Samsung mu? iPhone mi? Daha İyi 2023 (Kalite Kontrol)

Samsun vs iPhone hangisi daha iyi, kaliteli ve uzun ömürlü hakkında 2023 yılında çok detaylı bilgiler. Samsung ve iPhone model mobil telefon cihazları arasında her zaman kıyaslanma konusu olan bu durumda ikisinin de kendine has yönlerinin bulunduğu gözükmektedir. Mobil cihazlar üzerinde sürekli gelişim gösteren teknoloji her 2 firmanın aynı şekilde rekabetini arttırmayı başarıyor. Ancak sürekli akıllarda olan ve araştırılan konu ise hangi akıllı telefon markası daha istenen özelliklerde daha üstün. 

Piyasanın hakimi olmayı başaran ve günlük hayatta sürekli kullanıcı deneyiminde rastladığımız 2 markanın artıları ya da eksileri tartışma konusudur. Özellikle yenilenen modelleri ve bununla beraber değişen kullanıcı deneyimleri farklılık göstermektedir. Tabi bu durum ebedi rekabetin yanı sıra akıllı telefon tercihi yapanların arada kalmasına sebep olabiliyor. 

Samsung ve Apple arasında devam eden ve pazar payının üst sıralarda olduğunu gördüğümüz 2 akıllı telefon üreticisinin neleri sunduğuna göz atacağız. 2 markanın birbirine karşı oluşan artıları ve eksileri cihazlarında nasıl gözlemleniyor bunları göreceğiz. Sizde rehber niteliğinde konumuzu detaylıca okuyarak özellikle mobil cihaz almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. 

Samsung Mu? iPhone Mu? Daha İyi 

Karşılaştırma yapacağımız Samsung ve iPhone markaların çeşitli modellerinden genel kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurulacaktır. Tabi bu durum kullanım amacına göre değişkenlik gösterdiği gibi deneyim açısından farklılıkları da gösterebilir. Böylece hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek cihaz seçimi yapacaklara göre şekillenmektedir. 

Apple

iPhone marka mobil cihaz üreticisi Apple dünya genelinde oldukça fazla kullanıcıya ve pazar yerine sahiptir. Tabi bu rakibi firmanın ondan geri olduğunu göstermez ve aralarında oluşan çekişmeli rekabetin ciddiyetini geride bırakmaz. iPhone marka cep telefonlarının kendine has ilerletilmiş özellikleri arasında uzun süreli kullanıma uygun olmadığını duyabiliriz. Ancak iş konusunda ve güvenlik açısından bakıldığında en ideal seçimlerden birisi olabilir. 

 • iPhone cihazlara virüs buluşmaz
 • Mobil bankacılık veya borsa kullanıcıları için güvenlidir.

Yazılım yönünden bakıldığında iOS sürümleri bahsi geçen güvenliğin hakkını oldukça iyi düzeyde sağlamaktadır. Farklı markaya ait cihazlara ve 1. derecede kullanıcı dışındakilere karşı oluşturduğu kalkanla muazzam iş çıkarmaktadır. Kullanım açısından ergonomik yapıya ve ele sığan şekli göz önünde bulundurulabilir.

Öyle ki elinizi dolduracak veya 2 elle kullanımı mümkün modelleri de görülmektedir. Son dönemlerde büyük cihazlara genel olarak ilgi gösterdiği ve bu konuya yoğunlaştığı çalışmalarında gözükmektedir. 

iPhone cihazlarda ekran ve kamera gibi özellikleri biraz özensiz ve üstüne düşülmemiş gibi anlaşılabilir. Ancak bu durumda performansa dayalı işler yapması kamera alanında affedilmesini sağlayabilir. Fakat birçok kullanıcının artık telefonlarının kamera özelliklerine önem verdiği gözükmektedir.

Uygulama yükleme ve kullanma açısından sadece App Store üzerinden işlem yapılmaktadır. Böylece kısıtlamalı ve kontrollü şekilde ilerlemeniz gerekecektir. Burada ki kısıtlama ise Samsung kullanıcılarının hoşuna gitmeyen ilk özelliktir. 

Samsung

Android cihazlar arasında kendini en iyi kanıtlamış ve bu periyotta her markaya karşı en büyük rakip görevini Samsung üstlenmiştir. Ergonomik yapısı, kullanıcı deneyimi sunması ve cihaz üzerinde özgürce işlem yapmanıza olanak tanıması en büyük artılarıdır. Tabi bu durum genel olarak güvenlik sorunları oluşmasına sebebiyet gösterebilir. Ancak dikkat edilmesi durumunda en az iPhone cihazları kadar güvenilirdir. 

 • Samsung gibi Android cihazlara virüs bulaşabilir.
 • Mobil bankacılık veya borsa kullanıcıları için güvenli değildir.
 • Özellikle cihaz sahiplerinin çocukları telefonu kullanılması durumunda virüs bulaşması daha kolaydır.

Samsung yazılım yönünden değerlendirmek ise kullanıcı deneyimini en iyi şekilde etkilediğini ve en sevilen özelliğinin olduğunu göstermektedir. Alışması kolay, deneyimlemek basit ve üzerinde kontrolü hızlıdır. Apple markası altında bulunan cihazlara yönelik en büyük özelliği ise müzik, video ve resim gibi süreçlerde daha esnek olmasıdır. Paylaşımı basit ve destekleyici uygulamalar sayesinde depolama özgürlüğünü elinizde tutabilirsiniz. 

Ekran ve kamera yönünden kıyaslamada ise yine aynı şekilde birçok kullanıcı tercihini Samsung üzerinden yapmaktadır. Büyük ekran kullanılmasının yanı sıra oldukça kaliteli ve performans düzeyi yüksektir. Bu durum genellikle şarj yetmeme gibi sorunları getirse de markanın bunu yeni güncellemelerinde giderdiği gözükmektedir. Birçok kullanıcının ortak deneyimi olan uzun süreli kullanım ve şarj dayanmama sorununa ise iPhone modellerinden daha üstün şekilde ilerlettiği gözükmektedir. 

iPhone Mu Samsung Mu Uzun Ömürlü

Tartışmalara en çok konu olan sorulardan birisi ise Samsung ve iPhone telefonların uzun ömürlü batarya problemidir. Her 2 marka birbirine nazaran uzun ömürlü şarj kapasitesi sunmayı hedeflemiştir. Tabi bu durum kullanıcı deneyimini etkilemesinin yanı sıra günlük ihtiyaçlarımızı giderebilmek açısından da büyük önem taşımaktadır. Ancak 2 marka arasından kullanıcı bahsetmelerine bakıldığında iPhone şarj konusunda biraz daha önde durmaktadır. 

Samsung son çıkan modellerinde ve getirilen güncellemelerde bu durumun yüksek boyutta önüne geçildiğini açıklamıştır. Ancak hala kullanıcı yorumlarına bakılacak olursa iPhone biraz daha şarj kapasitesi yönünden iyi konumdadır. Tabi bu kıyaslama günlük rutin işlerinizi yaptığınızda Apple üzerine yoğunlaşmaktadır. Ancak oyun gibi aktivitelerde Samsung batarya kalitesini ve uzun süreli kullanım yapısını açıkça ortaya koymaktadır. 

iPhone Mu Samsung Mu Sağlam

Sağlamlık yönünden kullanıcı hassasiyeti göz önüne alınırsa iPhone diyenler oldukça büyük kitleye sahiptir. Ancak Samsung ile kıyaslandığında 2 markada birbirine eşdeğer oranlara sahip gözükmektedir. En ufak hasar veya darbe görmeleri durumunda gösterecekleri tepki aynıdır. Ekran çatlar, donanıma zarar gelir veya alakasız özellik kaybı olur. Bunlar her teknolojik üründe görülen muhtemel detaylardır. 

Tabi kıyaslamaya şöyle bakacak olursak, iPhone modellerinde daha çok kaliteye yönelme ve ücret yükselmesine şahit olabiliriz. Samsung modellerinde ise her bütçeye uygun mobil cihaz üretimi ve orta-yüksek derece arasında ilerleyen kaliteye sahip oluruz. Bu süreçte bütçesi olana iPhone, orta düzeyde kalite ve bütçe dostu seçeneklerde Samsung modelleridir. Göz önünde bulundurulması gereken sağlamlık yönünden artılarına istinaden geri dönüşte zorlanmayacağınız teknik süreçlerdir. 

iPhone Artıları ve Eksileri

iPhone artıları ve eksileri kullanıcı deneyimine istinaden oluşturulan süreçlerden oluşmaktadır. Tabi bu genellemenin birçoğunu bahsi geçen firma kabul etmiş ve düzenleme konusunda hala kendisini öne çıkartmamıştır.

Ancak zamanla kullanıcı yorumlarına özen gösterilerek düzenlemeler yapılacağı düşünülmekte ve artılarının üzerine eklemeler yapılması beklenmektedir. Şayet bu durumlar göz ardı edilmesi veya geliştirilmemesi durumunda birçok kullanıcı mobil cihaz değişiminde markayı da geride bırakabilir. 

iPhone Artıları

Modellerinin genel olarak kıyaslandığında oluşan iPhone artıları pek çok yönden kendisini belli etmektedir. Tabi bunlar kullanıcı gözünde büyütülecek ve cihaz tercihinizi kesinleştirecek artılar olmayabilir. 

 • iPhone dokunmatik ekran konusunda oldukça geliştirilmiş yönlere sahiptir. 
 • 2 Megapiksel ve üzeri kamera desteği 16 milyon renk seçeneği ile beraber sunulmaktadır. 
 • iPod şeklinde kullanıma müsait olmaları da göz önünde bulundurulan artılarından birisidir. 
 • Ağırlık konusunda oldukça ilerletilmiş ve 175 gr. değerlerine sahiptir.
 • GSM 1900 – 900 – 850 desteğinin bulundurulması da bir diğer artısıdır. 

iPhone Eksileri

iPhone neredeyse piyasaya ilk çıkış tarihinden bu yana gelişen teknolojiye ayak uydurmadığı yönleri vardır. Bu özellikler birçok kullanıcı için istek halindeyken Apple için görünmez yorum olarak belirlenmektedir. Bundan ötürü Samsung tercihine veya Android telefon alternatifine başvurabiliyoruz. 

 • iPhone birçok modelinde etkin olmayan veya hiç bulunmayan flash seçeneğidir. 
 • Pil kapağının bulunmaması ve kısmi şekilde müdahale edilememesi, ancak bu zamanla popülerlik kazanmış niteliklerden birisidir. 
 • Video kayıt sürecinde bazı hataların oluşması
 • Bluetooth bağlantısı ile farklı cihazlara erişim sağlanması (bu durum yıllardır süren en büyük eksiklerden birisidir)
 • Dosya aktarımının sadece iTunes üzerinden sağlanabiliyor olması çeşitliliği kısıtlamaktadır. 

Samsung Artıları ve Eksileri

Samsung artıları ve eksileri iPhone rakibine karşı daha çok artıya ve ona kıyasla daha az eksiye sahip olması tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. Ancak burada en büyük belirleyici deneyimlemek ve test etme şansına sahip olacaktır. 

Samsung Artıları

Samsung kendi serilerinde ve rakiplerine karşı oluşturduğu birçok artı sayılacak yönü vardır. Ancak bu artıların bazı durumlarda can sıkıcı hal alması mümkündür. Özellikle fiyat konusunda birkaç cihazında üst noktalara çıkması gözlemlenebilir. Fakat genel itibariyle oldukça elde tutulacak ve kapsamlı şekilde her cihaza yayılacak artıları vardır. 

 • Samsun telefonları performans odaklı cihazlardır. 
 • Yazılım yönünden oldukça esnek ve rahattır. 
 • Kamera özellikleri yüksek ve kalitesi üst düzeydir. 
 • Birçok yeni mobil teknoloji özelliklerinin öncülüğünü yapmaktadır. 
 • Kullanıcıya kısıtlama getirmez ve tamamen özgür işlem yapılmasını sağlar. 
 • Video çekme gibi durumlarda oldukça üst düzey kaliteye sahiptir. 
 • Özellikle oyunlarda uzun ömürlü batarya kullanımını sağlamaktadır. 
 • Fiyat yönünden her bütçeye uygun cihazlara sahiptir. 

Samsung Eksileri

Samsung firması da hatasız iş yapılmaz listesine giren ve kullanıcı yorumlarına kısmen önem göstermeyen taraf olabilir. Ancak birçok eksikliği zamanla güncellemeler ile getiren veya yeni cihazlarında bulunduran firma olması tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. Tabi burada eksilerini kontrol edeceğiz, övmeye lüzum yok. 

 • Bazı Samsung cihaz serilerinde batarya kapasitesi düşüktür. 
 • Bütçe konusunda cep yakacak dereceye gelen piyasaya ilerlemeye başlıyor. 
 • Özellikle yeni modellerinde FM Radyo seçeneği bulunmamaktadır. Kaldırılması sevindiren haber olabilir, ancak birçok kullanıcı hala radyo dinlemeyi seviyor. 

Samsung Mu iPhone Mu Yorumları

Konumuzun başından beri Samsung ve iPhone kullanıcı deneyimi ve yorumlarına nazaran birkaç düşünceyi toparlayabildik. Tabi bu genel itibariyle sıklıkla duyduğumuz veya duyabileceğimiz firmaya karşı oluşturulan yorumlardır. Tamamen aktif müşteriler, yeni kullanıcılar ve potansiyel müşteriler tarafından ele alınan konuda, birçok yorumlayıcının satırları dikkat çekebiliyor. Tabi burada yine tercih sonucunu kullanıcı belirleyecek ve deneyimlemek en başta gelen seçenek olacaktır. 

Genel anlamda oluşan yorumlara ve firmalara karşı açılan forumlara istinaden elde edilen bilgiler; Kullanıcı genel itibariyle kendine özgü, günlük rutin işlemlerini tamamlayacak, oyun oynayabilecek ve en önemlisi bütçe dostu olacak performansa dayalı mobil cihaz arayışı içerisindedir. Ancak bunların her biri ayrı lükse kaçıyor olması firmaların bir araya getirerek ücreti makul tutacağı seçeneğini doğurmamaktadır. 

iPhone kullanıcıları güvenli ortam, iş olanaklarına yatkın ve sağlamlığa özen gösteren mobil cihazları üretmektedir. Samsung ise fiyat/performans yönünü ortaya çıkararak çeşitliliğe ve kullanım özgürlüğüne önem göstermektedir. Bu durum kolay kullanım ve deneyimlemeye yönelik artıları getirmektedir. 

iPhone Mu Samsung Mu Daha Çok Sattı

En çok satan mobil cihaz kategorisinde rekabetini bırakmayan 2 şirketinde gelirleri her yıl artmaktadır. Akıllı telefon satışlarında ise bu durumun en büyük etken olduğunu görmek mümkündür. Samsung piyasanın %25 değerinden oluşan pazar payını elinde tutmaktadır. iPhone ise bu pazar payı değerinin sadece %18,5 ila 20 arasında oranlara sahiptir. 

Samsung Mu iPhone Mu Forum Anket Sonuçları

Yüz yüze yapılan ve internet ortamında oluşan forum anketlerinin başlıca rakibi olmayı ve konularının sürekli gündemde kalmasını sağlayan firmalardan bahsedeceğiz. Apple ve Samsung arasında bitmek bilmeyen bu çekişmenin forum anketlerinde yer alması ise mevcut piyasa değerlerini gözlemlemek için yeterli olacaktır. 

Forum anketlerinde genel itibariyle karşılaştırma yapan ve hatırı sayılan kişiler tarafından yapılmaktadır. Tabi bu durumun büyük kısmını oluşturan kitle yine deneyimleyen ve uzun araştırmalar gerçekleştiren kullanıcılardır. Anketlerde ise genel anlamda kıyaslama yapıldığında iPhone, Samsung firmasına göre biraz daha azınlıkta tercih edilmektedir. 

Samsung Mu iPhone Mu Sosyal Medya Anket Sonuçları

Samsung ve iPhone mobil cihazlarında oluşan rekabetin en büyük yorumlayıcı kitlesi şüphesiz sosyal medya üzerindedir. Belirtilen anket sonuçları iPhone az farkla önde istatistiklerine ulaşmak mümkündür. Sonuç olarak ikisininde kaderi Nokia gibi olmaz ümidiyle..

Bir Kişi Katıldı

 1. 3 aydır bu paketi kullanıyordum bu ay bu paketi yapamadım hattıma uygun olmadigini iletildi neden bilgi verirmisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu