Numara Taşıma 2023: Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom

Numara Taşıma, Cep telefonu sahiplerinin Turkcell, Vodafone, Bimcell ve Türk Telekom numaralarını değiştirmeden hizmet ve servis aldıkları operatörü değiştirmeleri işlemidir. Bulunduğu operatörün sunduğu imkânları yetersiz veya pahalı bulan cep telefonu kullanıcıları dilediği her an operatör değişikliği yaparak, imkânları daha fazla olan operatöre geçiş yapabilir. Aynı durum yeni geçiş yaptığı operatör için de geçerlidir ve geçiş yaptığı operatörün olanaklarını yeterli bulmayan kullanıcı bir diğerine geçiş yapabilir.

Numara Taşıma Neden Yapılır?

Numara değişikliği yapmak isteyen her kullanıcının kendisine özgü nedenleri olabilir. Genel olarak numara değişikliği işlemleri, hâlihazırda kullanılan operatörün şebeke gücünün yetersiz kalması, tarife paketlerinin rakip firmalara göre yüksek olması, tarife paketlerinde yer alan kullanım haklarının az gelmesi gibi birçok nedenden dolayı yapılır. Kişilerin numarasını taşımaya gereksinim duyma nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Rakip operatör firmasının, mevcut operatör firmasından daha fazla kampanya sunması
 • Mevcut operatör firmasının yüksek ücret talep eden servislerinin bulunması
 • Yüksek ücret isteyen ancak yetersiz kullanım hakkı veren tarife paketlerinin olması
 • Mevcut operatörün eksik ya da yetersiz çağrı merkezi hizmeti

Numara taşıma işlemleri yapılırken, herhangi bir gerekçe sunmanıza gerek yoktur. Hiçbir neden belirtmeden numaranızın taşınmasını talep edebilirsiniz.

Numara Taşıma Avantajları Nelerdir?

Numara taşıma işlemleri mevcut operatörün verdiği hizmet kalitesinin düşük olması veya sağladığı servislerin hizmet standartlarının altında kalması nedeniyle gerçekleştirilir. Buna bağlı olarak, daha kaliteli bir hizmet arama yoluna giden kullanıcı numara taşıma işlemi talep eder. İlk avantajının daha kaliteli hizmet olduğu numara taşıma işleminin diğer bazı avantajları ise şöyledir:

 • Daha uygun ücretli ve daha fazla kullanım hakkı sunan tarife paketleri
 • Güler yüzlü ve sorun çözmek konusunda deneyimli çağrı merkezi çalışanları
 • Operatör şebeke gücünün daha iyi olması
 • Mobil uygulamalar ve kampanyalar üzerinden dağıtılan hediye kullanımların fazla olması
 • Sürpriz faturalara neden olacak ek ücretlerin olmaması veya zorunlu tutulması

Her cep telefonu kullanıcısı kendisine özel bir kullanım yapar. Kimi kullanıcılar fazla internete ihtiyaç duyarken, kimi kullanıcılar daha fazla konuşma hakkına sahip olmak ister. Numara taşıma işleminin en büyük avantajı kendinize en uygun tarife paketini bulmanıza kolaylık sağlamasıdır.

Numara Taşıma Ücretli Mi?

Numara taşıma işlemleri, yeni bir hat alma işlemleri gibi değildir. Yeni hat alma işlemlerinde yeni bir numaraya sahip olursunuz ancak numara taşıma işlemi yaptığınızda numaranızda herhangi bir değişiklik olmaz. Bu nedenden dolayı, numara taşıma işlemleri tüm operatörler için tamamen ücretsizdir. Numaranızı taşımak istediğinizde, numaranızı taşımak istediğiniz operatörün iletişim merkezini ziyaret ederek başvuru formunu doldurabilir ve ilgili görevliye teslim ederek işlemlerinizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir husus ise numara taşıma işlemi yapılmak istenen hat için başvuru işlemlerini hat sahibinin kendisi yapmalıdır. Aksi durumda, numara taşıma işleminin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Numara Taşıma İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Numara taşıma işleminiz için iletişim merkezine gittiğinizde sizden bir takım evraklar istenecektir. Bu evrakların sizden istenme nedeni, hat sahibinin siz olup olmadığını öğrenmek ve ikamet adresinizin doğruluğunu teyit etmektir. İkamet adresi teyit edilen ve kimliği doğrulanan hat sahipleri numara değiştirme işlemini sorunsuz yapabilir. Numara taşıma işlemleri için yanınızda bulundurmanız gereken evraklar şunlardır:

 • T.C. Kimlik Kartı
 • Sabit Fatura (Son iki fatura döneminden birisine ait Elektrik, Su, Doğalgaz veya İnternet faturası)

Numara Taşınınca Hat Hemen Açılır Mı?

Numara taşıma işlemi için başvuru yaptığınız iletişim merkezleri tarafından işleminiz anında işleme alınır. Ancak işlemlerinizin eski operatörünüzün genel merkezine ulaşması ve işleme alınıp, taşıma işlemlerinizin onaylanması 24 – 48 saati bulabilir. Bu süre dolana kadar şahsen yapabileceğiniz bir işlem bulunmamaktadır. Eğer 48 saatten daha uzun beklediyseniz, eski operatörünüzün çağrı merkezini arayarak numara taşıma işleminiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Numara Taşıma İşlemleri

Turkcell Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

Eski operatörünüzü değiştirerek Turkcell operatörünü kullanmak isterseniz, Turkcell numara taşıma işlemi adımlarınız için destek sağlamakta ve size özel tarife paketlerini sunmaktadır. Numaranızı Turkcell’e taşıma işlemlerinde şu adımları kullanabilirsiniz:

 • Size en yakın Turkcell iletişim merkezini ziyaret edebilir,
 • Online olarak numara taşıma başvuru formunu, Turkcell Resmi Web Sitesi üzerinden doldurarak gönderebilirsiniz.

İşlemlerinizin sıraya alınması ve numara taşıma talebinizin onaylanması genellikle 48 saat içerisinde tamamlanmaktadır. 48 saatten uzun bekleyişler için eski operatörünüzün çağrı merkezi ile görüşme sağlayabilir, işlem detaylarınızı öğrenebilirsiniz.

Turkcell Numara Taşıma Tarifeleri Nelerdir?

Turkcell, numarasını taşıyarak Turkcell müşterisi olan yeni kullanıcılarına sürpriz ve cebe uygun tarife paketleri sunmaktadır. Numara taşıma işlemi ile gelen yeni Turkcell kullanıcıları bu özel hazırlanmış tarife paketlerinden dilediğini seçmekte özgürdür. Turkcell Numara Taşıma Tarifeleri ve Paketleri şu şekildedir;

Tarife Paketi AdıTarife Paketi İçeriğiTarife Paketi ÜcretiNasıl Alırım?
GNÇ Gamer Ben1.000 Dakika
250 SMS
5 GB İnternet
49₺ / AyGNCGAMERBEN” yazarak “2200”’a gönderin.
GNÇ Net Ben2.000 Dakika
250 SMS
8 GB İnternet
49₺ / AyGNCNETBEN” yazarak “2200”’a gönderin.
Turbo Süper Fırsat250 Dakika
250 SMS
4 GB İnternet
34₺ / AyTurkcell İletişim Merkezleri
Platinum 251.500 Dakika
250 SMS
25 GB İnternet
79₺ / AyPLATINUM25” yazarak “2222”’a gönderin.
Platinum 501.500 Dakika
250 SMS
50 GB İnternet
99₺ / AyPLATINUM50” yazarak “2222”’a gönderin.
Yeşil Beyaz 162.000 Dakika
1.000 SMS
16 GB İnternet
107₺ / AyYESILBEYAZ 16” yazarak “2200”’a gönderin.
Yeşil Beyaz 322.000 Dakika
1.000 SMS
32 GB İnternet
146₺ / AyYESILBEYAZ 32” yazarak “2200”’a gönderin.
Fırtına 81.000 Dakika
250 SMS
8 GB İnternet
51₺ / AyFIRTINA 8GB” yazarak “2222”’a gönderin.
Fırtına 162.000 Dakika
250 SMS
16 GB İnternet
112₺ / AyFIRTINA 16GB” yazarak “2222”’a gönderin.
Turkcell Numara Taşıma Tarifeleri

Vodafone Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

Eski numarasını Vodafone’a taşımak isteyen kullanıcılar, Vodafone İletişim Merkezleri’ni ziyaret ederek bu işlemlerini kısa sürede gerçekleştirebilir. T.C. Kimlik kartınız ve sabit bir fatura örneğiniz ile başvuru yapabileceğiniz numara taşıma işlemleriniz sonucunda hattınız 48 saat içerisinde kullanıma açılır.

Vodafone İletişim Merkezi’ni ziyaret etmenden, online ortam üzerinden numara taşıma işlemi yapmak isteyen kullanıcılar ise “Vodafone Numara Taşıma Başvuru Formu”’nu doldurarak dosyasını istenilen evrakları ile birlikte gönderebilir.

Tüm işlem adımlarından önce destek almak isterseniz, “0542 542 00 00” numaralı Vodafone müşteri hizmetleri hattı üzerinden destek alabilirsiniz.

Vodafone Numara Taşıma Tarifeleri Nelerdir?

Vodafone, mevcut müşterilerine olduğu kadar yeni müşterilerine de önem vermektedir. Numara taşıma yoluyla Vodafone’a gelen yeni Vodafone müşterileri, kendilerine özel olarak tasarlanan avantajlı tarife paketlerinden yararlanabilir, Vodafone’un yüksek çekim gücünden de faydalanarak iletişimlerini sürdürebilir. Vodafone Numara Taşıma Tarifelerini iletişim merkezlerinden satın alabilirsiniz fiyatlar ise şu şekildedir;

Tarife Paketi AdıTarife Paketi İçeriğiTarife Paketi Ücreti
Süper Kolay 8750 Dakika
250 SMS
8 GB İnternet
35₺ / Ay
Genç Kolay 6750 Dakika
250 SMS
6 GB İnternet
30₺ / Ay
Süper Kolay 25750 Dakika
250 SMS
25 GB İnternet
30₺ / Ay
Süper Kolay 12750 Dakika
250 SMS
12 GB İnternet
40₺ / Ay
Genç Kolay 30750 Dakika
250 SMS
30 GB İnternet
35₺ / Ay
Genç Kolay Oyun750 Dakika
250 SMS
16 GB İnternet
Twitch + Discord’da Sınırsız İnternet
44₺ / Ay
Genç Kolay 10750 Dakika
250 SMS
10 GB İnternet
35₺ / Ay
Genç Kolay 4750 Dakika
250 SMS
4 GB İnternet
27₺ / Ay
Süper Kolay 15001.500 Dakika
250 SMS
500 MB İnternet
27₺ / Ay
Vodafone Numara Taşıma Tarifeleri

Türk Telekom Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

Turkcell veya Vodafone kullanıcıları hatlarını Türk Telekom operatörüne taşımak istediğinde, Türk Telekom iletişim merkezlerini ziyaret etmeleri veya Türk Telekom Online Başvuru Formu’nu doldurmaları yeterlidir. Türk Telekom Genel Merkezi tarafından numara onayı alınır almaz hattı aktif hale gelen yeni Türk Telekom müşterileri, başka hiçbir işlem yapmadan kullanımlarına başlayabilir.

Eğer hattınız 2 günün ardından aktifleşmezse, eski operatörünüzün iletişim merkezini ziyaret ederek bilgi almayı unutmayın.

Türk Telekom Numara Taşıma Tarifeleri Nelerdir?

Türk Telekom Numara Taşıma Tarifeleri, numarasını diğer operatörlerden taşıyarak Türk Telekom müşterisi olmuş abonelerin yararlanabileceği tarifelerdir. Numara taşıma işlemi yapan yeni Türk Telekom müşterilerine özel olarak hazırlanan ve Türk Telekom mağazalarından satın alınabilen tarife paketleri ise şöyledir:

Tarife Paketi AdıTarife Paketi İçeriğiTarife Paketi Ücreti
Tem Senlik 61.000 Dakika
250 SMS
6 GB İnternet
32₺ / Ay
Tam Senlik 101.000 Dakika
250 SMS
10 GB İnternet
39₺ / Ay
Prime 151.000 Dakika
250 SMS
15 GB İnternet
49₺ / Ay
Prime 201.500 Dakika
250 SMS
20 GB İnternet
59₺ / Ay
Selfy Sosyal 71.000 Dakika
250 SMS
7 GB İnternet
52₺ / Ay
Selfy Sosyal 101.000 Dakika
250 SMS
10 GB İnternet
55₺ / Ay
Selfy Sosyal 121.000 Dakika
250 SMS
12 GB İnternet
59₺ / Ay
Aşmayan 10 Mini1.000 Dakika
1.000 SMS
10 GB İnternet
70₺ / Ay
Aşmayan 10 Maksi3.000 Dakika
1.000 SMS
10 GB İnternet
80₺ / Ay
Türk Telekom Numara Taşıma Tarifeleri

Bimcell Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

Mevcut hatlarını Bimcell’e taşımak isteyen kullanıcılar, “551” veya “444 4 551” numaralı Bimcell Müşteri Hizmetleri’ni aramaları yeterlidir. Ayda sadece 1 kez numara taşıma işlemi yapma hakkı bulunan yeni Bimcell’liler, son numara taşıma işlemlerinin üzerinden 31 gün geçmediği sürece yeni bir numara taşıma işlemi başvurusu yapamazlar. Ayrıca Bimcell numara taşıma işlemleri için hiçbir ücret talep etmemektedir ve yeni gelen abonelere Bimcell bedava internet kampanyası vardır.

Bimcell Numara Taşıma Tarifeleri Nelerdir?

Mevcut hatlarını Bimcell’e taşıyan kullanıcılar, Bimcell’in 4 tarife paketinden diledikleri gibi yararlanabilirler. Birbirinden uygun fiyatlı ve kullanım hakları yüksek tarife paketlerini inceleyin:

Tarife Paketi AdıTarife Paketi İçeriğiTarife Paketi ÜcretiNasıl Alırım?
Dost S750 Dakika
750 SMS
4 GB İnternet
23₺ / AyDOST S” yazarak “4551”’e gönderin.
Dost M750 Dakika
750 SMS
8 GB İnternet
28₺ / AyDOST M” yazarak “4551”’e gönderin.
Dost L750 Dakika
750 SMS
12 GB İnternet
32₺ / AyDOST L” yazarak “4551”’e gönderin.
Dost XL750 Dakika
750 SMS
20 GB İnternet
42₺ / AyDOST XL” yazarak “4551”’e gönderin.
Bimcell Numara Taşıma Tarifeleri

Numara Taşıma İptali Nasıl Yapılır?

Numaranızı taşıma işlemine onay verdiniz ancak sonra taşıma işlemi gerçekleştirmekten vazgeçtiyseniz, operatörünüzün çağrı merkezini aramanız ve numara taşıma işlemi iptali istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Numara taşıma iptali işlemi gören hattınızı hiçbir kapanma durumu olmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Numara Taşıma Ret Nedenleri Nelerdir?

Numara taşıma işlemi için başvurduğunuz operatörünüz, taşıma işleminiz için ret yanıtı göndermiş olabilir. Numara taşıma işleminin gerçekleşmesini engelleyen durumları inceleyerek sorunu bulabilirsiniz. Numara taşıma ret nedenleri ise şöyle sıralanabilir:

 • Taşınacak numara pasif veya dondurulmuş olabilir,
 • Taşınacak numara için bekleyen taşıma işlemi olabilir,
 • Numarası taşınmak istenen hat sahibi ile operatör firmasına verilen bilgiler uyuşmuyor olabilir,
 • Taşınacak numara kurumsal bir hat ve başvuru şahsen yapılmış olabilir.

Numara Taşıdıktan Sonra Tekrar Taşıma Süresi Nedir?

Bir kez taşıma işlemi yapılmış numara için, tekrar numara taşıma işlemi bekleme süresi 90 gündür. 90 günün altında hiçbir numara taşıma işlemi gerçekleşmez. Eğer numaranızı taşımak için önemli bir nedeniniz varsa, yeni bir hat satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu