Konum Nasıl Atılır? Tüm Cihazlarda Konum Atma 2023

Başkalarına tarif etmekte zorlandığınız bir yerin adresini konum atarak paylaşabilirsiniz ya da adres bilgileri olduğu halde bir türlü bulamadığınız bir yeri atılan konum sayesinde kolayca bulabilirsiniz. 

Konum atma işlemi, akıllı cihazın, üzerinde bulunduğunuz uydunun bulunduğunuz yeri tespit etmesi ve bu adresi yollamak istediğiniz kişiye göndermenizi sağlar. Bu sayede konumunuzu paylaştığınız kişi, elindeki akıllı cihazın navigasyonu sayesinde sizi kolayca bulabilir. Bu durum özellikle daha önce hiç gitmediğiniz ve yabancısı olduğunuz bir yere giderken çok işe yarar.

Konum atma özelliği sayesinde gitmek istediğiniz yerle alakası olmayan yollara sapmaz, yakıt israfından kurtulur ve boşa zaman harcamamış olursunuz. Şimdi sizlere hareketli konum nasıl atılır, WhatsApp konumu nasıl atılır, iPhone’dan konum atma, Samsung cihazdan konum atma, Android cihazdan konum atma ve Telegram’dan nasıl konum atılır konularında bilgiler vereceğiz.

Hareketli (Canlı) Konum Nasıl Paylaşılır?

Hareketli konum, bulunduğunuz yerin gerçek zamanlı olarak karşılığıdır. Bulunduğunuz yeri gerçek zamanlı olarak birine göndermek istediğinizde canlı konum özelliğini kullanabilirsiniz. Hareketli konumunuzu WhatsApp, Telegram ve Facebook gibi platformlardan paylaşabilirsiniz.

WhatsApp Hareketli Konum Nasıl Atılır?

 • Bulunduğunuz yeri paylaşmak istediğiniz kişinin sohbet ekranını açın. 
 • Daha sonra mesaj yazma yerinin sağında yer alan ataç simgesine tıklayın.
 • Bir menü açılacaktır. Bu menüden “Konum” simgesine tıklayın.
 • Karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlardan biri “mevcut konumu paylaş” diğeri ise “şu anki konumu gönder” şeklindedir. Canlı konum paylaşacağınız için “şu anki konumu gönder” seçeneğine tıklayın. 

Cihazınızın konum özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin. Eğer kapalıysa açık hale getirin. İşlem bu kadar basittir. Konumunuzu paylaştığınız kişinin telefonunun da GPS özelliği açıksa navigasyon yoluyla sizi rahatça bulabilir.

WhatsApp Konum Gönderme Sorunlarına Çözümler

GPS kapalı olabilir: En sık karşılaşılan durum konum gönderememedir. Bu durumda kontrol etmeniz gereken ilk şey telefonun GPS yani konum özelliğinin açık olup olmamasıdır. Eğer bu özellik kapalıysa cihaz bulunduğunuz yeri algılayamaz ve hata verir. Bu durumda GPS özelliğini açmalı ve tekrar denemelisiniz.

Güncelleme gerekebilir: Harita konumu üzerinden sorun çıktığında cihazın donanımında bir problem olduğu düşünülebilir. Bu durumda işletim sisteminin güncel olup olmadığına bakmanız gerekir. Bunun dışında kullandığınız uygulamada güncellemeleri yapmadıysanız yine aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. Örneğin konumu WhatsApp üzerinden gönderecekseniz ve WhatsApp güncellemelerini yapmadıysanız konum atarken sorun yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda uygulamanın güncel sürümünü indirmeli ve kullanmalısınız.

İnternet bağlantınızı kontrol edin: İnternet bağlantınızda sorunlar olduğunda konum atma işlemi gerçekleştirilemez. Bu durumda cihazınızın internet bağlantısını kontrol etmenizde fayda vardır. 

Telefonu yeniden başlatın: Telefondan kaynaklı bir arıza olabilir ya da önbellek dolu olduğu için problem yaşanabilir. Böyle durumlarda önbelleği temizlemeli ve telefonu yeniden başlatmayı denemelisiniz.

WhatsApp’ı silip yeniden yükleyin Sistemsel sorunlar nedeniyle uygulamayı silmeniz ve tekrar yüklemeniz gerekebilir. Uygulamadaki hatalar konum özelliğinin düzgün olarak çalışmasını engelleyebilir.

WhatsApp Konum Atma Simgesi (İşareti) Nedir?

WhatsApp konum atma simgesi ataç olarak bilinmektedir. Ataç bilindiği gibi defter ya da kitap yapraklarının kıvrılmaması için yaprakların köşesine tutturulan bir malzemedir. Bu malzemenin görsel olarak simgesi, dosya göndermede ya da konum atmada kullanılır.

WhatsApp Konum Atma Cihazlara Göre Yöntemler

Farklı cihazlarda konum atma şekilleri değişiklik gösterebilir. iPhone ve Android cihazların yanı sıra Samsung telefonlarda konum atma şekilleri şöyledir;

iPhone’da Konum Nasıl Atılır?

iPhone telefonlarda konum atmak için öncelikle Konum Servislerinin açık olması gerekir. Konum Servislerini açmak için Ayarlar menüsüne gitmeli ve oradan da Gizlilik sekmesine tıklamalısınız. Gizlilik sekmesinin içinde Konum Servislerini butonunu göreceksiniz. Butonu sağa çekerek veya üzerine tıklayarak hizmeti aktif hale getirebilirsiniz. 

Konum Servislerini aktif hale getirdiğinizde alt kısımda konum hizmeti kullanan uygulamaları görebilirsiniz. Bu kısımdan hangi uygulamaların konumunuzu görmesine izin verdiğinizi görebilir ve isterseniz ayarları değiştirebilirsiniz. Konum açma özelliğini “Konumumu Paylaş” menüsüne giderek de aktifleştirebilirsiniz.

iPhone konum atmak için seçenekleriniz şunlardır;

Mesajlar uygulamasını kullanmak: Konum atacağınız kişiyle mesajlaştığınız uygulamayı açın. Ekranın üst kısmında mesajlaştığınız kişinin ikonu görünecektir. Kişinin üzerine tıklayın ve açılan menüden daire içinde yer alan “i” simgesine dokunun. Daha sonra “Şu Anki Konumumu Yolla” ya da “Konumumu Paylaş” seçeneklerinden birine tıklayın.

Rehberdeki kişiler üzerinden konum atmak: Konum paylaşacağınız kişiyi rehberden bularak kişinin ayrıntılarına girin. Kişinin detaylarının altında yer alan “Konumumu Paylaş” ibaresine basın. Bu kısımda “1 Saat Paylaş”, “Gün Sonuna Dek Paylaş” ve “Süresiz Paylaş” gibi seçenekler göreceksiniz. İstediğinizi seçerek bulunduğunuz yerin paylaşımını yapabilirsiniz.

Google Maps kullanmak: iPhone telefonunuzda Google Maps üzerinden konum paylaşmak için öncelikle Google Maps’i açmanız gerekir. Ekrandaki mavi noktanın üzerine basın. Mavi nokta yoksa ekranın sağ alt kısmında yer alan ok simgesine tıklayın ve haritada konumunuzu gösterin. Mavi noktanın üzerine tıklayınca bir menü açılır. Bu menünün en üst kısmında buluna “Konumu Paylaş” seçeneğine basın. Süre ile ilgili bilgi ekranı açılır. Buradan süreyi ayarlayabilirsiniz. Son olarak konumu göndereceğiniz kullanıcıyı seçin ve ekranın sağ üstündeki “Paylaş” butonuna basın.

Apple Harita kullanmak: Öncelikle App Maps uygulamasını açın. Konumunuzu gösteren mavi noktaya basın. Mavi nokta görünmezse ekranın sağ üst kısmındaki mavi oka basın. Açılan pencereden “Konumumu Paylaş” seçeneğine tıklayın. Açılan listeden konumunuzu paylaşacağınız kişileri ve uygulamaları göreceksiniz. İzin verdiklerinize işaret koyun ve “Paylaş” butonuna basın.

Samsung Gibi Android Cihazlarda Konum Nasıl Atılır?

Samsung marka telefonlardan konum atılırken hangi platformdan işlem yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. En sık kullanılan dört farklı yol vardır. Bunlar;

 • WhatsApp üzerinden
 • Google konum paylaşma 
 • Facebook Messenger üzerinden
 • SMS ile

Hangi seçeneği seçerseniz seçin mutlaka cihazın konum ya da GPS özelliğinin açık olmasına dikkat edin. Ayrıca internete bağlı olup olmadığınızı da kontrol edin. Aksi halde konum paylaşımı yapamazsınız.

Android cihazlarda mevcut konumunuzu ya da hareketli konumunuzu istediğiniz kişiye atabilirsiniz. Bunun için yukarıda saydığımız yöntemleri kullanabilirsiniz. 

WhatsApp’tan mevcut konum paylaşma: Mevcut konumunuzu WhatsApp üzerinden paylaşırken sohbet penceresinin mesaj yazma kısmının sağında yer alan ataç işaretine tıklayın. Açılan pencereden “Konum” butonuna basın. Eğer amacınız konumunuzu attığınız kişinin bulunduğunuz yere gelmesi ise bu durumda karşı tarafın navigasyona yönlenmesi gerekir. Mevcut konum attığınızda Google Harita hizmetine yönlendirilmezsiniz. Google Haritalar’a bağlanmak için Google konum paylaşımı yapılmalıdır.

Google konum paylaşma: Google Haritalar uygulamasını açın ve giriş yapın. Buradan mevcut konumu ya da değişen konumu paylaşabilirsiniz. Uygulamayı açtıktan sonra kendinizi harita üzerinde mavi bir nokta olarak görürsünüz. Bu mavi noktaya basılı tutun ve karşınıza bir menü açılsın. Açılan menüden “Konumunuzu Paylaşın” seçeneğine tıklayın. Gelen ekranda konumu hangi uygulamayla, ne kadar süreyle ve kimle paylaşacağınız sorulur. SMS atabilir, mail gönderebilir, Facebook üzerinden konum atabilir ya da WhatsApp üzerinden konum gönderebilirsiniz. Seçimlerinizi yaparak “Paylaş” butonuna basın.

Başka Bir Yerin Konumunu Paylaşma (Sahte Konum)

Sahte konum yani kendi konumunuzu değil de bir mekanın ya da önemli bir alanın konumunu paylaşmak istiyorsanız bu işlemi de Google Haritalar üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

 • İlk olarak Google Haritalar uygulamasını açın göndermek istediğiniz adresi bulun. Üstüne uzunca basın.
 • Parmağınızı çekince kırmızı bir nokta oluşacaktır. Kırmızı noktaya basın ve sağ altta çıkan “Paylaş” butonuna tıklayın.
 • Paylaş yazan yere basınca “Yol Tarifi”, “Kaydet”, “Etiketle” ve “Yeri Paylaş” seçeneklerini göreceksiniz. Bunlar arasından “Yeri Paylaş” butonuna basın. 

Telegram Konum Atma

Telegram üzerinden canlı konumunuzu çok kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Bunun için öncelikle telefonunuzda Telegram’ın son sürümünün yüklü olup olmadığına bakmanız gerekir. Eğer bir güncelleme gerekiyorsa ya da yeni sürümü yüklemeniz gerekiyorsa önce bu adımları tamamlayın. Canlı Konum özelliği Telegram’ın sadece 4.4 ve üstü sürümlerinde bulunur. Daha eski sürümlerde sohbet ettiğiniz kişilerle konum paylaşamaz ya da onları takip edemezsiniz. Yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • Telegram’ı açın ve konumunuzu kimlerle paylaşmak istiyorsanız onlarla birer sohbet penceresi başlatın.
 • Metin kutusunun sağ yanında yer alan ataç ikonuna basın.
 • Açılan pencereden yeşil renkli “Location (Konum)” simgesine basın.
 • Canlı Konum özelliğini ilk kez kullanacaksanız uygulama sizden GPS için erişim izni ister.
 • Açılan menüden “İzin Ver (Allow)” butonuna basın.
 • Uygulamanın konum paylaşma ekranı açılır. Burada “Send my current location (mevcut konumumu paylaş)” seçeneğine basın.
 • Geçerli konumunuz metin olarak gömüldükten sonra göndermek istediğiniz kişiye yollanır.

Sonuç olarak WhatsApp, Telegram ve Google Maps gibi çeşitli uygulamaları kullanarak bulunduğunuz yeri gerek Android gerekse iOS işletim sistemli cihazlarınızdan, istediğiniz kişiye kısa süre içinde konum gönderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu