İstanbulkart Başvuru, Bakiye Sorgulama ve TL Para Yükleme 2023

İstanbullular, ulaşımdan alışverişe kadar pek çok harcamalarında İstanbul Kart’ı kullanabilirler. Toplu taşıma, taksi, umumi tuvaletler, Hamidiye Su, A101, Şok, Migros, sosyal tesisler, online alışveriş, lokantalar ve Türk Telekom gibi yerlerde İstanbul Kart ile harcama yapılabilir. Bu yazımızda sizlere İstanbul Kart ne kadar, İstanbul Kart’a nasıl başvuru yapılır, kart nasıl aktifleştirilir, bakiye sorgulama ve yükleme nasıl yapılır, kart iptali ve iade işlemleri, transfer ve vizeleme işlemleri, kampanyalar ve iletişim gibi konular hakkında bilgi vereceğiz.

İstanbul Kart’ın 4 farklı seçeneği vardır. Bu kartlar da kendi içlerinde farklı gruplara göre ayrılırlar. İstanbul Kart çeşitleri şu şekildedir;

 1. Anonim Kart
 2. Mavi Kart (Bireysel, Kurumsal ve Harcırah Mavi Kart)
 3. İndirimli Kart (Öğrenci kartı, öğretmen kartı ve 60 yaş kartı)
 4. Ücretsiz Kart

İstanbul Kart Fiyatları 2023

Kart ÇeşidiKart FiyatıYenileme FiyatıKayıp Fiyatı
Anonim Kart10 ₺15 ₺30 ₺
Mavi Kart
(Bireysel, Kurumsal, Harcırah)
15 ₺15 ₺30 ₺
İndirimli Kart
(Öğrenci, Öğretmen, 60 Yaş)
15 ₺15 ₺30 ₺
Ücretsiz KartÜcret YokYokYok

İstanbul Karta Nasıl Başvuru Yapılır?

Anonim Kart’ alabilmek için Biletmatikler’i kullanabilir ya da İstanbul genelindeki tüm bireysel ve kurumsal temsilciliklere gidebilirsiniz. Bireysel Mavi Kart ve Harcırah Mavi Kart başvuruları internetten ya da bireysel olarak yapılabilir. Online başvuru için bireysel.istanbulkart.istanbul adresine girilerek başvuru formunun doldurulması gerekir. Daha sonra İstanbulkart (15 TL) ve kargo (9,15 TL) ücretlerini yatırmanız gerekir.

Ödemelerin kredi kartıyla yapılması gerekir, EFT ve havale kabul edilmiyor. Bireysel başvuru içinse Başvuru Merkezleri’ne kimliğiniz ve 1 adet fotoğrafınızla birlikte gidebilirsiniz. Başvuru Merkezleri’ne giderek yaptığınız başvurularda kart ödemesini nakit veya kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Kurumsal Mavi Kart başvuruları da internetten yapılabilir. Bireysel başvurularda ise kart çıkarılacak kişilerin eksiksiz listesi BELBİM’e elden ya da e-mail yoluyla iletilir. Her bir kişi için ayrı ayrı başvuru formu doldurulmalıdır. Formlarda başvuran kişilerin imzaları ve fotoğrafları olmalıdır.

İndirimli İstanbul Kart almak isteyenler kimlik, fotoğraf ve öğrenci belgeleri ile online ya da bireysel başvuru yapabilirler. MEB sorgusu doğrulanmayan mesleki eğitim gören öğrencileri, İDTM Belbim Genel Merkezi’ne doğrudan başvuru yapmalıdırlar.

Öğretmen, 60 Yaş Kartı ya da Ücretsiz İstanbul Kart çeşitlerinden birini almak isteyenler kimlikleri ve fotoğraflarıyla birlikte internetten ya da Başvuru Merkezleri’ne bizzat giderek kartları için başvuru yapabilirler.

İstanbul Kart’ları teslim alırken, başvuru sürecinde belirttiğiniz yöntemi uygulamalısınız. Kargo ile talep ettiğiniz kartınız belirttiğiniz adrese gönderilir. İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne gelerek yaptığınız başvurularda ise yine bu birimlere kimliğinizle giderek kartınızı alabilirsiniz.

İstanbul Kart Nasıl Aktif Edilir?

İstanbul Kartlarını alan kişiler kartlarını aktifleştirmek için sırayla şu işlemleri yapabilirler;

 • Öncelikle istanbulkart.istanbul adresine girin. 
 • Daha sonra kimlik numarası, ad, soyadı, doğum tarihi, cep telefonu numarası, e-mail adresi ve diğer adres bilgilerini yazarak üye olun.
 • Kartınızı kaydedin.

İstanbul Kart Bakiye Sorgulama Yöntemleri

İstanbulkart’ınızdaki bakiyeyi öğrenmek için şunları yapabilirsiniz;

 • İstanbulkart’ın web sitesi olan bireysel.istanbulkart.istanbul adresine girebilir, sisteme e-posta adresiniz ve şifrenizle birlikte giriş yaptıktan sonra kartınıza ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
 • Mobil uygulamayı kullanabilirsiniz.
 • Belbim’in sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için belbim.istanbul adresinden “Online İşlemler” sekmesine gelmeniz gerekir.
 • ATM’lere giderek kartınızın bakiyesini sorgulayabilirsiniz.
 • Alo 153 hattını arayabilir, kart bilgilerinizi vererek bakiyeniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Son olarak; İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. İnternet ya da mobil bankacılığı ile sorgulama yaparken şubenin “Ödemeler” sekmesine gelmeli ve kartınızı seçmelisiniz. Daha sonra sistemin sizi yönlendirdiği adımları takip ederek hesabınızda ne kadar para kaldığını görebilirsiniz.

İstanbul Kart TL Para Yükleme Yöntemleri

İstanbulkart’a bakiye yani TL para yüklemek için pek çok seçeneğiniz vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bireysel ya da kurumsal temsilciliklere gidebilirsiniz.
 • Biletmatikleri kullanabilirsiniz.
 • Web sitesinden yükleme yapabilirsiniz. Bunun için “bireysel.istanbulkart.istanbul” adresine şifreniz ve e-mail adresinizle giriş yapmalı, ardından kartınızı seçmeniz yeterlidir.
 • İstanbulkart Mobil Uygulama üzerinden bakiyenizi artırabilirsiniz.
 • ATM’lerden bakiye yüklemeniz mümkündür. Banka hesabınızdan, kredi kartı hesabınızdan ya da nakit olarak İstanbulkart’ınıza yükleme yapabilirsiniz.
 • Belbim’in web sitesini kullanabilirsiniz. Bunun için belbim.istanbul adresine girdikten sonra “Online İşlemler” sekmesini açmalı ve istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Abonman yüklemeleri; İstanbulkart dolum bayilerinden, mobil uygulamadan ve yukarıda verdiğimiz web adresinden yapılabilir.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık yoluyla İstanbulkart bakiye yüklemesi yapmak isteyenler; Her bankanın limiti farklıdır, bu nedenle yükleme limitleri hakkında bankanızdan bilgi almanız gerekir. İnternet bankacılığına ya da mobil bankacılığına giriş yaptığınızda “Ödemeler” sekmesini açmalı, ardından kartınızı seçerek yükleme işlemini tamamlamanız gerekir

İstanbul Kart İptal Etme ve Bakiye İadesi Nasıl Alınır?

İstanbulkart depozitosuz bir kart olduğu için anonim ya da kişisel kart fark etmeksizin kart iadesi yapılmaz. Ancak bakiyenizdeki miktarı EFT yoluyla banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Bakiye iadesi için İstanbulkart Başvuru Merkezlerinden birine gitmeli ve bu talebiniz için başvuru yapmanız gerekir. Daha sonra istenen belgeleri ve bilgileri Başvuru Merkezlerine bırakmanız gerekir. İstenen belgeler kimliğinizin fotokopisi ve İBAN numaranızın bulunduğu ıslak imzalı dilekçedir. 

Talep ettiğiniz miktar kartınızdan düşülür ve hizmet bedeli kesintisi hesaplanır. Kalan bakiye EFT yapılarak banka hesabınıza 5 iş günü içinde gönderilir. Bakiye iadelerinde hizmet bedeli kesintisi, aktarma yapılan tutara göre değişmektedir. 100 ₺’nin altındaki miktarlarda ₺ TL + tutarın %2 kesilirken, 101 ₺ ve üzeri tutarlarda 10 ₺ + tutarın %2 hizmet bedeli olarak kesilir.

Başka Birinin İstanbul Kartı’na Bakiye Transferi Yapılır Mı?

İstanbulkartlar arasında bakiye transferi yapılabilmektedir. Eski, yıpranmış ya da kırılmış kartınızdaki bakiyeyi yeni kartınıza aktarabilirsiniz. Bunun için İstanbulkart Başvuru Merkezlerine gidilebilir. Aynı şekilde başka birinin  İstanbulkart’ına bakiye aktarmak için de başvuru merkezlerine gidilmesi gerekmektedir. 

İstanbul Kart Vizeleme İşlemi ve Ücreti 2023

Vizeleme işleminin yılda 1 defa yapılması gerekir. Vizeleme işlemleri Biletmatik’lerde, başvuru merkezlerinde ve dolum bayilerinde yapılabilmektedir.

Kart ÇeşidiVizeleme Ücreti
İndirimli Kart
(Öğrenci, Öğretmen, 60 Yaş)
10 ₺

İstanbul Kart Kampanyaları 2023

İstanbulkart; Migros, A101, Şok, Multinet, Getir uygulaması, İsper, İspark, Mastercard, Miniatürk, Paye, İBB Sosyal Tesisleri, Akıllı Geri Dönüşüm Konteynırı, şehir plaj ve tuvaletleri, iTaksi, Hamidiye Su otomatları, Beltur kafe ve restoranlar ile bisiklet kiralama gibi pek çok yerde ön ödemeli kart olarak kullanılabilir. Bunun dışında otobüs, metrobüs, metro, Marmaray, deniz taşımacılığı, teleferik ve tramvayda da İstanbulkart kullanılmaktadır. 2023 yılında Güncel İstanbulkart kampanyaları şu şekildedir;

Migros

BELBİM ve Migros’un işbirliğiyle yapılan projede, İstanbul’daki tüm Migros’lardan, Migros Jet’lerden ve 5M marketlerden nakit olarak İstanbulkart satın alabilir ya da TL yüklemesi yapabilirsiniz. Migros marketlerden 300 TL’ye kadar olan alışverişlerinizi İstanbulkart’la ödeyebilirsiniz. 

Mağazalarda kaydettirdiğiniz İstanbulkart’larla yaptığınız alışverişlerde puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız puanları İstanbulkart’ın geçtiği tüm harcama noktalarında kullanabilirsiniz. Halihazırda kullandığınız Money kartlarınızın yerine İstanbulkart’ı kullanabilirsiniz. İstanbulkart’ı Money’e kaydettirmek için 7447’ye kısa mesaj gönderebilir, money.com.tr adresine girebilir, 444 10 44 numaralı Migros Çağrı Merkezi’ni arayabilir ya da Migros kasalarında eşleştirme yaptırabilirsiniz.

Miniatürk

Kültür A. Ş. ile ortak geliştirilen projede İstanbulkart ile Miniatürk bileti satın alınabilir. Bu sayede Miniatürk’teki pek çok mimari eserin minyatür halini inceleyebilirsiniz.

Paye Yemek Kartı

PTT, BELBİM ve Turkcell ortaklığıyla çıkarılan bir yemek kartı olan Paye Kart’la, İstanbulkart’la yaptığınız tüm işlemleri yapabilirsiniz. Paye Kartınız varsa ulaşımdan markete kadar pek çok harcamanızda bu kartı İstanbulkart gibi kullanabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisler

İBB ile BELBİM’in ortaklaşa yaptığı kampanyada İstanbul’daki tüm İBB Sosyal Tesisleri’nden uygun fiyata ve yüksek kaliteye İstanbulkart ile yemek yiyebilirsiniz. Bu sayede nakit ve bozuk paraya ihtiyaç duymadan, kart ve şifre işlemleriyle uğraşmaya gerek kalmadan tek bir tıkla hem hızlı hem de güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Akıllı Geri Dönüşüm Konteynırı

İBB’nin “Sıfır Atık” projesi kapsamında geliştirdiği “Akıllı Geri Dönüşüm Konteynırı” projesinde, topladığınız pet şişe ve alüminyum atıkları konteynıra attığınızda İstanbulkart’ınıza yükleme işlemi yapılır. Bu projeye göre atık başına karta bakiye yüklenir.

Şehir ve Plaj Tuvaletleri

Şehir içlerindeki ve plajlardaki umumi tuvalet hizmetini sağlıklı koşullarda sunmayı amaçlayan projede, tuvalet ödemeleri İstanbulkart’la yapılabilir. 

İTaksi

İTaksi logosu taşıyan taksileri İstanbulkart’la nakit para aramaya ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz. İTaksi’nin mobil uygulamasını cep telefonunuza indirirseniz, size en yakın taksiyi ve araç tipini seçebilirsiniz.

Hamidiye Su

BELBİM ve Hamidiye Kaynak Suları’nın ortaklaşa yaptığı çalışmayla İstanbul’un çeşitli noktalarındaki su otomatlarından İstanbulkart’la su alabilirsiniz. Kampanya sayesinde nakit ya da bozuk para derdi olmadan tek bir dokunuş ile su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Beltur Kafe ve Restoranlar

İBB ve BELBİM işbirliği ile yapılan projede Beltur A. Ş. ile anlaşması olan köşk, restoran ve kafelerde İstanbulkart’ınızı kullanabilirsiniz.

Bisiklet Kiralama

İspark ve BNB Mühendislik ortaklığıyla yapılan projede, İstanbulkart’ınızı kullanarak bisiklet kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

İstanbul Kart İletişim Bilgileri

 • Bireysel müşteri hattı için Alo 153’ü kullanabilirsiniz.
 • Kurumsal müşteri hattı için 444 21 61 numaralı hat aranabilir.
 • BELBİM’i aramak istiyorsanız kullanacağınız numaralar 0 212 468 00 00 ya da 0 212 465 51 93’tür.

Telefonla aramak istemiyorsanız “istanbulkart.istanbul/iletisim” sitesindeki iletişim formunu da doldurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu