Android ve iOS Mobil için En İyi 23 Klavye Uygulaması

Android ve iOS mobil cihazınızdaki tek seçenek size sunulan klavye değildir. Hızlı mesajlaşma için telefonunuzdaki standart klavyeyi değiştirmek ve kendinizi daha iyi ifade edeceğiniz alternatif klavye uygulamalarına yönelmek isteyebilirsiniz. Sosyal medya platformlarında sohbet sırasında bazı Türkçe karakterleri yazmakta zorlanabilir, bunu aşmak için Türkçe klavyelerden faydalanabilirsiniz.

Varsayılan klavye uygulamasının yerine daha iyi bir yazma deneyimine sahip olmak ya da daha çok özelliği olan bir klavye kullanmak size sunduğumuz listeye bakabilirsiniz.

1. Microsoft SwiftKey

En iyi klavye uygulamalarının başında SwiftKey gelmektedir. Uygulama 100’den fazla dili desteklemektedir. Satır başı tahmin, otomatik düzeltme, kelime ve metin tahmin eden yapay zeka gibi özelliklere sahiptir.

Microsoft SwiftKey’in tüm özelliklerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ancak bazı temalar için ödeme istenmektedir. Güvenilir emoji klavyeler arasında yer alan uygulamada pek çok GIF ve daha pek çok özellik bulunmaktadır. Şimdiye dek 500 milyondan fazla kişinin indirdiği Microsoft SwitfKey, yazma alışkanlıklarınızı kısa sürede öğrenir ve size özel kişiselleştirilen kelime tahminleri sunar.

2. Google Gboard

Google’ın resmi klavye uygulaması olan Gboard, pek çok Android cihazda varsayılan klavye olarak gelmektedir. Çok dilli yazma, otomatik düzeltme, sesli yazma, yazarken çeviri yapma, emoji araması ve GIF gibi pek çok özelliği vardır. Ücretsiz olarak kullanılabilen uygulama son derece hızlıdır. 100’den fazla dili destekleyen uygulamayı şimdiye kadar 1 milyardan fazla kişi indirip kullanmaya başladı.

3. Grammarly

Diğer uygulamalara göre daha yeni bir program olan Grammarly, daha çok yazım düzeltme uygulaması olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Özellikle İngilizce metin yazmaya yeni başlayanların sıklıkla kullandığı uygulama, yazım yanlışlarını düzeltmekte ve dil öğrenmede mükemmel bir araç olmaktadır. Noktalama işaretlerini, dilbilgisini ve yazım kurallarını kontrol eden Grammarly devamlı geliştirilmektedir.

4. Fleksy

En iyi Android klavye hangisi diye merak edenlerin en çok indirdiği uygulamalardan biri Fleksy Keyboard’dır. Son derece hızlı oluşu sayesinde kısa sürede düzgün ve doğru bir şekilde yazabilirsiniz. Otomatik düzeltme ve hareket kontrolü sunan Fleksy, kaydırma hareketleri, boşluk ekleme, noktalama ve silme gibi pek çok işlevi kullanmanızı sağlar.

Uygulamada 50’den fazla renkli tema, 3 farklı klavye boyutu, 800’den çok emoji ve GIF bulunmaktadır. 40’tan fazla dili destekler. Uygulamanın en güzel özelliği izlediği sıkı gizlilik politikalarıdır. İzin vermediğiniz takdirde hiçbir şekilde kişisel verilerinizi toplamamaktadır. Kısa sürede en popüler klavyelerden biri haline gelen Fleksy şimdiye kadar 5 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiştir.

5. AnySoftKeyboard

Uygulamada çok sayıda özelleştirme seçeneği bulunmaktadır. Çoklu dil desteği sunan AnySoftKeyboard’da bu amaca hizmet eden tonlarca eklenti vardır. Birbirinden ilginç temalara, geri alma, tekrarlama ve oklar gibi değişik özelliklere sahiptir. 

Düşük boyutlu oluşu sayesinde telefonda çok az yer kaplar. Basit ayarları, kategorilere göre emoji seçme özelliği, o an kullandığınız uygulamaya uyarlanan temaları, reklam içermemesi ve ücretsiz oluşu, uygulamayı 10 milyondan fazla kişinin indirmesini sağlamıştır.

6. Multiling O Keyboard

200’den fazla dil desteği sunan Multiling O Keyboard, en fazla dil destekleyen uygulama olarak bilinmektedir. Hareketle yazma, bilgisayar tarzı klavye düzeni, klavyeyi tekrar ölçeklendirme ve tekrar yerleştirme, emojiler, temalar ve sayı satırları gibi özellikleri vardır.

Ücretsiz olarak indirilebilen Multiling O Keyboard, reklamsızdır. 413 kb boyutuyla telefonda çok az alan kaplar. Şimdiye kadar uygulamayı 50 milyondan fazla kişi indirmiştir.

7. Tambu Klavye

Geçtiğimiz aylarda yaptığı güncelleme ile “Tambu klavye güvenli mi?” sorularına cevap veren uygulama özellikle Android telefon kullanıcıları için en iyi klavyelerden bir tanesidir. Sadelik arayanların tercih ettiği Tambu’nun gece modu, emojileri ve sohbet sırasında farklı konularda arama yapabilme özelliği en beğenilen özellikleridir. Sohbet yaparken internette fotoğraf aratabilir ve bu fotoğrafı sohbet ettiğiniz kişiye yollayabilirsiniz.

Donma ve kasılma gibi sorunların yaşanmadığı uygulama, benzerleri arasında en hızlı klavye olarak bilinir. Konumunuza en yakın kafeleri ve restoranları Tambu ile bulabilir, çeviri yapabilir, GIF’ler ve çok sayıda eğlenceli çıkartmayı kullanabilirsiniz.

8. Minuum Klavye

İsminden de anlaşılacağı gibi uygulama çok az yer kaplamaktadır. Özensiz yazmayı sevenlerin sıklıkla indirdiği bir uygulama olan Minuum’da, parmağınızı kaydırdıkça yazmak istediğiniz kelimeyi tahmin eden pek çok kelime çıkar. Bu sayede çok az tuşa basarak hızlı bir şekilde yazı yazabilirsiniz. Yine tek parmakla çok sayıda emojiyi görüntüleyebilirsiniz. Yazdığınız yazıya göre otomatik olarak emoji üretir. 5 milyondan fazla kişinin ücretsiz olarak indirdiği Minuum’da reklam yoktur.

9. Chrooma Klavye

Google klavyesine benzeyen Chrooma’da kaydırarak yazı yazabilir, klavyenizi yeniden ölçeklendirebilir, kelime tahminlerinden faydalanabilir ve otomatik düzeltmeyi kullanabilirsiniz. Noktalama önerileri, sayılar ve emojiler oldukça ilginçtir. Bunların dışında zamanlayıcıyı ayarlayabilir ve gece modunu açabilirsiniz.

Şimdiye kadar 1 milyondan fazla kişinin indirdiği Chrooma ücretsiz olarak sunulmaktadır. O an kullandığınız uygulamaya uyarlanan renk modu ile her uygulamaya kolayca uyum sağlar. Böylece klavye sanki o uygulamanın bir parçası gibi görünür.

10. Hacker’s Keyboard

Farklı klavye uygulamalardan biri olan Hacker’s Keyboard, ücretsizdir. Diğer pek çok uygulamada olduğu gibi otomatik düzeltme özelliği yoktur, ancak bilgisayar klavye düzeni ile aynı düzene sahiptir. Hacker’s Keyboard’da Ctrl, Alt, ok satırı ve F tuşlarının tamamı bulunur. Eklenti kurarak çoklu dil desteği edinilebilir.

11. TouchPal

İçeriksel tahminleri ve hata düzeltme özelliği sayesinde en çok tercih edilen uygulamalar arasındadır. Hava durumu widget’ları, kaydırma fonksiyonu, sözlüğü buluta senkronize edebilme, çoklu dil desteği ve karışık dil girişi gibi özellikler ücretsiz olarak kullanılabilir.

12. Simple Keyboard

Listedeki en minimal klavyelerden biridir. Temel özelliklerle birlikte gelen Simple Keyboard, adından da anlaşılacağı gibi son derece basittir. Son derece hafif ve iyi bir uygulamadır. Birkaç özelleştirme ayarı ve birkaç teması vardır.

Yazma sırasında dokunsal geri bildirim için titreşim izni istemesi dışında başka hiçbir izin istemez. Reklamsızdır ve açık kaynak kodludur. Depolama alanınız az ise ve güvenlik endişeniz varsa bu uygulama tam size göre olabilir.

13. Vertex Keyboard

Ayarları son derece kolaydır. Bu nedenle başka hiçbir şeye bakmaya gerek duymadan kolayca klavye ayarlarınızı yapabilirsiniz. Çeşitli emojileri, ücretsiz oluşu, reklamsız oluşu ve uygulama içi satın almanın olmaması uygulamanın tercih edilmesini sağlamıştır.

14. Tamo Türkçe Klavye

Android kullanıcıları için geliştirilen Tamo klavye, Microsoft SwiftKey’e benzemektedir. Kullanan kişiler tarafından olumlu geri dönüşler alan uygulamada çok sayıda özelleştirilebilir ayar bulunur. Klavye rengini değiştirebilir, anlık dil değişimi yapabilir, çeviri özelliğini kullanarak yabancı dilde sohbet edebilirsiniz.

15. OpenBoard

Kullanımı kolay, arayüzü sade olan bir uygulamadır. Açık kaynak kodlu olan OpenBoard uygulamasında kaynak kodunu kontrol edebilirsiniz. Bunun anlamı kendi klavyenizi oluşturabilirsiniz demektir. GBoard uygulamasına benzer bir yazılım olan OpenBoard’da en yeni emojiler bulunur. Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen uygulama 14 mg boyutundadır. 50 binden fazla kişinin indirdiği uygulama reklamsızdır.

16. Kika Klavye

Şekilli klavye severlere özel olarak tasarlanan Kika Klavyede binlerce tema vardır. Bu rengarenk ve ilginç temalar arasından istediğinizi seçerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Şimdiye kadar 10 milyondan fazla kişinin indirdiği Kika Klavye’nin ayarları biraz karmaşıktır. Buna rağmen pek çok kişi bu klavyeyi severek kullanmaktadır.

17. Typewise Özel Klavye

Bu klavyede altıgen düzeni vardır. Bu düzeni sevenlerin keyifle kullanacağı bir klavye olan Typewise uygulamasında temel ayarlar vardır. Standart klavyelere göre daha kullanışlı ve eğlenceli olan Typewise, çok sayıda emojisiyle ve kolay yazımıyla ön plana çıkar. Şimdiye kadar 5 milyondan fazla kişinin indirdiği uygulama ücretsiz ve reklamsız olup 56 megabayt boyutundadır.

18. Yandex Klavye

En iyi klavye uygulamalarından biri olan Yandex klavye, özellikle küçük ekranlı telefonlar için idealdir. Güvenilirlik açısından hiçbir sorun yaşatmayan Yandex klavyenin arayüzü oldukça sadedir. Uygulamada pek çok özelleştirilebilir alan vardır. Örneğin yükseklik ayarını kendinize göre yapabilir, Türkçe ve İngilizce dışındaki dil desteklerinden faydalanabilirsiniz. Kendi klavye temanızı en başından tasarlayabilirsiniz.

19. Mint Keyboard

Reklam içermeyen klavye uygulamalarından bir tanesi de Mint Keyboard’dır. Bu uygulamada çıkartmalar oluşturabilir ve istediğiniz yere gönderebilirsiniz. 10 milyondan fazla kişinin indirdiği ve kullanmaya başladığı uygulamanın boyutu 15 megabayt kadardır. Ücretsiz olan Mint Keyboard, çoklu dil desteği vermektedir.

20. Rainbow Key

Uygulamanın içinde 5 binden fazla emoji ve çıkartma bulunmaktadır. Çok sayıda kişiselleştirilebilir tema, GIF’ler ve font vardır. En sevdiğiniz fotoğraflarınızı kullanarak kendi klavyenizi yapabilirsiniz. Kaydırma hareketleriyle uygulamayı daha iyi kullanabilirsiniz. Çok sayıda dili destekleyen uygulama şimdiye kadar genel olarak olumlu yorumlar aldı.

21. Fancy Key

Ücretsiz olarak indirilebilen bir başka uygulama Fancy Key’dir. 50’den fazla tema ve pek çok font içerir. Hızlı yazabilmeniz için otomatik düzenleme ve kelime tahmin aracı bulunur. Çok işlevsel olan Fancy Key ile mesajlaşmalarınız daha eğlenceli olacak. Reklamsız bir kullanım sunan Fancy Key, tek el modunu desteklemektedir.

22. Go Klavye

Go Klavye, çok amaçlı olması ile ünlenmiştir. Çıkartmalar, emojiler, eğlenceli temalar, kaydırarak yazma, otomatik düzeltme, metin tahmin etme gibi çok sayıda özelliği vardır. Yaşlanma deklanşörü uygulamayı benzerlerinden ayırt eden bir başka özelliktir. Bu özellik sayesinde ne istediğinizi görebilirsiniz. 40’tan fazla dili destekleyen Go Klavye ücretsiz olarak kullanılabilir.

23. FlickType Klavye

Hızlı yazmak isteyenler için harika bir yazma aracı olan FlickType, normalden 3 kata kadar hızlı yazmayı sağlar. Metin tahmini, klavye özelleştirme ve emojiler ile akıcı şekilde yazabilirsiniz. Daha çok görme engeli olan kişilere yardımcı olan erişilebilirlik özelliği vardır. Rahatça fark edilen büyük tuşlar, dikkat çeken zıt renkler ve görseller, Voice Over geri bildirimi gibi çarpıcı ve etkileyici özelliklere sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu