EBA Ücretsiz 3 GB İnternet MEB Uzaktan Eğitim

Öğretmenler ve Öğrenciler EBA 3 GB bedava internet hizmetinden tüm operatörler için detaylar. Milli Eğitim Bakanlığı EBA ücretsiz internete giriş! Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 (Corona virüs hastalığı) adı verilen salgının ardından ilk, orta ve lise eğitim kurumlarının bir hafta tatil edileceği duyurusu yapılmıştı.

MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) aynı zamanda okulların 1 hafta tatil edileceğini ve Üniversiteler için de 3 hafta tatil edileceğini açıkladı. Aynı zamanda Üniversite hariç tüm eğitim kurumların öğrenciler derslerinden geri kalmaması için ilk haftadan sonra uzaktan eğitim telafisi olacağı belirtilmiştir.

Öğrenciler derslerinden geri kalmaması için uzaktan eğitim sürecinin internette EBA ismi verilen bir platform üzerinden gerçekleşeceği duyuruldu. Bu nedenle Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom telefon operatörlerine abone olan kişilerin EBA üzerinden kullanabilecekleri 3 GB bedava internet verileceği de duyuruldu. EBA aracılığıyla uzaktan eğitim süreci bakanlık tarafından koordine edilecektir. 

EBA Amacı ve Hizmetleri Nelerdir?

  • Farklı, zengin ve eğitici amaçlı içerikler sunmak
  • Bilişim kültürünü yaygınlaştıracak içerikte eğitimler sunmak
  • Öğrencilere, içerikle ilgili gerekli ihtiyaçlarına cevap aramak ve onlar için çözüme kavuşturma. 
  • Sosyal ağ ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak
  • Farklı ve zengin içerik arşivlerin genişletilmesine rol oynamak
  • Bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden şekillendirme ve bilgiden bilgi üretmek
  • Farklı öğrenme stillerine; sözel, görsel, bireysel, sayısal, işitsel öğrenme stillerine sahip öğrencileri de kapsamak
  • Bütün öğretmenlerin ortak bir paydada buluşturulması ve eğitime katkı sağlanmasını amaçlamak
  • Teknolojinin, bir amaç olarak değil öğrenmek için araç olarak gösterilmesini ve bilginin temin edilebileceğini göstermek için kurulan eğitim içerikli platformdur.

EBA, kısaca öğretmen ve öğrenciler başta olmak üzere eğitime destek verilmesi için kurulan bir platform olmaktadır.

EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

EBA’ya öğrenci girişi yapılabilmesi için ilk olarak hesap oluşturulması gerekmektedir. Hesap oluştururken gerekli olan bilgiler E-Okul bilgileridir. Gerekli bilgiler girildikten sonra EBA’ya rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. TRT kanallarındaki anlatılacak olan derslerin programlarıyla ilgili tüm detaylar “eba.gov.tr” internet sitesi üzerinden duyurulacaktır. 

EBA 3 GB İnternet Nasıl Yapılır?

EBA ücretsiz internet hizmeti, telefon operatörleri tarafından SMS yoluyla alınmaktadır. EBA ücretsiz internet hizmeti, kişi hangi operatörü kullanıyorsa SMS yolu ile o operatöre talepte bulunmalıdır.

Öğretmenlerde 3 GB ücretsiz internet hizmetinden yararlanabileceklerdir. Öğretmenlerin ve öğrencilerin bu hizmetten yararlanabilmeleri için telefon operatörlerin aşamalarını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Salgının yayılmasını engellenmesi amacıyla ilkokul, ortaokul ve tüm devlet okullarında haftalık ders programları yeniden yapılandırılarak EBA ile internet üzerinden ve TRT aracılığıyla televizyon ekranlarından gerekli telafi eğitim desteği sunulacaktır.

Türk Telekom EBA Ücretsiz İnternet

Türk Telekom aboneleri, EBA yazıp 5555’e SMS göndermeleri sonucunda bu hizmetten yararlanabilirler. Ücretsiz 3 GB internet paketi otomatik olarak mesaj gönderen hatlara yüklenecektir. Yine Türk Telekom altyapısını kullanan Bimcell Aboneleri de diğer operatörlerde olduğu gibi SMS yolu ile 5555’e EBA yazıp göndermesi yeterlidir.

Vodafone EBA Ücretsiz İnternet

Vodafone, EBA’nın mobil veya masaüstü uygulamalarına girildiği zaman otomatik olarak yükleneceğini açıklamıştır. Bunun yanında EBA yazıp 5555’e SMS gönderilmesi sonucunda bu hizmetten yararlanabilirler. Bedava 3 GB internet paketi otomatik olarak mesaj gönderen hatlara yüklenecektir.

Turkcell EBA Ücretsiz İnternet

Turkcell abonelerin, 3 GB internetten yararlanabilmeleri için iki seçenek sunulmaktadır. BİP uygulaması indirilerek ücretsiz EBA internet hizmetinden yararlanabilir veya diğer operatörlerde olduğu gibi 5555’e kısa mesaj atarak bu kampanyadan yararlanabilirsiniz.

BİP uygulamasına giriş yapıldığı zaman uygulama içinde bulunan ‘’Keşfet’’ butonunun altında gözüken ‘’EBA Kanalını Takip Edip Mesaj Gönder’’ butonuna tıklanması ile yeni bir sayfa açılacak ve açılan sayfa üzerinden ‘’Hemen Başvur’’ butonuna tıklanarak 3 GB internet hizmetinden yararlanılabilir.

EBA 3 GB Bedava İnternet Geçerlilik Süresi

Telefon operatörleri için Corona virüsü salgını nedeniyle öğrencilere verilecek olan 3 GB internet hizmetinin kullanım süresi hakkında net bir bilgi verilmemektedir. Ancak EBA ve TRT üzerinden şuan için 1 haftalık uzaktan eğitim uygulanması planlanmaktadır.

Uzaktan eğitim süresi uzatılma ihtimali, salgına bağlıdır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapmış olduğu açıklamalar için genel özet geçirilecek olursa; Salgının ilerlemesi durumunda önlem için uzaktan verilen eğitim süreci uzatılabilmektedir. Ancak şimdilik uzaktan eğitim süreci 1 hafta olarak sınırlandırılmaktadır. 

Bir Kişi Katıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu