SMS ile HES Kodu Alma (2023) ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

HES Kodu, Yeni Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında seyahatlerinizi gerçekleştirebilmek ve kurumlarla olan işlerinizi yürütebilmeniz için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilen bir uygulama kodudur. HES Kodu ile ziyaret ettiğiniz yerler takip edilerek, Covid-19 taşıyıcısı olup olmadığınız tespit edilmektedir. Hem kendi sağlığınız hem de temas ettiğiniz kişilerin sağlığı göz önünde bulundurularak uygulamaya koyulan HES kodu ile kendi sağlığınızı ve sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. 

SMS ile HES Kodu Alma Nedir? Nasıl Alınır?

HES kodunuzu alabileceğiniz seçeneklerden birisi SMS ile HES kodu almaktır. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom yani tüm operatörler için geçerli olacak şekilde SMS atılarak alınan HES kodları gün bazlı olarak alınabilir. Kısa seyahatleriniz için uygun olan SMS ile HES kodu alma seçeneğinden yararlanıp, 2023 yılında HES kodunuzu almak için:

 • Aralarında boşluk bırakarak, “T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Geçerlilik Süresi(GÜN)” yazın ve “2023”’e kısa mesaj atın. 
 • ÖRN: “11223344556 0002 90” yazarak “2023”’e gönderin.

SMS ile HES Kodu Sorgulama

HES kodunuzu öğrenmek istediğinizde yararlanabileceğiniz bir mobil uygulama mevcuttur. Sağlık Bakanlığı’na ait Hayat Eve Sığar uygulamasını, cep telefonunuza uyumlu mağazadan indirerek HES kodu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Sorgulama yapabilmeniz için izlemeniz gereken yol ise şu şekildedir:

 • Hayat Eve Sığar uygulamasını indirdikten sonra T.C. Kimlik numaranız ile giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan “HES Kodlarım” bölümüne tıklayın.
 • Daha önceden isimlendirerek kaydedilen, süreli veya süresiz tüm HES kodlarınızı göreceksiniz.

SMS ile HES kodu sorgulama işlemlerinde ise, telefonunuzun mesajlar bölümüne girip “KALANSURE HESKODUNUZ” yazarak “2023”’e gönderme adımlarını takip edebilirsiniz.

SMS ile Süresiz HES Kodu Alma

SMS ile HES kodu alımlarınızda süresiz HES kodu alımı yapamazsınız. SMS ile alabileceğiniz HES kodunuzun maksimum geçerlilik süresi 365 gündür. 365 gün sonunda gerekli görülmesi halinde HES kodu alabilmek için tekrar SMS ile kod almanız gerekmektedir. 365 gün (1 yıl) boyunca geçerli HES kodunuzu şu şekilde alabilirsiniz:

 • Kimlik Numaranız boşluk Kimlik Seri No’nuzun Son 4 Hanesi boşluk 365” yazarak “2023”’e gönderin.
 • Gelen bilgilendirme mesajı ile birlikte 365 gün boyunca geçerli HES kodunuz oluşturulmuş olacaktır.

SMS ile HES Kodu Almak Ücretli Mi?

HES kodları birçok kurum kanalı ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı uygulamalar üzerinden alındığında ücret talep edilmediği gibi SMS ile HES kodu alırken de herhangi bir ücret talep edilmez. Dilediğiniz gün ve saatte, kullandığınız operatör fark etmeksizin ilgili kısa mesajı göndererek HES kodunuzu alabilir, işlerinizi gönül rahatlığı ile halledebilirsiniz.

SMS ile HES Kodu Alamıyorum Sorunu Çözümü (ÇÖZÜLDÜ)

SMS ile HES kodu alınırken dikkat edilmesi gereken birçok adım bulunmaktadır. Cep telefonunuzun kısa mesajlar bölümünden alacağınız HES kodlarınız için, birçok parametreyi doğru olarak girdiğinizden emin olmalı, tekrar tekrar kontrol etmelisiniz. SMS ile HES kodu alımı yaparken karşılaştığınız muhtemel sorunlar ve çözümleri:

 • T.C. Kimlik numarasını yanlış yazıyor,
 • HES kodunun kaç gün geçerli olacağını belirtmeniz gereken kısıma çok uzun zaman dilimi giriyor,
 • HES kodunuzu almak için yazdığınız kısa mesajınızı yanlış numaraya gönderiyor olabilirsiniz.

SMS ile sorunsuz bir şekilde HES kodu almak için: Her birinin aralarına bir boşluk ekleyerek, “T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Geçerlilik Süresi(GÜN)” yazın ardından “2023”’e kısa mesaj atın.

HES Kodu e-Devlet Olmadan Nasıl Alınır?

HES kodunuzu e-Devlet olmadan almanın 2 farklı yolu vardır. E-Devlet uygulaması veya sitesi üzerinden aldığınız kod ile aynı işlemi görecek olan HES kodunuzu, SMS ile veya Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanarak alabilirsiniz. Ancak E-Devlet olmadan alacağınız SMS ile HES kodu 365 gün geçerlilik sınırlamasına tabidir ve süresiz HES kodu alamazsınız. Hayat Eve Sığar uygulamasından ise, tıpkı E-devlet’te olduğu gibi süresiz HES kodu alabilirsiniz.

E-Devlet HES Kodu Nasıl Alınır?

E-Devlet uygulaması veya sitesi üzerinden HES kodunuzu alacaksanız, öncelikle E-Devlet platformuna girebilmeniz için gereken bilgilere ihtiyacınız vardır. Eğer daha önceden PTT aracılığıyla E-Devlet şifrenizi almadıysanız, öncelikle PTT Kurumu’nu ziyaret ederek E-Devlet şifrenizi alın. Ardından:

 • E-Devlet platformuna T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
 • HES Kodu Üretme ve Listeleme” butonuna tıklayarak ilerleyin.
 • Yeni HES Kodu” seçeneğini seçtikten sonra HES kodunuz otomatik olarak ekranınıza gelecektir.
 • E-Devlet üzerinden aldığınız HES kodunuzu unutmamanız için bir yere not etmenizi tavsiye ederiz.

E-Devlet HES Kodu Sorgulama

E-Devlet uygulamasından HES kodu alabileceğiniz gibi hâlihazırda var olan HES kodlarınızı da sorgulayabilirsiniz. HES kodlarınızın özellikle süre sınırlaması olan HES kodlarınızın takibini yapmanız, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı alabileceğiniz en iyi önlemdir. E-Devlet üzerinden HES kodlarınızı sorgulamak istiyorsanız,

 • E-Devlet’e giriş yapın.
 • “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak ekranda tüm HES kodlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Süresi dolan HES kodlarınızı, HES Kodlarım bölümünden silebilir, ihtiyaç durumuna göre “Yeni HES Kodu” butonu ile ilerleyerek yeni HES kodu edinebilirsiniz.

E-Devlet HES Kodu Blokeli Ne Demek?

E-Devlet HES kodu blokeli demek, HES kodunuz ile bir randevu işlemi yapılmış demektir. Randevu işleminiz, bir Resmi Kurum’da; Özel Kuruluş’ta; Sağlık Merkezleri’nde veya Adli Bakanlıklar’da yapılmış olabilir. 

Örneğin, bir Diş Polikliniği için randevu aldıysanız, E-Devlet HES kodunuz blokeli görünecektir. Size belirtilen gün ve saat geçtikten sonra E-Devlet HES kodunuz üzerindeki bloke otomatik olarak kalkmaktadır. Eğer mevcut HES kodunuzu blokeden dolayı kullanamıyor ve yeni bir HES koduna ihtiyaç duyuyorsanız, SMS ile veya Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanarak yeni HES kodu oluşturabilirsiniz.

E-Devlet HES Kodu Grup Oluşturma

Kamu Kurumları’nın toplu bir şekilde HES kodu takibi yapmak istedikleri durumda kullanabilecekleri Grup Oluşturma özelliği ile Excel gibi dosya formatlarından bilgiler alınarak tarama işlemleri son derece hızlı bir şekilde tamamlanır. Bir toplumun ya da çalışanların HES kodu takiplerini yapmak amacıyla da kullanılabilecek Grup Oluşturma özelliğinden şu şekilde faydalanılır:

 • Kurum tarafından yetki verilen kişinin bilgileri ile E-Devlet’e girilir.
 • Arama çubuğuna “HES Toplu Sorgulama” yazıldıktan sonra çıkan önerilerden “Toplu HES Kodu Sorgulama(Sağlık Bakanlığı)” yazan seçeneğe tıklanır.
 • Yeni açılan pencereden “Yeni Grup Oluştur”’a tıklanır.
 • Karşınıza çıkan ekranda dilerseniz elle HES kodu eklemesi yaparak, dilerseniz de Excel dosyasından HES kodlarını aktararak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
 • Resmi Devlet Kurumu tarafından yetkili değilseniz, Toplu HES Sorgulama İşlemi yapamazsınız.

HES Uygulamasından HES Kodu Nasıl Alınır?

HES uygulaması, Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 pandemi döneminde halkı bilgilendirmek ve HES kodlarının oluşturulup takip edilmesi amacıyla kurulmuş bir uygulamadır. HES uygulamasını kullanarak herkes seyahat öncesinde HES kodu alabilir, HES kodunun zorunlu tutulduğu alanlara giriş yaparken kullanabilir. HES uygulamasından HES kodu almak için:

 • Cep telefonunuzun desteklediği mağazadan “Hayat Eve Sığar” uygulamasını indirin.
 • Uygulamaya giriş yaparak, sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve tam olacak şekilde doldurun.
 • Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra “HES Kodlarım” sekmesine tıklayın ve ardından “Yeni Kod Ekle”’ye tıklayın.
 • İşleminizin ardından HES kodunuz otomatik olarak oluşturulacak ve size SMS ile gönderilecektir.

Hayat Eve Sığar HES Kodu Sorgulama

Hayat Eve Sığar mobil uygulamasında, sahip olduğunuz HES kodlarının sürelerini takip etmeniz ve varsa süresi geçmiş olan HES kodlarınızı silebilmeniz için bir HES kodu sorgulama sistemi mevcuttur. Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodlarınızı sorgulamak isterseniz,

 • Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını Google Play veya IOS App Store’dan indirdikten sonra bilgileriniz ile giriş yapın.
 • Ana sayfada gördüğünüz “HES Kodlarım” kısmına tıklayın ve içeriği görüntüleyin.

HES Uygulaması Doğrulama Kodu Gelmiyor (ÇÖZÜLDÜ)

HES uygulamasına giriş yapabilmeniz için bilgilerinizi girdikten sonra cep telefonunuza gelen şifreyi de girmek zorundasınız. Ancak bazı durumda HES Doğrulama Kodu sistem ve şebeke yoğunluğuna bağlı olarak gecikebilmektedir. Eğer HES Doğrulama Kodu gelmiyorsa,

 • İlk Doğrulama Kodu istediğiniz andan itibaren 1 dakika süre geçtiyse yeni Doğrulama Kodu isteyebilir,
 • Doğrulama Kodunu alacağınız telefon numarasını kontrol edebilir,
 • Cihazınızın şebekesinin çekip çekmediğini kontrol edebilirsiniz.

HES Kodu Nerelerde Lazım Olur?

Pandemi dönemi ile birlikte zorunlu hale getirilen HES kodu uygulaması, bireylerin sağlığı kadar toplumun da sağlığını önemli ölçüde etkileyen bir uygulamadır. Bir yerden başka bir yere seyahat ederken yanınızda bulundurmanız gereken en temel şeylerden birisi de artık HES kodunuzdur. Sıkça sorulmaya başlanan HES kodu nerelerde lazım olur sorunun cevabına göz atalım:

 • Şehirlerarası Ulaşım Araçları
 • Kamu Binalarına Giriş
 • Özel Kuruluş Binalarına Giriş
 • Yurtdışı Bağlantılı Uçuşlar
 • Otel ve Konaklama Tesisleri
 • Avm Alışveriş Merkezleri
 • Tramvay, Otobüs ve Vapur

HES Uygulaması Riskli Kişi Ne Demek?

HES uygulaması, sizin konum bilgilerinizi takip ederek kimlerle temas ettiğinizi gözlemler. Eğer temas ettiğiniz kişilerden biri Covid-19 hastalısı ise HES uygulaması üzerinde “Riskli” sınıfına yükselirsiniz. Riskli sınıfına yükselmenize neden olan başka bir durum ise, “Riskli” sınıftaki bir kişiyle temas etmenizdir ve bu böyle zincirleme bir şekilde devam eder.

HES uygulaması üzerinde “Riskli” görünmeniz, Covid-19 hastası olacağınız anlamına gelmemektedir. Sadece temaslı bir bireyle temas ettiğiniz anlamına gelmektedir. Sağlık durumunuzu göz etmenizde sizin için fayda olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu