Türev Nedir? Türevin Piyasası Nelerdir?

Türev nedir? Türevin piyasası nelerdir? Türev borsa dünyasında sıklıkla tercih edilen bir sistemdir. Finans dünyasında türev ile kazanç sağlamak daha kolay oluyor.

Türev finansı olarak pek çok kişi borsada yatırım yapmaktadır. Öncelikli olarak türev; vadeli olan işlem çeşitlerine özel olarak gerçekleşen yatırım araçlarıdır. Genel olarak günümüzde gençler tarafından tercih ediliyor.

Günümüzde bankacılık işlemleri ile finans dünyası daha kolay bir şekilde yürütülüyor. Özelliklede son yıllarda dijital bankacılık sistemleri ile finans dünyasında türevler daha hızlı olarak yönetilir. Finans dünyası için türev sisteminde çeşitlilikler yer alıyor. Finansal durumlara göre türev sisteminde yer alan seçenekleri seçilir. Borsa dünyasında türevler; sıklıkla hareketlilik yaşanmasına neden olur.

Türev Piyasası

Borsa dünyasına yeni merhaba diyenler için türev piyasası yabancı bir kavramdır. Günümüzde türev piyasaları; genellikle vadeli işlemlerde yer alan nakitlerin borsa üzerinden ürün alma satma işlemlerinin genel adı oluyor.

Özelliklede son yıllarda borsa dünyasında sürekli olarak ani hareketlilikler yaşanıyor. Yaşanan bu ani hareketliliklerde kazanç sağlamak için borsa üzerinde de alım satımlar yaşanıyor. Türev piyasaları en çok borsa sistemindeki bu ani hareketliliklerde ön plana çıkıyor.

Türev piyasalarında menkul kıymetlerin satış işlem çeşitleri yaşanıyor. Gerekli olan sözleşmeler dahilinde türev piyasaları kullanılıyor. Özelliklede belirli dönemlerde menkul kıymetlerin değerleri daha hızlı olarak değişmektedir. Borsa kullanıcıları için bu durum kaçınılmaz olarak düşünülür. Sürekli menkul kıymet alım satımları yüksek kazançlar çok hızlı olarak elde edilir.

Borsa türev piyasalarında çeşitliliklerin olması nedenleri genel olarak farklı tercihlerin yaşanmasıdır. Pek çok kişi için borsa kazanç sağlamak farklı yöntemler kullanılır. Bu yüzden de türev piyasalarında da istekler doğrultusunda seçenekler oluşturuluyor.

Genellikle ise günümüzde en etkili kazanç sağlama sistemi olarak türev piyasaları tercih edilir. Çünkü ani hareketlilik zaman dilimlerinde alım satım arası yüksek farklar oluşmaktadır. Borsa kullanıcıları sürekli olarak türev piyasalarını takip ederek işlemlerini sağlarlar.

Türev Ürünlerinin Özellikleri Nelerdir?

Türev sisteminde standart bir işleyiş yoktur. Çünkü türev sisteminden kullanıcılarının beklentisi farklıdır. Borsa kullanıcıların hepsinin ortak özellikleri arasında yatırımların kazanç sağlamak yer alıyor. Fakat her kullanıcı için bu kazanç sistemi farklıdır. Kullanıcıların genel borsa durumları farklı olduklarından kaynaklı olarak; kazanç sistemleri farklıdır. Genellikle de türev ürünlerinin özellikleri olarak şunlar sıralanır;

  • Düşük bütçe ile yüksek kazançların elde edilmesini sağlamak
  • Gerektiğinde sigortalama sistemi ile zarar edilmesini önleme
  • Bazı durumlarda üretim maliyetinin korunmasını sağlar.
  • Menkul kıymetlerin genel işleyiş sistemini oluşturmak
  • Sözleşme çeşitlerine göre uygulanmasından kaynaklı olarak borsa dünyasında düzeni sağlar.

Borsa piyasasında yer alan türevin ürünleri ise şunlardır;

Forward

Gelecek zamanlardaki kurlar borsa dünyasında değerlidir. Bu yüzden de gelecek zamanda yer alan kurların sabitlenmesi işlemi türev ürünü forward ile sağlanıyor. Alıcı satıcı kur düzenine dair anlaşma ya da sözleşme yaparlar. Fakat bu sürecin içerisinde fiyat durumu dahil edilmez. Alıcılar için kredi çeşitlerinin belirlenmesi için bu sisteme başvuruluyor.

Forward sistemi ile birlikte geleceğe dair karşılıklı olarak teminat sağlanıyor. Her iki tarafta yüksek risk altında kalmıyor. Bu yüzden de günümüzde sıklıkla tercih edilen bir türev sistemidir.

Opsiyon

Borsa dünyasında türev piyasasında sabit olan fiyat üzerinden işlemlerin gerçekleştiği sistemin adıdır. Genel olarak günümüzde borsada net olarak ilerlemek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Opsiyon işlemleri ile döviz işlemleri sürekli olarak bağlantı içerisindelerdir.

Yapılandırılmış Ürünler

Finans dünyasında borsada tek bir işleme göre hareket edilmez. Yapılandırılmış ürünler; türev ürünlerinin karma olarak aynı anda gerçekleştiği ürünlerdir. Türevdeki belli başlı ürünler aynı anda kullanıma uygundur. Böylece elde edilecek kazançlar daha garantiye alınmış oluyor. Farklı seçenekler üzerinden borsada kazanç sağlamak daha kolaydır.

Swap

Ekonomi dünyasında takas usulü halen daha devam ediyor. Borsada takas usulü olarak da türev ürünleri arasında Swap kullanılıyor. Nakit olan paranın değeri düşmeye başladığında sistemde menkul kıymet çeşitleri ile takas edilir. Böylece menkul kıymetler tercih edildiği için değerlenir. Nakit parada ise değer kaybının yaşanması önlenir.

Futures

Borsada belirli fiyatlarda üzerinden satış işlemlerinin gerçekleşmesinin finansal adı; futures oluyor. Böylece fiyat ayarlama ya da düzenleme işlemleri sözleşme gereği uygulanamıyor. Özelliklede genel olarak sürekli ticaret ile uğraşanların tercihleri; futures oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu