 11 811 numaraları aranabilir. Bu servisleri aradığınızda numarasını almak istediğiniz kişinin adını ve soyadını vermeniz gereklidir.

Bu numaraları aramak yerine kod kullanarak da bilinmeyen numaralar servisine bağlanabilirsiniz. Kullanacağınız kod “*100# (yıldız 100 kare)” tuş kombinasyonudur. 

Vodafone İsimden Numara Sorgulama

Vodafone abonelerinin isimden numara bulmak için kullanacakları servisin numarası 118 42’dir. Vodafone bu işlem için abonelerden belli bir ücret almaktadır. Bu ücretin dakikası 1,25 TL olarak belirlenmiştir. Aradığınız kişi Vodafone abonesi ise bu kişinin adını ve soyadını söyleyerek numarasına ulaşabilirsiniz. Bu servisi aradığınızda konuşma başladığı anda ücret işlemeye başlar. 1 dakikası 1,25 TL ücreti 2023 güncel numara bulma fiyatı olarak bilinmektedir.

Turkcell İsimden Numara Bulma

Vodafone operatörü gibi Turkcell operatörü de isimden numara bulma hizmeti verir. Bu hizmet yalnızca Turkcell aboneleri için geçerlidir. Turkcell hattını kullandığını bildiğiniz bir kişinin yalnızca isim ve soy isim bilgilerini vererek bu kişinin cep telefonu numarasını öğrenmeniz mümkündür. Ancak bu hizmet için belli bir ücret talep edilir. Turkcell isimden numara sorgulama ücretsiz değildir. Bu hizmeti her 60 saniyelik bedeli 1,60 TL olarak belirlenmiştir.

Turkcell Bilinmeyen Numaralar Servisi için kullanılabilecek numara 118 32 hattıdır. Ad ve soyadından numara bulmak için arattığınız kişinin numarasını paylaşmış olması ve dışarıya açık olarak izin vermiş olması gerekir. Aksi halde kişisel bilgilerin ihlal edilmemesi için bu bilgiler sizinle kesinlikle paylaşılmaz.

Türk Telekom İsimden Numara Bulma

Diğer firmaların aksine Türk Telekom operatöründe ücretsiz isimden numara sorgulama yapılabilir. Bunun tek koşulu aramaların Türk Telekom kullanıcıları arasında olmasıdır. Yani hem siz hem de aradığınız kişi Türk Telekom abonesi olmalıdır. 

Eğer arattığınız kişi Türk Telekom abonesi değilse bu durumda yine belli bir ücret karşılığında o kişinin numarasını bulabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz servis 118 11, ödeyeceğiniz miktar ise 60 saniye için 1,20 TL’dir. 118 11 servisinde numarasını merak ettiğiniz kişi hangi operatörü kullanıyor olsun arayıp bilgi alabilirsiniz.

Türk Telekom üzerinden isim yoluyla numara öğrenmek için deneyebileceğiniz bir başka yol da “Beyaz Sayfalar” uygulamasıdır. ttrehber.turktelekom.com.tr adresini kullanarak basit ve kapsamlı şekilde ismini bilip de telefon numarasına ihtiyaç duyduğunuz kişi ve kişilerin bilgilerine hiçbir ücret ödemeden ulaşabilirsiniz.

Numarasını bulacağınız kişinin adını, soyadını, ikamet ettiği ili ve ilçeyi yazarak sistemde kayıtlı bir numarası varsa öğrenebilirsiniz. Beyaz Sayfalar ile numara öğrenebilmeniz için aradığınız kişinin numarası sorgulamaya açık olmalıdır. Eğer numarasını gizlemişse bu durumda bilgileri doğru olarak girseniz bile bunu hiçbir şekilde öğrenmeni mümkün değildir.

e-Devlet Üzerinden İsimden Numara Sorgulama

Eskiden isimden numara sorgulamaları BTK üzerinden yapılabiliyordu. Ancak 2017’de yapılan düzenlemelerle birlikte bu işlem e-Devlet üzerinden de yapılabilmeye başlandı. Telefon numarasıyla ilgili olarak bilgi gizlilik işlemi sağlandığı koşulda telefon numarası öğrenilebilir. 

Telefon numarasını öğrenmek için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapılmalı ve arama kısmına “hat abonesi sorgulama” yazılarak sistemde arama yapılmalıdır. Bu sayede hem isimden sorgulama yapmış olursunuz hem de isminize kayıtlı hatları sistemde görüntülersiniz.

11880 İsimden Numara Sorgulama Servisi

118 80 Bilinmeyen Numaralar Servisi ile ismini bildiğiniz ama numarasını bulmak istediğiniz kişi ve kişilerin numaralarını kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Türkiye’nin en çok ve en sık kullanılan servislerinden biri olan 118 80 isimden numara sorgulama ücretlidir.

118 80 servisi ile tüm operatörlere ait bilinmeyen numaraları tek bir numarayı kullanarak sorgulamanız mümkündür. Türk Telekom mobil, Türk Telekom ev telefonu, Türk Telekom ADSL, Turkcell, Superonline, Vodafone Alternatif, Vodafone, İş Net ve Millenicom sorgulamaları yapılabilir. Sadece cep telefonu bilgileri değil ev telefonu ve iş telefonu gibi bilgiler de Bilinmeyen Numaralar Servisi ile bulunabilir. Tüm operatörlerde 60 saniye 4,48 TL olarak ücretlendirilir.

Sosyal Medya ile Numara Sorgulama

Instagram, Twitter, Facebook ya da diğer sosyal medya platformları üzerinden numara bulabilmek için kişilerin telefon bilgilerini açık olarak paylaşmaları gerekir. Aradığınız kişinin profil sayfasına girdiğinizde iletişim bilgilerine tıkladığınızda eğer numarasını paylaşmışsa bu kişiye ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında numarasını açık olarak paylaşmadıysa ona mesaj göndererek de iletişim kurabilirsiniz. Bazı hesaplar gizlidir ve mesaj atamaz ya da başka türlü o hesaba erişim imkanınız olmaz. Bu durumda gizli kişilerin telefon bilgilerine de ulaşamazsınız.

BTK ile Numara Sorgulama

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) web sitesi olan btk.gov.tr adresinden eskiden isimden numara sorgulama yapılabiliyordu. Ancak BTK isimden numara sorgulama işlemi artık e-Devlet üzerinden daha güvenli ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. BTK’nın sitesine girdiğinizde sırayla “Sektörel – Elektronik Haberleşme – Yetkilendirme – Numaralandırma – Ulusal Numaralandırma Planı – Mobil Numaralar” yolunu izlediğinizde size bir Excell dosyası sunulur.

Bu dosyayı bilgisayarınıza kaydederek ya da kaydetmeden yalnızca “Birlikte Aç” seçeneğini işaretleyerek açtığınızda karşınıza pek çok numara çıkacaktır. Ancak bu numaraların bir kısmının gizlendiğini göreceksiniz. Numaraların yanında ait oldukları operatör ve kullanımda olma durumları da Excell dosyasından görülebilir.

Ücretsiz İsimden Numara Sorgulama Uygulamaları

İsimden numara sorgulama uygulamaları arasında en bilineni Turkcell’in UpCall servisidir. Bu uygulamayı telefonunuza indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulama ücretli olup aylık ücreti 2,99 TL’dir. Bunun dışında ücretsiz isimden numara sorgulama uygulamaları şunlardır;

 • TurkCaller
 • TrueCaller
 • sorgulapp
 • CIA uygulaması
 • GPT Numaradan
 • MiCaller
 • Caller ID
 • GB Contact

Ücretsiz İsimden Numara Bulma

Ücretsiz olarak isimden numara bulma yapabilmek için mobil uygulamaları ve kim aramış servisini kullanmanız gereklidir. Yukarıda da dediğimiz gibi Türk Telekom aboneleri kendi operatörlerindeki kişilerin yalnızca isim bilgilerini kullanarak numara bilgilerine ulaşabilirler. Vodafone için kim aramış uygulamasını ücretsiz kullanabilirsiniz.

Ücretsiz numara sorgulama yapabilmek için sosyal medya platformlarından yararlanılabilir. Arattığınız kişi numara bilgilerini dijital ortamda paylaşmışsa ve görünmesine izin vermişse siz de bu bilgilere çok kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

2 Kişi Katıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu