Evde Bakım Parası Başvurusu ve Maaş Şartları 2023

Sürekli olarak bakıma muhtaç duruma düşen yakınlarınız için devletten evde bakım parası alabilirsiniz. Bu maaşı alabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartların yerine getirilmesi halinde her ay düzenli olarak evde bakım maaşı alınabilir. 

Evde bakım maaşı alabilmek için başvurulacak yer Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait il ve ilçe temsilcilikleridir. Bu merkezlere istenen belgelerle giderek başvuru yapılabilir ve maaş talebinde bulunulabilir. Başvuruyu bakıma muhtaç kişi yapamayacağı için bakım veren kişiler tarafından başvuru yapılır.

Başvuru sırasında bakıma muhtaç olan kişinin kimliği ile birlikte istenen evraklar hazırlanmalıdır. Bakıma muhtaç kişinin adına yapılan başvuruyu yalnızca ailedeki kişiler ya da mahkeme kararı olmak koşuluyla tayin edilen vasi yapabilir.

Evde Bakım Maaşı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Sağlık kurulu raporu
 • Bakmakla yükümlü olunan kişi ya da kişilere ait gelir ve mal varlığını gösteren belgeler
 • Başvuru sahibinin muhtaç kişiye yakınlığını gösteren ya da bu konuda vesayet aldığını gösteren belge

Yatılı ve devamlı bakıma muhtaç olan, devletin bünyesindeki özel ya da resmi bakım merkezlerine yerleştirilmesi uygun görülen, 18 yaşını doldurmamış bakıma ihtiyaç duyan özürlü kişiler için ilgili mahkemelerden belge alınmalıdır. 18 yaşını dolduran ancak akıl hastalığı ya da akıl zayıflığı nedeniyle kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ya da sürekli olarak korunmaya ve bakıma ihtiyaç duyan, yalnız kalması halinde başkalarının güvenliğini riske atma tehlikesi olan kişiler için ilgili mahkemelerden koruma kararı çıkarılmalıdır. Bu kişiler velayet altında değillerse vesayet altına alınmalı ya da vasi atanması kararı istenmelidir.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Bağlanır?

Devlet, özel bakıma ihtiyaç duyan kişilere her ay düzenli olarak maaş ödemesi yapmaktadır. Bu maaşın verilmesindeki amaç, maddi olarak yetersiz durumda olan ve bakıma muhtaç vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak, kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamak ve onlara destek olmaktır.

Evde Bakım Parası Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Başvurunuzu yaptıktan ve gerekli evrakları teslim ettikten sonra belgeler il müdürlüğüne ulaştırılır. Burada “Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti” başvurunuzu inceler ve engelli kişinin evini ziyaret eder. Ev ziyareti sırasında başvuru sırasında beyan edilen belgelerin ve bilgilerin doğrulu araştırılır.

Heyet bu araştırma ve inceleme sonunda bir rapor hazırlar ve bu raporu il müdürlüğüne sunar. İl müdürlüğü raporu onaylarsa engelli kişiye aylık maaşı bağlanır. Raporun hazırlanması, incelenmesi ve sonuçlanması ildeki yoğunluğa göre değişmekle birlikte en fazla 2 ay sürmektedir. Eğer küçük bir yerde yaşıyorsanız ve benzer taleplerde başvurular yapılmadıysa bu süre 2 haftaya kadar düşebilir.

Evde Bakım Parası Müracaattan Sonra Toplu Alınıyor Mu?

Evde bakım aylıklarında toplu ödeme yapılmamaktadır. Ödemeler en geç 2 ay içinde yapılmaktadır. Ancak başvuru onaylandıktan sonra geçen bekleme süresinde biriken paralar alınacak maaşa eklenmez. Yani Temmuz’da onaylanan başvurunuz için ilk ödemeyi Eylül ayında alırsanız arada kalan süre için herhangi bir hak talep edemezsiniz. 

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatırılır?

2023 yılı evde bakım aylıkları her ayın 15’i ile 31’i arasında yatmaktadır. Maaşın çekilebilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili temsilciliklerine banka hesap numarası verilmelidir. Maaşın yatıp yatmadığını sorgulamak için e-Devlet sistemi ya da internet bankacılığı kullanılabilir.

Evde Bakım Aylığı Ne Kadar?

2023 yılı için evde bakım aylığı 1.544 TL olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıl bu miktar 1.402 TL idi. Maaş hesaplaması yapılırken hane içindeki kişi başına düşen aylık miktarının belirlenen asgari ücretin 3’te 2’sini geçip geçmediğine bakılır.

Ailenin aylık gelir durumuna göre belirlenen evde bakım aylığını alabilmek için devletin koyduğu şartlara uygun olunmalıdır. İstenen şartların her biri belgelerle kanıtlanmalıdır. Böylece değerlendirme süreci daha kolay ve hızlı bir şekilde ilerleyebilir.

Evde Bakım Parası Hangi Hallerde Kesilir?

Evde bakım parasının kesildiği durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bakıcının muhtaç kişinin yanında 8 saatten az durduğu tespit edilirse aylık kesilir.
 • Hastaya yeterli şartların sağlanmadığı ve bakım şartlarının kötü olduğu tespit edilirse aylık kesilir.
 • Bakıcı, hastaya şiddet uygularsa maaş kesilir.
 • Evde bakım aylığı almak için gereken gelir düzeyi aşılırsa aylık bir sonraki ay yatmaz.
 • Mal varlığının artması ve şartların sağlanamaması halinde maaş kesilir.
 • Taşınma durumunda ve bu durumun yetkili makamlara bildirilmemesi durumunda maaş kesilir.
 • Sağlık raporunun süresinin dolması ve raporun yenilenmemesi halinde maaş kesilir.

Evde bakım parasının kesintisiz bir şekilde devam edebilmesi için şu durumlara dikkat edilmelidir;

 • Alınan sağlık raporunun süresine bakılmalıdır. Raporun süresi biterse maaş kesileceği için yeniden rapor çıkarmak için gerekli işlemlere başlanmalıdır.
 • Raporun süresi dolmadan yeni rapor Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine elden ya da posta yoluyla teslim edilmelidir.
 • Bakım maaşı alan kişilerin taşınmaları halinde bu durumu resmi kurumlara 15 gün içinde bildirmelidirler.
 • Aksi halde haksız yere bakım maaşı alındığı kabul edilir.
 • Sonuçta aylık kesilebilir ve haksız yere alındığı kabul edilen ödemelerin iadesi talep edilebilir.

Evde Bakım Parası Sorgulama

Evde bakım maaşı ödemeleri e-Devlet üzerinden sorgulanabilir. Bunun için yapılması gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Ardından sağ üst köşedeki arama kutusuna “evde bakım parası sorgulama” yazarak ya da sırayla “Kurumlar – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yolunu izleyerek ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra evde bakım maaşı ile ilgili bilgilerinizi görebilirsiniz.

Sonuç olarak devletin, bakıma muhtaç kişilere yaptığı yardımlardan biri olan evde bakım maaşı ile ilgili pek çok bilgiyi sizlerle paylaştık. Ailenizde bakıma ihtiyaç duyan ve maddi durumu yetersiz kişiler varsa sizler de onlar adına başvuru yapabilir ve eğer şartlarınız uygunsa bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu