Hazır Beton Fiyatları Nisan 2023 (İllere Göre)

Beton, inşaat işlerinde kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkar. İnşaat sektörü, insanlığın başlangıcından bu yana aktif bir sektördür. Özellikle ülkemizde bu aktiflik günümüzde hala devam ediyor. Dinamik yapısı ve sürekli gelişen teknoloji ve teknikler ile her geçen gün sektör büyümeye devam ediyor.

Buna bağlı olarak betona ihtiyaç da devam eder. Beton fiyatları (pompalı-pompasız) 2023 konusunu incelemeden önce şunu belirtmeniz gerekir. Beton fiyatları, çeşitleri etkenlere bağlı olarak değişim gösterir. ,

Bu etkenler arasında; betonun çeşidi, üretim yöntemi ve mesafe benzeri gibi birçok faktör yer alır. Bunlar arasında mesafe, özel bir önem arz eder diyebiliriz. Ayrıca bulunulan ili de beton fiyatlarındaki değişikliğe sebep olan bir etken olarak gösterebiliriz.

Bu yazımızda, sizlerle beton fiyatları 2023 (pompalı-pompasız) konusunda bilgiler paylaşacağız. Bunu yaparken hazır betonun nitelikleri ve kullanım alanları hakkında da fikir sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız.

Hazır Beton M3 Fiyatı (Pompalı Döküm) 2023

Hazır betonun metreküp fiyatını etkileyen birçok faktör bulunur. Bunları sıralamamız gerektiğinde; alım yapılacak firmanın hangisi olduğu, alınacak betonun türü, beton santrali ile olan mesafe ve bulunulan il ve ilçe gibi maddeleri de sayabiliriz.

Ayrıca duruma, bir de hazır beton m3 fiyatı 2023 pompalı döküm açısından baktığımızda ise farklı dayanım seviyelerindeki hazır beton fiyatlarının bazılarını şu şekilde belirtmeniz söz konusu. C14 hazır beton fiyatı 380, C16 390, C18 400, C20 420, C25 430, C30 450, C35 480, C40 520, C45 570 ve C40 ise 630 TL olarak belirlenir.

Hazır Beton Metre Küp Fiyatı (Mikser Döküm) 2023

Şimdi sizlere hazır beton metre küp fiyatı 2023 mikser döküm konusundan söz etmeye çalışacağızHazır beton fiyatları, onlara eşlik etmesini istediğimiz yani kullanımları kolaylaştıracak uygulamaların varlığına göre değişiklik gösterebilir.

Bu uygulamaların bir kısmı, beton pompalı, beton pompasız olma durumları ve beton mikseri kullanımını içerir. Bu konuyu örnekle desteklemek de isteriz. Mesela, beton mikseri kullanılması hazır beton metreküp fiyatında bir değişikliğe sebep olabilir.

1 Hazır Beton Mikseri Kaç m3 (Metreküp) Beton Alır?

1 hazır beton mikseri kaç m3 (metreküp) beton alır3 sorusunun cevabını şu şekilde vermemiz mümkün. Hazır beton taşıyıcı mikserleri; 6 ve 12 metreküp arası beton alabilecek tank hazneleri bulundururlar. Bu haznelerin, doluluk kapasiteleri her mikser için aynı değildir.

Normalde beton mikserleri, tank haznelerini %75-80 oranında doldurabilir. Belli bir alanın boş bırakılması gerekli ve de önemlidir. Bu karışım içindir ve bir standart olarak belirlenmiş bir şeydir. Mikserde taşınan beton hacmi yaklaşık 10 metreküp olur.

1 Metreküpün Beton Metrekare Hesabı Nedir?

1 metreküp beton kaç metrekare yer kaplar? diye soracak olursak sorumuzun cevabı, bazı verilere bağlı olur. Bu veriler, en, boy ve yükseklikten oluşur. Verileri, betonu kullanacağımız alan hakkında ölçümler yaparak toplarız.

Bu topladığımız verilerin çarpımı ise asıl ihtiyacımız olan veriyi yani hacmi oluşturur. Farklı geometrik yapıdaki alanlarda hacim hesaplaması farklı şekillerde yapılabilir. Verdiğimiz örnek küp ve prizma şeklindeki alanlar için uygundur. Buna uygun olarak, betonun kendi yüksekliğine bağlı olarak kapladığı alanı hesaplayabiliriz.

1 m3 Beton Ağırlığı Ton Olarak Nedir?

Beton türlerine göre değişmekle birlikte 1 m3 beton ağırlığı kaç ton? sorusuna verilecek cevap 2,5 ton olur. Her beton çeşidi, aynı hacimde aynı kütleyi sağlamaz. Ama ortalama bir ağırlıktan söz etmek mümkün olur. 2,5 ton, 1 m3 alanı kaplayan beton için öngörülebilecek bir ağırlık olarak düşünülebilir.

İstanbul Hazır Beton Fiyatları 2023

İstanbul’da metreküp başına hazır beton fiyatlarını sizler için incelediğimizde, C35 hazır beton fiyatının 250, C40 hazır beton fiyatının 265, C45 hazır beton fiyatının 290 ve C50 hazır beton fiyatının 370 TL olduğunu söyleyebiliriz. 

İstanbul’da hazır beton fiyatları 2023 konusu hakkında bunların dışında şu noktaya değinmeliyiz. İstanbul, şehirleşme açısından fazlaca gelişmiş bir ilimiz olduğu ve gelişmiş yapılar içerdiği için betona fazlasıyla ihtiyaç duyar. Yapıya uygun ve dayanıklı beton çeşidi ve sınıfının seçilmesi gerekir.

Ankara Hazır Beton Fiyatları 2023

Beton fiyatlarına, Ankara hazır beton fiyatları 2023 açısından bakarsak şu bilgilerden bahsetmemiz mümkün olur. Beton fiyatları genel olarak 230 ortalamasını bulurlar. Beton metreküp fiyatlarını, Ankara İli özelinde incelendiğimizde C25 hazır beton fiyatının 231 TL, C30 hazır beton fiyatının 241 TL, C35 hazır beton fiyatının 251 TL ve C40 hazır beton fiyatının ise 261 TL olduğunu görebiliriz. Bu fiyatlar, ülkenin, ortalama 1 metreküp hacmindeki hazır beton fiyatına yakındır. Hemen hemen tüm illerde bu fiyatlar aynı seviyelerdedir.

Tüm İllerde C30 Beton Fiyatları 2023

Şimdi tüm illerde C30 beton fiyatları hakkında konuşma zamanı. İnşaatlarda kullanılması mecburi en düşük beton sınıfı olmuş olan ve yüksek nitelikli yapılarda kullanıma elverişli C30 beton sınıfının, 1 metreküp fiyatları için 230 TL ortalama bir fiyattır, diyebiliriz.

Tüm iller genelinde bu ortalama fiyat, mikserle dökümü de kapsar. Ancak taşımacılık ücretini içermez. 240 TL civarında olan C30 beton fiyat aralığı, ilden ile farklılıklar gösterebilir. Ayrıca, pompalı dökümde, ekstra ücret talep edilmesi olası bir durumdur, diyebiliriz.

C25 Beton Kullanımı Nedir?

Betonlar da çoğu malzeme gibi çeşitli sınıflara ayrılır. C25 beton, genellikle gelişmiş yapıların inşası için tercih edilen bir beton çeşididir. Nitelikli ve detaylı yapılarda kullanılan C25 beton çeşidi, fabrika inşaatları gibi büyük yapıların inşası için özellikle kullanılır.

Aktif olarak çalışılacak ve üretim yapılacak alanlar için de yararlanılabilir bir türdür. C25 beton nelerde kullanılır? dersek ayrıca 2018 yılı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği çerçevesinde; binalarda kullanılması gereken asgari beton çeşidi olduğundan da bahsedebiliriz.

Bu yazımızda sizlere beton fiyatları pompalı-pompasız ne kadar? Beton çeşitleri nelerdir? Ve nerelerde kullanılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu