Sesi (Konuşmayı) Yazıya Çeviren Ücretsiz 18 Uygulama

Kişisel notlarınızı, kendi fikirlerinizi ve diğer belgeleri yazmanın fiziksel eylemi, beyninizin gerçek işlem hızından çok daha yavaş yürür. Düşünebileceğinizden daha yavaş yazabiliyor olmak, muhtemelen otomatikleştirilebilecek bir şey için çok fazla zaman harcamak anlamına gelir. Ancak sesi yazıya çeviren uygulamalar ile bu aksaklık bir ölçüde giderilebilir. 

Sesi yazıya çeviren uygulamalar, konuşma tanıma yazılımları olarak da bilinir ve bilgisayarların veya telefonların insan konuşmasını algılamasını ve metne dönüştürmesini sağlarlar. Bu uygulamalar, eğer kullanılan cihaz bilgisayar ise, genellikle kullanıcıların bilgisayarları kontrol etmek için sesli komutları kullanmasına da olanak tanır. 

Bu yazıda sesi yazıya çeviren uygulamalar listesine göz atabilir ve Android, iOS veya Windows gibi cihazlarda konuşmalarınızı yazıya çevirebilirsiniz. Listede ücretli ve ücretsiz uygulamalar yer almaktadır.

Google Docs Voice Typing

Google Dokümanlar günümüzde çoğu yazarın yaşamının ayrılmaz bir parçası durumundadır. Bilhassa halihazırda Google hizmetlerini aktif olarak kullananlar için oldukça işlevsel araçlar Google Dökümanlar’da bulunabilir. Google Docs Voice Typing, sesinizle yazmanıza ve belgelerinizi istediğiniz biçimde düzenlemek ve biçimlendirmek amacıyla 100’den fazla komuttan yararlanmanıza olanak tanır. 

Madde işaretleri ekleme, metnin biçimini değiştirme ve imleci ekranın farklı bölümlerine taşıma dahil bir çok komutta size yardımcı da olur. Google Dokümanlar aracılığıyla Sesle Yazmayı kullanmak için tek yapmanız gereken “Araçlar” seçeneğini tıklamak ve ardından sesle yazmayı seçmek ve ardından Google’ın laptopunuzun veya bilgisayarınızın mikrofonuna erişimine izin vermektir. Herhangi bir Google Chrome uyumlu cihazla kullanılabilir ve ücretsizdir.

Amazon Transcribe

Amazon Transcribe, bulut tabanlı konuşmayı yazıya çevirme uygulamasıdır. Noktalama işaretlerini ve biçimlendirmeyi otomatik olarak yazıya uygular. Kolay arama için kelimelere zaman damgası atar. Farklı sesleri algılayabilir ve belgeleri buna göre düzenleyebilir. Genel olarak, Amazon Transcribe, bireylerden çok işletmeler ve kurumsal firmalar için daha hedeflenmiştir.

Microsoft Azure Speech to Text

Microsoft Azure Speech to Text işlevselliği, farklı konuşma kaynaklarını basit ve kolay bir şekilde metne dönüştürmenize olanak sağlar. Farklı konuşma kalıpları, kayıtlar ve arka plan sesleri ile daha verimli çalışmak için özelleştirme seçenekleri de sunar.

Ürün adları, teknik bilgiler ve yer adları gibi farklı teknik sözcük dağarcıkları için özel ayarlar yapabilirsiniz. Microsoft Azure Speech to Text, birden fazla hoparlörü işlemek üzere ayarlanabilen gerçek zamanlı ses transkripsiyonuna izin verir. Fiyatlandırma açısından, ayda beş saate kadar ücretsiz çalıştırabilirsiniz.

Google Gboard

Google’ın bütün altyapı gücü ile desteklendiği için, güçlü ve işlevsel bir uygulamadır. Google Translate ile de entegre edilebilir ve 70’ten fazla dile destek sağlar. Google Gboard, temel bir transkripsiyon aracından beklediğiniz her şeyi yapar. 

Simon

Simon, Windows ve Linux işletim sistemleri için ücretsiz olarak sunulan, teknolojik olarak gelişmiş ve oldukça esnek bir konuşma tanıma yazılımıdır. 

Simon, bir konuşma tanıma yazılımı olmanın yanı sıra, bilgisayarların sesli komutlarla kontrol edilmesine de izin verir. Yazılım, duyma engelliler için de yararlıdır. Simon, medya merkezleri, e-mailler, internet tarayıcıları vb. dâhil olmak üzere farklı yazılım ve uygulamaları kontrol etmek için kullanılabilir.

Otter.ai

Otter, özellikle bir laptop veya cep telefonu gibi taşınabilir kullanım için tasarlanmış konuşmayı metne çevirme programıdır. Uygulama, arama yapmanıza, düzenlemenize, oynatmanıza imkan veren gerçek zamanlı transkripsiyon işlemi sağlar. Toplantılar, röportajlar ve konferanslarda kullanılmak üzere pazarlanmaktadır. 

3 farklı ödeme planı vardır ancak 600 dakikalık ücretsiz kullanım sağlayabilirsiniz. Gelişmiş ve toplu dışa aktarma seçenekleri, Dropbox’tan aktarma özelliği, sessiz saniyeleri atlama özelliği, farklı yürütme hızları vb. özellikler içerir. Premium plan 6.000 dakikaya kadar konuşmadan metne çeviri yapmanıza imkan sağlar.

Microsoft Dictate

Microsoft Dictate, temelde bir Microsoft Office eklentisidir ve Word, PowerPoint, Outlook ile sorunsuz çalışır. Bilgisayarınızda yüklü değilse, Microsoft 365’i yükleyip açtıktan sonra sağ üst köşedeki “Dictate” ile uygulamaya erişebilirsiniz. 

Microsoft Dictate uygulaması, sesle metin yazmak veya düzenlemek, imleci yeni bir satıra taşımak ve elle ya da otomatik olarak noktalama işaretleri eklemek gibi birçok standart işlem için sesli komutları destekler. 

Ayrıca uygulama, konuşmayı yazıya çevirme girişinin işlediğini göstermek için görsel geri bildirim gibi özellikler sunar. Microsoft 60 farklı dilde gerçek zamanlı çeviri ile destekler.

Dragon 

Dragon, birden fazla özelleştirilmiş pakete sahiptir ve genel olarak en çok kullandığınız kelimeleri ve cümleleri öğrendikçe, zor kelimeleri ve doğru isimleri bile doğru bir şekilde yazmaya başlaması özelliğiyle pazarlanmaktadır. 

Sezgisel tasarım ve kullanışlı öğreticiler, başlamanızı ve ustalaşmanızı kolaylaştırır. Yazılı metin belgelerini sesle oluşturma, özel olarak biçimlendirme ve düzenleme özelliği, özgürce ve hızlı biçimde dikkatinizi dağıtmadan yüksek sesle düşünmenizi ve yaratıcılığın önündeki fiziksel engelleri aşmanızı sağlar ve ücretlidir.

IBM Watson Speech to Text

Yapay zeka ve makine öğrenimi ile desteklenen sesi yazıya çevirme uygulamasıdır. Konuşmayı metne gerçek zamanlı dönüştürme olanağı sağlar. 

Ses dosyalarını toplu olarak dönüştürme seçeneği de vardır. Ayrıca, sesten yola çıkarak yazılan metinleri; akıllı biçimlendirme ve zaman bilgisi ile etiketleme özelliği vardır. 

Transcribe

Transcribe by Wreally, online çalışan çevrimiçi bir uygulamadır. Yani bilgisayarınıza herhangi bir uygulama indirmeniz, yüklemeniz gerekmez. Bununla birlikte, kullanmak için internet bağlantısına ihtiyacınız olur. 

Arayüz ve tasarım düzeni oldukça basittir. Zayıf bir internet bağlantısına sahip olsanız da oldukça iyi çalışır. Uygulama, mevcut kayıtları ve konuşmayı yazıya dönüştürme özelliği sunar. 

Bu, geçmişte yaptığınız bir kaydı yükleyebileceğiniz anlamına da gelir. Kullanımı oldukça kolay ve son derece hassas bir yazılımdır. Tüm bilgisayarlar için erişilebilirdir. İyi bir çoklu dil desteği ve kayıtları yazıya dönüştürme yeteneği ile muadilleri arasında öne çıkıyor.

Verbit

Verbit, transkripsiyon ve altyazı için yapay zeka kullanarak daha akıllı ve daha doğru bir şekilde konuşmayı metne çevirme hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Uygulama bilhassa kurumsal sektörlere ve eğitim kurumlarına yöneliktir. 

Verbit, arka plan gürültüsünü azaltmak, terimlere odaklanmak ve aksan dezavantajlarını tolere etmek gibi amaçlar için özel algoritmalarla desteklenir. 

Speechmatics

Speechmatics, not alma uygulaması arayan herkes tarafından kullanılabilen çevrimiçi bir konuşma tanıma uygulamasıdır. Speechmatics tarafından kullanılan otomatik konuşma tanıma teknolojisi, Çekçe, Almanca, İtalyanca, Korece, Lehçe, İspanyolca ve daha pek çok dili de tanıyabilir.

Speechnotes

Google’ın konuşma tanıma motorunu temel alan Speechnotes, sesi yazıya çeviren basit bir araçtır. İndirmeler, kayıtlar veya kurulumlar vb. Speechnotes’u kullanmak için şart olmadığından ötürü, yani pratik olduğu için, en popüler sesi yazıya çevirme uygulamalarından biridir. 

Speechnotes son derecede kullanıcı dostudur. Cümlenizin ilk harfini doğrudan büyük harf yapar, belgelerinizi otomatik olarak kaydeder. Belgelerinizi, e-mail ile gönderebilir, yazdırabilir, kaydedip dosyalayabilir, Google Drive’a yükleyebilir veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 

Google Chrome yüklü olan ve mikrofona sahip olan herhangi bir cihaz yeterlidir. Bağış yapma ve premium’a yükseltme seçeneği ile ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

Just Press Record

Just Press Record Uygulaması aracılığıyla, hızla konuşmayı metne çevirebilir, bir dosyayı kopyaladıktan sonra, uygulama içinden de düzenleyebilirsiniz. 30’dan fazla dil desteği vardır. Ayrıca transkripsiyonlarınızın yazım hatalarından arınmış olmasını sağlayan noktalama kurallarını ve komutlarını tanımaktadır. 

Bu uygulama Bulut Teknolojisi ile desteklenmektedir, yani herhangi bir cihazdan (internete bağlı olmak kaydıyla) notlara erişebilirsiniz. 

ListNote Speech-to-Text Notes 

Tek bir düğmeye basarak, eller serbest konuşma tanıma ve konuşmayı metne çevirme uygulamasıdır. Kayıt içinde aranabilir ve notlar hızlı arama için dizine eklenir. Notlar için şifre koruma seçeneği vardır. Notları SMS, e-posta, Twitter ve düz metin kabul eden diğer uygulamalarla kolayca paylaşabilirsiniz. Hızlı bir şekilde not ekleme özelliği de sağlar. 

Windows 10 Speech Recognition

Microsoft’taki bu yerleşik özelliği açmak için arama kutusuna Speech Recognition yazıp ardından etkinleştirmek ve sonra mikrofonu etkinleşmek yeterlidir. Windows Speech Recognition istediğiniz uygulamaları başlatabilir, bir Word belgesinde belirttiğiniz gibi metin yazabilir veya e-postaları konuşmanızı metne çevirerek cevaplayabilir. 

Apple Dictation

Fare ve klavye kullanmak yerine bilgisayarlarını sesli komutlarla kontrol etme imkanı arayanlar için, Apple Dictation yararlı uygulamalardan biridir. İşletim sisteminin yerleşik olması, kullanmaya başlamayı kolaylaştırır. Bu Apple uygulaması oldukça doğru çalışma eğilimindedir ve Siri’ye güç veren aynı altyapıya dayanmaktadır. Kısa notlar almak için de birebirdir. 

SpeechTexter

SpeechTexter sesi metne çevirme ve çeviri özelliği ile ücretsiz bir açık kaynak konuşma tanıma yazılımıdır. Konuşarak yazmanız için eğlenceli bir yol sağlar.

Son Olarak: Bu yazıda Google Drive sesi yazıya çevirme yöntemi, Google Keyboard sesi yazıya çevirme, İnternetsiz sesi yazıya çevirme, videodaki sesi yazıya çevirme gibi sorgular için yer alan çözümlere ve listelenen sesi yazıya çeviren uygulamalara ek olarak internette, “speech to text apps”, “voice to text online”, “audio to text free” gibi aramalar yaparak farklı uygulamalar ve programlar da bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu