Bedava Web Sitesi Kurma: Hosting ve Domain Alma Nisan 2023

Gerek akademik gerekse ticari amaçlarla bireysel ya da kurumsal fark etmeksizin kişiler bir web sitesine ihtiyaç duymaktadırlar. 2023 yılında güncel olarak ücretsiz internet sitesi yani bedava web site kurmak için; hosting ve domain veren siteler hakkında bilgilere yer vericeğiz.

Bu noktada ise bedava web sitesi sağlayan bazı firmalar bulunmaktadır. İnternet sitesi açarak binlerce, hatta milyonlarca ziyaretçiye erişebilir, elinizdeki ürünleri, içerikleri ve diğer çeşitli konuları geniş kitlelere bu sayede sunabilirsiniz.

Ücretsiz İnternet (Web) Sitesi Sağlayan Firmalar

Bir internet sitesinin temelini 2 adet unsur oluşturur. Bunlar hosting ve domaindir. Domain, internet sitenizin kendisine özgü adresi olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli domain sağlayıcı firmalar aracılığıyla domain alabilirsiniz.

Ama Wix ve diğer bedava site kurma seçenekleri ile domain ve hosting ihtiyacına gerek kalmadan ücretsiz olarak web sitesi kurabilirsiniz. İşte 2023 yılında ücretsiz internet yani web sitesi veren siteler;

 • Google Blogspot (blogger.com)
 • Wix
 • WordPress
 • Site123
 • Squarespace
 • Zyro
 • Jimdo
 • Webnode
 • Weebly
 • Strikingly
 • Mozello
 • SimpleSite
 • Webstarts

Google Blogspot (blogger.com)

Yıllar önce bedava web sitesi söz konusu olduğunda ilk akla gelen blogger olmaktaydı ve günümüzde bazı popüler firmalar yerini alsa da kullanım kolaylığı ve Google kalitesinin verdiği güvence ile çokça tercih edilmekte ve oldukça profesyonel web siteler kurulabilmektedir. Google hesabınız ile giriş yaparak hemen bir web site sahibi olabilirsiniz.

Wix

2006 yılında aktif olan wix, sürükle bırak özelliğinin sağladığı kolaylıkla popülerliğini arttırmıştır. Hazır şablonlar seçerek ve web sitenizi istediğiniz yerleşim planına göre ekstra bilgi gerekmeden uyarlayabilir ve kaliteli görünüm elde edebilirsiniz.

WordPress

Ücretsiz web site hizmeti sunan firmalardan olan WordPress 2003’ten beri piyasada yerini almış ve kısa sürede kendini kanıtlamış bir firmadır. Hem ücretli hem ücretsiz sürüme sahip olan ve tamamen akademik, kurumsal ve profesyonel hizmetler de barındıran WordPress ile bazı kısıtlı imkanlar sağlar.

Webstarts

Webstarts ile Ücretsiz web sitenizi oluşturabilir ve yönetim paneli hakkında yeterli bilgiye ulaştıktan sonra ücretli sürümlere geçebilir ve işlerinizi profesyonelliğe taşıyabilirsiniz. Ayrıca özel eklentiler ile sisteminizi bazı ödeme yöntemleri ile entegre edebilir ve ödeme alma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Site123

Bir diğer seçenek olan site123 firması da Türkçe ücretsiz web sitesi kurma platformudur. Herhangi bir kodlama, yazılım bilgisi gerektirmeden, Wix gibi sürükle bırak özelliği ile kolayca web sitesi oluşturabilir ve dilediğinizce düzenleme yapabilirsiniz. 

Squarespace

Global kaynaklar değerlendirildiğinde ise Squarespace 2003 yılından beri sektörde aktif olarak yerini almaktadır. Sunduğu ücretsiz şablon ve tasarımlara ek olarak zengin editörleri ile oldukça kullanım kolaylığı ve çeşitlilik sağlayabilmektedir. Ek olarak bazı eklentiler ile ödeme gibi entegreleri de gerçekleştirmek mümkündür.

Zyro

Benzer şekilde ücretsiz web sitesi sağlayan firmalardan biri olan Zyro da diğer platformlara göre oldukça kullanım kolaylığına sahip bir firmadır. Basitliğe ek olarak yeni başlayanların anlamakta zorluk çekebileceği CDN gibi hizmetlere de imkan sunmasıyla yüksek performansta web sitesine sahip olabilmek mümkündür.

Jimdo

Mobil olarak dahi erişim sağlayarak web site kurmanıza imkan sunmaktadır. Sunulan şablonlara ek olarak boş bir şablon tercihi yaparak sıfırdan kendinize özel bir tasarım da yapabilmeniz oldukça mümkün. Bazı seçenekleri fazlasıyla kısıtlı da olsa genel anlamıyla sadeliği ve basitliği ile tercih edilebilmektedir.

Weebly

Weebly özel olarak SEO ve sitenizi farklı dil seçeneklerinde görüntüleme hizmetlerini sunmaktadır fakat özelleştirme konusunda performans durumunda olduğu gibi bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Beklenmedik alanlarda fazlasıyla imkan sunulmasından dolayı yine de tercih edilebilecek bir firmadır.

Webnode

Webnode kendisine özel temalar ile ön plana çıkmaktadır. Sözü geçen diğer tüm firmalar gibi mobil uyumluluğa sahiptir fakat hız konusunda bazı noktalarda zayıf olduğu söylenebilir. Seo, E-ticaret veya kişisel blog gibi farklı amaçlar doğrultusunda tercih edilmeye uygundur.

Bedava Hosting Veren Siteler 2023

Bedava web site kurmanın yanı sıra kullanacağınız alan adı için özel olarak farklı bir ücretsiz hosting tercih ederek tamamen özel kullanım hakkı ile kullanabilirsiniz. Hosting hizmetleri de genellikle ücretlidir fakat bazı firmalar tarafından düşük paket limitleri ile ücretsiz hosting hizmeti sağlamaktadır. İşte 2023 yılı için bedava hosting veren siteler şunlardır;

 • Googie Host
 • Infinity Free
 • Infinity Free
 • Free Hostia
 • Free Web Hosting Area
 • Byethost
 • Sites.Google
 • Free Hosting No Ads
 • 000Webhost
 • Award Space
 • Free Hosting
 • poyrazhosting.com.tr

Googie Host

Ücretsiz olarak 1 GB disk kapasitesi, limitsiz trafik ve 2 adet kurumsal mail adresi imkanları sunulmaktadır. Ek olarak Cpanel yönetim paneli bulunmaktadır. Ücretli paketlere bakıldığında Googie Host’un sağladığı imkanlar oldukça iyi olarak değerlendirilebilir. 

Infinity Free

Aslında adından da anlaşılacağı üzere Infinity Free limitsiz disk alanıyla beraber limitsiz trafik ve limitsiz denilecek kadar veri tabanı oluşturma imkanlarına ek olarak SSL hizmeti ve sınırsız alt alan adı da oluşturulabilmektedir. Çok cazip paket özellikleriyle beraber Softaculous Script Installer kolay kurulum aracıyla birçok hizmeti kolayca kurabilir ve web sitenize entegre edebilirsiniz.

Free Hostia

Free Hostia 5 adet domain barındırabileceğiniz bir paket sunmaktadır fakat disk kapasitesi sadece 250 MB, aylık trafik ise 6 GB. Free Hostia’nın sunduğu ücretsiz hosting paketi aslında tek sayfalık temsili web siteleri için oldukça tercih edilebilir bir durumdadır. 

Free Web Hosting Area

1.5 GB disk kapasitesi ve limitsiz trafik ile hızlı bir hosting paketi sunmaktadırlar. Free Web Hosting Area Hız konusunda iddialı olduklarını belirtiyorlar fakat her hâlükârda 1.5 GB bir hosting paketi kişisel işler için oldukça tatmin edici bir kapasite denilebilir.

Byethost

Byethost 5 GB disk kapasitesi, yönetim paneli, limitsiz hizmetlere ek olarak ücretsiz olmasına rağmen teknik destek de sağlamaktadırlar. Ücretsiz sunulan paketlerde nadir rastlanan bir özellik olarak değerlendirilebilir ve yeni başlayanlar için aslında teknik destek imkanının olmasından dolayı tercih edilebilir.

Sites.Google

Hosting ve domain ihtiyacınız olmadan sites.google ile ücretsiz web sitesi kurabilirsiniz. Size tanıdığı depolama alana mevcuttur. Bu depolama alanına sitenizin dosyalarını yükleyebilir ve bu sayede aktif bir internet sitesi oluşturma hedefinizi tamamlayabilirsiniz.

Free Hosting No Ads

Free Hosting No Ads ile hızlı sunucular ile 1 GB disk alanı ve 5 GB trafik kapasitesiyle ücretsiz paket sunmaktadır. FTP hizmetiyle, dosya yönetimlerinizi kolayca yapabilir kaliteli içerikler ile web sitenizi oluşturabilirsiniz.

000Webhost

000Webhost yalnızca 1 adet domain, 300 MB disk alanı ve 3 GB trafik paketiyse aşırı minimal bir pakettir fakat Türk firması ve Türkçe ara yüze sahip olduğu için ayrı olarak tercih edilebilir fakat ücretsiz hosting paketi için maalesef ki teknik destek bulunmamaktadır.

Award Space

1 GB disk kapasitesi, 5 GB trafik sunmaktadır. Diğer hosting firmalarıyla aynı özelliklere sahip gibi olsa da Award Space’ten tercih edilen hosting paketi ücretsiz dahi olsa 7/24 teknik destek verebilmektedir. Teknik destek ihtiyacımız genelde pek olmasa da genel anlamda destek hizmetinin var olduğunu bilmek iyi hissettirmektedir.

Free Hosting

Sadece hosting hizmeti sunmaktadırlar. Free hosting ek alt alan adı hizmetleri verilmemektedir fakat 10 GB disk kapasitesi, sınırsız trafik ile yalnızca 1 adet alan adı ile oldukça iyi bir şekilde kullanılabilir.

Poyrazhosting.com.tr

Yerli firma olan Poyraz Hosting, 500 MB Disk kapasitesi, 10 GB trafik, 1 adet web mail ve veri tabanı oluşturulabilen ücretsiz bir hosting paketi sunmaktadır. Ek olarak dilerseniz ücretsiz alan adı da Poyraz Hosting’ten tercih edebilir ve direkt olarak web sitenizi yönetmeye başlayabilirsiniz.

Not: Eğer sitenizin dosyalarını hosting paneli üzerinden otomatik olarak değil de manuel olarak kontrol etmek isterseniz Filezilla isimli uzak dosya yöneticisi programını öneririz. Bu program aracılığıyla sitenizdeki dosyaları kontrol edebilir, yeni dosyalar yükleyip silebilirsiniz.

Bedava Domain Veren Siteler 2023

Ücretsiz internet sitesi kurmak demek, kısacası bedava domain ve hosting hizmeti sağlayabilen bir firma bulmak demektir. Uzun yıllardan beri hizmet veren dot.tk adresli internet sitesi, müşterilerine çeşitli alan adı uzantılarını 1 yıllığına ücretsiz olarak domain sunar.

Siteye kayıt olan ziyaretçiler, belirlenen alan adı uzantılarına sahip domainlerini 1 yıllığına ücretsiz olarak kaydederler. Herhangi bir domain alma limiti olmadığı için sınırsız alan adı alabilir, bu alan adlarınızı çeşitli projelerde kullanabilirsiniz. 2023 yılında bedava domain veren siteler bazıları şunlardır;

 • dot.tk
 • dot.ml
 • dot.cf
 • dot.ga
 • bedava-sitem.com
 • tr.website.tc
 • poyrazhosting.com.tr

Dot

Dot bedava, ücretsiz olarak en popüler alan adı sitelerinden birisidir. Uzantı olarak ise tk, ga, cf, ml, gq gibi kısa uzantılı domain sahibi olabilirsiniz. Ayrıca doğrudan http://www.dot.ml/, http://www.dot.cf/ ve http://www.dot.ga/ adreslerine giderek söz konusu olan uzantılara sahip alan adlarına sahip olabilirsiniz.

bedava-sitem.com

Tr.gg uzantılı bir alan adına sahip olmak isterseniz Almanya merkezli Bedava Sitem firmasını tercih edebilirsiniz. Günümüzde pek tercih edilmese de sistemi öğrenmek, web siteler hakkında bilgi sahibi olmak ve genel kullanımı öğrenmek için denenebilir bir sistemdir.

tr.website.tc

Sisteme üye olduktan sonra direkt olarak hazır şablonlar, temalar sizlere sunularak siteniz aktifleştirilir. Uzantı olarak ise .websitesipaketi.com uzantısı kullanılmaktadır. 

Poyrazhosting

Hosting konusunda bahsettiğimiz gibi hem hosting paketi hem de alan adınızı Poyraz Hosting’ten ücretsiz olarak temin edebilir, kullanabilirsiniz. Poyraz hosting firmasının sunduğu alan adı uzantıları ise tr.ht, .net.tr.ht ve com.tr.ht şeklindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu