Sesli Mesaj Dinleme Kodu: Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom

Telefonların sağladığı kolaylıklar teknolojinin gelişmesine paralel olarak şekillenirken Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve Bimcell gibi operatör aboneleri: Sizi arayan numaralar meşgul olduğunuzda ya da size ulaşamadıklarında sesli mesaj bırakarak iletişim kurma konusunda engelleri aşmış olur.

Sesli mesajlar telefonunuza geldikten sonra belirli bir süre operatör tarafından muhafaza edilirler. Bu süre içerisinde dilediğinizde mesajlarınızı belirli servis numaralarını arayarak dinleyebilirsiniz. Operatörlere göre farklılık göstermekle beraber belirli bir süre sonra bu mesajlar silinir. Bu tür sesli mesajların 3 gün ile 7 günlük sürelere bağlı olarak muhafaza edildikleri ve ardından silindikleri görülmektedir.

Sesli mesajlar: Son dönemlerde işletmeler tarafından müşterileri ile etkili bir iletişim kurmak için uygulanmaktadır. Bu yöntemle birlikte firmalar müşterilerine ya da hedef kitlelerine vermek istedikleri bilgiyi sesli mesaj olarak iletebilmektedir. SMS’lerden daha etkili bir yöntem olan sesli mesajlarla işletmeler müşterileri ile aralarında daha dinamik bir ilişki yakalamaktadır.

Sesli Mesaj Dinleme Kodu Nedir?

Telefonlarımıza gelen sesli mesajları dinlemek istediğimizde dahili numaramızdan *123# tuşlayarak pin numarasını girdiğimizde bu dinlemeyi gerçekleştirebiliriz. Sesli Mesaj Dinleme Kodu telefon kullanıcıları tarafından araştırılan konulardan biridir ve bu yöntemle mesajın dinlenmesi oldukça pratiktir. SMS’lerin yanında daha aktif bir yöntem olan sesli mesaj uygulamaları her geçen gün ticari çalışmalar açısından önem kazanmaktadır. Bu sistemin işletmeler açısından bir yatırım maliyetinin olmaması da avantajları arasındadır

Sesli Mesaj Dinleme Numaraları

Operatörlerin Sesli Mesaj Dinleme Numarası her operatör farklı bir numara verdiği için telefon kullanıcısının bağlı olduğu operatöre göre arama yapması gerekir. Bu numaralar; Turkcell için 7532, Vodafone içinse 7542, Bimcell kullananların 888 tuşlaması gerekirken Türk Telekom için 999’un kodlarının aranması gerekir.

Sesli mesajların amacı tanıdıklardan ya da işletmelerin ticari amaçlarla gönderdiği sesli mesajları dinlemek durumunda kalabiliriz. Bu durumda firmaların kampanyaları ya da indirimlerini de öğrenebilirsiniz.

Sesli Mesaj Ücreti Nedir?

Sesli bir mesajı gönderen kullanıcı ile bu mesajı alan kullanıcı aynı şartlara sahip değiller. Bu tür mesajlar gönderilirken ücretlendiriliyor. Fakat kullanıcı mesajını okumak istediğinde bunun için bir ücret ödemiyor. Bundan dolayı sesli mesaj ücreti dinleyen tarafından ödenmezken gönderen bunun için bir ödeme yapar.

Turkcell Sesli Mesaj Dinleme

Turkcell operatöründen aldığınız bir sesli mesaj için 7532’yi ücretsiz olarak arayabilir ve mesajlarınızı anında dinleyebilirsiniz. Ayrıca Turkcell KimAramış Servisinden 5 numarasını tuşlama yaparakta sesli mesajınızı dinleyebilirsiniz.

Bir işletme tarafından gönderilen sesli mesajlar da aynı yöntem kullanılarak dinlenebilmektedir. Turkcell operatörü gönderilen mesajlar için kullanıcılardan ücret alırken dinleyen kullanıcı bunun için bir ücret ödemez. Operatörlerin çalışma prensibi genellikle bu yöndedir.

Vodafone Sesli Mesaj Dinleme

Vodafone kullanıcıları telefonlarına gönderilen sesli mesajları dinlemek istediklerinde 7542’yi tuşlayarak bu işlemi kısa sürede gerçekleştirebilir. Telefon operatörleri gelen mesajları gün ve saat kaydını da tutarak müşterilerine iletirler. Ayrıca ayda 3,5 TL ücreti olan Vodafone arayan kim servis aboneliği için ARAYANKIM yazıp 8000’a göndererek abone olabilirsiniz.

Türk Telekom Sesli Mesaj Dinleme

Sesli mesaj dinleme Türk Telekom operatöründen yapılacaksa aranması gereken servis 999’dur. Bu numara tuşlandığında Türk Telekom kullanıcıları kendilerini arayarak mesaj bırakanların hangi gün ve saatte bu işlemi gerçekleştirdiğini de öğrenebilmektedir.

  • Ayrıca ArayanıBil Plus uygulamasını kullanan daha kolay sesli mesajlarını dinleyebilir.
  • Yurtdışında olan Türk Telekom aboneleri sesli mesajını +905551999999’u numarasını arayıp dinleyebilir.

Bimcell Sesli Mesaj Dinleme

Bimcell’e kaydedilen sesli mesajların dinlenmesi gerekli olduğunda 888 numarasının tuşlanması ile bu bilgilere ulaşılabilmektedir. Gelen sesli mesajları dinleyen kullanıcılar bunun için bir ücret ödemezler fakat mesajı gönderen taraf için bir ödeme söz konusudur. Sesli mesaj dinleme Bimcell de diğer operatörler ile aynı mantıkta hareket etmektedir.

Pttcell Sesli Mesaj Dinleme

Pttcell operatörü ve diğer operatörlere gelen mesajlar belirli bir zaman aralığında kayıt altında tutulur ve sonrasında da silinir. Bundan dolayı mesajlarımızı silinmeden önce dinlemek için Pttcell kullanıcıları 888’yi arayarak sesli mesajlarını dinleyebilir.

Pttcell dinlenen mesajları yaklaşık olarak 3-7 gün aralığında kayıt altında tutar ve sonrasında da siler. Bundan dolayı mesajımızın olduğunu öğrendiğimizde 888’yi arayarak hangi gün ve saatte sizi kimin aradığını ve sesli mesajı ile iletmek istediği bilgiyi öğrenebiliriz.

iPhone Sesli Mesaj Dinleme

iPhone kullanıcıları için çeşitli uygulamalar aracılığı ile sesli mesaj dinleme hizmet alanını genişletirken Visual Voicemail adlı uygulama telefona indirildiğinde mesajların bir listesini görebilmek mümkündür. Bu uygulama belirli operatörleri kullananlar tarafında indirilmek sureti ile telefonda kullanılabilir.

Sesli Mesaj Nasıl Bırakılır?

Sesli bir mesaj bırakma ihtiyacı karşımızdaki kişilerle iletişim kuramadığımızda iletmek istediklerimizi söylemek açısından oldukça pratik bir uygulamadır. Sesli mesajını iletmek isteyen kişinin yapması gereken birkaç işlemin ardından kısa sürede sesli mesaj gönderebilir. Bu işlemin aşamaları ise şu şekilde:

  • Sesli Mesaj uygulaması açılır
  • Görüşme başlatılır
  • Mikrofon simgesine basılır
  • Mesaj kaydedilerek gönderilir.

Sesli Mesaj Servisi Nasıl İptal Edilir?

Sesli mesajlar dinlendikten sonra silinme özelliğine sahip oldukları bilinirken gönderme işleminin gerçekleşmesinin ardından iptal edilemez. Bazı operatörler dinlenen mesajları 3 gün sonra silerler bazıları ise bu süreyi 7 gün olarak belirlemiştir.

Sesli mesajlardan bunalan ya da bu servisi kullanmak istemeyenler servisi iptal etme şansına da sahiptir. Sesli mesaj almak istenmediğinde iptal veya kapama işlemi yapmak için Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom abonelerin yapması gerekenlenler şunlardır;

  • Turkcell için: IPTAL SEKRETER yazılarak 2200 numaralı hatta mesaj gönderilebilir veya 532 aranarak müşteri hizmetleri ile görüşülerek iptal işlemi gerçekleştirilebilir
  • Türk Telekom için İptal işlemi ise: #22# tuşlanarak yapılır
  • Vodafone ve farklı operatörler için müşteri hizmetleri aranmalıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu