En İyi Laptop (Notebook) Soğutucu Markaları ve Tavsiyesi 2023

Yanmaya son vericek En iyi, ucuz ve uygun laptop yani notebook soğutucusu için 2023 yılında tavsiye önerileri; Fiyatları, markaları ve kullanıcı yorumları ile beraber tüm detaylar. Yaptığımız günlük işlemler dışında vakit geçirmek için uyguladığımız video izleme ya da oyun oynama gibi aktiviteler nedeni ile bilgisayarımız uzun süre açık kalıyor.

Hal böyleyken, işlemcideki yüksek işlem etkisi laptopların fanları oldukça ısınmasına hatta kimilerinde el değmez bir yapıya bürünmesine neden oluyor. Önemli: Yeni çıkan vakumlu soğutucular kesinlikle tavsiye edilmez boşuna para ödemeyin!

Bu nokta da tavsiye bir soğutucuya ihtiyacımız var ki, o da laptop soğutucular. Peki gerçekten laptop soğutucuları işe yarıyor mu, en iyisi hangisi ve hangi özellikteki laptop soğutucularını tercih etmelisiniz?

Laptop Soğutucu İşe Yarıyor Mu?

Laptop soğutucuların oluşan ısıyı sönümleyebilme anlamında bilgisayarlara ciddi bir fayda sağladığı tartışılmaz gerçek. Yalnızca almak istediğiniz laptop soğutucusu için almadan önce geniş bir araştırma yapmanızı ve ondan sonra almanızı tavsiye ederiz. 

Laptop soğutucusu olması gerektiği kadar hava sirkülasyonunu sağlamıyor ve kalitesiz bir yapıdaysa süs eşyası olmaktan öteye gidemez. Oysaki kaliteli bir soğutucu, diz üstü bilgisayarınızın ısınını 15 derece düşürebilir. Bu da işlemcinizin daha hızlı çalışması ve laptopunuzun performansında ciddi iyileşmelere neden olup stabil bir yapıda çalışmasına olanak sağlayacaktır. 

Laptop Soğutucunun Ne Faydaları

Laptop soğutucularının faydalarını sizlere daha somut bir şekilde şöyle sıralayabiliriz,

 • Bilgisayarın kullanım ömrünü ana kart üzerinde oluşabilecek arızalara karşı koruyarak arttırır.
 • Isı alışveriş yoğunluğunu hızlanarak daha konfor bir kullanım ortamı hazırlar.
 • Yatağınıza uzanıp dizinize laptopu almak istediğinizde ısının etkisiyle dizinizde tutamayabilirsiniz. Oysa ki soğutucu kullanımız da böyle bir durumla karşılaşmanız mümkün değil.
 • Laptopunuzdaki yüksek ısının etkisiyle Hard dikin yanma ihtimalini ortadan kaldırır.
 • Laptop hızında ciddi anlamda bir iyileşmeye neden olur.
 • Oyunlarda FPS yükselme olayı gözlemlenecektir. Yani donmadan rahat rahat oynayabilirsiniz.

Laptop Soğutucu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Laptop Soğutucuların sağladığı faydaları netleştirdiğimize göre, cihaz özelinde tercih etmeden incelemeniz gereken bazı önemli detaylarada göz atalım;

Fan dönme hızı 1000 RP’nin üzerinde olması önemli: Dönüş hızı soğutma açısından oldukça önemli. Hızı ne kadar yüksekse laptopunuzu soğutma ihtimali de o denli yüksektir. Bazı soğutucularda bu otomatik ayarlanabilen bir özellik. Mümkünse onlardan tercih etmeniz, en ideal seçim olarak karşınıza çıkacaktır.

Plastik soğutuculardan uzak durun: Plastik soğutucu yüksek ısının etkisiyle koku yapabiliyor hatta erime bile gösteriyor. Bu nedenle alüminyum ya da metal kasa yapısındaki soğutucuları tercih etmeye özen gösterin.

Bilgisayarınızın boyutuna göre tercih edin: Soğutucular da tıpkı laptoplar gibi 15 ve 17 inç olmak üzere iki ayrı boyutta satılıyor. Tercihinizi, bilgisayarınızın boyutları kapsamında yapmaya özen gösterin.

Ses seviyesi oldukça önemli: Bazı laptop soğutucu modelleri ciddi anlamda ses çıkartıyor. Bu durum ilk başta sizi çok rahatsız etmese de özellikle de gecenin sessizliğinde kulaklarınızı tırmalayabiliyor. Bu yüzden bu özelliği dikkatle araştırın. Daha önce düşündüğünüz ürünü alıp uzun süre kullandıktan sonra yorum yazan kişilerin görüşleri sizlere bu konuda rehber olabilir.

Soğutucunun gücünü adaptörden almasına dikkat edin: Almış olduğu soğutucu gücünü laptop üzerinden alıyorsa bu soğutucudan üstün bir performans beklemek hayal olur. Çalışma sistemi bu durum üzerine kurulu olan soğutucular bilgisayarınıza asla fayda saplayamaz, hatta zararı bile olur.

Notebook Soğutucu Bilgisayara Zarar Verir mi?

Almış olduğunuz laptop soğutucusu bilgisayarınıza USB’den bağlanıyorsa, bu gücünü adaptörden değil bilgisayardan aldığı gerçeğini ortaya çıkartıyor. Bu durum da bilgisayarınıza ciddi anlamda zarar verir. Gücü bilgisayardan alan soğutucuyu hiç kullanmayın daha iyi. Özellikleri, faydaları ve zararlarını anlattığımıza göre En iyi laptop soğutucularına yönelik tavsiyelerimize yer verelim;

Laptop Soğutucu Fiyatları ve Tavsiye Önerileri 2023

Ürün kalitesi, Performans, Fiyat gibi farklı birçok parametreyi bir araya getirerek 2023 yılında en çok tercih edilen laptop soğutucularını sizler için derledik. Tüm özelliklerini sırladığımız soğutucular arasında dilediğinizi seçebilir ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Promate Frost Base

 • Ürün Boyutları: 5 x 3 x 10 cm
 • Ürün Ağırlığı: 350 gram
 • Üretici: Dexim
 • Ürün Fiyatı: 278 TL

Güçlü 1000 Rpm fanı ve oldukça sessiz çalışma yapısıyla Promate Frost Base kendisini ön plana çıkartıyor. 7 farklı yükseklik ayarıyla 17 inc laptopları çok rahat bir şekilde desteklemektedir. Ayrıca yüzeyinde bulunan kauçuk yapı ürünün kaymasının önüne geçiyor. Bunun dışında ışıl ışıl bir görüntüsü var. Isıya bağlı renk geçiş özelliği sayesinde gökkuşağı misali etrafı renkli RGB ışıklarıyla donatıyor.

F.D Kullanıcı Yorumu: Çift monitör kullanmak isteyenler için harika bir alternatif. Alt kısımda bulunan hazneye buz koyup soğutma performansını daha yukarılara taşıdım. Işıltı gereksiz gibi geldi ama beğenenler de vardır herhâlde.

Evran A Müşteri Yorumu: Farların çift bir şekilde ayarlanması ve soğutma ayarı bulunması oldukça güzel bir detay. Izgaralarda metal kullanılmış ama dış tasarımdaki plastik kalitesi bence biraz daha kaliteli olabilir.

Deep Cool U PAL

 • Ürün Boyutları: 390 X 280 X 27.5mm
 • Ürün Ağırlığı: 765 gram
 • Fan Ölçüleri: 140 X 140 X 15mm
 • Ürün Fiyatı: 165 TL

Deep Cool U PAL laptop soğutucusu barındırdığı yüksek bacakları sayesinden soğutucu dışında kendisine bir de laptop masası özelliği kazandırılmış. Bünyesindeki çift fan yardımıyla bilgisayarınızı kısa sürede soğutabiliyor. Tasarım olarak oldukça şık ve gösterişli.

S.S Yorumu: Uzun çabalar sonunda soğutucu arayışım, bu ürünü satın almamla son buldu. Ürün gayet estetik görünümde ve malzeme kalitesi de oldukça tatminkâr düzeye. Cihazımda bariz bir şekilde 4-5 sıcaklık düşüşünü hissettim. Gayet sessiz bir yapısı var, sese karşı duyarlıysanız gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Kullanmış olduğum MacBook Pro cihazım ile soğutucunun fanları bilgisayarın hava giriş deliklerine tam uyumlu bir şekilde çalışıyor. 

S.D Kullanıcı: Cihazım monster abra a7 v6.5, ekran boyutum 17.3. Almadan önce epey araştırma yaptım. Soğutucuyu almadan önce ölçümleme yaptığımda ısı 77-78 lerde idi şu an ölçtüğüm zaman 67-70 arasında çıkıyor.

Rampage Addison AD-RC8 Showy

 • Ürün Boyutları: 140 5mm
 • Ürün Ağırlığı: 735 gram
 • Ürün Fiyatı: 175,77 TL

Rampage Addison AD-RC8 Showy 12 ve 17 inc boyutları arasında değişiklik gösteren tüm laptoplara uyumlu bir şekilde tasarlanmış. Kademeli yapısı hemen hepsine gösterdiği uyum oluşumuna neden oluyor. Bünyesinde barındırdığı 4 adet fanı ve harika dizaynı sayesinde anında soğutma işlemini görüyor. Üstelik çalışma yapısı da oldukça sessiz, varlığını neredeyse hissetmeyeceksiniz.

B.Ç Yorumu: Cihazın malzeme yapısı oldukça iyi. 17,3 inç boyutundaki monster abra a7 laptopum ile oldukça uyumlu bir şekilde çalışıyor. Laptopun kaymamasına yönelik kullanılan aparat ile soğutucunun alt kısmında bulunan kademeler gayet sağlam. Elinizi cihazın üstüne koyduğunuz zaman soğuk hava verdiğini bariz bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

C.N Yorumu: Bir adet devasa fanı var, o kadar büyük olmasına rağmen sesini hiç duymuyorsunuz. Hatta çalıştığına dair ciddi şüphelerim olduğu için elimi üzerine bile koydum, ama çalışıyormuş. 😊 Arka kısmında ikinci bir USB portuna yer verilmiş. Işıklar süper düşünülmüş, ben çok beğendim. Ama siz beğenmezseniz bunu kapatabilme imkânınız da mevcut. 

Frisby FNC-5230ST 4 Fanlı

 • Fan Ölçüsü: 2 x 125 mm ve 2 x 70 mm
 • Ürün Ağırlığı: 735 gram
 • Ürün Fiyatı: 140,90 TL

Frisby FNC-5230ST laptop soğutucusu 5 kademesi birden olması, müthiş bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Kullanım aşamasında dilediğiniz kademede rahat bir şekilde kullanarak, bilgisayarınızın soğumasına yardımcı olabilirsiniz. Ürün soğutma aşamasında bilgisayarınızın CPU’sunu kullanmayıp, çoklu soğutucu desteği sağlamaktadır.

F.N Yorum: Yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum. Normalde bilgisayarımdan oyun oynadığım zaman ölçümlediğim ısı dereceleri 85-90 Lara kadar çıkmıştı. Soğutucuyu alıp kullanmaya başladığı, şimdi tekrar ölçüyorum 72-73 derecenin üstüne hiç çıkmadı. Oynadığım oyunlarda işlemciyi yoran GTA 5, CS: GO, LOL gibi oldukça ağır oyunlar, buna rağmen sunmuş olduğu performans gayet tatminkâr.

L.E Yorum: Ürünü 1 haftadır, ince ince analiz ettim. Bilgisayarı kavrayan aparatın diğerleri gibi altta değil de ortada olması bence oldukça büyük avantaj. Ciddi anlamda kullanım konforu sağlıyor. 6 adet soğutma kademesi mevcut, manuel kontrol edebiliyorsunuz. Ben genelde oyun oynadığım için 6sını birden aktif bir şekilde kullanıyorum. Üzerindeki açma- kapama düğmesine 2 saniye basılı tutarsanız, ortadaki büyük fan devreye girip yanlardaki devreden çıkıyor. Fiyat ve performans açısından değerlendirme yapıtınızda bence kesinlikle almanız gereken bir ürün.

TX Red Alert 6 Fanlı

 • Fan Ölçüsü: 6x 70mm Kırmızı LED’ li Fan
 • Ürün Ağırlığı: 1053 gram
 • Ürün Fiyatı: 157 TL
 • Ürün boyutu: 380 x 293 x 30-152

TX Red Alert 6 fanlı 11 ve 17 inç arasındaki bütün laptoplarla uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. 6 kademeli yükseklik ayarı 6 fanıyla birlikte gerçek bir soğutma sağlıyor. Mesh ızgaraları ve led paneli sayesinde de oldukça şık bir görünüm elde edilmiş. Ayrıca çift monitör kullananlara uyumlu yapısıyla da kendisini diğerlerinden bir adım daha ön plana çıkartıyor.

S.G Yorumu: Alalı tam 2 yıl oldu. Bence parasını baz aldığımızda emsallerine göre kendini ön plana çıkartıp, tercih edilme oranını yükseltiyor. Daha pahalı soğutuculara da baktım ama bence bu daha iyi.

F.S: Oldukça sessiz çalışıyor. Hatta şüphe duydum ve elimi üzerine koydum ama, gelen soğuk havayı net bir şekilde hissediyorsunuz. Arka kısma 2 USB çıkışı koymuşlar, bir tanesi gayet sağlam ama biraz emanet gibi duruyor. Benim bilgisayarım 17.3 inçlik laptop, hiç sorun yaşamadan kullanıyorum. 

Inca INC-601 GMS

 • Fan Ölçüsü: 70 * 70 MM
 • Ürün Ağırlığı: 1053 gram
 • Ürün Fiyatı: 185 TL
 • Ürün boyutu: 380 x 290 x 33

Inca INC-601 GMS laptop soğutucusu 7″ ve 17″ arasındaki tüm boyutlara, ayarlanabilir kademe yapısı sayesinde uyum sağlayabiliyor. 6 adet fanı sayesinde güçlü ve tam bir performans sağlamaktadır. Özellikle yoğun oynayanlar tercih edebilir. Fan hızını kendiniz kontrol panelinden de ayarlayabiliyorsunuz.

M.T: Fanların tamamını dilediğiniz gibi açıp kapatma şansınız var. Hatta açtığınız fanların bile hızını ayarlamanız mümkün. 3 kademeli hız içinde dilediğiniz seçimi yapabiliyorsunuz. Gücü gayet yeterli düzeyde.

L.G: Fan sayısı fazla tutulmuş. Bence gayet güzel. Soğutmayı yalnızca işlemci hava giriş bölümünden yapmıyor, RAM hava giriş bölümünden de hava üfleyip soğutuyor. Bu da bence çok büyük bir avantaj. Kullanmadan önce ve kullandıktan sonra PC ısı ölçümü yaptım, yaklaşık 10 derece düşürdü.

Addison Rampage AD-RC5

 • Fan Ölçüsü: 100 * 100 * 50 MM
 • Ürün Ağırlığı: 750 gram
 • Ürün Fiyatı: 185 TL
 • Ürün boyutu: 455 x 312 x 32

Addison Rampage AD-RC5 soğutucusu Barındırmış olduğu 5 fanı sayesinde 15 – 17 inc laptoplarla uyum içinde çalışabiliyor. Ergonomik yapısı ve kırmızı led farları beğenilen farklı özelliklerinden bazıları. 

V.Y: Arkadaşlar ürünü 1 aydır kullanıyorum, gayet güzel soğutuyor bir sıkıntı. Kalite olarak, plastik malzeme kullanılmış bence bu olumsuz tek yani.

S.I: Çift USB koymuşlar, bence bu çok iyi. Fanın devreye girmesi, soğutması gayet güzel. Oldukça ağır oyunlar oynuyorum ama hiçbir sorun yaşamıyorum.

Zalman NS2000

 • Fan Ölçüsü: 100 * 100 * 50 MM
 • Ürün Ağırlığı: 110 gram
 • Ürün Fiyatı: 264TL
 • Ürün boyutu: 455 x 312 x 32

Zalman NS2000 soğutucusu 7.5 °, 20 °, 30 °, 45 ° açı ayarları sayesinde kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. 17 inc boyutuna kadar bütün laptoplarla uyumlu bir şekilde çalışabilir. 200 MM fan boyutuyla oldukça verimli bir hava akışı sağlamaktadır.

B.E : MSI GE75 RAIDER marka 17.3’lük ebadındaki laptopla birlikte kullanıyorum. Bir yazılımcı olduğum için sağlayacağı soğutma benim için çok önemli. Bu görevi kusursuz bir şekilde yerine getirdiğine inanlardanım.

S.P: Stand olarak tasarlanmış sanki 😊 Soğutma dışında harika bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Oyun oynarken sıcaklık 90’lara kadar çıkarken, soğutucudan sonra 70’lere kadar düştü. Yalnız USB portlarının biraz nazik bir görüntüsü var, ben çok zorlamayın derim.

Addison Anc-505

 • Ürün Ağırlığı: 105 gram
 • Ürün Fiyatı: 116 TL

Addison Anc-505 laptop soğutucusu ekonomik fiyatıyla kendini ön plana çıkarıyor ama işlevi büyük. 5 adet fan motoruyla hızlı bir şekilde soğutma sağlayabiliyor. 17 inc laptoplara kadar uyumlu olmakla birlikte üzerinde 2 adet de USB girişi bulunmaktadır.

E: K: Ürün oldukça sessiz çalışıyor. 1 aydır kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım.

S.D: Ben fiyatı için tercih ettim. Emsallerine göre ucuz olması nedeniyle aklımda acabaları yoktu dersem yalan olur. Fakat alıp kullanmaya başladığım zaman harika sonuçlarla karşılaştım. Bence diğer pahalı ürünlere boş yere paranızı kaptırmayın, işinizi fazlasıyla görüyor.

Bir Kişi Katıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu