SMS ile Ücretsiz Findeks Kredi Notu (Öğrenme) Sorgulama 2023

SMS ile ücretsiz Findeks kredi notu öğrenme yani sorgulama servisleri; Ev alırken, araba alırken ya da çeşitli ihtiyaçlar için kredi talebinde bulunurken Findeks kredi notuna bakılır. Findeks kredi notu 1 ile 1900 arasındadır. Kredi notunuz ne kadar yüksekse kredinizin onaylanma olasılığı o kadar çoktur. 

SMS ile Findeks Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenmenin en çabuk ve en güvenli yollarından biri SMS’tir. Bu işlemi yapmak sadece birkaç dakika sürer. Cep telefonunuzun mesaj bölümüne TC NO ve Doğum Yılı girerek 1122 kısa mesaj servisine göndermeniz halinde birkaç dakika içinde kredi notu bilgileriniz size mesaj olarak gönderilir.

SMS ile hem kendi kredi notunuzu hem de bir başkasının kredi notunu öğrenebilirsiniz. Başka birinin kredi notunu öğrenmek için bu kişinin size sorgulama konusunda onay vermesi gereklidir.

Diğer Findeks Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

Findeks kredi notunu öğrenmek için pek çok yol vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • SMS
 • Bankalar (internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da şubeler)
 • Findeks internet sitesi
 • E-Devlet

SMS ile Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone aboneleri aynı kısa mesaj servisine SMS göndererek Findeks kredi notlarını öğrenebilirler. Bunun için operatör kullanıcıları 1122’ye kısa mesaj atmalıdırlar. SMS ile Findeks notu öğrenmenin ücreti 14 TL’dir. Bu ücret tüm operatörlerde aynıdır. Faturalı ya da faturasız hat kullanıcıları için ücrette bir değişiklik yoktur. Ancak eğer ön ödemeli hattınızda yeterli bakiye yoksa işleminiz gerçekleştirilmez.

Findeks Kredi Notunun SMS Detayları

Findeks kredi notunun SMS ile öğrenilebilmesi için bazı bilgilerin kısa mesaj olarak ilgili servise gönderilmesi gerekir. Bu bilgilerin biri T.C. kimlik numarası diğeri ise doğum yılıdır. Bu bilgileri gönderdikten sonra telefonunuza bir onay mesajı gelir. Bu mesajı onaylayıp devam ettiğinizde tüm kredi notu bilgileriniz size gönderilir.

Hızlı ve kolay Findeks kredi notu öğrenme yollarından biri olan SMS ile dakikalar içinde kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ya da diğer seçenekleri kullanmak istemeyen kişiler için en güvenilir yol SMS ile sorgulama yapmaktır. Ancak bu yöntem ücretsiz değildir ve her sorgulama başına 2023 yılında 14₺ ücret alınmaktadır.

Turkcell SMS ile Kredi Notu Öğrenme

Turkcell kredi sorgulamaları SMS ile yapılabilmektedir. Bunun için Turkcell aboneleri “T. C. kimlik numarası – boşluk – doğum yılı” şeklinde bir mesajı 1122’ye kısa mesaj olarak atmalıdırlar. Bu mesajı yolladıktan sonra telefona bir onay iletisi gelir. Bu mesajı onaylamanız gerekir. Ardından kredi notunuz birkaç dakika içinde size gönderilir. Örnek sorgu şu şekildedir; “12345678910 1987”

Vodafone Mesaj İle Kredi Notu Öğrenme

Aynı Turkcell’de olduğu gibi Vodafone operatöründe de Findeks kredi notu öğrenmek çok kolaydır. Bunun için Vodafone aboneleri kimlik numaralarını ve doğum yıllarını her iki bilginin arasına bir boşluk koyarak 1122’ye gönderebilirler. Aynı onay süreci Vodafone abonelerinde de geçerlidir. Telefonlarına gelen onay mesajını kabul ettikten sonra kredi notu bilgisi telefona mesaj olarak gelecektir.

SMS ile Kredi Notu Öğrenme Türk Telekom

Türk Telekom puan sorgulama SMS ile yapılabilir. Faturalı ya da faturasız Türk Telekom aboneleri cep telefonlarının mesaj gönderme kısmına gelerek kimlik numarası ve doğum yılı bilgilerini 1122 kısa mesaj servisine göndermelidirler. Bu bilgileri gönderdikten sonra gelen onay mesajına cevap vererek Findeks kredi notunu öğrenebilirler.

Kredi Notu Risk Grupları

Kredi notu hesaplamalarında pek çok bileşene bakılır. Bunlar kredi notunun %35’ini kapsayan kredili ürünü ödeme alışkanlıkları, kredi notunun %35’ini oluşturan mevcut hesap ve borç durumu, kredi notunun %11’ini kapsayan yeni kredili ürün açılışları, kredi puanının %10’unu oluşturan kredi kullanım sıklığı ve kredi puanının %9’unu oluşturan diğer unsurlardır. Tüm bu faktörlere bakılarak yapılan hesaplamalar sonucunda risk grupları şu şekilde belirlenmiştir;

 • 0 ile 699 puan arası: En riskli grup
 • 700 – 1099: Orta riskli grup
 • 1100 – 1499: Az riskli
 • 1500 – 1699: İyi
 • 1700 – 1900: Çok iyi

Kredi notu kişilerle ilgili pek çok finansal veri hakkında bilgi verir. 0 ile 1900 puan aralıkları arasında belirlenen puan sistemine göre 1900’e en yakın puanlar, kredi kullanmak için en ideal aralıklardır. Sisteme göre risk gruplarının anlamları şöyledir;

0 – 699 en riskli grup: Kredi notunuz bu aralıkta ise size bankaların kredi verme olasılığı hiç yok denecek kadar azdır. Bankalar müşterilerine kredi verirken onların ödeme alışkanlıkları ve borç durumları gibi pek çok veriye bakar. Buna göre 0 ile 699 arası gruptaki kişilerin kredi taksitlerini ödemeleri konusunda hiç güven vermedikleri düşünülür. Bu nedenle bu gruptaki kişilerin kredi talepleri reddedilir. 

700 – 1099 orta riskli grup: Bu gruptaki kişiler kefil ve ipotek gösterirlerse kredi kullanabilirler. Kefil ve ipotek için ya sağlam bir kefile ya da ipotek ettirilebilecek bir mala ihtiyaç duyulur. Aksi halde bu kişilerin de kredi başvuruları olumlu sonuçlandırılmaz.

1100 – 1499 az riskli: Kredi notunuz bu aralıktaysa ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkündür. Ancak yine de bankanız sizden kefil talep edebilir. Bu durum tamamen bankanın inisiyatifine kalmıştır.

1500 – 1699 iyi: Kredi notu bu aralıkta olan kişilerin kredi kullanma ihtimali çok yüksektir. Bu kişilerden büyük ihtimalle kefil istenmez. 

1700 – 1900 çok iyi: Kredi risk grupları içinde en risksiz grup olan puan aralığıdır. Bu kişiler çok rahatça kredi kullanabilirler. Kredi başvuruları hiçbir şekilde reddedilmez.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Uygulamaları 2023

Yukarıda bahsettiğimiz SMS ile kredi notu öğrenme yöntemi ücretlidir ve her sorgulamada ayrı ücret alınmaktadır. Bunun yerine kullanabileceğiniz bazı uygulamalar vardır. Bunların başında e-Devlet kapısı gelmektedir. 2023 yılında ücretsiz kredi notu öğrenmek için e-Devlet kapısını kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Öncelikle e-Devlet uygulamasını telefonunuza indirin.
 • Daha sonra Kurumlar sekmesine ardından da T harfine gelin.
 • İsteyenler arama kısmına risk yazabilir.
 • Türkiye Bankalar Birliği’ni açın.
 • Risk Merkezi Raporu Başvurusu sekmesine tıklayın.
 • Sisteme giriş yapıp istenen bilgileri girin ve sorgulamanızı tamamlayın.

e-Devlet dışında Google Play üzerinden ya da App Store üzerinden de indirebileceğiniz uygulamalar vardır. Ancak ücretsiz kredi notu sorgulama uygulamaların çoğu reklamlıdır ve aramalarınız sırasında bu reklamlar sizi rahatsız edebilir.

Bankalardan Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

Bankalardan kredi notu öğrenmek için internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da şube yöntemini tercih edebilirsiniz. Şubeler harici diğer yöntemlerde 5 ila 10 TL arasında bir ücret kesintisi yapılabilir. Findeks kredi notu sorgulamaları internet bankacılığı ya da mobil bankacılığında oldukça kolay ve hızlıdır.

Bunun için yapılması gereken ya iOS ya da Android mobil bankacılık uygulamasını telefona indirmek ya da internet üzerinden bankanın internet şubesini ziyaret etmektir. Giriş işlemlerini yaptıktan sonra istenen bilgileri vermeniz halinde birkaç dakika içinde kredi notunuz hesaplanır ve ekranda görüntülenir.

Sonuç olarak Findeks kredi notunu SMS ile ya da diğer yöntemlerle ücretli ya da ücretsiz olarak öğrenmeniz mümkündür. Hangi yöntemi seçerseniz seçin sizden istenen temel bilgilerin başında kimlik numaranız gelir. Kredi çekebilmeniz için puanınızın en az 700 olması gerekir. 700 ve üstü puanlarda kefil, ipotek yoluyla ya da hiçbir ek güvence göstermeye gerek kalmadan kredi çekebilirsiniz.

7 Kişi Katıldı

 1. 10 yıldır vodafonluyum, uygulama indirmiştim, ve her gün yanımda uygulamasına giriyorum, Vodafone yi seviyorum lütfen internet gönder

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu