Evlilik, Kız İsteme ve Düğün Hakkında Tüm Detaylar 2023

Konu Başlıkları

Evlilik, çeyiz, kız isteme, söz isteme, nişan ve düğün organizasyonları masrafları, tavsiye fikirleri yani evlilik önesi ve sonrasında bilinmesi gereken A’dan Z’ye tüm ücretler detayları ile yayına aldık. 2 ya da daha çok kişinin resmi yollarla, dini usullerle ya da törelerle hayatlarını birleştirmeleri “evlilik” olarak adlandırılmaktadır. Eşler evlendiğinde çiftlere, yaşadıkları ülkenin ya da toplumun kanunlarına göre çeşitli sorumluluklar, sahiplikler ve haklar verilir. Görücü usulü evlilik, mantık evliliği ya da aşk evliliği gibi çok sayıda evlilik çeşidi vardır. Bu yazımızda sizlere evliliğe dair pek çok şey hakkında bilgi vereceğiz.

Görücü Usulü Evlilik mi? Severek Evlilik mi? 

İstatistiklere göre görücü usulü evliliklerin ömrü aşk evliliklerine oranla daha fazla olmaktadır. Hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde yapılan araştırmalara göre görücü usulü yapılan evliliklerde çiftler daha mutlu olmakta ve daha az boşanmaktadırlar.

Görücü usulü evliliklerin bu denli sağlam olması, duygusal beraberliklerin hassas yapısının kırılgan zemini nedeniyledir. Duygu ağırlıklı yapılan evliliklerde eşler çok hassas bir yapıya sahip olduğu için ufak çatışmalar bile büyük kavgalara dönüşebilir ve bu da boşanmalara yol açabilir.

Görücü usulü evliliklerde eşler ailelerinin istekleri doğrusunda evlenmeye mecbur bırakılır. Ailelerinin kararlarını çiğneyemeyen ve korkunun oluşturduğu iç baskı sonucu eşler boşanmayı düşünemedikleri için birlikteliklerini sürdürme eğiliminde olurlar.

2 evlilik arasında hangisinin doğru olduğunu söylemek oldukça zordur. Günümüz koşullarında görücü usulü evlilikler yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. İlişkilerde olması gereken en önemli şey sevgidir. Bu bakımdan severek evlenmek daha sağlıklı ilişkilerin oluşmasını sağlayabilir. Ancak eşler evlenirken akrabalarını da seçmek durumunda kalabilir. Ailelerin onayından geçmeyen evliliklerde ne yazık ki sorunlar yaşanır.

Görücü usulü evlilikler geleneklerine bağlı kişiler tarafından tercih edilir, bu nedenle evlilik içinde sorgulama pek görülmez. Sorgulama olmadığı için herhangi bir sorun da yaşanmaz. Sevgi evliliklerinde ise eşler birbirlerini geliştirmeye ve ilerletmeye daha müsaittirler. Bunun nedeni karşılıklı olarak eksikliklerini birbirlerine rahatça söyleyebilmeleridir. İnsanlar mutlaka kendine yakın gördüğü kişilerle evlenmelidir.

En Popüler Evlilik Teklifi Müzikleri

Yerli, yabancı, pop, rock, slow ya da arabesk tarzı pek çok müzik, evlilik tekliflerinde tercih edilebilir. Bu unutulmaz anda fonda çalan müzik belki de eşlerin şarkısı olabilir. Son yıllarda en çok tercih edilen Türkçe evlilik teklifi müzikleri şunlardır;

 • Sertap Erener: Aşk
 • Ayla Çelik: Bağdat
 • Özdemir Erdoğan: Bana Ellerini Ver
 • İrem Derici: Kalbimin Tek Sahibine
 • Kutsi: Melek
 • Mustafa Ceceli: Hastalıkta Sağlıkta
 • Çağatay Ulusoy: Mutlu Sonsuz
 • Rafet El Roman: Ömrümün Sahibi
 • Özcan Deniz: Teklif
 • Ferhat Göçer: Cennet
 • Cem Adrian: Ben Seni Çok Sevdim
 • Hakan Altun: Teklif Ediyorum
 • Kayahan & İpek Acar: Seninle Her Şeye Varım Ben
 • Erhan Güleryüz: Hoş Geldin
 • Selami Şahin: Ben Hala Deliyim Hala Sevdalı

Son yıllarda en çok tercih edilen yabancı evlilik teklifi müzikleri ise şunlardır;

 • John Legend: All of Me
 • Bon Jovi: Thank You for Loving Me
 • Charlie Puth: One Call Away
 • Joe Cocker: You Are So Beautiful
 • Bryan Adams: Heaven
 • Steven Curtis Chapman: I Will Be Here
 • Whitney Houston: I Will Love You
 • Elvis Presley: I Can’t Help Falling in Love With You
 • John Berry: Will You Marry Me?
 • Shania Twain: From This Moment On
 • Percy Sledge: When a Man Loves a Women
 • Michael W. Smith: Love of My Life

Kız İsteme Geleneklerinde (Yüzük, Çiçek, Çikolata vb.) Dikkat Çekici Olaylar

Kız isteme merasimi, erkeğin kıza evlilik teklifi yapmasından ve kızın da bu evlilik teklifini kabul etmesinden sonra evlilik yolunda yapılan ilk adımlardan biridir. Kız isteme merasimi büyüklerin tabiriyle bu işin “adını koymak”tır. 

Kız isteme geleneğinde öncelikle bir gün belirlenir. Kız isteme sırasında sözün de beraber yapılması hem süreci hızlandırır hem de kolaylaştırır. Erkek tarafı sözde yapılması gerekenler için yüzük, çiçek, tepsi ve çikolata gibi hazırlıkları tamamlar. Kız isteme töreninin olmazsa olmazları şu şekildedir;

Kız İsteme Yüzüğü

Kız isteme yüzüğü alyanstan farklı bir yüzük olmalıdır. Gelin adayının beğeneceği tarzda ne çok sade ne de çok gösterişli olacak şekilde bir yüzük satın alınabilir.

Kız İsteme Çiçeği

Neredeyse tüm çiçekler bu merasimde kullanılabilir. Ancak çiçek seçiminde gelin adayının zevkine göre hareket edilmesi damat adayına artı puan kazandırabilir. Kız isteme merasimlerinde daha çok orkide veya gül kullanılır. Çiçeğin türünden ziyade göze hitap etmesi en önemli unsurdur. Özellikle son yıllarda buket yerine vazoda, saksıda ya da özel kutularda sunulan çiçekler daha revaçtadır. 

Kız İsteme Çikolatası

Çikolata da çiçek kadar önemli bir detaydır. Aynı çiçekte olduğu gibi güzel bir görünüme sahip çikolatalar son derece etkili olacaktır. Gümüş bir tepside ya da gondolda sunulan çikolatalar süslenebilir. Eğer şık bir görünüm isteniyorsa badem süslemeli çikolatalar tercih edilebilir.

Hazır çikolatalar yerine özel çikolata yaptırmak da bir seçenektir. Tepside çikolata sunumu olacaksa fotoğraflı veya yazılı çikolatalar harika bir seçenek olabilir. Gondolda sunum yapılacaksa renkli ve şekerli bir görünüm daha iyi olacaktır.

Kız İsteme Gondolu

Şık görünümü ile tepsiden ziyade daha çok tercih edilmeye başlanan gondollarda çikolata sunumları yapılabilir. Bakır renkli, gümüş renkli, altın renkli, eskitme ya da vintage tarzında çok sayıda gondol çeşidi vardır.

Kız İsteme Tepsisi

Yüzüklerin koyulacağı tepsi gümüş ya da altın renklerde olabilir. Ancak bu renkler zorunlu değildir. Evdeki herhangi şık bir tepsi kullanılabileceği gibi dışardan bir tepsi de hazırlatılabilir. Gelinin giyeceği elbiseye ve evdeki süslemelere uygun olarak bir tepsi hazırlanabilir.

Kızı Babasından İstemek için Yaratıcı Fikir Sözleri

Kız isteme sırasında söylenen sözler artık kalıplaşmıştır. Ancak bazı damat adayları babalarından özellikle yaratıcı sözler söylemelerini ve rutinin dışına çıkmalarını isteyebilir. Bu özel gecede söyleyebilecek birkaç söz şu şekildedir;

 • “Birbirlerini bulan bu güzel gençlerimizi birleştirmek ve onlara bir yuva vermek bizim elimizdedir. Kızınızın oğlumuzla bir ömür geçireceği mutlu bir aile olmaları için, izninizi istiyoruz.
 • “Gençler anlaşabileceklerine ve aile bağlarını sımsıkı koruyabileceklerine inanmışlar. Bize de onların yanında olmak düşer. Allah’ın emriyle kızınızı oğlumuzun eşi olarak kabul eder misiniz?” 

Söz İsteme ve Nişan Durumunda Yapılması Gereken Püf Noktalar

Düğünden önceki aşamalar olan söz ve nişan merasimlerinde kafa karıştıran çok sayıda detay vardır. Bu detaylar geleneklere ve yöreye göre farklılık gösterebilir. Kız tarafı ve erkek tarafının alması gerekenler, misafirlere ikram edilecekler, söz ve nişan törenlerinde nasıl giyinileceği, söz adetleri ve bohça hazırlanması gibi pek çok detaya dikkat edilmelidir.

Söz sırasında hem aileler birbiriyle tanışır hem de ilişki resmiyete dökülerek bir adı konulur. Kız isteme merasimi ile aynı gün yapılan söz kesme töreninin ardından nişan yapılır. Söz kesileceği yalnızca çekirdek aile ve çok yakın belli akrabalar davet edilir. Gelin ve damat dilerse çok yakın arkadaşlarını çağırabilir.

Söz Masalarının Süslenmesi

Söz masası süslemesinde bir konsepte bağlı işlerin daha hızlı ve kolay ilerlemesini sağlar. Söz masaları için organizasyon firmaları çok sayıda fikirle karşınıza çıkar. Kozalak şeklinde pasta malzemeleri, papatyalar, lavantalar, gök kuşağı konsepti ya da mevsime göre kış veya yaz konsepti seçilebilir. Söz masası nişan masasına göre daha sade dekore edilir.

Söz Çiçeği

Söz çiçeğinin son derece gösterişli olması gerekir. Bunun için canlı çiçekler tercih edilebilir. Çiçeğin türü çok önemli olmasa da yalnızca güllerden oluşabilir ya da gül ve lilyum karışımı bir buket hazırlanabilir. Buket, şık tül kumaşlarla ve kurdelelerle süslenip daha gösterişli bir şekilde sunulabilir.

Söz Töreninde ne Giyilmelidir?

Söz merasimi evde yapılacağından sade ve şık bir elbise giyilmelidir. Çok dekoltesi olmayan, hareketi kısıtlamayan, şık bir elbise olabilir. Kahve servisi yapılacağı ve büyüklerin elleri öpüleceği için diz hizasında elbiseler daha çok tercih edilir. Topuklu ayakkabı için damadın boyunu aşmayacak ölçüde topuklu ayakkabı giyilmelidir.

Söz elbisesinin rengi de çok önemlidir. Matemi ve üzüntüyü simgeleyen siyah ve kahverengi tonlardan kaçınmak gereklidir. Bu renklerden ziyade lacivert, mor, sarı, pembe, turuncu ya da yeşil gibi canlı renkler seçilebilir. Çok abartılı bir makyaj ve takılar yerine sade ve geceye uygun makyaj ve takılarla elbise tamamlanabilir. 

Damadın takım elbise giymesi yeterlidir. Spor kıyafetler ve spor ayakkabılar giymemeli, gecenin ciddiyetine ve önemine dikkat edecek şekilde giyinilmelidir. Damat, gelinin elbise rengine uygun bir kravat takabilir. Böylece çiftler daha ilk geceden uyumlu bir birliktelik içine girerler.

Söz İkramları Nelerdir?

Söz sırasında ilk ikram edilen şey kahvedir. Kahve merasiminde Türk kahvesini gelin yapar. Damada koyulacak kahveye bir miktar tuz ya da karabiber atılır. Damat acı kahvesini bitirene kadar herkes bekler. Kız isteme faslı bittikten sonra misafirlere çay ikramı yapılır. Bazı yörelerde yemek bazı yörelerde ise atıştırmalık ikramı olur. Yemekli söz törenlerinde tavuklu pilav, ayran ve tatlı ikram edilir. Atıştırmalık ikramlarında ise zeytinyağlı sarma, börek, kurabiye ve tatlı gibi lezzetler verilir.

Nişanda ne Yapılması Gerekir?

Söz ve nişan ayrı ayrı yapılabilir ya da aynı gün hepsi bir arada olabilir. Aileler karşılıklı anlaşarak söz ve nişanla ilgili karar verebilir. Nişan töreni bir nevi düğünün provasıdır. Nişan için ayrı mekan seçilir, saçlar yapılır, özel makyaj yapılır, fotoğrafçı tutulur ve nişan elbisesi ayarlanır.

Nişan töreni evde yapılabileceği gibi nişan salonlarında da yapılabilir. Evde yapılacak nişan merasimlerinde şık bir nişan masası hazırlanmalıdır. Akrabalara ve arkadaşlara haber verilmeli, gerekirse davetiye bastırılmalıdır.

Nişan sırasında nişan yüzüklerini damadın ailesinin en büyük ve en saygı duyulan akrabası takar. Yüzük kurdelesini kesecek aile büyüğü önden bir konuşma yapar ve kurdeleyi keser. Yüzükler takıldıktan sonra pasta yenir ve fotoğraf çekimi yapılır.

Nişanda Araba Süsleme Yapılır mı?

Bu durum tamamen çiftlere kalmıştır. Gösteriş seven çiftler nişan için arabalarını süsletebilir ancak bu durum mecburu değildir. Kararsız kalan çiftler dikiz aynasına bir kurdele ya da kumaş bağlayabilir böylece trafikteki diğer araçlara bir işaret verebilirler.

Nişan Kıyafeti Nasıl Olmalıdır?

Nişan töreninde genellikle abiye giyilir. Bunun için özel olarak tasarlanan nişanlıklar tercih edilebilir. Nişan elbisesi seçilirken törenin nerede yapılacağı son derece önemlidir. Kır bahçesinde, açık alanda ya da kapalı bir salonda giyilebilecek kıyafetler farklı olacaktır.

Otel gibi gösterişli bir yerde nişan olacaksa dantel ya da taş işlemeli elbiseler giyilebilir. Damat ise yine takım elbise giymelidir. Nişan kıyafetinin rengine uyumlu bir kravat ve mendil ile takım elbise tamamlanabilir.

Nişan Törenini Kız Tarafı mı? Yoksa Erkek Tarafı mı yapar?

Nişan törenini kız tarafı yapmaktadır. Nişan salonunu tutmak, ikramları ayarlamak ve nişan sırasında yapılacak diğer harcamalar tamamen kız tarafına aittir. Damadın takım elbisesini de kız tarafı almalıdır. Gelinin nişanlığını ise erkek tarafı alır.

Nişan İkramlıkları Nelerdir?

Evde yapılan nişanlarda börek, kek ve kurabiye ikram edilebilir. Bu ikramları kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi bir Catering firmasından da yardım alabilirsiniz. Yemekli nişanlarda başlangıç için ordövr tabağı ile ara sıcak sunulur. Ardından ana yemek servisi yapılır. Yemekli bir organizasyon olmayacaksa misafirlere kuru pasta ve meşrubat ikram edilir. Son olarak nişan pastası ikramı yapılır.

Olmazsa Olmaz Çeyiz Listesi: Mutfak, Odalar, Takım Çanak

Eskiden yalnızca erkekler çalıştığı için kadının el emeğiyle evliliklerine katkı sağlamak için yaptığı eşyalar “çeyiz” olarak adlandırılırdı. Ancak günümüzde çiftlerin ikisi de çalıştığı için ortak bütçeyle alınan ve bir evin tüm ihtiyaçlarını kapsayan eşyalara “çeyiz” denmektedir. Çeyiz listesi hazırlanırken evin tüm bölümleri dikkate alınmalı ve ona göre alışveriş yapılmalıdır. Bir çeyiz listesinde olması gerekenler şu şekildedir;

Mutfak Çeyiz Listesi

Bu listede mutfağa ait her şey olmalıdır. Saklama kapları, pişirme tencereleri, elektrikli mutfak aletleri ve tabak çatal seti gibi tüm ihtiyaçlar mutfak çeyizinin içindedir. Mutfak çeyiz listesini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mutfak masa takımı: Mutfak yeterince büyükse mutfak için masa ve sandalye alınabilir.
 • Tencere seti: Düdüklü tencere, tava seti, emaye tencereler, sahan ve yemek tencerelerinden oluşur. Çelik, teflon ya da granit setler tercih edilebilir.
 • Pişirme ürünleri: Güveç kabı, kek kalıbı, cezve seti ve çaydanlık gibi ürünlerdir.
 • Sofra çeyizleri: Yemek takımları, bardaklar, çatal bıçak takımı, fincanlar, kahvaltı takımı, kumaş peçeteler ve masa örtüleri gibi malzemelerdir.

Yardımcı Eşyalar ise şu şekildedir;

Ekmek sepetiBaharatlıkSaklama kapları
KaselerSürahilerServis tepsileri
Sebze soyacağıPatates ezeceğiTahta kaşıklar
KepçelerSpatulaBıçak takım
YağdanlıkSirkelikSüzgeç
AçacaklarRendeServis kaşıkları
NihaleOklavaMerdane
PeçetelikKesme tahtasıBulaşık sepeti
Mutfak önlüğKüllükErzak kavanozları
Çöp sepetiÇırpıcılarLimon sıkacakları
Bulaşık süngeriBulaşık havlusuKurutmalık

Bunların dışında mutfak halısı, mutfak perdesi, mutfak tülü ve avize gibi ihtiyaçlar da mutfak eşyaları arasındadır.

Küçük Ev Aletleri Çeyiz Listesi

Mutfak robotuBlenderÇay makinesi
Mikrodalga fırınŞarjlı el süpürgesiElektrik süpürgesi
Kahve makinesiEkmek kızartma makinesiTost makinesi
Saç kurutma makinesiÜtüEpilasyon aleti
Şarjlı tıraş makinesiSu ısıtıcı Meyve sıkacağı

Yatak Odası Çeyiz Listesi

 • Yatak odası mobilyaları: Karyola ya da baza, yatak, avize, gardırop, şifonyer ve etejerden oluşur.
 • Yatak odası tekstili: Yatak örtüsü, pike, nevresim takımları, yorgan, yastık, alez, battaniye, lastikli çarşaf, perde, tül ve halı gibi ürünlerdir.

Banyo Çeyiz Listesi 

Bornoz takımıEl havlusuYüz havlusu
Ayak havlusuKlozet takımıTartı
KovaLeğenTemizlik bezi
Çamaşır sepetiBanyo terliğiBanyo kaydırmaz
TarakTırnak makasıHavlu askılığı
Şampuan köşe rafıLif ve kesÇöp kovası ve fırçası
SabunlukDiş fırçalığıKirli çamaşır sepeti

Antre / Hol Çeyiz Listesi

PortmantoAvizeHalı
Yolluk Ayakkabı dolabı Ayna

Beyaz Eşya ve TV Çeyiz Listesi

 • Buzdolabı
 • Fırın
 • Ocak
 • Davlumbaz
 • Bulaşık makinesi
 • Çamaşır makinesi
 • Televizyon

Oturma Odası / Salon Çeyiz Listesi

 • Mobilyalar: Koltuk takımı, yemek odası takımı, televizyon ünitesi, orta sehpa, zigon sehpa takımı ve kitaplıktır.
 • Tekstil ürünleri: Halı, perde, tül ve kırlenttir.
 • Aksesuar: Avize, abajur ve tablolardır.

Diğer Ev İhtiyaçları Listesi

Ütü masasıVazoÇamaşır kurutma askılığ
Fotoğraf çerçevelerDuvar saatiMasa saati
AskılıkMumPaspas
Çalışma masasıAyna Mandal gibi ürünlerdir

Sade ve Şık Evlilik Teklifi için Yapılması Gerekenler

Abartmayı sevmeyen ancak samimi ve şık bir evlilik teklifi yapmak isteyen erkekler için birkaç önerimiz var. Bunlar; evde, kumsalda, ormanda ve yemekte yapılabilecek evlilik teklifleridir.

Evde Evlilik Teklifi için Yapılması Gerekenler

Sade bir evlilik teklifi için en uygun mekanlardan biri ev ortamıdır. Evde yapılan teklifler hem sıcak hem de son derece samimidir. Çiftler kendini daha rahat hissettiği ve ortamda başka kimse olmadığı için tüm duygular dışa vurulabilir. 

Evde evlilik teklifi yapmadan önce birkaç dekorasyon detayına dikkat etmeniz gerekir. Müzik, mumlar, kalp şeklinde balonlar ve kırmızı mumlar, mis gibi kokan çiçekler ve ışıklandırma için ledlerden yardım alabilirsiniz.

Kumsalda Evlilik Teklifi için Yapılması Gerekenler

Sahil ortamı huzur verir, aynı zamanda son derece romantiktir. Sahil yürüyüşlerinden birini evlilik teklifi için organize edebilirsiniz. Bunun için en uygun zamanlardan biri gün batımlarıdır. Kumsal süslemesi yaparken ışık, balon, şık bir yemek masası, mumlar ve çiçekler kullanılabilir.

Ormanda Evlilik Teklifi için Yapılması Gerekenler

Bazı çiftler doğada vakit geçirmekten çok keyif alırlar. Bu çiftler için ormanda evlilik teklifi son derece idealdir. Yürüyüş ya da koşu sırasında önceden organize edilen bir yere gelindiğinde yüzük sunulabilir ve evlilik teklifi yapılabilir. Ormanda evlilik teklifi için en uygun zaman sabah vakitleri ya da gün batımıdır. Bu alanlarda yapılan tekliflerin etkisi daha fazladır.

Yemekte Evlilik Teklifi için Yapılması Gerekenler

Biraz klişe olsa da çoğu çift bu yöntemi tercih etmektedir. Şık bir restoranda, ev atmosferinde, kumsalda ya da minik bir piknik masasında evlilik teklifi yapılabilir. Baş başa çıkılan romantik yemeklerde masa özel olarak süslenebilir ve günün anlamına uygun olarak düzenlenebilir.

Asyalılar Neden Sade Düğünler Seçer?

Sade düğün dendiğinde ilk akla gelen Korelilerdir. Abartıdan, şatafattan, lüksten ve zenginlikten sıkılanlar için Kore düğünleri oldukça rahatlatıcı ve huzur vericidir. Bunun sebebi Korelilerin son derece zarif ve sade düğünleri tercih etmesidir. Abartılı ve samimiyetten uzak düğünler yerine Asyalılar gibi sade ve gösterişten uzak düğünler yapılabilir. Asyalıların bunu tercih etmesinin altında yatan en önemli sebep, kuşkusuz detaylar yerine birbirlerine odaklanmayı seçmeleridir.

Koreliler genellikle kapalı mekanları seçer. Ortamda çok fazla göz yoran detay olmamasına özen gösterirler. Bu sadeliğe karşı gerek düğünleri gerekse düğün fotoğrafları oldukça dikkat çekici ve etkileyici olur.

Görkemli, Havai Fişekler, Tekneli vb. Evlilik Teklifi Organizasyonları

Yıllar sonra çocuklarınıza hatta torunlarınıza heyecanla anlatabileceğiniz anılarınız olsun istiyorsanız sıra dışı ve ilginç evlilik teklifleri yapabilirsiniz. Bunun için pek çok seçenek vardır;

Havai Fişekli Evlenme Teklifi

Kumsalda arkadaşlarınızla organize olarak ya da sadece sevgilinizle birlikte olacak şekilde sürpriz bir evlilik teklifinde bulunabilirsiniz. Deniz kenarında uzun bir yürüyüş sonrasında kısa bir mola verirken çiçeklerle donatılmış ve kalplerle süslenmiş evlenme teklifi alanına gidebilirsiniz. Burada romantik, göz kamaştıran bir akşam yemeği masası, güne özel bir pasta, volkanlar ve havai fişeklerle dolu son derece şık ve özel bir teklif yapabilirsiniz.

Tekneli Evlenme Teklifi

Denizin ortasında bir teknede, oldukça şık bir mekanda, denizden kopamayan çiftler teknede teklif düşünebilir. Bunun için bir tekne kiralayabilir, romantik bir yemek masası hazırlayabilir, üzerini mumlarla ve çiçeklerle donatabilir, arka fona romantik bir müzik açabilirsiniz. Her zaman etkili olan tekne romantizmi ile bu anı yıllar sonra bile heyecanla hatırlayabilirsiniz.

Tanıştığınız Yerde Evlenme Teklifi

Sevgilinizle tanıştığınız ya da onu ilk defa gördüğünüz yerde romantik ve gösterişli bir evlilik teklifi yapabilirsiniz. Bunun için birlikte tanıştığınız yere gidin ama farklı yollardan ve nereye gittiğini anlamayacak bir şekilde gitmeye çalışın. Daha sonra önceden ayarladığınız şekilde üzerinde evlilik teklifinizi simgeleyen uçan balonlar, kalpli balonlar ve sağdan soldan fırlayan konfetiler eşliğinde ona hayatınızın sorusunu sorun.

Hintliler ve Araplar Neden Lüx, Şaşalı Şatafatlı Düğünler Seçer?

Bu sorunun cevabı son derece basittir. Araplar ve Hintliler lükse ve zenginliğe son derece önem verirler. Bu nedenle düğünlerinde gösterişi, abartıyı ve lüksü tercih ederler. Pahalı ve şaşalı mekanlar, altın işlemeli kıyafetler ve eşyalar en sevdikleri düğün detaylarıdır.

Düğün mekanı hazırlanırken çiçekten sandalye süslemesine kadar her şeyde aşırılığa kaçarlar. Onlar için düğün, çevrelerine karşı gösterdikleri bir güç gösterisi haline gelir. Bu yüzden düğün öncesinde ve sonrasında hiçbir masraftan kaçınmazlar.

Ortalama Evlilik Teklifi Fiyatları Lüx ve Sade Olanlar

Evlilik teklifi fiyatları paket içeriğine ve verilen hizmete göre farklılık gösterir. Otelde, restoranda, tarihi bir mekanda, yatta, teknede ya da sizin için özel olan başka bir yerde yapacağınız tekliflerde alacağınız hizmet oranında ödeyeceğiniz miktar da değişebilir. Bazı firmalar “Standart” ve “Her Şey Dahil” şeklinde paketler sunmaktadır. Bu paketler arasında ciddi fiyat farklılıkları bulunur.

Standart paketler 1,500 TL’den başlayıp 4 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Her şey dahil paketler ise 10 bin TL civarındadır. Bunun dışında yatta evlilik teklifi fiyatların yatın büyüklüğüne ve kiralanacak zamana göre değişir. Fiyatlar 3 bin 500 TL ile 9 bin TL arasındadır.

Düğün Giderleri Kime Aittir Kuaför, Araba, Salon vb.

Düğün giderleri konusunda sabit bir kural yoktur, çiftler masrafları paylaşabilir ya da geleneklere göre hareket edebilirler. Düğün giderleri konusunda yapılan harcamaları ve bu harcamaların kimler tarafından karşılanacağını şu şekilde sıralayabiliriz;

Kına Gecesi

Düğün öncesi hazırlıklardan biri olan kına gecesinde kına kıyafetini, gelinin takılarını, ayakkabılarını, kınayı ve kına çerezini erkek tarafı alır. Kınada geriye kalan tüm masrafları kız tarafı karşılar. Kına gecesinde takılan tüm takılar kız tarafında kalır.

Düğün Hazırlık Harcamaları

Düğün için yapılan (kuaför, düğün salonu, gelin arabası, fotoğraf çekimi, vb…) hazırlıkları erkek tarafı karşılar. Kız tarafı düğünle ilgili çok fazla harcama yapmaz. Takılan takılar erkek tarafına kalır, çünkü düğünle ilgili tüm masrafları erkek tarafı ödemiştir. Düğün masrafları olarak düğün davetiyesi, düğünün yapılacağı yerin kirası, ikram edilen yemekler ve müzik grubu sayılabilir.

Gelinin kuaförünün ve gelinliğinin masrafını da erkek tarafı öder. Bazı yerlerde gelinle birlikte kuaföre giden gelin yakınlarının kuaför masraflarını da damat karşılar.

Gelin arabasının süslemesi, düğün öncesinde ve düğün sonrasında yapılan stüdyo veya dış çekim fotoğraf çekimi albüm masraflarını erkek tarafı öder. Düğün yerinde yapılan bahşişler, araba bahşişi, konvoya takılan havlular ve diğer harcamalar damat tarafına aittir.

Söz töreninde takılan yüzükleri erkek tarafı alır. Kız tarafı ise damada kol saati ve bileklik gibi hediyeler alabilir. Söz kesiminde verilen damat bohçasını kız tarafı, gelin bohçasını ise erkek tarafı hazırlar.

Nişan Töreni

Nişanda yapılacak masraflar kız tarafına aittir. Eğer nişan dışarda yapılacaksa tutulacak mekanın kirası, yapılan süslemeler, ikramlar ve diğer masrafları kız tarafı öder. Evde yapılacak nişanda ise yine tüm masrafları kız tarafı karşılar. Nişanda takılacak yüzüklerden geline takılacak yüzüğü ve gelinin giyeceği nişanlığı erkek tarafı, damada takılacak yüzüğü ve damadın giyeceği takım elbiseyi ise kız tarafı alır. 

Ev Eşyaları

Eşya alırken masraflar bölüşülür ancak genel olarak kız ve erkek tarafına düşen masraflar şu şekildedir; 

 • Kız tarafı: Yatak odası takımı, mutfak eşyaları, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, yatak örtüleri, halılar ve perdeler.
 • Erkek tarafı: Salon takımı, oturma odası takımı, televizyon, buzdolabı ve elektrikli ev aletleri.

Popüler Evlilik Teklifi Yapılacak Yerler 2023

Hayatınızı birleştireceğiniz kadına yapacağınız evlilik teklifinin çok özel olmasını istiyorsanız en çok tercih edilen yerleri kullanabilirsiniz. Farklı bir atmosferde yapılacak evlilik teklifleri ömür boyu unutulmayacak, güzel bir anı olarak hatırlanacaktır. Evlilik teklifi yapmak için en çok seçilen yerler; İstanbul’da Galata Kulesi, Adalar, Çamlıca Tepesi, Kız Kulesi ve Emirgan Korusu; İzmir’de Şirince, Urla Bağ Evi ve Konak Pier; Ankara’da Kuğulu Park ve Eymir Gölü; Bursa’da Uludağ; Fransa’da Paris; Hollanda’da Amsterdam; Çek Cumhuriyeti’nde Prag; İskoçya’da Edinburgh; İtalya’da Verona, Roma ve Venedik; İspanya’da ise Barcelona’dır.

İSTANBUL – Galata Kulesi: İstanbul’un tarihi simgelerinden biri olan Galata Kulesi’nden İstanbul’un neredeyse tamamı görülebilmektedir. Bu muhteşem yerin büyüleyici atmosferinde, şık bir akşam yemeğinde, ışıl ışıl İstanbul eşliğinde sevgilinize evlenme teklifi yapabilirsiniz.

İSTANBUL – Adalar: Adalar’ın romantik manzarası, doğayla denizin iç içe geçmesi, rengarenk havası, evlilik teklifi etmek için en ideal ortamlardan biridir. 

İSTANBUL – Çamlıca Tepesi: İstanbul’un en yüksek tepesi olarak bilinen Çamlıca Tepesi, evlilik teklifi için en çok tercih edilen mekanlardan biridir. Boğaz manzarasının neredeyse tamamının görüldüğü Çamlıca Tepesi yeşilliklerle, maviyle ve kuş sesleriyle çevrelenmiştir. Çiftler burada, hayat boyunca sürdürecekleri beraberliğe ilk adımlarını atar. 

İSTANBUL – Kız Kulesi: Uzun yıllardır romantik vakit geçirmek isteyen çiftlerin bir numaralı adresi olan Kız Kulesi, görkemli havası ve tarihiyle evlilik teklifi için seçilebilecek en özel mekanlardan bir tanesidir. Dilerseniz buradaki şık bir restoranda dilerseniz giriş katındaki açık alanda aşkınızı sevgilinize ilan edebilirsiniz ve bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

İSTANBUL – Emirgan Korusu: Şehrin içinde ama şehirden bambaşka bir havaya sahip Emirgan Korusu tarihi dokusu ve doğal görünümüyle pek çok çiftin gittiği yerlerin başında gelir. Rengarenk çiçekleri, yürüyüş yolları, tarihi yapıları ve eşsiz manzarasıyla evlilik teklifi etmek için harika bir mekandır.

İZMİR – Şirince: Selçuk’ta bulunan ve İzmir’in en güzel köylerinden biri sıfatıyla tanınan Şirince Köyü, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. Yemyeşil doğanın yanı sıra tarihi dokusu bozulmamış evleri ve doğal köy yaşamıyla çiftleri kendine hayran bırakır. Günübirlik yaptığınız gezilerden birinde sevgilinize evlenme teklifi yapabilir, hayatınızın en güzel anlarından birini ismi gibi şirin olan bu güzel köyde gerçekleştirebilirsiniz.

İZMİR – Urla Bağ Evi: İzmir merkezine yarım saat uzaklıktaki bağ evi adeta cennetten bir köşedir. Dingin ve huzur dolu atmosferi romantik teklifler için son derece uygundur. 

İZMİR – Konak Pier: 1800’lerden kalma Konak Pier, restoranlarla ve mağazalarla dolu tarihi bir yapıdır. Denize nazır restoranlarında, gün batımı sırasında romantik bir ambiyansta  evlilik teklifi yapabileceğiniz harika bir yerdir.

ANKARA – Kuğulu Park: Kuğulu Park, Ankara’nın simgelerinden biridir. Uzun kavak ağaçları, kuğuları, kuş sesleri ve doğal atmosferi ile evlilik teklifi için en özel mekanlardan biri olabilir. Şehrin ortasında olduğu için hiçbir şekilde ulaşım sorunu yoktur.

ANKARA – Eymir Gölü: En popüler evlilik teklifi yerlerinden biri de Ankara’daki Eymir Gölü’dür. Göl kıyısında organize edeceğiniz harika bir piknikte hayatınızın kadınına evlenme teklifi yapabilirsiniz.

BURSA – Uludağ: Kış tatillerinin vazgeçilmez yeri Uludağ sevgililer için vazgeçilmez mekanlardan biridir. Dilerseniz 14 Şubat’ta dilerseniz başka bir tarihte Uludağ’ın bembeyaz atmosferinde evlenme teklifinde bulunabilirsiniz.

KIBRIS: Yavru vatan Kıbrıs, tatilin ve eğlencenin en güzel adreslerinden bir tanesidir. Lüks tesislerinde dünya lezzetleri eşliğinde evlilik teklifi yapabilirsiniz.

FRANSA – Paris: Paris romantizm denince ilk akla gelen yerlerden biridir. Çok sayıda romantik film burada çekilmiştir. Bu kentin büyüleyici atmosferini evlilik teklifiniz için düşünebilirsiniz.

ÇEK CUMHURİYETİ – Prag: Tarihi kaleler, devasa katedraller ve daracık sokaklar romantik teklifler için son derece uygundur. Aşıklar şehri olarak bilinen Prag, tarihi dokusu ve masalsı atmosferi ile çiftleri kendine hayran bırakır.

İSKOÇYA – Edinburgh: İskoçya’nın başkenti Edinburgh ilgi çeken mimarisi ve görkemli binalarıyla çok fazla ziyaretçi alan bir şehirdir. Bu masalsı kentte sevgililer romantik bir akşam yemeğinde evlilik kararlarını alabilir.

İTALYA – Verona: Romeo ve Juliet, Verona şehrinin simgelerinden biridir. Juliet’in evi, dünyanın en romantik şehirlerinden biri olan Verona’dadır. Romeo Juliet’i Verona’daki evin balkonunun altında bekler. Aşıklar tam da Juliet’in evinin altında, Romeo’nin Juliet’i beklediği yerde evlenme teklifi edebilirler.

İTALYA – Roma: Roma’da evlilik teklifi edilecek çok sayıda yer vardır. Colleseum, Aşk Çeşmesi ya da İspanyol Merdivenleri bu amaç için ideal mekanlardır. Roma İmparatorluğu’nun başkenti Roma’da, hayatınızın en önemli anlarını müstakbel eşinizle geçirebilirsiniz.

İTALYA – Venedik: Aşıklar Şehri olarak tanınan Venedik, kanalları ile ünlüdür. Pek çok kişi Venedik’teki gondollarda evlilik teklifi yapmaktadır.

İSPANYA – Barcelona: Gotik türünün en iyi örneklerinin yer aldığı Barcelona, son derece güzel ve canlı bir şehirdir. Gezilecek yerler listelerinde ilk sıralarda bulunan Barcelona, sevgililer için unutulmaz anıların birikmesine vesile olabilir. Özellikle Park Güell’in muhteşem manzarası, evlilik teklifi yapmak için ideal yerlerden biridir.

Sonuç Evet Olabilecek Evlilik Teklifi Sözleri ve Fikirleri

Romantik, komik, uzun, kısa ya da bir şiirle… Hiç fark etmez! Önemli olan sevgilinize “Evet dedirtebilmek” ise bunun için söylenebilecek çok sayıda söz vardır. O an çok fazla heyecanlanacağınızı düşünüyorsanız önceden ne diyeceğinizi hazırlamanızda fayda vardır. Bunun için aşağıda paylaştığımız evlilik teklifi sözlerinden faydalanabilirsiniz.

 • Her sabah uyandığımda yanımda olur musun?
 • Birlikte kuracağımız bir hayata var mısın?
 • Günün her saatini, her saniyesini benimle geçirmek ister misin?
 • Birlikte yaşamak değil birlikte yaşlanmak isterim.
 • Sonsuza dek sürecek bir beraberlik ister misin?
 • Birlikte ortak bir geçmiş oluşturmak, ortak anılar biriktirmek ister misin?
 • İkimizin de cebinde aynı evin anahtarı olsun mu?
 • Aynı evin faturasına şaşıralım mı, ne dersin?
 • Evlilik yıldönümümüzü unutursam bana kızar mısın?

Eğer evlilik teklifiniz için şiir okumayı düşünüyorsanız bu durumda Atilla İlhan’ın Ben Sana Mecburum şiirini, Can Yücel’in Seninle Yaşlanmak İstiyorum şiirini ya da Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Aynalardan Uzakta şiirini okuyabilirsiniz.

Evlilik Sözleşmesi ne Durumlarda Yapılır? Maddeler Nedir?

Evlenmeden önce ya da evlendikten sonra yapılabilen evlilik sözleşmesi ile malların hangi şartlarda kime kalacağı düzenlenebilir. Mal rejimi sözleşmesi olarak da bilinen evlilik sözleşmesi, eşlerin birbirine güvenini resmi olarak kanıtlamak, olası bir boşanma ya da aldatma durumunda mal tasfiyesi yapmak için yapılır.

Evlilik Sözleşmesi Maddeleri

Evlilik sözleşmesi bir avukat eşliğinde hazırlanmalıdır. Maddeler her sözleşmede farklı olabilir. Ancak örnek bir sözleşme üzerinden maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Eşler; yasal sınırlar dahilinde kendilerine ait olan kişisel malları yönetmek, bunlardan faydalanmak ve tasarruf etmek hakkına sahiptir. Hiçbir eş, bir diğerinin sahip olduğu gayrimenkuller ile kişisel malvarlığı üzerinde yönetme ve tasarruf hakkına sahip değildir. 

Eşlerin kişisel kullanımında olan eşyalarla 3. kişilerden gelen maddi ve manevi tazminat alacakları yasal olarak kişisel mallar statüsüne girer ve bu kişisel mallar üzerinde bir diğerinin hiçbir söz hakkı ve tasarrufu yoktur.

Bağışlamalar; 3. kişilerden kalan miras hak ve paylarıyla üçüncü kişilerin karşılıksız kazandırmaları yine kişisel mal hükmünde olur. Bu nedenle herhangi bir mal ayrılığı prensibine göre eşlerden diğeri bu kişisel mallardan yararlanamaz, yönetemez ya da tasarruf edemez.

Eşlerden biri bir malın kendisine ait olduğunu iddia ederse bu iddiasını ispatlamak zorundadır. Aksi halde aidiyeti kanıtlanmayan mallar, paylı mülkiyetteki mallardan sayılır.

Eşlerden her biri, kendilerine ait mallardan tümüyle sorumlu olur. Bu sorumluluk mallardan dolayı oluşan borçları da kapsar ve diğer eş borçlar nedeniyle sorumlu tutulamaz. Eşlerin bireysel olarak yaptıkları borçlar, mesleklerini ya da sanatlarını icra ederken yaptığı borçlar, kişisel sorumluluk doğuran borçlar ve üçüncü kişilerle anlaşılarak yapılan borçlar tamamen o borcu yapan eşin sorumluluğundadır.

Eşlerin mesleklerini ya da sanatlarını icra ederken yaptıkları hukuki işlemler, gelirlerini kullanma ve tasarruf etme hakları o eşe aittir. Bir diğer eş bu haklardan faydalanamaz ya da tasarrufta bulunamaz.

Yönetim giderleri ve evlilik birliğini temsilen yapılan harcamalar eşlerin ortak sorumluluğundadır ve ödemeyi ortaklaşa yapmalıdırlar.

Sosyal Güvenlik, Sosyal yardım kurumları ya da özel sigorta şirketleri tarafından yapılan toptan ödemeler, tazminatlar ve alacaklarla işgücü kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar, toptan ödemeler ya da tazminat yerine ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından ya da özel sigorta şirketi tarafından ömür boyu irat bağlanan gelirler kişisel mal olarak kabul edilir. Diğer eş bu kişisel mallar üzerinde tasarruf etme ve yönetme hakkına sahip değildir.

Tahvil, bono, resmi senet, repo, borsa, faiz, icra alacağı ve tahsilatı ile banka faizi ve kira geliri gibi irat getiren tüm kazançlar mal ayrılığı prensibine göre kişisel mal varlığı olarak kabul edildiği için diğer eş bu kazançlar üzerinde yönetme ve kullanma yetkisi ile tasarruf hakkını kullanamaz. 

Mal rejimi sona ererse eşlerden her biri diğerinin zilyetliğindeki kendi mallarını geri alır. Evliliğin sonlanması durumunda ailenin ortak kullanımındaki mallar eşler arasında eşit olarak paylaştırılır.

Evlilik için Gereken Sağlık Raporu ve Evraklar Nedir?

Evlilik için gereken belgelerden biri de sağlık raporudur. Eşlerin evlenmeye engel bir durumlarının olup olmadığı sağlık raporu ile belgelenebilir. Nikah için sağlık raporu şarttır. Bunun nedeni cinsel yolla bulaşan bir hastalığın olup olmadığının, kan gruplarının birbiriyle uyumlu olup olmadığının, taşıyıcı bir hastalıklarının olup olmadığının belirlenmesi içindir.

Evlilik için istenen sağlık raporunda kan tahlili ve akciğer filmi yer alır. Kan tahlili ile eşlerin kan grupları belirlenir. Bunun yanı sıra hepatit, frengi ve AIDS gibi hastalıkların varlığı araştırılır. Eğer eşlerde kan uyuşmazlığı varsa çocuk yapmadan önce önlem almaları gerekir. Sağlık raporu oluşturulurken bakılan bir diğer durum da Akdeniz Anemisinin varlığıdır.

Akdeniz anemisi testi yalnızca 50 yaşın üstündeki erkeklerden ve kadınlardan istenmemektedir. 60 yaşın üstündeki çiftlerden ise heyet raporunun yanı sıra akıl sağlığı raporu da istenebiliyor.

Evlilik için Gereken Evraklar

Resmi nikah için şu evraklar istenir;

 • Fotoğraflı kimlik ve fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Sağlık raporu (Devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden alınır)
 • Evlenme beyannamesi (Belediyeden alınır)
 • Nüfus kayıt örneği (E-Devlet sisteminden ya da Nüfus Müdürlüklerinden alınabilir)

Bu belgeler bazı belediyelerde farklı olabilir. Bu nedenle öncelikle evlenilecek belediyeye gidilmeli ve istenen belgeler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. 

Evlilik Kredisi Şartları Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Evlilik masrafları için yeterli birikiminiz yoksa evlilik kredisi çekebilirsiniz. Düğün kredisi olarak da bilinen evlilik kredisi yeni evlenen çiftlere maddi destek sağlamak için bankalar tarafından düşük faizle ve geri ödemeli olarak verilir. Bilinenin aksine evlilik kredisini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı değil bankalar vermektedir. Evlilik kredisi için gereken şartlar ihtiyaç kredisi için gereken şartlarla aynıdır. Bu şartlar şu şekildedir;

 • Kredi notunun yeterli olması
 • Hukuki açıdan borç takibinin olmaması
 • Gelirin, teminatın ya da kefilin olması

Evlilik Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvuru yapmak için öncelikle istenen belgelerin tamamlanması gerekir. Kredi başvurusu sırasında bankalar; kimliğin aslını ve kimliğin fotokopisini, gelir beyan belgesini, ücretli çalışanlardan son maaş bordrosunun fotokopisini, serbest meslek sahiplerinden son vergi levhasının fotokopisini, emeklilerden maaş cüzdanlarının fotokopisini, kira geliri varsa tapu ve kira sözleşmesinin fotokopisini, abonelik gerektiren su, elektrik ve doğalgaz gibi hizmetlere ait son 3 ay içinde düzenlenen faturanın aslını ve son 3 ay içinde alınan ikametgah belgesini isterler. Bazı bankalar bu belgelere ek olarak kefil ya da teminat da isteyebilir.

Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra bankadan kredi başvurusu yapılabilir. Kredi için alınabilecek limit başvuru sahibinin gelir seviyesine ve bankaların kredi üst sınırına göre değişebilir. Alınabilecek maksimum kredi limiti gelire oranla belirlenir.

Evlilik Kredisi için Devlet Destekleri ve Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni evlenen çiftlere çeyiz desteği vermektedir. Bu desteği çeyiz hesabı uygulaması ile yapmaktadır. Çeyiz hesabından faydalanabilmek için bankalardan çeyiz hesabı açtırılmalıdır. Açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapılmalıdır. Devlet desteğinden faydalanmak için gereken koşullara uyan çiftler evlendikten sonra hesaptaki paranın %20’si ile %25’i oranında devlet desteği alabilirler. Bu uygulama devlet katkısı olarak bilinmektedir.

Çeyiz hesabı hesaplamalarında yapılan ödemenin süresine bakılır. 36 ay, 48 ay ya da 60 aylık birikimlerde alınacak faiz oranı da artmaktadır. 36 aydan az birikimlere %0, 36 ay – 47 ay arası birikimlere %20, 48 ay – 59 ay arası birikimlere %22, 60 ay ve üzeri birikimlere ise %25 katkı verilir.

Çeyiz hesabı desteğinden faydalanabilmek için;

 • Hesabı açtıracak kişi Türk vatandaşı olmalıdır.
 • Yurtiçi mevduat ya da katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırmalıdır.
 • Evlenmeden önce en az 3 yıl süreyle hesaba düzenli ödeme yapmalıdır.
 • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapmalıdır.

Bir başka destek de yetim aylığı alan gelinlere verilen çeyiz parasıdır. Bu para alınan yetim maaşının 24 katına kadar çıkabilmektedir.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Pek çok banka yeni evlenecek çiftlere kredi imkanı sağlar. Evlilik kredisi veren bankalar;

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • ING Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Finansbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Akbank

Evlilik Cüzdanı, Belediye ve Müracaat Ücretleri Nedir? 

Belediyeler evlilik cüzdanı için standart ücret alırlar. Buna göre evlilik cüzdanı ücreti 2023 yılı itibariyle 160 TL’dir. Belediyelerin nikah salonlarında kıyılan nikahlar için çoğu belediye ekstra ücret talep etmez. Ancak ücret talep eden belediyeler de vardır. Bunu öğrenmek için bağlı bulunduğunuz belediyeden bilgi alabilirsiniz. Ücret talep eden belediyelerde fiyatlar 200 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.

Sahte Evlilik Cezaları Nedir?

Birden çok evlilik yapma ve sahte evlilik yapma ile ilgili olarak Türk Ceza Kanunu’nun 230. maddesine göre verilecek cezalar şu şekilde açıklanmıştır:

 • Evli olduğu halde başkasıyla evlenen kişiye 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilir.
 • Evli olmayan bir kişi, evli olduğunu bildiği biri ile evlilik işlemi yaptırırsa 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası alır.
 • Gerçek kimliğini saklayarak başkasıyla evlenen bir kişiye 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilir.

Bu cezaların verilme nedeni aile düzenini korumak içindir. Evli olan bir kişi yurt içinde ya da yurt dışında 2. bir nikah yaparsa suçlu duruma düşer. İlk evlilik boşanma, ölüm ya da başka bir nedenle iptal olmadığı sürece 2. evlilik suç sayılmaktadır. İlk evliliğin iptali mümkünse fakat henüz iptal işlemi gerçekleşmediyse evlenen kişi yine de ceza alır.

Yurt Dışında (Yabancılarla) Evlilik Hakları ve Vatandaşlık

Bazı ülkelerdeki yasalarda konsolosluklarda nikah kıyılmasına izin verilmez. Türkiye’nin dış temsilciliği olsa bile Arjantin, Avusturya, Avustralya, Şili, Danimarka, İsviçre, Finlandiya, İrlanda ve İngiltere gibi ülkelerin konsolosluklarında nikah kıydırmanız mümkün değildir. Böyle bir durumda o ülkenin resmi makamlarına müracaat yapmanız gerekir. Ülkelere göre evlilik hakları, vatandaşlık ve prosedürler değişiklik gösterir. Buna göre bazı ülkelerdeki evlilik hakları şu şekildedir;

Almanya

Almanya’da bir Alman vatandaşı ile evlenmek için evleneceğiniz şehirdeki bir belediye başvuru yapmanız gerekir. Çiftlerden; evlenme ehliyet belgesi, nüfus kaydı, önceden yapılmış bir evlilik varsa apostilli boşanma kararı, evlenme bildirimine katılım belgesi, uluslararası doğum kayıt örneği, onaylı pasaport fotokopileri ve vatandaşlık belgeleri ve ikamet belgesi gibi belgeler istenir. 

Vatandaşlık için eşler çapraz sorguya çekilir. Böylece evliliğin vatandaşlık almak için mi yoksa gerçekten mi yapıldığı sorgulanır. Türk eşin Alman vatandaşı olabilmesi ya da çifte vatandaşlık alabilmesi için A1 düzeyinde Almanca öğrendiğini ispat etmesi gerekir.

İspanya

İspanya’da evlenebilmek için yorucu bürokratik işlemleri ve prosedürleri halletmek gerekir. Bir İspanyol ile evlenmek için öncelikle nüfus müdürlüğüne gidilmelidir. Daha sonra pasaport, evlenmeye dair engelin bulunmadığını gösterir belge ve doğum belgesi gibi belgeleri hazırlamalısınız. 1 yıl boyunca İspanya’da ikamet etmeniz halinde İspanyol vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz. 

İtalya

İtalya’da evlenmek için evlenilecek kişinin İtalya’daki ikametgah belgesi, her iki çiftin de doğum belgesi ve güncel fotoğraflara ihtiyaç duyulur. İtalya, çifte vatandaşlığa izin vermektedir ancak vatandaşlık süreçleri biraz uzun ve zorludur. İtalyan vatandaşı biriyle evlendiğiniz takdirde birlikte 2 yıl boyunca İtalya’da ikamet ederseniz vatandaşlığa hak kazanabilirsiniz.

Evlilik Öncesi Cinsellik Sonucunda Çocuk ve Mecburen Evlilik Yapılması

Evlenmeden çocuk yapmak gayri resmi bir durumdur, yani yasalara göre suçtur. Bu durum her ne kadar günümüzde pek çok ünlü tarafından ya da dizilerde dile getirilerek normalmiş gibi gösterilmeye çalışılsa da çocuğun psikolojisi açısından oldukça zorlayıcı bir durumdur. Eşler açısından, eğer bebeğin alınma durumu söz konusu değilse yani kürtaj için gereken yasal süre dolduysa, eşler evlenmek ya da çocuğu resmi bir kuruma vermek zorundadır. 

Gayri resmi bir şekilde yapılan çocuk nedeniyle yapılan evliliklerin artıları olabileceği gibi eksileri de vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Eşler birbirini henüz tanımadan çocuk sahibi olmuşlarsa çocuk sayesinde büyümeyi ve gelişmeyi öğrenebilirler. Çok genç yaşlarda yapılan evliliklerde çocukla beraber büyüme olayına sık rastlarız. 

Eşlerin evliliğe hazır olmadığı bir durumda çocuk meydana gelirse kendilerini bir anda büyük bir sorumluluğun içinde bulup bu yükü kaldıramayabilirler. Eşlerin üzerine binen ekstra yük nedeniyle sürekli kavgalar ve çatışmalar çıkabilir, bu da aynı ortamda büyüyen çocuğun ciddi olarak etkilenmesine ve zarar görmesine neden olabilir.

Evlenmek için kararsız kalan çiftler çocuk sayesinde bu süreci hızlandırabilir ve hayatlarına yön verebilirler. 

Birbirine uygun olmayan ve anlaşmaları mümkün olmayan çiftler sırf cinsel çekim nedeniyle yaklaştıkları ve çocuk sahibi oldukları için evlenmek zorunda kalırlarsa sağlıksız bir evliliğin temellerini atmış olurlar. Bu durum hem çocuk için hem de çiftler için kaostan başka bir şey getirmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu