Avans TL İsteme: Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom

Avans TL, yani eksi bakiye GSM operatörleri Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom tarafınca faturasız hat sahiplerine özel olarak tanımlanan bir hizmet türü. Diyelim ki faturasız bir hat kullanıyorsunuz ve bakineydiniz sıfırlandı. Belki yanınızda yükleme yapabilmek için nakit ve ya kart yok.

Ya da çevrenizde bu işlemi yapabileceğiniz bir mekân yok. Avans TL hizmetini kullanarak – (Eksi) bakiyeye düşebilir ve yeni yüklemenizde borcunuzu ödeyerek kullanıma devam edebilirsiniz. Her GSM operatörü bu işlemi farklı yöntemlerle gerçekleştirdiği için sizle her birini ayrı ayrı anlatacağız

Turkcell Avans TL Nedir? 

Turkcell Avans TL hizmetinden faydalanabilmeniz için Turkcell Faturasız hat kullanıcısı olmanız gerekiyor. Avans TL hakkında Turkcell’in belirlemiş olduğu diğer detaylar şu şekilde;

 • Turkcell Avans TL işlemi için aylık 2.10 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. 
 • Avans TL hizmetinden faydalanabilmeniz için 90 günden uzun süredir Turkcell Faturasız hat müşterisi olmanız gerekmektedir.
 • Hizmeti kullanmak istemediğiniz durumlarda, göndereceğiniz kısa mesajla ücretsiz bir şekilde kapatabilir ve aylık ücreti ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Turkcell kamu tarifesi ya da destek tarifesi kapsamında hizmet alıyorsanız her hangi bir ek ücret ödemeden Avans TL hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Abonelik hakkınız günde 1 defa ile sınırlandırılmıştır.

Avans TL hakkında detaylı bilgi aktarımı yaptığımıza göre, Açma kodu ve Limiti gibi sık sorulan konular hakkında sizi bilgilendirelim.

Turkcell Avans TL Açma Kodu Nedir?

Turkcell avans TL açmak için AVANS yazıp 2200’a kısa mesaj gönderdikten sonra bu işlemden faydalanabilirsiniz. Bu sayede artık görüşmem yarıda kesilecek korkusu yaşamayacaksınız. Turkcell kamu ve destek tarifeli müşteriler avans hizmetinden bedava faydalanabilir. En fazla -15 TL avans bakiye kullanılabilir. Bu durumda 20 lira yükleme yapan müşteri -15 TL avansı düşülerek 5 TL bakiyeye sahip olur.

Turkcell Avans TL Limiti Nedir?

Turkcell Hattınıza tanımladığınız TL’niz tükendiği anda, Hazır Kart’ınıza bakiye olarak 15 TL otomatik bir şekilde yüklenecektir. Almış olduğunuz Avans TL, ilk lira yüklemeniz sonucunda hattınızdan direkt olarak düşer. Turkcell Mobil hat sahipleri bakiyelerinde TL kalmasa da konuşmaya, mesajlaşmaya ve avans tl ile kullanmaya devam edebilirler. Bu uygulama acil durumlar için çok önemli ve olup süreklilik olmamalı.

Turkcell Avans TL ile Paket Yapılır mı?

Turkcell Avans TL kredili olsa da, normal bakiyenizden farksız bir şekilde işlemektedir. Bu nedenle de mevcut tarifiniz üzerinden görüşmelerinizi gerçekleştirebilir ve tekrar paket yapabilirsiniz. Ayrıca telefondan tuşlayarak da farklı kişiden TL isteme işlemi için *100# işlemler menüsünden kontör transferi işlemleri yapılabilir. Bu işlem için faturalı hatlardan 1 TL ücret alınır. Faturasız hatlardansa 89 kuruş ücret alınır.

Turkcell Avans TL İptali ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Eğer Turkcell avans TL hizmeti kullanmıyor ve yok yere Ayda 2,10 TL ödemek istemiyorsunuz, Avans TL servisini iptal etmek için IPTAL AVANS yazarak 2200‘a kısa mesaj göndermeniz yeterli. İsteyenler 532 Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak da avans TL iptal işlemlerini yapabilir.

Vodafone Cep Avans TL Nedir? 

Turkcell benzer bir sistemde çalışan Vodafone Cep Avans sisteminde bakiyenizde bulunan liralar tükense bitse kesintisiz iletişim kurmaya devam edebilirsiniz. Vodafone Avans TL Kampanya kapsamındaki yükümlülükleri şu şekilde sıralamıştır;

 • Eğer Vodafone tarafından hizmet ve servislere yönelik kara listeye alınmışsanız diğerleri gibi bu kampanyadan yararlanma hakkınız da bulunmuyor.
 • Avans bakiyeniz limite ulaştıktan sonra tekrar bir avans TL yükleme işlemi gerçekleşmez.
 • Cep avansınızdaki bakiyeleri, ülke dışı aramalar, bağış, özel servisleri gibi harici işlemlerde kullanamazsınız.
 • İlk bakiye yüklemenizde kullanmış olduğunuz avans bakiyeniz otomatik bir şekilde yüklediğiniz tutardan tahsil edilecektir.
 • Servisi iptal etmediğiniz sürece otomatik bir şekilde yenilemeye devam edecektir.

Vodafone Cep Avans ücret bedeli aylık 1,90 TL’ olarak tanımlanmış. Cep avansın ilk çıktığı anda bu hizmetten ücretsiz bir şekilde faydalanan Vodafone aboneleri, geçmişte olduğu gibi günümüzde de Cep Avans’a yönelik ek bir ödeme yapmıyorlar. Detaylarından sonra, yoğun bir şekilde dillendirilen sorulara yer verelim.

Vodafone Avans TL Limiti Nedir?

Vodafone Cep avans hizmeti kapsamında bakiyeniz eğer 0 TL’ye ulaşırsa 6 TL‘lik bir avans kredisi almaya hak kazanırsınız. Yani en fazla -6 TL’lik rakamı görmeniz mümkün. Böylece 20 lira yükleyen abone eksi bakiyesi olan 6 lira düşülerek 14 TL bakiyeye sahip olur.

Vodafone Avans TL Açma Kodu Nedir?

Vodafone Cep avans hizmetini başlatmak için 2 yöntem bulunmaktadır;

 1. CEPAVANS yazıp 7000’e ücretsiz kısa mesaj gönderebilirsiniz.
 2. 0 (542) 542 00 00 Müşteri Hizmetlerini arayabilir, ya da Vodafone bayilerini ziyaret edip destek isteyebilirsiniz.

Vodafone cep avans alışkanlık olması durumunda sürekli fazla kullanım ve borçlanmaya neden olabilir. Avans kullanımını açık tutmak artık ücretlidir. Avans TL kullanımı eksi bakiyeye düşürür. Dikkatli kullanılmalıdır.

Vodafone Avans TL ile Paket Yapılır mı?

Vodafone Avans TL bakiyeniz, normal bakiye gibi değerlendirildiğinden kendi tarifiniz üzerinden devam edebilir ya da yeni paket oluşturabilirsiniz. Özel servisler hariç bir şekilde paranızı dilediğiniz gibi kullanmanız mümkün. Vodafone cep avans özelliği açık tutmak ya da kapalı tutmak mümkün. Sadece acil durumlarda açık olması daha doğru.

Vodafone Avans TL İptali ve Kapatma

Vodafone Cep avans hizmetini kapatıp ayda 1.9 TL ödemek istemezseniz hizmeti sonlandırmanız mümkün. Kapatmak için, AVANS IPTAL yazıp 7000’e ücretsiz SMS gönderebilirsiniz. Ayrıca 0 (542) 542 00 00 Müşteri Hizmetleri arayabilir ya da Vodafone Mağazaları’ndan yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

Türk Telekom Avans TL Kullanımı

Türk Telekom hat sahipleri avans TL yerine 9235’i ücretsiz arayarak herhangi bir müşteriden lira isteyebilirler veya faturasız bir kullanıcıya lira gönderebilirler. Bu işlem için faturasız müşteri 89 kuruş, faturalı müşteri 1 lira ücret öder. Ayrıca Türk Telekom TL isteme işlemini sms ile yapabilirsiniz;

 • Birinden kontör istemek için TL istenen numara yazılır boşluk bırakılır kaç lira istediği yazılır 9233’e yollanır.
 • Bu mesaj atılınca operatör tarafından karşı tarafa SMS ile onaylama isteği gönderilir.
 • Karşı taraf onay mesajı yollarsa istenen TL gereken numaraya yüklenir.
 • Kontör yollamak isterseniz kontör yollanacak numara yazılır, boşluk bırakılır, kaç TL olduğu yazılır ve 9235’e yollanır.
 • Size gelen onaylama mesajı cevaplanır onay verildiğinde kontör yüklenir.

Türk Telekom TL isteme ve TL gönderme işlemi online olarak da yapılabilir. İnternet üzerinden bu işlemi yapmak mümkündür. Ayrıca iletişim merkezlerine giderek de işlem yaptırılabilir. İletişim merkezine gidip başvurunca onay mesajı istenir. Telefonunuzdan onay mesajı yolladıktan sonra işlem yapılır.

Bir Kişi Katıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu