Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvuru Şartları 2023

Mama Ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar? gibi sorular için; Mama ve bez yardımı, devlet tarafından annelere verilen sosyal yardımlardan biridir. Bu destek sayesinde aileler mama ve bez ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmekte ve bebeklerini daha iyi büyütebilmektedirler.

Mama ve bez yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Geçinmekte zorluk çeken, yardıma ihtiyaç duyan ailelere yapılan yardımdan faydalanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na, belediyelere, sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına başvuru yapmak gereklidir.

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir?

Bez kullanacak yaşta olan ve mama ile beslenmesi gereken bebek sahibi aileler ya da yeni doğum yapmış anneler bu yardımdan faydalanır. Mama ve bez yardımı alan ailelerin aylık gelirleri yoksulluk sınırının altındadır. Ayrıca düzenli bir gelirleri yoktur ve muhtaç durumdadırlar.

Mama ve bez yardımı alabilmek için ailenin mutlaka yoksul olması gerekmektedir. Ailede kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 3’te 1’inin altındaysa başvurular kabul edilir ancak bu oranın tutmaması halinde yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Başvurusu onaylanan ailelere 2 yıl düzenli olarak mama ve bez yardımı yapılır.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuruların yapılabileceği merkezler şunlardır;

 • Kaymakamlıklardaki Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
 • Belediyeler
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Muhtarlıklar

2023 Yılında Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar?

Mama ve bez yardımı alan annelere 2023 yılında 239 TL yatmaktadır. Bu para annelerin PTT hesabına 2 yıl süresince yatırılır. Aile eğer adres değişikliği yaparsa ve bunu ilgili kuruma belirtilen tarihler içinde bildirmezse mama ve bez yardımı kesilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Şartları 2023

Mama ve bez yardımından faydalanmak isteyen ailelerin belli şartları yerine getirmiş olmaları gerekir. Bu şartlar şu şekildedir;

 • Canlı doğum yapmış olmak (ölü doğum yapmamış olmak)
 • Başvuru sahipleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kartlı olmalıdır
 • Ailedeki kişi başı milli gelir asgari gelirin 3’te 1’ini geçmemelidir
 • Anne üzerine ya da baba üzerine kayıtlı bir gayrimenkul olmamalıdır

Eğer anne Türk vatandaşı değilse ya da hayatta değilse bu durumda bu yardım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı babaya ya da mavi kartlı babaya verilir.

Mama ve bez yardımı başvurularında ailenin sigortasının olmamasına ve düzenli bir gelirinin olmamasına bakılsa da anne ya da baba çalışıyorsa, ancak kişi başı gelir belirlenen ücretin altındaysa yine de bu aileye yardım verilir. 

Mama ve Bez Yardımı Başvurusunda İstenilen Belgeler

Başvuru sırasında istenen belgeler şunlardır;

 • Bebeğin kimlik kartı
 • Başvuran kişinin kimliği
 • Başvuran kişinin gelir durum belgesi
 • Başvuru dilekçesi veya formu (Bu form, kurum tarafından başvuru sırasında verilir)

Başvuru formu hatasız ve tam bir şekilde doldurulduktan sonra diğer belgelerle birlikte kuruma teslim edilmelidir.

2023 Yılında Mama ve Bez Parası Ne Zaman Yatar?

Mama ve bez yardımı için yapılan başvurular yaklaşık 1 ay içinde sonuçlanır. Ancak bu süre başvuru yapılan kurumdaki yoğunluğa göre 1.5 aya kadar çıkabilir. Başvurusu onaylanan kişilerin telefonlarına bilgilendirme mesajı gönderilir. Bu mesajda başvurunun kabul edildiği ve yardımın PTT hesaplarına yatırıldığı bilgisi verilir. Kendisine mesaj gelen kişiler kimlikleri ile birlikte PTT şubelerine giderek yardım parasını alabilirler.

E-Devlet Bez Ve Mama Yardımı Sorgulama

E-Devlet sistemini kullanarak mama bez yardımı sorgulamaları yapılabilir. Bunun için yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Daha sonra kurumlar sekmesinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na tıklayın.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bağlantısına gelin.
 • Son olarak sisteme giriş yapın.

Sisteme giriş yaptığınızda başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını ve başvurunuzun ne durumda olduğunu görüntüleyebilirsiniz. 

E-Devlet üzerinden sorgulama yapılabildiği gibi mama ve bez yardımı forumu da indirilebilir. Bu formu indirdikten sonra doldurabilir ve diğer belgelerle birlikte size en yakın kuruma giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu