Gün İçerisinde Daha Enerjik Olmak İçin 8 İpucu

Gün içerisinde daha enerjik olmak, işinizde ve sosyal yaşantınızda size artılar sağlayacaktır. Özellikle iş hayatında enerjinizin yüksek olması, işinizi daha başarılı sonuçlandırmanıza olanak sağlayacaktır. Gün içerisinde daha enerjik olmak için 8 ipucu vereceğiz. Bu 8 maddeyi uyguladığınızda gün içerisinde daha enerjik ve daha motive olacaksınız. İşte o gün içerisinde daha enerjik olmanıza yarayan ipuçları;

Güne Hareketli Başlayın

Güne nasıl başlarsanız öyle gider sözünü hemen herkes biliyordur. Bu söz aslında çok doğru. Güne nasıl başlarsanız, günün diğer zamanlarında da başlangıca yakın performansla devam edersiniz. Bunun için güne nasıl başladığını oldukça önemlidir. Uykunuzu alamamış halsiz ve bir o kadarda yorgun bir şekilde uyanırsanız gününüz çok kötü geçebilir.

Bunun için güne daha enerjik devam etmek için hareketle başlayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda evde kendi başınıza kısa bir egzersiz yapabilirsiniz. Ancak dışarıda temiz havada yapmak çok daha etkili olacaktır. Özellikle sabah erken saatte ağaçlık alanda 15 dakika yürüyüş yapmak sizin daha dinç kalmanızı sağlayacaktır.

Güneş Işığı Alın

Sabah antrenmanı için dışarıya çıktığınızda mutlaka güneşte biraz zaman geçirin. Günlük güneş ışığı almak vücudunuzun iç saatinin (sirkadiyen saat) yerinde kalmasına yardımcı olur ve bu da daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Bunun dışında cildinize doğrudan güneş ışığı almak, kemik sağlığından ve daha birçok önemli vücut işlevinden sorumlu temel bir vitamin olan D Vitamini üretmeye yardımcı olur.

Sağlıklı Bir Kahvaltıyla Devam Ettirin

Gıda tüketimi vücudunuzun enerji alabileceği en etkili yöntemdir. Bundan dolayı güne sağlıklı yemekle başlamak, vücudunuz için yapabileceğiniz en enerji yöntemlerden birisidir. Birçok uzman metabolizmamızın günün erken saatlerinde daha iyi çalıştığını belirtiyor.

Bu durum aynı zamanda vücudun yediğiniz kalorileri sabahları kullanabileceğiniz enerjiye daha iyi çevirebileceği anlamına geliyor. Sabah depolanan enerji akşama kadar sizinle kalabilir. Bundan dolayı etkili bir kahvaltı ile güne başlamak oldukça önemlidir. Özellikle enerji kaynağı olan kahvaltılık ürünlerden tüketilmesi çok daha etkili olacaktır.

İyi Bir Uyku Uyuyun

Güne oldukça enerjik başlamanın bir diğer yolu ise, önceki gece yeterli miktarda uyku uyumaktır. Uykunuzu iyileştirmenin en etkili yolu ise, belirli saatlerde uyuma saati alışkanlığı ve vücudunuzun yeterince dinlenmesi için rahatlatıcı bir ortam yaratmaktır. Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya elinizden geldiğince özen gösterin.

Uyku düzeni vücut için oldukça önemlidir. Alışkanlıklarınızı kendinizi kötü hissettiğiniz günlerde başlatmak yerine, şimdiden başlatıp kendinize daha iyi hissedeceğiniz günler yaratmalısınız. Sağlıklı alışkanlıklar uygularsanız, vücudunuzun bağışıklık sistemi de güçlenecektir. Hastalıklara yakalanma oranınız bir öncekine göre düşecektir.

Planlı Olun

Planlı çalışmak, hayatımızın her alanında bizi başarıya taşıyan kilidin anahtarıdır. Gün boyu daha enerjik olmak için planlamanın yapılması da bu konuda oldukça önemlidir. Birçok insan gün içerisinde pek plan yapmaz veya planını sabah uyandığında yapmaya karar verir. Bu durum aslında oldukça yanlıştır. Gün içerisinde yapmanız gerekenleri listeleyerek zaman planlaması oluşturmalısınız.

Bu planlamayı bir gün önceden yapmanız sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Sabah bu planla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Gün içerisinde acaba önce neyi yapsam? Bugün bunu yapmam gerekiyor mu? İşim bitecek mi? Gibi endişeli ve stres yaratan sorulara cevap aramanıza gerek kalmayacaktır.

Ertelemekten Kaçının

Sabah uyandığınızda, uyanmayı biraz daha erteleyip uyumaya devam etme isteğine kapılabilirsiniz, fakat bu durum sizin daha yorgun hissetmenize neden olacaktır. Tekrar uyumaya çalışmak vücudunuzu biraz yoracağı için gün içerisinde biraz daha enerjik olmanız ihtimaller arasında olacaktır. Sabah uyanır uyanmaz yataktan kalkmanız çok daha faydalı olacaktır.

Böylece yatakta daha fazla zaman geçirmemiş olacaksınız. Gün içerisinde yapmanız gerekenleri de ertelemeniz size bu sonuçları doğurabilir. Yapılması gereken bir işi ertelemek, sürekli o işten kaçma eylemini doğurur. Bu durumda da stres ve zihin yorgunluğu olacaktır. Gün içerisindeki işlerinizi ertelemek yerine hemen yerine getirmeniz, sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

Sigara ve Alkolden Kaçının

Sigaranın ve alkolün sağlığınızı ciddi oranda tehdit ettiğini biliyorsunuzdur. Ancak sigara içmenin aslında uykusuzluğa neden olup pozitif enerjinizi emdiğinden haberiniz olmayabilir. Sigara tüketimi, sağlıklı uyku uyumanıza neden olabilmektedir.

Tütünün içindeki nikotin bir uyarı maddedir, bu nedenle kalp atışını hızlandırır, kan basınç değerini yükseltir ve uyanıklıkla ilişkili beyin dalgası aktivitesini uyararak uykuya dalmanızı zorlaştırır. Uykuya daldığınızda ise vücudunuzda biriken o nikotin, aniden uykudan uyanmanıza neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra ciğer ve böbreklerinize de zarar verir. Genel anlamda yaşam kalitenizi düşüreceği için gün içerisindeki pozitif enerjinizin eksilmesini de tetikleyecektir.

Bol Bol Su Tüketin

Çoğumuzun sabahları içtiği ilk şey bir fincan kahve veya bir bardak çaydır. Yoğun günlerde güne kahve içerek başlayabilir veya gün içerisinde sıkça kahve tüketebilirsiniz. Ancak bu durum oldukça yanlıştır. Su vücudunuz için en temel sıvılardan bir tanesidir.

Vücudunuzu diğer sağlıklı içeceklerle doldurmaya başlamadan önce temel sağlığınıza dikkat ettiğinizden emin olmanız gerekir. Meyve suyu, soda veya diğer şekerli içecekler ne kadar faydalı olursa olsun, suyun yerini asla tutmaz.

Kendinize bir fincan kahve veya çay yapmadan önce dolu bir bardak su içebilirsiniz. Dehidrasyon odaklanmanızı, üretkenliğinizi ve ruh halinizi etkileyebilir. Bundan dolayı büyük bir bardakla su içmek oldukça faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu