Yeni Hat Ne Zaman Açılır? Sim Kart Kaç Günde Aktif Olur? 2023

Yeni hat ne zaman açılır ve sim kart kaç günde aktif olur gibi sorular 2023 yılında yeni hat almak isteyenlerin cevabını merak ettiği sorular arasında gelmektedir. Bu soruların ne yazık ki tek ve kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Operatör markasına göre, hat taşıma işleminin başlatıldığı güne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Genelde numara yani hat taşıma işleminin hem faturalı hem de faturasızlarda 24 saat içerisinde tamamlanması amaçlanır. Ancak çoğunlukla bu süre uzayabilir.

Yeni Alınan Hat Ne Zaman Açılır?

Yeni alınan hatların açılma süresi numara taşıma işleminden farklı olarak daha kısadır. Numaranızı farklı bir operatöre taşıdığınızda bu işlem en erken 24 saatte tamamlanmaktadır. Bu da oldukça nadir olan bir şeydir. Ancak yeni bir hat satın aldığınızda yeni hattın aktif olması kimi zaman sadece birkaç saat de sürebilmektedir.

Bu durumu hattın faturalı ya da faturasız olması etkilememektedir. Yeni hat almak ya da numaranızı farklı bir operatöre taşımak için istediğiniz operatörün bir bayisine kimlik kartınız ile gitmeniz yeterli olacaktır. Numara taşıma işlemi için herhangi bir ücret talep edilmezken yeni hat alımlarında her operatör farklı bir ücret talep etmektedir.

Yeni Sim Kart Kaç Günde Aktif Olur?

Yeni sim kart kaç günde aktif olur diye sorulacak olursa buna da net bir cevap vermek yanıltıcı olacaktır. Çünkü bu durumu etkileyen birçok parametre bulunmaktadır. Yoğunluk durumu, hafta sonu tatili ya da bir diğer başka sebepler… Eskiden numara taşıma işlemleri 1 haftaya kadar uzamaktaydı.

Ancak günümüzde bu iş için gereken süre çoğunlukla 3 günü geçmemektedir. Hatta sadece 1-2 saat içerisinde numara taşıma işlemlerinin tamamlandığı da olmaktadır. Bu konuda en iyi hizmeti Turkcell’in verdiğini söylemek de mümkündür. Turkcell hat açılış işlemlerini çoğunlukla 2-3 saat içerisinde tamamlamaktadır.

Turkcell Yeni Alınan Hat Ne Zaman Aktif Olur?

Yeni alınan hat ne zaman açılır sorusu Turkcell için cevaplandırılacak olursa sürecin diğer operatörlere göre çok daha kısa sürdüğünü söylemek mümkündür. Herhangi bir Turkcell bayisine gidip yeni hat satın aldığınızda hattınız anında aktif olabilecektir. Hattınızı Turkcell’e taşımak istemeniz durumunda ise süreç değişkenlik gösterebilecektir. Kimi durumlarda birkaç saat sürerken bazı durumlarda ise 1-2 gün kadar sürebilmektedir. 

Türk Telekom Yeni Alınan Hat Ne Zaman Açılır?

Yeni hat ne zaman açılır sorusunun Türk Telekom için cevabı yine kesin olmamakla birlikte en geç 3 gün sürmektedir. Bazı durumlarda 1-2 gün sürdüğü de olabilmektedir. Hattınız aktif olduğunda Türk Telekom size bir bilgilendirme mesajı gönderecektir. Gelen mesaj sonrası hattınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yeni Alınan Vodafone Hat Ne Zaman Açılır?

Yeni hat ne zaman açılır sorusu Vodafone operatörü için yanıtlanacak olursa çoğunlukla 2 gün kadar sürmektedir. Kimi durumlarda 24 saat içerisinde taşıma işleminin tamamlandığı da görülebilmektedir. Ayrıca siteyenler Vodafone faturasız hat fiyatları yazımızıda okuyabilir.

Yeni Alınan Bimcell Hat Ne Zaman Açılır?

Bimcell de son dönemlerde oldukça talep gören operatörlerden biri haline gelmiş durumdadır. Bimcell hat taşıma işlemlerini en geç 3 gün içerisinde tamamlamaktadır. Eğer numaranızı Bimcell’e taşımak isterseniz hattın yasal sahibinin siz olması gerekir. Yeni hat almak ise çok daha kolaydır. Çevrenizde bulunan bir Bim markete giderek hat satın alabilirsiniz. Hat satın aldığınızda hattın aktif hale gelmesi hemen gerçekleşecektir. 

Faturalı Hat Kaç Günde Açılır?

Faturalı hat kaç günde açılır sorusunun cevabı faturasız hatlar için de aşağı yukarı aynıdır. Hattın taşınma süresinin ya da yeni hattın açılma süresinin faturalı – faturasız olma durumu ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Yönetmelikte “numara taşıma süreci en fazla 6 gün sürmeli” ifadesi yer almaktadır.

Elbette ki bu üst sınırdır. Eskiden bu işlemler genellikle 6 gün kadar sürmekteydi ancak günümüzde bu süre çok daha kısalmıştır. Faturalı hattınızın açılma süresi ortalama 2-3 gün kadar sürecektir. Ancak çok daha kısa sürede açılma ihtimali de vardır. 

Numara Taşıma Sonrası Hat Ne Zaman Açılır?

Numara taşıma işlemleri operatör firmalarının en sık yaptığı işlemlerin başında gelmektedir. Bu kadar sık yapılan bir işlemin hem firmalar hem de müşteriler açısından kısa sürmesi arzulanan bir durumdur. Bu nedenle tüm operatör firmaları da süreyi olabildiğine kısa tutmak adına çabalamaktadır. Genellikle tüm operatörlerde numara taşıma sonra hattın açılma süresi ortalama 3 gün kadar sürmektedir. 

Numara Taşıma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Numara taşıma işlemlerinin ne kadar sürdüğü konusunda kesin ve net bir cevap vermek olanaksızdır. Çünkü süreler oldukça esnektir. Operatörden operatöre göre farklılık gösteren bir konudur. Bir diğer nokta ise yoğunluk durumudur. Kimi zaman 24 saat içerisinde kimi zaman ise 2-3 gün içerisinde tamamlandığı görülmektedir.

Yeni Hat Aldım Hala Açılmadı!

Yeni hat aldım hala açılmadı şeklinde şikayetler söz konusu olabilir. Yeni alınan hatların açılmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Eğer evraklarınız tam ve gereken şartnameleri yerine getirdiyseniz aldığınız hat mutlaka açılacaktır. Eğer numaranızı taşıdıysanız bu süreç biraz uzun sürebilmektedir.

5 güne kadar uzayan numara taşıma işlemleri mevcuttur. Eğer numara taşıma değil de yeni aldığınız hat açılmamış ise 1 gün kadar beklemenizde fayda vardır. Eğer 1 gün sonunda aldığınız hat aktif hale gelmedi ise operatörünüz ile irtibata geçmelisiniz. Sorun operatörden kaynaklı olabilir. Kısa sürede halledilecektir.

Yeni Faturalı ve Faturasız Hat Alma Şartları

Yeni faturalı ve faturasız hat alma şartları hemen hemen aynı şartları içermektedir. Öncelikle hattı hangi operatörden alsanız da mutlaka kimlik kart bilgileriniz talep edilecektir. Ayrıca yeni hat alabilmek için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Örneğin; Vodafone’dan yeni bir faturalı ya da faturasız hat almak isterseniz “Vodafone Yanımda” uygulamasını indirerek bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra “Vodafone’lu değilim” bölümüne girmeli ve yeni hat alma seçeneğini seçmelisiniz. Yeni hat alma seçeneğine tıkladığınızda almak istediğiniz numaraları aratabilir ve uygun görüldüğü durumlarda söz konusu numarayı alabilirsiniz. Başvuru yaparken yine kimlik bilgilerinize ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun nedeni sahtecilik durumlarından korunmaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu