En İyi Arama, Konuşma Kaydedici Uygulamalar 2023 iOS ve Android

En iyi arama yani konuşma kaydetme uygulamaları iPhone ve Android cihazlar için seçilen 2023 yılında en popüler ücretsiz arama kaydedici uygulamalar. En iyi arama, konuşma kaydedici uygulamaları paylaştığımız bu yazımızda; telefon ve çağrı görüşmelerini tekrar dinlemek isteyen okurlarımız için en iyi uygulamaları seçerek güzel bir liste hazırladık. Genel olarak uygulamalar arasında büyük farklılıklar olmasa da küçük detaylara kadar değerlendirip, uygulamaları analiz edeceğiz. 

Apple Store, APK ve Google Play Store üzerinden erişim sağlayacağınız bu uygulamalar sizlerin işini oldukça kolaylaştırıyor ve aradığınızda anında bulup tekrar dinlemenize olanak sağlıyor. Yaptığımız araştırma sonucunda En çok talep edilen, en kaliteli arama kaydetme uygulamalar arasından yaptığımız seçime göre oluşturduğumuz listeye göz atmaya başlayalım.

Arama Kaydedici (Appliqato)

İlk arama kaydetme uygulamamızın ismi Appliqato. Uygulama sayesinde istediğiniz telefon görüşmesini kayıt edip, istediğinizi saklama imkânınız mevcut. Kaydettiğiniz telefon görüşmelerini Google Drive ve Dropbox sayesinde hızlı bir şekilde bulut (cloud) üzerine aktarabiliyorsunuz. Uygulamada kaydetme esnasında herhangi bir sıkıntı yaşarsanız, sesi hoparlöre vererek tekrar denemeniz uygulamanın yazılımcıları tarafınca tavsiye edilen bir detay olarak aktarılmış.

Uygulamanın indirme sayısı 100.000.000 üzerinde ve mağaza üzerindeki puanı 3.9 yıldız. Boyut olarak 9.4 MB yer kaplarken geliştiricisi ise Appliqato.

Görüşme Kayıt ACR Pro

2. uygulamamızın ismi Görüşme Kayıt- ACR PRO. Uygulama yaygın kullanılan ücretsiz uygulamaların başında yer alıyor. Automatic Call Recorder ACR sayesinde hem gelen çağrıları hem de giden çağrıları herhangi bir süre sınır olmadan kayıt etme imkânınız mevcut. Kayda istediğiniz zaman başlayabilmeniz için uygulamanın pro sürümünü ücret karşılında satın almanız gerekiyor.

Son olarak görüşme esnasında ses kayıt edebilen uygulamamız, şifre koruma desteği de sunmakta. Bu özellik yardımıyla konuşmalarınızı güvenli bir şekilde konuşmalarınızı depolayabilirsiniz. Uygulamanın indirme sayısı 10.000.000‘nin üstünde olması ve boyutunun 7.9 MB olmasının yanı sıra mağaza üzerindeki puanı 3.8 yıldır. NLL tarafından geliştirilmiştir.

Smart Voice Recorder

Smart Voice Recorder, Splend Apps tarafından geliştirilen Ses kayıt uygulamasıdır. Telefon görüşmelerinizi başarılı bir şekilde kayıt edebileceğiniz başka bir uygulama olan SCR, içerisinde ses kalitesini arttıran birçok destekleyici sistemi barındırıyor. Uygulamanın ana odağı klasik ortam ses kaydı. Telefon görüşmelerinizi de sorunsuz bir şekilde kayıt edebiliyor ancak, özellikle telekonferans tarzı çoklu ortam görüşmelerinizde arka plan kaydı ve bitrate ayarları sayesinde çok daha net sonuçlar alabiliyorsunuz.

Eğer sizde bir uygulama ile birden fazla özellikten yararlanmak istiyorsanız SCR’yi deneyebilirsiniz. Uygulama diğer uygulamalardan aşağıya kalmayacak şekilde 10.000.000 üzerinde kullanıcı tarafından indirilmiş durumda. Tabi ki geliştiricisi Splend Apps. Boyut olarak 3,1 MB yer kaplayan kayıt uygulaması 4,6 yıldız ile mağazada yerini almakta.

SmartMob Smart Recorder

Bir diğer arama kaydedici uygulamamızın ismi ise SmartMob Smart Recorder. Uygulamanın göze çarpan ilk özelliklerinden birisi kolay ve hızlı kullanılabilen ara yüzü. SmartMob Recorder aynı zamanda yüksek kalitede uzun süreli görüşmeleri kayıt altına alabiliyor. Bu sayede de diğer uygulamalardan kendini bir adım öne atabiliyor. Fakat, bazı telefon üreticileri tarafından görüşme kayıtlarının engellenmesi adına yazılım atıyorlar.

Bu yazılımlar nedeniyle uygulama her cihazda çalışmayabilir. Cihaz engeli dışında SmartMob Recorder başarılı bir şekilde görüşmeleri kayıt etmek için en uygun uygulamalardan birisidir. Uygulama 10.000.000 üzerinde kullanıcı tarafından indirilmiş durumda. Puanı 4.7 yıldız ve boyut olarak 2,5 MB yer kaplıyor. SmartMob tarafından geliştirilen uygulama konuşma kayıt ihtiyacınıza yönelik harika bir çözüm olabilir.

Arama Kaydı (Cube ACR)

Telefon görüşmelerinin başarılı bir şekilde kayıt edilmesi için kullanılabilen bir diğer uygulamamız Arama Kaydı (Cube ACR). Bu uygulamanın tercih edilmesinde en büyük pay sahibi olan özelliği, farklı uygulamalar üzerinden ses kaydı alabiliyor olması. GSM alt yapısı dışında internet tabanlı yazılımları kullanarak diğer uygulamalarla da yoğun bir şekilde görüşme sağlayabiliyoruz. Facebook, Line, Skype, WhatsApp ve Viber gibi sıkça kullanılan sesli iletişim uygulamalarının üzerinde de Cube ACR’ı kullanabilirsiniz.

Ayrıca uygulamanın ses kayıt kalitesi inanılmaz derece iyi olduğunu söyleyebiliriz. Birçok kullanıcı tarafından olumlu geri dönüşler alınması, uygulamanın kalitesine garanti veriyor. Catalina Group tarafından geliştirilen konuşma kaydedici uygulaması, 10.000.000 kişi tarafından indirilmiş durumda. Puan olarak 4.5 yıldız seviyesinde ulaşabilmişken, Boyutu ise 7.9 M seviyesindedir.

Call Recorder Automatic

Ses kayıt uygulamarı arasında yer alan ve dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan Call Recorder Automatic; İsminden de anlaşılacağı üzere telefon görüşmesi başladığı andan itibaren otomatik bir şekilde kayıt etmeye başlar. Kullanıcıların herhangi bir başlatma tuşuna basmasına gerek kalmadığı için pratikliği onu bir adım öne atan özelliği.

Ayrıca uygulama üzerinden kayıt işlemlerinizi otomatik olarak tamamladıktan sonra kayıtları gruplandırabilirsiniz ve paylaşabilirsiniz. Ek bir özellik olarak; uygulama üzerinde bilinmeyen numaraların kime ait olduğunu görmek mümkün. Smart Media tarafından geliştirilen uygulama. İndirme sayısı olarak 10.000.000 sayısına ulaşmış durumda. Ayrıca puan olarak 4.3 yıldız ve boyut olarak 18 MB.

Çağrı Kaydedici: BlackBox

Çağrı Kayıt etme konusunda profesyonel bir ara yüze sahip olan uygulamanın ismi Blackbox. Uygulamanın tema ve ara yüzü en dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca profesyonel olarak hazırlanması ve ses kaydı konusunda oldukça başarılı olma özelliği hızlı bir şekilde geniş kitlelerin kullanımına yayılmasına neden olmuş. Bu kadar başarılı olmasının diğer bir nedeni ise Google Drive entegrasyonu sayesinde şifreli bir uygulama hizmeti sunması. 

Objektif olup eksi bir özellik belirecek olursak, uygulama önemli bir özellik olan WhatApp, Skype ve Viber gibi internet üzerinden iletişim sağlayan uygulamaları desteklemiyor. Blackbox, profesyonel oluşuna yakışır bir şekilde mağaza üzerinde 5.000.000 kullanıcı tarafından indirilmiş durumda. Bu başarılı uygulamanın arkasında yatan geliştirici ise Cryok SIA ve 3,4 MB boyutu, 4.1’lık puanı ile mağazada yerin almakta.

All Call Recorder Lite 2020

Telefonlarda arama kaydedicilerine yönelik yaptığımız listelemenin arasına All Call Recorder Lite programını eklenmesek liste eksik kalmış olur. Çünkü çok işlevli olmasının dışında basit ve hızlı. Buda onu çokça tercih edilir bir hale getiriyor. İşlevselliği açısından uygulama farklı bölümlere ayrılmıştır. Bunlar; 

 • Acil aramalar
 • Gelen aramalar
 • Giden aramalar 
 • Tüm aramalar

Bunların haricinde uygulamayı isteğinize göre şekillendirmeniz de mümkün. Şu şekilde, isterseniz hangi numarayı kayıt edip, hangi numarayı etmeyeceğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Uygulama ayrıca pin ile güvenli bir halede getirilebiliyor. Ayrıca paylaşım seçenekleri ve reklam kaldırma gibi az rastlanan özelliklerde uygulama içerisinde mevcut durumda.

Call Recorder – Call Buddy (iPhone)

Call Recorder – Call Buddy uygulamaya özellikle dikkat çekip uzun bir bölüm ayırmak istedik. Çünkü uygulamanın geliştiricisi bir Türk yazılımcı olan Mert Üzümcü. Uygulamanın ara yüzü ve kullanım kolaylığı oldukça başarılı. 45 günlük ücretsiz deneme sürümü boyunca uygulamayı kullanabilirsiniz. İhtiyaçları dahilinde sonraki dönemde de uygulamayı kullanmak isteyen kullanıcılar aylık 24,99 ile 199,9 TL arasında tercih ettiği özelliğe göre değişen bir ücret ödemek zorundalar. Özellikle belirtmek gerekiyor ki uygulama son derece profesyonel ve iyi hazırlanmış.

Türk yazılımcı tarafından geliştirilen bu uygulama profesyoneller için kullanılacak en iyi yazılımlardan biri.  IOS platformunda güvenlik amaçlı ses kayıt işlemleri yapılamamaktadır. Bu platformda ses kayıt etmenin tek yolu konferans özelliğini kullanmaktan geçiyor. Ayrıca kayıt edilen görüşmeler, Dropbox ve iCloud gibi farklı yollarla da paylaşılabilir. Apple Store üzerinden iPhone iOs cihazlarınızda kullanabileceğiniz Call Recorder – Call Buddy uygulaması 3.9′ puana ve 44.1 MB boyuta sahip. Mert Üzümcü tarafında geliştirilmiştir.

Call Recorder for Me

Yazının ortalarına doğru ilerlemekle beraber yavaş yavaş ücretli uygulamalarında çoğalacağını söyleyebiliriz. Bir diğer ücretli olarak kullanılan arama kaydedici uygulaması ise Call Recorder for Me. Uygulamamız temel olarak diğer uygulamalarda da görüldüğü üzere ses kayıtlarını başarılı bir şekilde alıyor. Aynı zaman da kayıt edilen bu yazılımı diğer cihazlar ile paylaşabilirsiniz. Paylaşımlar ve kayıtlar ücretleri karşılandıktan sonra sizlerden ek bir ücret talep etmiyor.

Uygulamanın başarılı olarak kabul edilmesi ve sıkça tercih ediliyor olması fiyatlara da yansımış. Aylık 5.99 dolar ile 49.99 dolar arasında ücretler ile farklı özelliklere ulaşabilirsiniz. Ücretsiz versiyonların ulaşımını APK gibi yöntemlerle de ulaşmak mümkün durumda. Farklı kılavuzlar eşliğinde ücretsiz versiyonlarına ulaşabilirsiniz. Hatta bazı eğitim setleri bu tarz uygulamaları kendi yazılımınızla nasıl yapabileceğinizi gösteriyor. Bu eğitimlere katılarak kendi uygulamanızı geliştirmeniz de mümkün.

Arama Kaydedici

Arama kaydedici, evet uygulamanın ismi bu. Basit ve kullanışlı olup incelemeye başlamadan önce ücretli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Uygulama temel birçok özelliğe sahip. Görüşmelerinizi bu uygulama sayesinde kayıt edebilir ve daha sonrasında dinleyebilirsiniz. Arama kayıt etme özelliği dışında, ses kayıt aracı sayesinde kendinize hatırlatmalar ve notlar bırakabilirsiniz.

Uygulamanın 100 milyondan fazla indirilmesinin nedeni popüler bir uygulama olduğunun göstergesi. Öğrenciler arasında yaygın olarak kullanılmaya başlanan uygulama, unutkan öğrenciler için büyük yardımlar ve kolaylıklar sağlıyor. Fiyat konusuna gelecek olursak. Ses kaydı dışında, günlük hatırlatma ve alarm ihtiyacını karşılayabilecek uygulama 13TL’dir. Düzenli ve hatırlanan bir hayat için 13 TL uygun bir fiyat olarak görülebilir.

TrueCaller

TrueCaller, basitliği ve kolay kullanımı ile sıkça tercih edilmektedir. Farklı özellikleri sayesinde milyonlarca kitleye hitap edebilen başarılı bir konuşma kaydedici uygulamasıdır. Kendi küçük özelliklerine ek olarak en dikkat çeken özelliği; SMS engelleyici işlevi. Ayrıca mesajları da engelleyebilen özellikleri sayesinde TrueCaller kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamaların başında geliyor.

Geri bildirimler üzerinde ilerleyecek olursak, genel olarak olumlu geri dönüşler alınmakta. Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor basitliği haricinde uygulama görüşme kaydı için premium özellik hizmeti sunuyor. Bu ücretlendirme indirme sayılarına fazla etkisi olmasa da ücretsiz uygulama arayan okurlarımız için ideal bir seçenek olarak değerlendirilmeyebilir. Ücretli sonrası kazandırdığı özellikler;

 • TrueCaller, arama geçmişi, kişileri ve mesajları gibi yedekleme gerektiren işlemler içinde kullanılabilir.
 • En temel özelliği görüşme kayıt etmesi dışında telefon çalmadan önce kimin aradığını göstermesi.
 • Özellikle arama geçmişi özelliği sayesinde pek çok kullanıcı tarafından kolay ve erişilebilir bulunuyor.
 • Yaptığınız görüşmelerin ardından tutulan kayıtlar, uygulamada deposunda ne zaman ve kiminle yaptığınızı içeren bilgiler ile geniş bir kayıt datası oluşuyor.

RMC: Android Çağrı Kayıt Edici

Android uygulamalarına bir örnek olan RMC, kolay bir arama kayıt hizmeti sunmakta. RMC’nin Andorid Call Recorder’ı şimdiye kadar hiç kullanmadıysanız mutlaka denemeniz gerekir. RMC’nin MP3, WAV, ve AMR gibi formatlarda kayıt sağlamasının yanı sıra MP4 ve 3GP gibi formatlarda da başarılı bir şekilde kayıt işlemi yapıyor.

Google Drive ve Dropbox ile bulut eşleşme yapabilmesi desteklenen özellikler arasında. Uygulama Android için başarılı bir çağrı kayıt etme uygulamasıdır. Özellikleri arasında;

 • Çağrılar ister otomatik ister manuel olarak kayıt edilebilir.
 • Kayıt bildirimlerini görebilirsiniz.
 • Kayıt ekranına hareketli bir kayıt düğmesi de eklenmektedir.

CALLX

Yazımızın son kısımlarına doğru yaklaşırken bir diğer arama kayıt uygulamamız olan CALLX’ten bahsedeceğiz. CALLX, görüşmeleri kayıt etme özelliğin yanı sıra spam ve telefonla pazarlama gibi aramaları tanımlayıp engel koymanız açısından da büyük kolaylık sağlıyor. Bu özellik rahatsız edilmek istemeyen kullanıcılar için işlevsel bir özelliğe sahiptir. 

Dilerseniz sizi rahatsız eden numaraları engelleyebilirsiniz. Artan arama ve kısa mesaj reklamları nedeni ile milyonlarca insan her gün bezginlik hissediyor. CALLX bu yönüyle kullanılarak büyük işlevler kazanabilir. Ayrıca MP3 ve WAV formatlarında da görüşmelerinizi kayıt edebilir ve tekrar dinleyebilirsiniz.

Telefon görüşmelerinden sonra sıklıkla tekrar arama ihtiyacı duyan kişiler arasındaysanız bu tarz uygulamalar ihtiyaçlarını giderebilir. MP3 ve MP4 kayıt özellikleri sayesinde kaliteli ve temiz kayıtlar alabilirsiniz. Alınan bu kayıtlar daha sonrası rahat bir şekilde bulup, dinleyebileceğiniz bir yapıda dizayn edilmiş.

Phone by Google Voice

Yukarıda çağrı kayıt programlarına ek olarak Google’ın kendi arama kaydedici uygulamasını da ekleyebiliriz. Phone by Google Voice uygulaması cihazlara ek olarak eklenmiş kullanışlı bir uygulamadır. Bu sayede bizleri tehlikeli olabilecek diğer 3. parti yazılımlardan korumakta ve güvenli bir şekilde çağrı kayıtlarını alabilmekteyiz. Eksi bir yön olarak eklemek gerekirse, sadece birkaç cihazda bulunabiliyor.

Bununla birlikte yeni sürümlerle geniş cihazlara ulaşabilmesini bekliyoruz. Uygulama, aranan kişiyi aramaların kayıt edileceği konusunda bilgilendiriyor. Gelecek yıllarla beraber bu özellik sayesinde yeni teknolojiler de Google tarafından desteklenebilir. Yapay zekanın kullanım alanlarından biri olarak, unuttuğumuz şeyleri danışarak ondan cevap alabiliriz.

TapeACall iPhone Arama Kaydedici

TapeACall sağladığı 3 yönlü arama özelliği sayesinde, konferans telefon aramalarını kayıt edebiliyor. Bu arama süresi görüşmenin tamamı boyunca eksiksiz bir şekilde gerçekleşiyor. Gerçekleşen bu kayıtları isterseniz bir bulut üzerinden paylaşabilirsiniz. 

TapeACall uygulaması Apple Store’da ücretsiz bir versiyonu da bulunmakta. Fakat bu versiyonda kayıtlar belirli bir süre dahilinde gerçekleşebiliyor. Belirtmekte fayda var, bu süre içerisinde kayıt edilen ses kalitesi kaliteli ve kullanışlı. Bu özellikleri nedeni ile TapeACall 4 milyon iPhone kullanıcı tarafından kullanılıyor ve oldukça da başarılı bulunuyor

Call Record

Özellikle iPhone kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği uygulamamız Call Record. Görüşmeleri arama boyunca kayıt eden ve sonrasında dinlenilebilir hale getiren bir işleve sahip. Aynı zamanda konuşmaların yazıya dökülmesi gibi harika bir özelliği de bünyesinde barındırıyor. Fakat, bu özellikten yararlanmanız için ek bir ücret ödemeniz gerekli. Kolay, temiz ve profesyonel bir ara yüze sahip Call Record her ay 100.00 aktif kullanıcıya hizmet veriyor. Kredi kartı onayı gerektirmeden ücretsiz deneme hakkına da sahipsiniz.

Deneme süreci sonrasında uygulamanın aylık 20 dakika ücretsiz kayıt etme özelliği de bulunuyor. Ücretli olarak kullanıma karar vermeden önce deneme sürümü ile ne kadar işlevsel ve kullanışlı olduğunu test edebilirsiniz. İlginizi çekerse uygulama üzerinden tüm özelliklere ücretli bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Ücretli kullanım dahilinde farklı özelliklerden ve kalıcı kullanım haklarından yararlanmanız mümkün. 

Call Recorder & Voice Memo

Voice Record & Call Recorder kayıt alma alanında kullanılan en pratik uygulamalardan bir tanesidir. Kurulmasının ardından birden fazla kişi arasında yapılan telefon görüşmeleri de kayıt altına alabiliyor. Uygulama aynı zamanda ses kayıt edici olarak da kullanılabiliyor. Kolay arama, son derece sade ara yüz, müşteri hizmetleri, İOS 13 ve iPhone desteği uygulamanın özellikleri arasında yer alıyor.

iPhone kullanıcıları tarafından sıklıkta tercih edilen uygulamaların başında yer alıyor. Android tarafında daha fazla seçenek bulmak mümkün. Fakat diğer platformlar üzerinden geliştiriciler yeni uygulamalar geliştirerek kullanıcılara sunmakta.

Call Recorder RecMe

iPhone sahiplerinin yüzünü güldürecek bir uygulama ile devam edelim. Call Recorde RecMe, giden veya gelen aramaların ses kayıtlarını alabileni ve sonradan size gerekli formatlarda sunan temel özelliklere sahip hızlı bir uygulamadır. Bazı özelliklerine değinecek olursak;

 • Çağrı sonrası uygulama sayesinde tüm kayıtlara erişebilirsiniz.
 • Şık ve kullanışlı bir ara yüze sahiptir.
 • Bulut depolama alanı ile güveli şekilde saklayabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ayrıca arama kayıtları sosyal medya platformları Facebook ve Twitter gibi kanalar üzerinde de paylaşabilirsiniz. Telefon şakaları ve önemli ses kayıtları karşı tarafında rızası ile sosyal medya platformlarında yayınlanabilmekte. Bu tarzda birçok kayıt milyonlarca insan tarafından dinlenmiş durumda. Bunun altında yatan en büyük etken kaydın doğallığı ve komik oluşu. Yazımızda Apple Store ve Play Store üzerindeki çağrı kayıtları alabileceğiniz uygulamaları inceledik. Listelenen uygulamalar arasından size en uygun olanını indirip özellik dahilinde kullanmaya başlıya bilirsiniz.

 • Uygulamalardan bazıları ücretsiz olarak hizmet vermekteyken diğerleri hizmetleri karşılığında ücret talep ediyorlar.
 • Bunun en temel nedeni ücretli uygulamaların sunduğu farklı fonksiyonlar ve özellikler.
 • Bu özellikler arasında tercih edilen en büyük neden güvenlik faktörü.
 • Çağrı kayıtlarının çalınması istenmedik sonuçlara neden olabileceği için kurmuş oldukları ek güvenlik sistemlerine ücret talep ediyorlar.
 • Diğer bir nedeni, gündelik kullanımları rahat ve kolay hatırlatma özellikleri.
 • Bu özellikler sayesinde kullanıcılar alarmlarını ve notlarını uygulamalar üzerinde kayıt ederek kendilerine hatırlatma yapmış oluyorlar.

Yazımızı sonlandırmaya hazırlanırken bu kayıtların yasa dışı sorunlar teşkil edebileceğini belirtmek isteriz. Kötüye kullanımları sonrasında yasal işlem başlatılabilecek ciddi konular arasında yer almakta. Çünkü, karşı tarafın rızası olmaksızın ses kaydı almak yasal olarak suç. Farklı firmaların müşteri hizmetleriyle yaptığımız görüşmelerde de kanuni zorunluluk olduğu için “Görüşmelerimiz kayıt altındadır” ibaresine mutlak suretle yer verilir

Bir Kişi Katıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu