Telefonda Yer Açma ve Hafıza Artırma Yöntemleri

Telefonlarda yer açma hile gibi taktikler ile hafıza arttırma yolları için 2023 yılında bazı yöntemler vardır. Özellikle Android ve iOS telefonlarda karşımıza çıkan cihazda yeterli alan yok sorunu için hafıza arttırma uygulamaları ve yöntemleri ile çözüm odaklı bilgiler bu yazımızda yer alıcaktır.

Cihazda yeteri kadar alan kalmadığı için yeni bir uygulama yükleme konusunda sorun yaşıyorsanız; bu problem ile karşılaştığınızda birçok işlemi uygulayabilirsiniz. Doğru yöntemleri uygulayarak herhangi bir uygulama silmenize gerek kalmadan cihazınızdan yer açabilirsiniz.

Cihazda Yeterli Alan Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Android ve iOS akıllı telefonlarda karşımıza çıkan yeterli alan yok sorunu birçok kullanıcı için büyük bir sorun haline gelebiliyor. Bu durumun bir ve daha fazla nedeni olabilir. Bazı telefonlar da boş alan bulunduğu halde bu hata olabiliyor. Bu konuda sorun yaşadığınızda neler yapmanız gerektiğini ve nasıl alan açabileceğinizi bilmiyorsanız önbellek silme gibi bazı yöntemler ve uygulamalar hatta sd kart gibi kullanımlar ile birkaç dakika içerisinde telefonunuzdan yer açabilirsiniz.

Telefonda Yer Açma Yöntemleri ve Yolları

Telefonunuzda yeterli alan yok sorunu aldığınızda, yer açmak için; Öncelikle telefonunuzu yeniden başlatın, kullanmadığınız uygulamaları ve dosyaları silebilirsiniz. Ayrıca SD kart gibi farklı depolama alanları da kullanmanız tavsiye edilir. Telefonunuzu yeniden açıp kapatmak RAM üzerindeki aşırı yükün sıfırlanmasını sağlar.

RAM üzerindeki aşırı yük azaldığında, yeterli alan yok uyarısının ortadan kalkmasıyla birlikte aynı zamanda telefonunuz çok daha hızlı çalışacaktır. Nasıl olsa bir gün kullanırım diye telefonunuzda duran uygulamalar, gereksiz yere yer kaplamaktadır. Telefonunuzda ayarlar menüsünden depolama dizinine girdiğinizde, temizleme tuşuna basarak kullanılmayan uygulamalar kısmında çok uzun süredir kullanmadığınız uygulamaları listesini bulabilirsiniz.

SD Kart Kullanın

Android telefonlarda depolama alanını en çok kullanan dosya türü, medya dosyalarıdır. Yüksek kaliteli yapılmış video ve fotoğraf çekimleri nedeniyle medya dosyaları telefonlarınızda oldukça geniş yer kaplamaktadır. Doğal olarak bu medya dosyalarınızı kaybetmek istemeyebilirsiniz. Bu konuda karşımıza çıkan sorun için SD kart kullanın.

Harici depolama alanları arasında yer alan bu hafıza kartları çoğu zaman hayat kurtarır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir durum var. Kullanacağınız hafıza kartının kapasitesi yüksek olması yeterli olmayabilir. Bununla birlikte SD kart okuma ve yazma hızı da önemlidir. Bu yüzden depolama alanı ile birlikte okuma ve yazma hızı da yeterli seviyede olan SD kart kullanın.  

Bulut Teknolojisini Tercih Edin

Telefon hafızasında yer açmanın bir diğer yolu olarak bulut teknolojisidir. Her yaş grubundan telefon ve mobil internet kullanımının yaygın olduğunu da düşünürsek, herkesin kullanmış olduğu telefon operatörler tarifelerinde tanımlı internet paketleri yer alıyor. Bu yüzden telefon hafızasında yer açmak için bulut teknolojisini kullanabilirsiniz.

Uygulamaları mağazadan indirerek dosyalarınızı buralara yükleyebilirsiniz. Genellikle Android cihazlarda; Drive, iOS Cihazlarda iCloud gibi hizmetler bulunuyor. Bunun dışında bulut depolama teknolojisi ve kullanma imkânına erişebileceğiniz uygulamalar şunlardır; 

 • Google Drive
 • OneDrive
 • Dropbox 
 • Yandex Disk 
 • LifeBox
 • Türk Telekom Bulut
 • Vodafone Güvenli Depo

Kablosuz Hard Diskler

Telefon hafızasında yer açmak için kullanılan yöntemlerden olan kablosuz hard disklerler; Bu konu önemli bir avantaj sağlıyor. Wireless hard disk veya Wi-Fi hard disk adıyla da karşımıza çıkan bu yeni teknoloji, Wi-Fi erişim noktası gibi faaliyet göstererek kendine ait bir özel kablosuz ağ yaratıyor. Daha sonra cihazınızda bu ağa erişim sağlayarak, bu yeni model hard disk teknolojisinde bulunan dosyaları görebilir, gerekli duymanız halinde cihazınıza taşıyabilirsiniz.

Dijital Hizmetlere Abone Olabilirsiniz

Cihazınızda çok yer kaplayan müzik, dizi ve film dosyası gibi içerikleriniz bulunuyorsa bu duruma bağlı olarak dijital hizmetlere abone olabilirsiniz. Yerli ve yabancı çok sayıda dizi, film platformunda indirme işlemi yapmadan cihazının üzerinden bu içerikleri izlemenize fırsat olmaktadır. Böylece cihazınızda önemli bir yer açabilirsiniz. Aynı zamanda müzik dinleme platformları da aynı mantıklı çalışmaktadır.   

Ön Bellekleri Silin

Genellikle Android işletim sistemini kullanan cihazlarda karşımıza çıkan bu durum nedeniyle cihazınızdan yer açmak için önbellekleri silin. Özellikle, sıklıkla kullanılan sosyal medya platformları başta olmak üzere, çok sık kullanılan uygulamalar da çok büyük miktarlara olan ek alan kullanılabiliyor.

Bu durum hem cihazınızı yavaşlatıyor hem de cihaz hafızasının yetersiz olmasına neden oluyor. Bu yüzden belli periyotlarda cihazınıza yüklemiş olduğunuz uygulamaların ön birleştiriniz temizlenemez faydalı olacaktır.

Depolama Yöneticisi Kullanın

Android cihazlarda yeterli seviyede yer açmak için Google Files adlı uygulama ile depolama yöneticisi kullanın. Bu sayede telefonunuzdaki gereksiz dosyalar silinecek olup, hafıza sorunu ortadan kalkacaktır. iOS işletim sisteminde ise depolama alanınız en iyi seviyeye gelmesi için bazı adımlar atmanız gerekir. Bunun için; 

 • Ayarlar 
 • Genel 
 • Aygıt – Saklama Alanı adımlarını izleyin. 

Karşınıza bazı öneriler çıkacaktır. Bu öneriler arasından size uygun gelenleri kontrol ederek uygulayabilir ve cihazınızda yer açabilirsiniz.

Ayrıca hangi işletim sistemini kullandığınız fark etmeden cihazlarımızda yer alan uygulama mağazalarında, depolama yöneticisi olarak kullanılan uygulamalardan birini tercih ederek cihazınızda bulunan alanın daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.  

Kullanılmayan Verileri Silin

Çoğu zaman Android işletim sistemine sahip cihazlarda karşımıza çıkan yeterli alan yok sorunu nedeniyle cihazınızda donma takılma kasma gibi sorunlar yaşanabilir. O yüzden gereksiz dosyaları ve kullanılmayan verileri silmeniz, cihazın hafızasına arttırılmasına ve performansının daha iyi olmasına imkan sağlayacaktır.

Cihazların sınırlı bir depolama kapasitesi bulunmaktadır. Kendi uygulamanızı ve medyalarınızın dışında, gereksiz çok sayıda dosya bulunması nedeniyle telefonunuzda bulunan kullanılmayan verileri silin. Belli periyotlarla dosyaları silme işlemi uygulamanız sizin açınızdan oldukça yararlı bir seçenek olacaktır. 

 • Kullanılmayan gereksiz verileri silmek için cihazınızdaki Google Files uygulamasını açın.
 • Eğer yoksa bunu cihazınıza yükleyin.
 • Daha sonrasında sol altta bulunan temizle butonuna basın.
 • Gereksiz dosyalar sekmesini onayladıktan sonra, gereksiz dosyaları göster butonuna tıklayın.
 • Oradan silmek İstediğiniz tüm dosya ve uygulamaları seçebilirsiniz.
 • Gereksiz olan verileri seçtikten sonra, temize butonuna basarak karşınıza çıkan ekranı onaylayın. 
 • Bu işlemi belli aralıklarla tekrarlayın ve kullanılmayan verileri silerek alan sağlayın. 

Verileri Buluta Aktarın

Ücretsiz bulut depolama sistemleri olduğu gibi, ücretli olan bulut depolama sistemleri de vardır. Bunların kapasitesi kişiye bağlı olarak tercih edilmektedir. Size sunulan ücretsiz alanlarının yetersiz olması halinde, ücretli bulut depolama sistemlerini tercih ederek daha geniş alanlara sahip olabilirsiniz. Bu sistemler; hafızası dolan bilgisayar, tablet akıllı cep telefonu ve fotoğraf makinesi gibi cihazların hafızasını boşaltmanızı sağlayacaktır.  

Klon Dosyaları Temizleyin

Cihazlarınızda aynı dosyalar birden fazla ama olabilir. Bu durum klon dosya olarak adlandırılmaktadır. Bu dosyaları kendiniz tespit edebileceğiniz gibi, bunu sağlayan uygulamaları da kullanabilirsiniz. Cihazınızda yeterli alan yok uyarısı aldığınızda yöntemlerden birini tercih edin ve klon dosyaları temizleyin. 

Telefonda Yer Açma Uygulamaları Nedir?

Teknoloji ve akıllı telefonlar ne kadar gelişiyor olsa da mutlaka hafıza sorunu yaşanıyor. Özellikle 16 GB ya da 32 GB hafızası bulunan telefonlarda, bu durum daha sık yaşanıyor. En basit şekilde örnek verecek olursak; gelişen kamera teknolojileri nedeniyle fotoğrafların ve videoların boyutlarının artması, telefonun depolama alanlarında hızlı bir şekilde hafıza alanı dolmasına yol açıyor.  

Cihazda yeterli alan yok sorunu yaşıyorum ama yer açma konusunda yeterli bilgim yok diyorsanız, telefonda yer açma uygulamaları nedir diye soruyorsunuz demektir. Sizler için bu konuda işe yarayan çok sayıda program arasından bazılarını seçerek aşağıda listeledik. 

SD Maid

Android işletim sistemine sahip cihazınızda, istediğiniz uygulamaları kaldırdığınızda maalesef uygulamanın tüm dosyaları silmek mümkün olmuyor ve telefonunuzun depolama alanında bunlar artık dosya olarak kalıyor. SD Maid programını kullanarak telefonunuzun depolama alanındaki kalan uygulama artıklarını temizleyebilirsiniz.

Uygulama telefonu içerisinde bulunan tüm dosyaları ulaşarak, gereksiz dosyaların tespit edilmesini sağlıyor. Önbellek ya da depolama alanınız temizlemek için sistem uygulamaları, uygulama veri tabanları ve yüklü uygulamaları arayarak gerekli temizliği yapıyor.  

Files Go Beta

Uygulama henüz Beta sürümünde olması nedeniyle tam kapasiteyle iş görmüyor ama yine de faydalı oluyor. Files Go Beta uygulamasını kullanarak önbellek ve hafıza temizleyici özelliği sayesinde cihazınızda bulunan gereksiz dosyalardan kurtulabilirsiniz.  

CCleaner

Bilgisayarlarda en çok bilinen ve en eski gereksiz dosya temizleme uygulaması olarak bildiğimiz CCleaner, Android cihazlarda da mobil versiyonu ile kullanılıyor. CCleaner uygulamasıyla telefonunuzda bulunan ve uygulamalar tarafından bırakılan gereksiz dosyaların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Uygulama size reklamları kaldırma ve gereksiz dosya silme işlemini zamanlama veya zamanlı bir şekilde otomatik temizleme özelliklerine de kullanma imkanı tanıyor. Fakat bunun için bu uygulamayı Pro sürümüne yükseltmeniz gerekiyor. 

Cihazınızda yeterli alan yok sorunu çözmek için sizlere vermiş olduğumuz adımlar yardımcı olacaktır. Yazılımsal açıdan bir sorun bulunuyorsa bunu çözmeniz için sizlere gereken birçok yöntemi anlattık. Eğer bahsetmiş olduğunuz yöntemleri uygulamanıza rağmen istediğiniz sonucu alamadıysanız, bunun sebebi donanımsal bir hata olabilir. Donanımsal hata yüzünden böyle bir şey ve karşılaştığınızı düşünüyorsanız, telefonunuzu teknik servise götürmeniz daha faydalı olacaktır.

Unutmayın cihazınızdan istediğiniz verimi ve performansı almak istiyorsanız; belirli aralıklarla bu işlemleri tekrarlamanız ve telefonunuzun bakımını yapmanız gerekmektedir. Umuyoruz ki vermiş olduğunuz bilgiler cihazda yeterli alan yok sorununu çözmek için faydalı olmuştur.   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu