Operatör İsmi Değiştirme: Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom

Operatör ismi değiştirme, kaldırma her operatörün yani Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve Bimcell olarak farklı şart, koşullarına uygun uygulamalar ile ücretsiz yapılır. Telefon ekranında hangi operatörün hattını kullanıyorsanız o operatörün ismi görünür. Örneğin; Turkcell telefon hattı kullananların telefon ekranında Turkcell yazar. Cep telefonları artık hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğundan bu yazının görünmesi sizi rahatsız ediyor olabilir.

Ya da operatör ismi yerine istediğiniz başka bir ismin veya kendi adınızın görünmesini isteyebilirsiniz. Önceden operatör isminin değiştirilme yöntemi bilinmiyordu. Bilenler ise Root işlem zorluğu nedeni ile yapamıyordu. Artık Root zorluğu yaşamadan kolayca operatör ismi değiştirme yapılabiliyor.

Vodafone Operatör İsmi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Vodafone operatör ismi değiştirme Sms ile yapma yöntemi henüz Vodafone tarafından açıklanmamıştır. Her operatörün kendine ait çalışma prensibi vardır. Vodafone çalışma şekli olarak telefon ekranında görünen Vodafone ibaresinin değiştirilmesine imkân sağlayacak bir Sms yolu sunmamıştır.

IOS işletim sistemine sahip iPhone telefon kullanan kişiler için hiçbir çözüm yolu bulunmuyor. Ancak Android işletim sistemine sahip telefon kullanan kişiler Play Store üzerinde tema indirip ana ekrana yükleyerek sorunu çözebiliyorlar. Yüklediğiniz tema ile artık telefon ekranınızda Vodafone yazısı görünmeyecektir.

Turkcell Operatör İsmi Değiştirme SMS ile Yapma

Turkcell operatör ismi değiştirme Sms ile ücretsiz yapılabilmesi için öncelikle bir Turkcell uygulaması olan UpCall’ı telefonunuza indirmeniz gerekiyor. UpCall uygulamasını indirmek için Android işletim sistemine sahip telefonlar için Play Store, IOS işletim sistemine sahip telefonlar için App Store mağazaları kullanılır. UpCall uygulamasını indirdikten sonra yapmanız gereken işlemler şunlardır:

 • Telefonunuza indirdiğiniz UpCall uygulamasına giriş yapın.
 • Açılan sayfada bulunan kullanıcı sözleşmesini kabul ederek telefon numaranız ile uygulamayı açın.
 • Telefonunuza bir doğrulama mesajı gönderilir. Bu doğrulama kodunu girip UpCall uygulamasında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Ana sayfanın alt kısmında profil fotoğrafı bölümüne tıklayın.
 • Açılan pencerede operatör ismi ayarları yazan bölümü göreceksiniz. Bu bölüme istediğiniz ismi yazabilirsiniz.
 • Son olarak onayla tuşuna tıkladığınızda telefonunuzun ana ekranında yazılı olan Turkcell operatör ismi değişmiş olacaktır. Artık ekranda belirlediğiniz isim görünecektir.

Bu işlemleri yaptığınız halde Turkcell operatör ismi değişmediyse o zaman UpCall uygulamasını ve telefonunuzu tamamen kapatıp yeniden açarak tekrar denemelisiniz.

Lifecell Operatör İsmi Değiştirme SMS ile Nasıl Yapılır?

Lifecell operatör ismi değiştirme Sms ile Turkcell hat kullanan kişilerin uygulayabileceği bir işlemdir. Eğer Turkcell operatör yazısını Lifecell olarak değiştirmek istiyorsanız Sms sistemini yapabilirsiniz. LIFECELL TR yazarak ve 2200’e sms gönderin. Bu mesaj sonrası artık operatör isminiz Turkcell yerine Lifecell olucaktır.

Eğer uyguladığınız işlemi iptal etmek istiyorsanız bu durumda yine telefonunuzun mesaj kutusuna IPTAL LIFECELL TR yazarak 2200’e mesaj gönderin. Böylece telefonunuzun ana ekranında yazılı olan Lifecell yazısı gidip yerine yine Turkcell yazısı görünecektir.

SMS ile Türk Telekom (Selfy) Operatör İsmi Değiştirme

Türk Telekom (Selfy) operatör ismi değiştirme Sms ile yapılabilmesi için Türk Telekom’un gençler için sunduğu bir uygulama olan Selfy’yi kullanıyor olmanız gerekir. 26 yaş ve altı gençlere özel Selfy uygulamasına katılmak için telefonunuzun mesaj kısmına SELFY yazıp 4545’e ücretsiz kısa mesaj gönderin.

Türk Telekom Selfy uygulaması içerisinde bulunan Avatar fırsatı ile telefonunuzun ana ekranında yazılı olan Türk Telekom ya da Avea yazısını değiştirebilirsiniz. Türk Telekom Selfy ile operatör ismi değiştirme Sms ile şu şekilde yapılır:

 • Bu servisten yararlanmak için Türk Telekom Selfy abonesi olmanız gerekir.
 • Telefonunuzun mesaj bölümünü açıp buraya AVATAR veya DEĞİŞTİR yazıp bir boşluk bırakıp telefon ekranınızda görünmesini istediğiniz ismi yazın ve 4545’e kısa mesaj gönderin.
 • Kısa süre içerisinde telefonunuza onay mesajı gelecektir.
 • Mesaj geldikten sonra telefonunuzu tamamen kapatıp açın.
 • Telefonun ana ekranında sizin seçtiğiniz isim görünecektir.
 • Türk Telekom Avatar servisi ile 15 harf uzunluğunda bir isim seçebilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman ana ekranda görünmesini istediğiniz ismi değiştirebilirsiniz.

Bimcell Operatör İsmi Değiştirme SMS ile Yapma

Bimcell operatör ismi değiştirme Sms ile nasıl yapılacağına dair Bimcell’den resmi bir açıklama yapılmamıştır. Sms yöntemi ile operatör ismi değiştirme yöntemi Bimcell için geçerli değildir. Ancak telefon ana ekranında Bimcell yazısının görünmesini istemeyen kişilerin kendi çabaları ile buldukları yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunun için IOS işletim sistemine sahip telefonlardan Fake Operatör, Android işletim sistemine sahip telefonlar için Carrier Name uygulamalarını deneyebilirsiniz.

Operatör İsmi Değiştirme Ücretli mi?

Operatör ismi değiştirme ücretli değildir. Turkcell operatör ismi değiştirmek için indirdiğiniz UpCall programı tamamen ücretsiz bir Turkcell uygulamasıdır. Yine Türk Telekom Selfy abonelerinin operatör ismi değişikliği için gönderecekleri kısa mesaj tamamen ücretsizdir. Operatör ismi değiştirme işlemini hiçbir ücret ödemeden bedava yapabilirsiniz.

Operatör İsim Değişikliği Nasıl İptal Edilir?

Operatör isim değişikliği iptali için eğer Türk Telekom Avatar uygulaması ile isim değişikliği yaptıysanız yine Sms sistemini kullanabilirsiniz. Telefonunuzun mesaj bölümüne IPTAL AVATAR veya IPTAL DEGISTIR yazıp 4545’e kısa mesaj gönderdiğinizde daha önce belirlediğiniz isim iptal olur ve telefon ana ekranında tekrar operatör ismi görünmeye başlar.

Eğer Turkcell UpCall ile operatör isim değişikliği yaptıysanız yine uygulamaya girip bu kez ana ayarlara dön kısmını işaretleyip onayladığınızda isim değişikliği iptal olur. Lifecell ile operatör isim değişikliği yapmışsanız bu kez telefonunuzun mesaj kısmına IPTAL LIFECELL TR 2200’e kısa mesaj göndermelisiniz.

iPhone Operatör İsmi Değiştirme

iPhone operatör ismi değiştirme telefonunuzda hattını kullandığınız operatöre göre farklı işlemler ile yapılır. Eğer iPhone telefonunuzda Turkcell hat kullanıyorsanız App Store mağazanızdan UpCall uygulamasını indirin. İndirdiğiniz uygulamayı açmak için kullanım şartlarını kabul edip telefon numaranız ile giriş yapın.

Telefonunuza bir doğrulama kodu gönderilecektir. Bu kod ile UpCall uygulamasında isim değiştirme işlemine başlayabilirsiniz. Bunun için ana sayfanın alt kısmında profil fotoğrafı bölümünü göreceksiniz. Buraya tıklayın ve karşınıza çıkan sayfada operatör ismi değiştirme yazan bölümü bulun. Üzerine tıklayıp istediğiniz ismi yazarak onaylayın.

Telefonunuzu kapatıp açtığınızda operatör ismi yerine seçtiğiniz isim görünecektir. Eğer iPhone telefonunuzda Türk Telekom hattı kullanıyorsanız ve 26 yaş ve altı iseniz Selfy uygulamasına abone olun. Bunun için telefonunuzun mesaj bölümüne SELFY yazıp 4545’e kısa mesaj gönderin. Selfy abonesi olduktan sonra telefonunuzun mesaj kısmına AVATAR ya da DEGISTIR yazıp bir boşluk bırakın ve telefon ekranınızda görünmesini istediğiniz ismi yazın ve 4545’e kısa mesaj gönderin.

Kısa süre içinde telefonunuza onay mesajı gelecektir. Mesaj gedikten sonra telefonunuzu kapatıp açın telefon ekranınızda seçtiğiniz ismin yazdığını göreceksiniz. Eğer Vodafone ya da Bimcell hat kullanıyorsanız Iphone telefonunuzun ekranında yazan operatör ismini değiştirmeniz mümkün değildir.

Android Operatör İsmi Değiştirme

Android operatör ismi değiştirme işlemi hattını kullandığınız operatöre göre farklı olur. Eğer Vodafone hat sahibi iseniz Play Store’dan tema indirip ana ekrana yüklemeniz halinde Vodafone yazısı görünmeyecektir. Turkcell hat kullanıyorsanız bu kez Play Store’dan UpCall uygulamasını indirip telefon numaranızı girip kullanım şartlarını kabul ederek uygulamayı açın.

Telefonunuza gönderilecek onay kodu ile UpCall uygulamasına giriş yapıp ana sayfada alt kısımda bulunan profil resmi bölümüne tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada operatör adı değiştirme bölümü çıkacaktır. Buraya ekranda görünmesini istediğiniz ismi yazarak onay verdiğinizde artık telefon ana ekranında operatör ismi değil sizin seçtiğiniz isim görünecektir.

Genç Türk Telekom’lular için sunulan Avatar uygulaması ile operatör ismi değiştirmek için önce telefonunuzun mesaj kısmına SELFY yazıp 4545’e mesaj göndererek Selfy abonesi olunuz. Sonra telefonunuzun mesaj kutusuna AVATAR veya DEGISTIR yazıp boşluk bırakıp 15 karaktere kadar seçtiğiniz yeni ismi yazın ve 4545’e kısa mesaj gönderin. Onay mesajı geldikten sonra telefonunuzu kapatıp açarak isim değişikliği yapmış olursunuz.

Operatör İsmi Değiştirme Uygulaması (Avatar)

Operatör ismi değiştirme uygulaması Avatar Türk Telekom’un genç müşterileri için sunduğu bir hizmettir. 26 yaş ve altı Türk Telekom hat kullanıcıları için sunulan Avatar uygulaması ile gençler istedikleri zaman telefonlarının ana ekranında yazan operatör ismini değiştirebiliyorlar. Avatar uygulamasından faydalanabilmek için öncelikle Selfy uygulamasına abone olmak gerekiyor.

Tamamen ücretsiz olan Selfy uygulaması ile gençler operatör ismi değiştirebilecekleri gibi çeşitli hediyeler kazanacakları avantajlı fırsatlarda yakalayabiliyorlar. Selfy uygulamasına abone olmak için telefonunuzun mesaj kısmına SELFY yazıp 4545’e kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.

Selfy uygulamasını kullanmak için telefonunuza indirmeniz gerekir. Bunun için IOS işletim sistemine sahip telefonlardan App Store, Android işletim sistemine sahip telefonlardan Play Store mağazalarını kullanabilirsiniz. Operatör ismi değiştirmek için telefonunuzun mesaj bölümüne AVATAR veya DEGISTIR yazıp bir boşluk bırakıp 15 karaktere kadar seçebildiğiniz yeni ismi yazın ve 4545’e kısa mesaj gönderin.

Saten Selfy abonesi olduğunuzda Avatar sistemi direk devreye girer ve telefonunuzun ana ekranında yazan operatör ismi seçtiğiniz isim ile değişir. Gönderdiğiniz kısa mesaj sonrası size Türk Telekom’dan onay mesajı gelir. Bu mesaj geldiğinde telefonunuzu tamamen kapatın ve tekrar açın. Operatör isminin değiştiğini göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu