Sosyal Yardım Çocuk Parası Alma Başvurusu Nisan 2023

Sosyal ve ekonomik şartlara bağlı olarak devlet vatandaşlarına bazı imkanlar sunmaktadır. Bizde bunlardan biri olan sosyal yardım çocuk parası nasıl alınır? Bunu inceleyeceğiz.

Sosyal yardım çocuk parası nasıl alınır? Pek çok vatandaş bu konu hakkında bilgi sahibi olmak ister. Birçok devletin vatandaşlarına birtakım koşullarda sağladığı destekler ülkemizde de uygulanmaktadır. Yaşam şartlarında ekonomik koşulların zorlu olması adına devletler bu anlamda vatandaşlarında destek sağlamaktadır. Bizde bundan hareketle sosyal yardım çocuk parası nasıl alınır? Bu başlığı ele alalım. Fakat bundan önce sosyal yardım çocuk parası nedir? Bahsedelim.

Sosyal Yardım Çocuk Parası Nedir?

Devletin yeni doğmuş yapmış tüm Türk kadınlarına ekonomik destek olmak amacıyla sağladığı nakit para yardımı desteğidir. Doğum yapan her Türk vatandaşı gerekli koşulları sağladığı zaman bu yardım yararlanması mümkündür. Yazımızın devamında çocuk parası ne kadar? Bu başlığı ele alalım.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası doğum sayısına göre değişim göstermektedir. Doğum sayısı arttıkça paranın miktarı da artış göstermektedir. O zaman çocuk parasının değişimlerini görelim.

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü ve daha fazla çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Çocuk Parası Alma Şartları

Çocuk parası alma hakkı her Türk vatandaşına tanınsa da yine de birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekir. O zaman çocuk parası alma şartlarını maddeler halinde inceleyelim.

  • Doğum yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekir.
  • Annenin bizzat başvuru yapmış olması gerekir.
  • Çocuk parası yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumlar için geçerlidir.
  • Ölü olarak gerçekleşen doğumlarda bu paranın alınması mümkün değildir.

Yukarıdaki şartları taşıyan kimselerin çocuk parası alabilmek için öncelikle nüfus müdürlüğüne gidip Kimlik Paylaşım Sistemine kaydettirmesi gerekir. Sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan Doğum Yardım Başvuru Dilekçesini eksiksiz ve tam doldurulduktan sonra imzalanmalıdır.

Bu dilekçe doldurulduktan sonra Aile, Sosyal ve Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru anne tarafından gerçekleştirilir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır Ve Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası başvurusu nasıl yapılır ve ne zaman yatar konularına hâkim detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız doğru sayfada olduğumuzu belirtmek isteriz. Çünkü bu yazımızda sizlere merak ettiğiniz bu konulardan bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle çocuk yardımı almak istiyorsanız yapmanız gereken ilinizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek Başvuru yapmanız  lazımdır. Bunun için ise kimlik kartınız yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra alo 144 ü arayarak bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşım sağlamanız da mümkün olacaktır.

Başvuru yaptıktan sonra yapılan başvurular detaylı bir şekilde incelenir. Başvuru yaptıktan sonra ve incelemenin ardından en geç 1 ay içerisinde olumlu veya olumsuz sonuçlar açıklanmaktadır.

Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına gidebilirsiniz ve buradan başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda başvuru sonucunu öğrenmek istiyorsanız Alo 144 ü arayabilirsiniz ve Buradan da başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz.

Eğer başvurularınız onaylanır ise düzenli bir şekilde Kasım, Eylül, Temmuz, Mayıs, Mart ve Ocak ayında ödemeler gerçekleşmektedir. Ödemeler bu aylarda PTT hesaplarına gönderilmektedir. Peki, ayın kaçında ödemeler gerçekleşmektedir.

Bu konuda birçok kişi tarafından araştırılıp merak edilmektedir. Genellikle en erken ayın 24’ünde en geç ise ayın 28’inde ödemeler gerçekleştirilir. Bu tarihler arasında hesabınızı kontrol edebilirsiniz ve ödemelerinizin gelip gelmediğini Kısa bir süre içerisinde anlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu