KYK Yurt İzin Alma Hakları, Saatleri, Kuralları ve Dilekçesi 2023

KYK yurtlarda izin alma hakları, saatleri, kuralları ve dilekçe örneği bilgiler ile yöntemler konusunda başta bilinmesi gereken izinler olarak yurtta kalan öğrencilere hafta sonu, bayram tatilleri gibi özel günler haricinde 75 gün de özel izin alabilme imkanı sunar. Özel izin alabilmek için yurt müdürlüğüne dilekçe yazarak ya da e-devlet üzerinden başvuru yapmak gerekir.

Üniversite dersleri haricinde gittiğiniz bir kurs, staj ya da nöbet var ise bu günler için de KYK yurtlardan özel izin alabilirsiniz. İzin aldığınız gün kadar özel izin günlerinizden düşer. E-devlet üzerinden başvuru yapmak için hesabınıza giriş yapmanız ve KYK sayfasına giriş yaparak izin oluştur ya da iptal et kısımlarından işlem yapabilirsiniz.

İzin alırken gideceğiniz yerin adres, telefon numarası ve ne zaman gidip ne zaman döneceğinizin tarihlerini yazmanız gerekir. Eğer dönüş yapacağınız tarihi geçirirseniz yoklama kaçağı sayılırsınız. 

kyk izin alma dilekçe e devlet

KYK İzin Alma Saatleri

KYK yurdunda kalıyorsanız yurda belirli bir giriş ve çıkış saatiniz bulunur. KYK yurtlarına giriş saati 06:00 çıkış saati 23:00 olarak belirlenmiştir. Bu saatler dışında güvenlikten giriş ya da çıkış yapamazsınız. Eğer izin almadan dışarıda kalırsanız yoklama kaçağı olursunuz ve yurdun belirlediği gün sayısı dolarsa yurttan atılabilirsiniz. KYK izin alma saatleri de giriş ve çıkış saatleri arasında yapılabilir.

Eğer e-devlet üzerinden KYK izin işlemlerinizi yapacaksanız belirli bir saati yoktur. İzin aldıktan sonra geri dönüş süreniz kısalırsa ya da uzarsa veya izni iptal etmek isterseniz yurt müdürlüğüne bildirmeniz gerekir.

KYK Yurt İzin Alma Kuralları

Yurt müdürlüğünden izin almak için öncelikle ya dilekçe yazmanız ya da e-devlete giriş yaparak izin bildirmeniz gerekir. İzne çıktığınız zaman geri dönüş zamanını kesinlikle kaçırmamalısınız. KYK yurt izin alma kuralları uyarınca gideceğiniz yerin adres, telefon numarasını ve gidiş geliş saatlerinizi belirttikten sonra onaylanmasını beklemeniz gerekir.

Onay işleminin belirli bir süresi yoktur ve onaylanmadan izni kullanmaya başlayamazsınız. KYK yurdunda her akşam belirli bir saatte toplu imza saati olur. İzinli olduğunuz günlerde imza alanınızda izinli yazar. Eğer geri dönüşü kaçırırsanız izinsiz olduğunuz halde yok sayılırsınız ve bu daha sonra problemlere yol açabilir bu sebeple dikkatli olmalısınız.

KYK İzin Alma Yöntemleri

KYK kaldığınız yurttan izin almak için 2 türlü yöntem vardır. E-devlet üzerinden başvuru yaparsınız ve bilgileri elektronik ortama girersiniz. Yurt müdürlüğü uygun görürse izniniz onaylanır. Eğer onay kısmında kırmızı renk görürseniz izniniz onaylanmamış demektir. KYK izin alma yöntemleri için bir diğeri de bizzat kendiniz yurt müdürlüğüne giderek elle yazdığınız dilekçeyi teslim etmektir.

Yurt müdürlükleri izin konularını oldukça sıkı takip eder ve tüm mazeretler incelenir. Bu sebeple geçerli bir sebebiniz yoksa yurttan izin almak zordur ve suistimal edilmemesi için kontrollü bir şekilde uygulanır.

Özellikle şehir dışında yaşayan aileleri olan insanlar için sorumluluk yurdun kendisindedir bu sebeple önlemler konusunda tavizsiz olurlar.

e-devlet Üzerinden KYK İzin Alma

 • https://gencizbiz.gsb.gov.tr/ adresine girin
 • İzinler kısmından yeni talepte bulunun.
 • İzin tarihlerini belirtin
 • Adres seçimi yapın
 • GSM no girdikten sonra göndere basın.

Eski yıllarda KYK yurt izni yalnızca elden dilekçe verilerek alınabilirdi fakat e-devlet uygulaması çıktığından beri biraz daha kolaylaştı. E-devlet sayesinde günün herhangi bir saati kolayca izin oluşturabilirsiniz.

 • Online uygulama olduğu için izinler daha düzenli ve kayıt edilmiş olarak bulunur.
 • İzninizin onaylanıp onaylanmadığını yine e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.
 • TC kimlik numaranızla giriş yaparak izin almak istediğiniz günlerin tarihini, gideceğiniz yerin adres ve telefon numarasını bildirmeniz yeterlidir.
 • Geçerli bir mazeretiniz olduktan sonra izin almakta zorlanmazsınız.

Önemli olan dönüş günlerinize uyarak daha sonra yoklamada sorun yaşamamaktır. Çünkü bildirmeden yurda gitmediğiniz her gün sicilinize işler ve size yaptırım olarak geri dönebilir.

KYK Online İzin Alma

KYK yurt online izni alabilmek için https://gencizbiz.gsb.gov.tr/ adresinden kolayca izin alabilir ve yurt aylıklarınızı ödeyebilirsiniz.

 • Genciz biz ile profil oluşturduğunuzda sizi yine e-devlet sayfanıza yönlendirir.
 • Ödemeler için daha kolay bir yöntem olan siteler pek çok genç tarafından aktif olarak kullanılır.
 • Önemli olan doğru bilgileri girmek ve gidiş dönüş saatlerine uyum sağlamaktır. 

Farklı bir adrese gidecekseniz de her adresi yeni adres ekle butonundan kaydetmeniz ve telefon numarası vermeniz gerekir. İzinlerinizin ne zaman onaylanacağı yurt müdürlüğüne bağlıdır ve birkaç gün de sürebilir. 

KYK İzin Almayı Unuttum! İzin Alınmazsa Ne Olur?

KYK yurtlarında izin almadan yurtta bulunmazsanız tutanak yiyebilirsiniz. Çünkü Devlet yurdunda kaldığınızda her akşam belirli bir saatte ana koridora inerek adınız ve soyadınızın bulunduğu bir deftere imza atmanız gerekir. Bu defterde her günün altında ayrı bir kutucuk bulunur.

Aryıca KYK izin alınmazsa ne olur gibi sorular için yurt duvarlarına asılan kuralları da okuyabilir ya da müdürlüğe danışabilirsiniz. Örnek olarak KYK yurdunda kalan öğrencilerin izin almayı unutup yaşamış oldukları konusunda sırayla bazı olucaklar şunlardır;

 1. Sözlü uyarı
 2. Yazılı uyarı
 3. Rapor tutulur
 4. Disiplin suçu ve savunma istenir
 5. KYK yurttan uzaklaştırma

İzin almadan ve müdürlüğe bildirmeden, bir mazeretiniz yokken yurtta olmanız gereken bir günde orada olmaz ve imza atamazsanız izinsiz yok sayılırsınız ve bunun bazı yaptırımları vardır. Örneğin müdürlüğün belirlediği gün sayısı kadar izinsiz yoklama kaçağı olursanız yurttan atılabilirsiniz. Bu sebeple izin almayı ciddiye almalı ve bilgileri izin alırken eksiksiz bir şekilde vermelisiniz.

KYK İzin Hakkı Kaç Gündür Bitince Ne Olur?

KYK yurdunda bir kişinin bayram, hafta sonu ve özel günler haricinde ekstradan izin alabileceği gün sayısı 75 gündür. Eğer bir kişi tüm sene boyunca 75 günü açarsa çok geçerli bir mazereti olmadığı sürece izin alamaz. Örneğin hasta ya da vefat durumlarında yeniden dilekçe verilebilir ama arkadaşımda kalmak istiyorum diyerek tekrar izin alamazsınız.

KYK izin hakkı kaç gündür bitince ne olur gibi konuları yurda gittiğiniz ilk günlerde öğrenmeniz sizin için faydalı olur. Kurallar herkes için geçerlidir ve kişiye göre esneme yapılmaz. Yurda giriş çıkış saatleri de herkes için aynıdır.

KYK Yurtlar için İzin Dilekçe Örneği

Kaldığınız yurdun müdürlüğüne giderek elden dilekçe verdiğinizde izin alma süreciniz başlamış olur. KYK yurtlar için izin dilekçe örneğinde; TC numaranız ve ad soyad bilginizle gideceğiniz yerin adresini, telefon numarasını ve gidişle dönüş tarihlerinizi yazarak izinli sayılmayı talep edersiniz.

Dilekçenizi verdikten sonra yurt müdürlüğü tarafından kabul edilirse izne çıkabilirsiniz. Üniversitede okuduğunuz süre boyunca eğer bir derse dair devam zorunluluğu yoksa bunu da dilekçeye yazarak müdürlüğe bildirirseniz o dersin olduğu günler gelmediğinizde bunu izin günlerinize eklemezler. Bu şekilde izin günleriniz korunmuş olur.

Yurt iznini iptal etmek isterseniz yine başvurursunuz ve dilekçeniz işleme konmaz. Günleri uzatmak isterseniz de başvuru yapmanız gerekir.

KYK Yurt İzinleri Aileye Haber Verilir mi?

Üniversite öğrencileri KYK yurtlarından izin aldıklarında 18 yaşından büyük bireyler olduğu için izin durumlarında ailelerine bilgilendirme gitmez. Eğer izin günleri için belirttikleri dönüş tarihinde dönmezlerse de hemen bildirilmez.

Ekstrem bir durum olursa eğer 1 hafta yurda gelmezseniz ve kimsenin nerede olduğunuzdan haberi olmazsa bu sefer ailenize haber verilebilir. Bireylerin izin günleri ve izin günlerinde nereye gidecekleri kendilerine saklı bir bilgidir ve ailelerle paylaşılamaz.

Milyonlarca genç her yıl devlet yurtlarında kalıyor ve işleyen kurallar sayesinde devlet yurtları en güvenilir kurumlardan biridir.

2 Kişi Katıldı

 1. Kyk yurdunda kalıyorum ve gencizbiz uygulamasından izin aldım
  Lakin gece 2 de geri dönüş yaptım ve zorunda kaldım
  Gece 3 te yurda varabildim, lakin yurt müdürü beni yurda almadı ( ben giriş için parmak izimi kullanmıştım ve onaylanmıştı)
  Kyk yurt müdürü ise beni içeri almadı git 6 dan sonra gel demişti. Lütfen cevalarsanız çok sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu