Resim Yaparak Para Kazanma Yolları Nisan 2023

Resim yapmak gibi sanatsal işler, yüz yıllarca insanlar için salt bir hobi mahiyeti taşımıştır. Ancak bugün, daha fazla insan para kazanmak için resim yapma becerilerini kullanıyor. İnternetten nasıl para kazanılacağına dair bir sınır yoktur, ancak bir şey gereklidir: Sunduğunuz şeyi, yaptığınız resmi satın almak isteyenleri bulmalısınız.

Çünkü bir ürün sahibi olarak, pazarın ne istediğine bağlı olarak kararlar almak önemlidir. Öncelikle her birinin avantajları ve dezavantajları olan, her ikisi de sıkı çalışma, sabır ve sebat gerektiren 2 temel yol vardır:

 1. İnsanların zaten satın aldıkları bir şeyi satmak.
 2. Çok özel bir niş bulmak veya yeni ve yenilikçi bir şey yaratmak.

İster yeni başlıyor olun, ister güzel sanatlarda zaten çok fazla deneyime sahip olun, resim yapma becerilerinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekir, yeni teknikler keşfetmek ve yeni araçları test etmek büyük önem taşıyor.

Resim yaparak para kazanmak için bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik, burada yer alan bilgiler genel olarak internet merkezli resim satma yöntemleridir. Daha sonra farklı alanlara doğru genişletebilirsiniz.

Resim Yaparak İnternetten Para Kazanma Yolları 2023

Resim yaparak internetten para kazanma yolları çevrimiçi bir işi yürütmeye aşina olmayanlar için internet, her şeyin hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşebileceği büyülü bir alan gibi görünüyor. 

Eserlerini çevrimiçi satarak bir servet kazanan başarılı yaratıcıları anlatan yayınları okur ve podcast’leri dinlersiniz. Hikayeleri size, bazen resimlerinizi satın almak için sabırsızlanan insanlarla dolu olduğuna dair yanlış bir izlenim verir. Ancak bu yanılgıya düşmek, ilk motivasyonu ve kaynaklarınızı hiç edebilir. 

Birçok insanın sadece başarılı görünmek için ne kadar para kazandıkları konusunda abarttığını veya hatta yalan söyleyebileceğini aklınızda çıkarmamanız gerekir. Bu sebeple, yukarıdaki bilgiler çerçevesinde ihtiyatlı bir şekilde ilerlemeniz gerekir. Kısaca resim yaparak internet para kazanma yolların başında gelenler şunlardır;

 • Kanvas tablo yapıp internetten satma
 • Hibe ve yarışmalar ile kazanç
 • Eşya, bardak ve tişört gibi baskılar
 • NFT ile orjinal tablonuzu kripto para ile satabilirsiniz.
 • Vektör çizimleri satın

Orijinal Eserinizi Satmak

Resimlerinizi, tek kopya olarak web siteniz veya e-mağazanız üzerinden satabilirsiniz. Bununla birlikte, böyle bir düşünceniz varsa, alıcıların yeni web sitesi portföyünüzü kendiliğinden keşfetmesini beklemek yerine, binlerce müşteri ve milyonlarca ziyaretçinin bulunduğu yerleşik çevrimiçi resim pazarında başlamak daha akıllıca olabilir. Bu platformlardan bazıları size sanatınızı sergileme şansı sunar, bu iyi bir fırsattır.

Resiminizi Stok Fotoğraf Siteleri için Lisanslamak

Bir grafik tasarımcı, illüstratör, fotoğrafçı veya kameraman olarak sanat eserlerinizi sanatçılar için pasif bir gelir elde etmenin bir yolu olarak stok fotoğraf siteleri için lisanslayabilirsiniz. Stok Fotoğraf ve Resim Satış Siteleri;

 • Shutterstock: Meşhur bir sitedir, ancak kabul edilmek ve tamamen aktif bir hesaba sahip olmak kolay değildir.
 • Alamy: %50 komisyonla çalışır ve 60.000’den fazla katılımcı vardır.
 • Saatchi Art: 12 milyondan fazla aylık sayfa görüntüleme olan sitede %35 komisyon vardır.
 • Creative Market: Web reklamlarının kullanması için grafikler, WordPress temaları, hazır fotoğraflar ve diğer dijital ürünleri satabilirsiniz. 250.000’den fazla satın alınabilir ürün vardır.
 • Artfinder: 500.000 abone ve %30 komisyonla satış imkanı sunan bir platformdur.
 • Ugallery: %50 komisyonla çalışır.
 • Artplode: Her bir sanat eserinin reklamını yapmak için 60$ ‘lık ücret alır.

Resim Dersi Vermek

İlk günden itibaren kendi web seminerinizi veya çevrimiçi sınıfınızı ayarlamak o kadar kolay değil, ancak nasıl organize edildiğini görmek için bazılarına abone olarak başlayabilirsiniz.

Blog veya sosyal medya kanalları aracılığıyla size güvenen bir kitle oluşturduysanız, onlara çeşitli biçimlerde öğreticiler satmaya başlayabilirsiniz: e-kitap, video ve web seminerleri satışı yapabilirsiniz.

Resim Yayını için Blog Kurmak

Kendi blogunuzu oluşturmak, müşteri çekmek için en iyi pazarlama stratejilerinden biridir. İşinizi geliştirirken güven inşa edersiniz ve otorite kazanırsınız. İşin püf noktası, hedef kitleniz için yazmak ve onlara aradıklarını sunmaktır. 

Çok fazla trafik alan bir blog, reklamlar, bağlı kuruluş bağlantıları ve sponsorlar aracılığıyla karlı bir işletme haline gelebilir (bu sıkı çalışma ve özveri gerektirir). Böyle bir bloga sahip olduktan sonra özel olarak resim çalışmalarınızı da satabilirsiniz.

Online Resim Satış Mağazası Açmak

Bir alan adı satın almak, bir site tasarımcısı işe almak ve ardından site işleyişini optimum düzeyde sürdürmek bazı insanlar için pahalı olduğu için başta sınırlı kaynaklarınızı göz önünde bulundurarak, mağazanızı resim ürünleri satmasıyla bilinen yerleşik bir platformda açabilirsiniz. 

Kendi sayfanızı açmak için yukarıda yer alan resim satış sitelerinden birine göz atabilirsiniz. Resim satışının avantajı, resmin anlam bakımından evrensel oluşudur. İsterseniz bedava site kurma yazımızdan ücretsiz resim sitenizi açabilirsiniz.

Çevrimiçi Resim Galerileri için Çalışmak

Sahne arkası çalışmaları, küratörlük yapmak, sanatı tanıtmak gibi hizmetler sunarak değerli deneyimler edinebilirsiniz. Para kazanmanın dışında, başka türlü sahip olamayacağınız fırsatların önünüze serildiğini görürsünüz. Bu, sadece işinizi satmayı değil, sanat sektörlerinin derinliklerine inmeyi hayal ediyorsanız, atmanız gereken bir adımdır.

Resim Temalı Dergiler İçin Çalışmak

Basın ve bloglar için makale yazmak, fotoğraf çekmek ve sanat yönetmenliği yapmak, sadece bir sanatçı olarak para kazanmak için değil, aynı zamanda güçlü bağlantılar kurmak ve adınızı daha geniş bir kitleye duyurmak için etkili bir yoldur.

Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey aktif bir takipçi olmaktır. Bu onların gönderilerine yorum yapmak veya çevrimiçi gruplar aracılığıyla bağlanmak anlamına gelir. Çoğu blog yazarı ve web sitesi sahibi, kendi okuyucu kitlesinden insanları işe almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Canlı yayın yaparak para kazanma

Instagram ve Sosyal Medyada Resim ile Para Kazanma

Çalışmanızı hangi kanalda sergiliyor ve satıyor olursanız olun, sosyal medya tanıtım ve ağ oluşturma için mükemmel bir araçtır. Sosyal medya pazarlaması esasında tam zamanlı bir iş olabilir, ancak yüksek katma değer oluşturur.

Sanatçılar için en popüler ortamlar; Instagram, Pinterest, Facebook, Twitter ve YouTube’dur, ancak hedeflerinize en uygun olan kombinasyonu bulmak size kalmıştır. 

Alışmak için biraz zaman ayırmanız gerekebilir, yayın oluşturmaya başlamadan önce işlerin nasıl yürüdüğünü sektördeki isimler üzerinden incelemeniz yararlı olur. Pratik ipuçlarını anlamak için bunu başarıyla yapanları takip edebilirsiniz. Bazıları ücretsiz web seminerleri ve e-kitaplar dahi sunabilir.

Yüksek Kaliteli Resimler Yayınlayın

Adınızı veya markanızı, sırf adınız görünsün diye düşük kaliteli resimler, videolar ve alakasız yayınlarla ilişkilendirmeyin. İzleyicilerinize değer katmaz, eğitmez veya eğlendirmezseniz, o zaman sadece onların ve sizin zamanınızı boşa harcarsınız.

Farkındalık yaratmak için kaliteli olma hissi uyandırmayı hedefleyin, velhasıl kaliteli olun. Yayınladığınız platformlarda kaliteli bir imajınız olsun.

Takipçi Kitlesi Oluşturmak için Düzenli Resim Yayınlayın

Online resim pazarlamasında en önemli kurallardan biridir. Önemli bir takipçi kitlesi oluşturmak için ayda bir yayınlamaktan daha fazlasını gerektirir. Kaliteli fotoğraflar ve ilgi çekici hikayelerle takipçilerinizin gözlerinin önünden kaybolmamanız gerekir.

Rakipleri ve Yöntemlerini Belirlemek

Rakipler herhangi bir işletmenin işleyişinin parçasıdır ve sanat bunun bir istisnası değildir. Yüzlerce ressam, yeni başlayanlar ve köklü ressamlar, çevrimiçi resim satmak için zorlu bir şekilde rekabet ediyor. Birçoğu, aktif olarak tanıtım yapıyor ve resim satıyor.

Resim yaparken doğrudan ve dolaylı rekabetle karşılaşacaksınız. Sattığınız aynı sanat ürünlerini satan kişiler, bu işte doğrudan rakiplerinizdir. Potansiyel alıcılarınız, doğru satın alma kararını vermek için hem sizi hem de diğer satıcıları karşılaştıracak ve değerlendirecektir.

Dolaylı rekabet, arama sonuçlarında dijital olarak müşterilere görünmek için benzer içerik türlerini kullanan ve sizinle aynı anahtar kelimeleri kullanan şirketlerden gelir. Resminizi internet üzerinden sattığınız için, dolaylı rakiplerinizin alıcıların dikkatini çekmek için ne yaptığını tespit etmeniz gerekir.

Doğrudan rakiplerinizi belirlemek için, kapsamlı pazar araştırması şarttır. Hangi sanatçıların ve şirketlerin benzer sanat ürünlerini sattığını bulmalısınız. Resimlerinizi satın alanlardan da geri bildirim almaya çalışmalısınız. Ve potansiyel rakipleriniz için sosyal medyayı ve forum ortamlarını da kontrol etmelisiniz.

Müşterinin dikkatini çekmek için sizinle benzer içerik yayınlayan dolaylı rakipleri bulurken, önce anahtar kelime araştırması yaparak da başlayabilirsiniz. Dolaylı rakiplerinizi tanımanın en iyi yolu budur.

İlgili İçerik: Uyurken para kazanma yolları

Organik Müşteri Ağları Oluşturmak

Tanıştığınız her kişi potansiyel bir alıcı veya sizi başkalarına yönlendirebilecek biri olabilir. Sanat genel olarak ilgi çekici bir konudur ve birçok kişi bir ressam, fotoğrafçı veya tasarımcıyla konuşmaktan heyecan duyacaktır.

Resimleriniz ve işiniz hakkında konuşma fırsatı bulduğunuz insanlara, kartvizitlerinizi vererek veya portföyünüzün url’sini göndererek sizi hatırlayacaklarından ve resimlerinize bakacaklarından daha fazla emin olmuş olursunuz. Basılı kartvizitlerin modası geçmiş olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, aslında bu, sanatçılar için çalışmalarının bir örneğini göstermenin harika bir yoludur.

Örneğin: klasik bir kartvizit yerine kartpostal veya fotoğraf kullanarak yaratıcı ve yenilikçi bir imaj verebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanmak, bir sanatçı olarak para kazanmanın en iyi yollarından biridir.

Fiyat Belirlemek

Resim satarak para kazanmak için hangi yolu seçerseniz seçin, önce fiyatlarınızı birkaç kez ayarlamanız gerekecektir. Sadece resimlerin sergilendiği siteleri ziyaret ederek, sektör fiyatları hakkında kolayca net bir fikir edinebilirsiniz.

Ancak sanat piyasası ve özellikle resim piyasası diğer endüstrilere göre çok daha karmaşıktır. Aynı sanat eseri, sanatçının “değerine” ve zamanlamasına bağlı olarak çok pahalı veya çok ucuz olabilir. Bu, sanat pazarlamasında bir mottodur; çoğu insan sanat eserini değil sanatçının eserini satın alır. Resimlerinizi stok fotoğraf siteleri üzerinden satmak isterseniz, fiyatlar daha sabittir. 

Markalaşma ve Sunum

Markalaşma salt bir logo ile ilgili değildir, insanlara sanatınız hakkında nasıl hissettirdiğiniz ve sizi nasıl hatırladıklarıdır. Portföyünüz güncel olmalı ve düzgün ve uyumlu bir görünüme sahip olmalıdır.

Yalnızca yüksek kaliteli fotoğraflar veya grafikler kullanmanız elzemdir. Kendinize ait portföy site veya sosyal medya hesapları oluşturarak hareket etmelisiniz. Şimdiye kadar oluşturduğunuz her şeyi değil, portföy sayfanıza eklemek için en iyi, olağanüstü resimlerinizi seçmelisiniz. Perakendeciler vitrinlerinde bu taktiği kullanır.

En önemlisi, memnun müşterilerinizden yorumlar alabilirsiniz ve bunları Referans bölümüne dahil edebilirsiniz. Muhtemel alıcılar, sanatınızı ve hizmetlerinizi satın almadan önce portföy sayfanızı gözden geçirecektir.

Benzer İçerik: Evden para kazanma yöntemleri

Diğer Gruplarla Bağlantı Kurmak

Diğer resim yapan kişilerle ilişki kurmak birçok yönden son derece yararlıdır. Sorunları tartışabilir ve çözebilir, işinizle ilgili bir uzmandan geri bildirim alabilir, hatta ortak olabilir veya müşterileri birbirinize gönderebilirsiniz.

Kendinizi soyutlanmış ve temelsiz hissediyorsanız, sosyal medya grupları yaratıcı toplulukla bağlantı kurmak, destek bulmak, ipuçları elde etmek ve diğer serbest çalışan sanatçıların yararlı kaynaklarına erişmek için işlevsel yerlerdir.

Son Olarak: Resim Yap, Para Kazan konusunda normal gelir kaynağınızın belirsiz olduğu bir durumdaysanız ve para kazanmak için evinizden ayrılamıyorsanız, bu blog yazısında evde resim yaparak para kazanma yöntemleri ele alınmıştır. Umarız yararlı olur. İyi kazançlar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu