Faturalı Hattım Kapandı, Kayboldu ve Ne Zaman Açılır Çözümü

Faturalı hatlarınız siz talepte bulunmadığınız ya da faturalarınızı zamanında ödediğiniz sürece kapanmaz. Ancak son ödeme günü geçen faturalar nedeniyle hat kapanması durumu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Faturalı hattınız kapandığında şu adımları izleyerek tekrar aktif hale getirebilirsiniz:

 • Eğer faturalı hattınız iptal talebiniz nedeniyle kapandıysa, eski numaranız üzerine yeni bir hat satım alımı yapabilirsiniz.
 • Eğer faturalı hattınız gecikmiş faturalarınızdan dolayı kapandıysa, geçmiş tüm fatura borcunuzu ödeyerek tekrar açabilirsiniz.

Faturadan dolayı kapanmış hatların tekrar aktif hale gelmesi için geciken tüm faturaların ödenmesi gerekir. Eğer geciken 1 tane bile faturanız kalırsa hattınız açılmayacaktır.

Faturalı Hattım Ne Zaman Kapanır?

Faturalı hattınıza ait faturalarınız için son ödeme gününden önce ödemelerinizi gerçekleştirmelisiniz. Aksi durumda, operatörden operatöre değişmekle birlikte en fazla 10 gün içerisinde hattınız kullanıma kapatılır. Hattınız kullanıma kapatılmadan 3 gün önce alacağınız bilgilendirme mesajını dikkate alarak ödemelerinizi yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Eğer hattınız fatura borcunuzdan dolayı kapanırsa, 30₺ kapama-açma bedeli ödemeniz gerekeceğini unutmayın. Fatura ödeme işlemleri için şu ödeme yöntemlerinden birisini kullanabilirsiniz:

 • Kullandığınız bankanın mobil uygulaması üzerinden kredi veya banka kartı ile
 • Tüm bankaların ATM’lerinden
 • Operatörünüzün çağrı merkezini arayarak, kredi veya banka kartınız ile
 • Operatörünüzün iletişim merkezini ziyaret ederek

Fatura ödemeleriniz için hiçbir ödeme yönteminden ek ücret talep edilmemektedir. Ödemelerinizi dilediğiniz ödeme yöntemini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Faturalı Hattım Ne Zaman Açılır?

Yen satın aldığınız faturalı hattınızın açılma süresi genel olarak 2-5 iş günüdür. Yeni hat talebinde ne zaman bulunduğunuza ve operatörünüzün yoğunluğuna göre bu süre 48 saat içerisinde de gerçekleşebilir. Belirtilen bekleme süresinden daha uzun süredir bekliyorsanız, hat satın aldığınız operatörün çağrı merkezini arayarak işleminiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile görüşebileceğiniz operatör numaraları şunlardır:

Faturalı hatlarınızı cep telefonunuza gelen bilgilendirme mesajından hemen sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Faturalı Hattı Nasıl Kapatırım?

Sahibi olduğunuz faturalı hattınızı kapatmak isterseniz, ilk yapmanız gereken şey operatörünüzün çağrı merkezini arayarak detaylı bilgi almaktır. Kullandığınız operatöre göre değişiklik göstermekle birlikte bazı operatörler online başvuru ile hat iptali gerçekleştirirken bazı operatörler sizden fax göndermenizi beklemektedir. Operatörünüzün istediği evrakları ve belgeleri teslim ederek en geç 7 iş günü içerisinde hat kapama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Faturalı Hattım Kayboldu, Çalındı Ne Yapabilirim?

Sevdiklerinizle iletişim kurmanıza yarayan cep telefonları aktif bir hat olmadan iletişim kurmanıza izin vermemektedir. Eğer hattınızı kaybettiyseniz, yada çalındıysa yeni bir hat satın almanız gerekir. Hat satın alım işlemi yaparken, sizinle ilgilenen yetkiliye eski numaranız üzerine hat almak istediğinizi belirtmeniz faydalı olacaktır. Şu adımları izleyerek yeni bir hat satın alabilirsiniz:

 • İsterseniz kullanmış olduğunuz operatörün iletişim merkezini ziyaret ederek yeni hat başvurusunda bulunabilir,
 • İsterseniz de kullandığınız operatöre ait resmi web sitesi üzerinden hat başvuru formu doldurabilirsiniz.

Yeni hattınızın teslimatı iletişim merkezleri ile aynı gün yapılmakta ve yine aynı gün hattınız açılmaktadır. Yeni hattınızı alırken Yeni Hat Bedeli kadar ücret ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Faturalı Hattım Üzerine Nasıl Telefon Alırım?

Faturalı hatlarınız üzerinde telefon alabilmek için operatörünüzün belirlediği bazı şartları yerine getirmiş olmalısınız. Operatörünüzün belirlediği şartları yerine getirdiğinizde, hattınız üzerinde Kredi Puanı birikmektedir. Kredi puanı biriktirebilmek için şu şartları yerine getirdiğinizden emin olun:

 • Faturalarınızı son ödeme gününden sonra ödemeyin.
 • Cihaz alımı yaptıysanız, ödemelerini geciktirmeyin.
 • Faturalı hattınızda en az 6 ay aynı tarifeyi kullandığınızdan emin olun.

Düzenli olarak ödemelerinizi gerçekleştirdiğinizde birikecek olan puanlarınızla telefon alabilmeniz için puanınızın yerli olması gerekir. Örneğin, 3.000 krediniz varsa 3.000₺’ye kadar cihaz satın alımı yapabilirsiniz. Biriken puanlarınızı:

 • Operatörünüzün mobil uygulaması üzerinden veya çağrı merkezinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Eğer kredi puanınız istediğiniz telefonu almaya yetiyorsa, hemen operatörünüzün iletişim merkezlerini ziyaret ederek telefonunuzu tarifenize ek satın alabilirsiniz.

Faturalı Hattın Geçmişe Dönük Konuşma Detayı Çıkarma

Faturalı hattınıza ait konuşma geçmişinize erişmek isterseniz, bu işlemi operatörünüzün web sitesi üzerinden hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Şifresini bildiğiniz operatörünüze ait hesabınıza giriş yaptıktan sonra şu adımları izleyin:

 • Ana sayfanın en altında yer alan “İşlem Merkezi” bölümüne tıklayın.
 • Ardından “Fatura İşlemlerim” kısmına gidin.
 • Açılan sayfada yer alan “Konuma Detayları” butonuna tıklayarak sağ üst kısmında bulunan “İndir” bölümüne basın ve dokümanı indirin.

Dokümanınızdan şu bilgilere erişim sağlayabilirsiniz:

 • Konuşmanın kiminle yapıldığı
 • Konuşmanın süresi
 • Konuşma ücreti
 • Konuşmanın ne zaman yapıldığı

Faturalı Hattı Faturasıza Nasıl Çeviririm?

Faturalı hattınızı faturasız hatta çevirmek istediğinizde ilk yapmanız gereken şey operatörünüzün mağazalarını ziyaret etmektir. Faturalı hattın sizin üzerinize olması ve hattınız üzerinde bir taahhüt süresi söz konusu olmaması şartıyla, hattınızı hemen Faturasız’a çevirebilirsiniz.

Faturalı hattınız üzerinde bir taahhüt söz konusu ise, taahhüt sürenizin dolmasını bekleyebilir veya ilgili operatörün finansman birimine borcunuzu aktarabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu işlem için mağaza görevlisinden yardım talep etmeniz yeterlidir. Ayrıca, Faturalı hattınızın yasal sahibi siz değilseniz yasal sahibi ile birlikte başvurmanız gerekmektedir.

Faturalı Hattı Başka Operatöre Taşıma Nasıl Yapılır?

Faturalı hattınızı başka bir operatöre taşımak için geçmek istediğiniz operatörün iletişim merkezini yanınızda T.C. Kimlik Kartınızla birlikte ziyaret etmeniz ve “Numara Taşıma Başvuru Formu”’nu doldurmanız yeterlidir. Ancak numara taşıma işlemi gerçekleştirmeden önce dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır.

Eğer Faturalı hattınız üzerine taahhüt süresi olan bir cihaz alımı veya tarife paketi varsa öncelikle taahhüt süresinin bitmesini beklemenizi öneririz. Aksi halde, tarafınıza Taahhüt Cayma Bedeli yansıtılacaktır.

Numara taşıma işleminiz için iletişim merkezleri dışında, geçmek istediğiniz operatörün resmi web sitesini de kullanabilirsiniz. Bunun için:

 • Geçmek istediğiniz operatörün resmi web sitesine gidin.
 • Arama çubuğuna “Numara Taşıma” yazın ve aratın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan “Numaramı Taşımak İstiyorum” butonuna basın ve ilgili formu doldurup gönderin.

Faturalı Hattımı Başkasına Nasıl Devrederim?

Sahibi olduğunuz faturalı hattınızı başkasına devretmek istediğinizde bu işlemi operatörünüzün mağazaları aracılığıyla yapmanız gerekir. Devir işlemlerinde doldurmanız gereken bir takım evraklar ve başvuru formları olacağı için yanınızda T.C. Kimlik Kartınızı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Faturalı hattınızı başkasına devrederken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Faturalı hattınız üzerinde taahhütü bulunan bir tarife paketi veya cihaz alımı bulunmamalıdır.
 • Hattınızı devredeceğiniz kişi 18 yaşından büyük olmalıdır.
 • Hattınız üzerinde herhangi bir gecikmiş borç bulunmamalıdır.
 • Faturalı hat devir işlemlerinde hattın yasal sahibi aranmaktadır. Bu yüzden hattın yasal sahibi siz olmalısınız.
 • Gerekli kriterler sağlandıktan ve başvuru gerçekleştirildikten sonraki 2 iş günü içerisinde devir işlemi gerçekleşecektir.

Faturalı Hattımın Borcunu Nasıl Öğrenebilirim?

Faturalı hattınıza ait borç sorgulama işlemi için birçok yol bulunmaktadır. Tamamı ücretsiz olan bu yöntemlerden en sık kullanılanı operatörünüze ait mobil uygulama üzerinden sorgulamadır.

Dilerseniz operatörünüze ait mobil uygulamayı, cihazınıza uyumlu mağazadan indirerek giriş yapabilir, ardından “Hesaplarım” bölümünden fatura borcunuzu görüntüleyebilirsiniz. Faturalı hattınıza ait borçlarınızı öğrenebileceğiniz diğer yöntemler şunlardır:

 • Müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulaması üzerinden “Fatura Ödeme” bölümüne gidebilir, buradan numaranı yazarak sorgulama başlatabilir ve fatura borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.
 • Operatörünüzün iletişim merkezlerini ziyaret edebilir veya çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Faturalı Hattımın Tarifesini Nasıl Öğrenirim?

Mevcut faturalı hattınıza ait tarife bilgisini öğrenmenizin yolu oldukça basit birkaç işlemden geçmektedir. En basit şekilde hangi tarifeyi kullandığınızı öğrenmek için, müşterisi olduğunuz operatörün müşteri temsilcilerini arayarak tarifeniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra:

 • Operatörünüze ait mobil uygulamaya giriş yaparak veya operatörünüzün mağazalarını ziyaret ederek tarife bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Faturalı Hattımı Ne Zaman Taşıyabilirim?

Faturalı hattınızı başka bir operatöre taşımak için çoğu zaman beklemeniz gerekmez. Ancak yeni bir numara taşıma işlemi gerçekleştirdiyseniz, en az 3 ay boyunca aynı operatörde kalmanız gerekmektedir. 3 aylık bu süre dolduktan sonra dilerseniz online başvuru ile dilerseniz de iletişim merkezlerini ziyaret ederek numara taşıma işleminizi başlatabilirsiniz.

Faturalı hattınız üzerinde eğer taahhütlü bir paketiniz ya da cihaz alımınız varsa Taahhüt Cayma Bedeli ödemeniz gerekebilir. Bu gibi bir duruma düşmemek için operatörünüzün çağrı merkeziyle görüşmeniz yararlı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu