Mail Order Nedir? Mail Order Avantajları ve Güvenilirliği

Kredi kartı ile ödeme yöntemi olan Mail order, uzaktan ürün veya hizmet talep etme veya satmanın birçok farklı yöntemini ifade eden kapsayıcı bir terimdir; potansiyel müşterinin fiziksel olarak bulunmadığı yerlerden ürün almasına atıfta bulunur.

Müşteri; katalog, doğrudan posta, internet sitesi, e-posta, televizyon, radyo, dergi, gazete, sosyal medya vb. dahil olmak üzere bir veya daha fazla basılı veya elektronik medya türü aracılığıyla bir ürünü ve açıklamasını görüp öğrenir. Kredi kartının kendisi olmadan, kartın üstündeki bilgilerin ödeme için post cihazında fiziksel olarak tuşlanması ile ödeme işlemi gerçekleştirilir. Bu alışveriş yöntemine günümüzde mail order yöntemi denir. 

Alıcılar ve satıcılar aynı mekanda olabilir veya başka yerlerde olabilir. Bu tür siparişler genellikle ödemenin ayrıntılarını vermek için fiziksel posta, telefon, bilgisayar ağı veya bir e-posta yardımı alır.

Mail Order Türleri Nedir?

 1. Mail order işlemi telefonla gerçekleştiriliyorsa, müşteriler satın alacakları ürünleri veya hizmetleri belirttikten sonra kredi kartı nosu ve son kullanma tarihi bilgilerini ileterek ödeme işlemini gerçekleştirirler.
 2. Eğer mail order işlemi form ile yapılıyorsa, müşteriler satın alacakları ürünü ve kart bilgilerini form aracılığıyla ileterek kartlarından ödeme yapar.

Özellikle baştan belirtmek gerekir ki mail order ödeme, dünyada gerçekleştirilen ticaretin ilk uzaktan hali sayılır. İnsanlara evden alışveriş yapma imkanı sağlamıştır. Ancak günümüzdeki teknololojik ilerlemeler neticesinde sanal poslar öne çıkmış, mail order ödeme yöntemi bir çok noktada rafa kaldırılmıştır.

Mail Order Neden Güvensiz?

Mail order, kredi kartla yapılan bir işlemden daha yüksek bir dolandırıcılık îmkanına sahiptir. Kart bilgileri ve müşterinin kimlik bilgileri paylaşıldığından güvensiz olarak görülür. Kart verilerinin kopyalanarak elde edilmesi, kartın sahibinin bilgisi olmadan çeşitli ürünler satın alınması gibi durumlar yaşanabilir. Bu tip durumlardan kaçınmak için mail order satın alma işleminde sanal kart kullanılması tavsiye edilir.

Öte yandan mail order ödeme yöntemi yerine sanal pos ile ödeme alan firmaları tercih etmek daha güvenilirdir. Çünkü sanal poslar, güvenlik sistemi kullanarak ödeme alır.

Visa ve Mastercard da, izinsiz yapılan ödemeler için itiraz durumunda işlemde 3D şifresiyle doğrulanmayan işlem için sorumluluğu işyeri sahibine yükler ve karttan yapılan harcamayı kart sahibine geri iade eder. Bu nedenle birçok yerde mail order ödeme yöntemi sonlandırmak için çalışmalar sürüyor. Kısaca özel kart verilerinin elle girilmesi bilhassa kredi kartı kopyalamaya davetiye çıkarmaktadır.

Mail Order Avantajları Nedir?

Mail Order 100 yıldan fazladır var olup bugün hala kullanılan bir ödeme yöntemidir. Çoğu insan günümüzde postayla kargo paketi almaktan zevk alır. Müşteriler, ister online ister posta yoluyla sipariş verebilir, kendilerine uygun bir zamanda kendi evlerinde veya iş yerlerinde alışveriş yapmanın rahatlığını yaşarlar. Dolayısıyla mail order avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Müşteriye ait kredi kartını elle kullanmadan, tahsilatın merkezden yapılabilmesi için kolaylık sağlar.
 • Kart sahipleri, herhangi bir yerden posta, telefon, faks aracılığıyla işlem yapabilir.

Mail Order Formu Doldurma Nasıl Yapılır? Örneği Nedir?

Uzak bir mağazadan mal siparişinin daha sonra postayla gönderildiği bir ticaret sistemi olan mail order yönetimiyle ödeme yapmak için, Türkiye’deki yaşayan örneklerinde öncelikle mutlaka ıslak imza gerekmektedir. Ad-soyad bilgisi ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası gibi detaylar da gerekir. Formun detayları satın alınacak ürünü satan şirketten öğrenilebilir.

Bankalarda Mail Order Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Bankalarda mail order açma işlemi ve kapama işlemi için banka şubesine giderek Mail Order işlemi için gerekli olan belge imzalanır. Şube tarafından yetkiler tanımlanır ve mail order işlemi için gerekli işlemler tamamlanmış olur. Bazı bankalar, müşteriler için kartların mail order işlemini telefonla da açabilmektedir. Pos cihazınızda mail order aktifleştirmek için, özellik var mı diye kontrol etmek için bankanızı arayabilirsiniz.

Mail Order Hangi İş Yerleri için Geçerlidir?

Mail order ödeme sistemi özellikle şu firma ve işyerleri için geçerlidir;

 • Gezi firmaları
 • Sigorta hizmeti veren şirketler
 • Turizm firmaları
 • Vakıflar ve dernekler
 • Oteller
 • Gazete veya TV
 • Eğitim kuruluşları
 • Nalbur ve hırdavat
 • Kömür ve odun iş yerleri

Yukarıdaki ürün satışı gerçekleştiren yerler ve kuruluşlar için mail order geçerlidir. Bu tip firmalar, kendileri veya acenteler aracılığıyla evlerine kargo ile teslim edilmek üzere alışveriş yapan potansiyel müşterilere kataloglar sağlar. 

Mail Order Nasıl Yapılır?

Mail order, mal veya hizmetlerin postayla teslim alınmasıdır. Alıcı, tüccar ile istediği ürünler için telefon görüşmesi veya web sitesi gibi uzak bir yöntemle sipariş verir. Daha sonra ürünler müşteriye teslim edilir. Ürünler tipik olarak, ev adresi gibi müşteri tarafından sağlanan bir adrese doğrudan teslim edilir, ancak bazen siparişler, müşterinin alması için yakındaki bir perakende satış noktasına da teslim edilebilir.

Posta siparişi veren işletmeler genellikle, şirketin genel mallarının bir listesini içeren yayınlar olan posta siparişi katalogları adı verilen kataloglar çıkarırlar. Posta siparişi kataloglarını yayınlayan ve işleten şirketler, sektör içinde kataloglayıcılar olarak adlandırılır. 

Mail Order Kısa Tarihçesi

Mail Order sistemi, başlangıçta kırsalda yaşayanların gereksinimleri sebebiyle ortaya çıktı. Benjamin Franklin’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk mail order ile satış yapılan sistemde katalogcu olduğu öne sürülür. 1744’te bilimsel ve akademik kitaplar satan ilk kataloğu ürettiğinde temel posta siparişi kavramını formüle ettiğine inanılır. İlk kataloglar, çiftçilerin posta yoluyla tohum sipariş etmesine de izin vermiştir.

Amerika’nın modern zaman perakendecilerinin birçoğu, 19. yüzyılda kendilerini mail order işletmeleri olarak kurdular… 20. yüzyılın 2. yarısına gelindiğinde, çeşitli sosyoiktisadi etkenler “evden alışverişin” büyümesine ve genişlemesine daha da katkıda bulundu. Tüm dünyada popülerlik kazanan mail order alışveriş katalogları, küçük, siyah beyaz, resimsiz broşürlerden yüzlerce sayfa renkli resim ve ciltlere dönüştü.

Mail Order Yöntem Önerileri

Mail order müşterilerinize kolay sipariş erişimi sağlamanız önemlidir. Sipariş departmanına kolayca erişilebilir olmalı ve iletişim bilgileriniz de kolayca bulunabilmelidir, böylece potansiyel müşteriler ihtiyaç duyduklarında soru sorabilirler.

İnternet üzerinden kredi kartı ile sipariş verme konusunda temkinli olan müşteriler için alternatif sipariş yöntemleri sağlamak sizi bir adım öne taşır.

E-postanızı günlük olarak kontrol edip yanıtlamanız gerekir. Yavaş veya anlaşılması zor bir siteyle müşterileri hayal kırıklığına uğratmamalısınız. Bu şekilde hızlı bir şekilde müşteri kaybedersiniz.

Müşterilere bilgi ve eğlence sunun. Bu unsurlar onları içine çekecek, dikkatlerini çekecek ve onların dünyalarının bir parçası olduğunuzu ve sizin bir parçanız olduklarını hissetmelerini sağlayacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu