Tarihleri ile Dünyanın Ünlü Mafya Liderleri ve Aileleri 2023

İtalya Sicilya mafyalarından Rus mafyalarına, Meksika kartellerinden 5 Aile olarak bilinen New York mafyalarına kadar çok sayıda ünlü mafya ailesi vardır. Bu aileler mafya babalarından oğullarına ve akrabalarına dek uzanan ilişkiler içerir. Ancak pek çok çete ve örgüt de kendisini “mafya ailesi” olarak tanımlamaktadır. Bu yazımızda sizlerle dünyanın en büyük mafya ailelerini ve oluşumlarını paylaşacağız.

 1. Al Capone
 2. Gambino Ailesi
 3. Genovese Ailesi (Ceneviz Ailesi)
 4. Lucchese Ailesi
 5. Colombo Ailesi
 6. Bonanno Ailesi
 7. Riina Ailesi
 8. Mogileviç Ailesi
 9. Cotroni Ailesi (Kotron)
 10. Rizzuto Ailesi
 11. West End Gang Ailesi
 12. Cuntrera – Caruana Mafya Ailesi
 13. Corleonesi Mafya Ailesi
 14. Colosimo Ailesi
 15. Usoyan Ailesi
 16. Adams Ailesi
 17. Motisi Mafya Ailesi (Klanı)
 18. Arnavut Mafya Ailesi (Kadriovskiler)
 19. Cosa Nostra
 20. Ndrangheta
 21. Camorra

Al Capone

İtalyan asıllı ve Amerika’da bilinen en popüler mafya lideridir. Al Capone filmlere bile örnek olmuştur yaralı yüz olarak bilinen Al Capone 1970’lerde yayınlanan Sicilyalı filmini canlandıran Tony Montana karakteri Al Capone’den esinlenerek çekilmiştir.

Gambino Ailesi

Vincent Mangano, Gambino Ailesi’nin ilk mafya üyesidir. Cellat lakaplı Mangano, kardeşi ve sağ kolu olan Philip ile çok sayıda suça karışmıştır. Mangano’dan sonra Gambino ailesinin başına Paul Castellano geçmiştir. Paul Castellano, ilk kez bir tuhafiyeciyi soyduğu için hapse girmiştir.

Castellano’nun kız kardeşi, ünlü mafya babası Carlo Gambino ile evlidir. Gayrimeşru işletmeleri devralmak, vergi kaçakçılığı, soygun, tefecilik, uyuşturucu ithalatçılarıyla ve dağıtıcılarıyla ortaklık kurmak, gasp, hırsızlık ve narkotik kaçakçılığı gibi suçlardan yargılanmıştır.

Genovese Ailesi (Ceneviz Ailesi)

New York’taki ilk mafya ailesidir. Önceki ismi Luciano Ailesi’dir. Amerika’daki Cosa Nostra’ya bağlı beş mafya ailesinden biridir. Mafya camiasında Ivy League ve Rolls-Royse olarak tanınır. Ailenin kurucusu Lucky Luciano’dur. Luciano yurt dışına kaçmak zorunda kalınca ailenin başına Frank Costello, sonra da Vito Genovese geçer.

İlk başlarda Manhattan’ın batı yakası ile Fulton Balık Pazarı sahilini kontrol altında tutan aile daha sonra etki alanını genişletmiş ve İtalyan mahallelerine de hakim olmaya başlamışlardır. Dolandırıcılık, tefecilik, çete bankacılığı, yasadışı kumar, kaçakçılık ve sahte para basmak gibi suçlara karışmışlardır. 

Lucchese Ailesi

Morello Kardeşler Çetesi’ne kadar bir tarihi olan aile, Amerika’nın en büyük mafya ailelerinden bir tanesidir. Ailedeki üye sayısı 140’a kadar çıkmıştır. Morello çetesinden ayrılan Gaetano Reina, The Bronx ve East Harlem merkezli bağımsız bir çete kurarak Lucchese ailesinin temelini atar. Reina dönemin en büyük iki mafya babasından biri olan Giuseppe Masseria’nın koruması altına girer. Diğer büyük mafya babası Salvatore Maranzano’dur.

2 mafya babası arasında büyük bir savaş vardır. Savaş sırasında Masseria ile Reina arasında anlaşmazlık çıkınca Reina tarafını değiştirmiş ve Maranzano’nun tarafına geçmiştir. Bunu öğrenen Masseria Reina’yı öldürtür ve Reina çetesinin başına Pinzolo’yu geçirir.

Pinzolo’dan memnun kalmayan çete üyeleri Tommy Lucchesse’nun yeni kurduğu bir oluşuma geçerler. Lucchese Pinzolo’yu ve Masseria’yı öldürür. Bu olaydan sonra çetelikten aileye geçiş yapan Lucchese zamanla New York’taki en büyük 5 mafya ailesinden biri konumuna yükselir.

Tommy Luchesse, araba hırsızlığı ve kaçak içki satışı suçlarından hapis yatmıştır. İlerleyen yıllarda Genovese ailesi ve Gambino ailesi ile müttefik olmuştur. Aynı dönemde kamyonculuk ve tekstil sektörüne girdi ve kaçakçılık işlerini bu sektörler üzerinden yürüttü. Luchesse öldükten sonra ailenin reisi Antony Luchesse olmuştur.

Colombo Ailesi

En fazla iç savaşın yaşandığı mafya ailesidir. Buna rağmen üyeleri, yer altı dünyasının hatırı sayılan isimleri arasına girmeyi başarmışlardır. Ailenin kökü Giuseppe (Joe) Profaci’ye dayanır. Hırsızlık suçuyla hapis yatan Profaci pek çok işte çalıştıktan sonra zeytinyağı ithalatı yapmaya başlar ve bu işten çok büyük paralar kazanır.

New York’ta suç örgütlerine bulaşan Profaci, mafya babaları arasında yaşanan savaşlar sırasında ölen mafya babalarının oluşturduğu güç boşluğunu fırsat bilir ve Brookly’nin hatrı sayılır isimlerinden biri haline gelir. Haraç kesmek, vergi kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti ve kara para aklamak gibi irili ufaklı yirmiye yakın illegal iş yapar.

Bonanno Ailesi

Ailenin reisi Joseph (Joe) Bonanno’dur. Joe Bonanno, Maranzano’ya en yakın isimlerden biriydi. Bonanno ve Profaci, Lucchese, Gambino ve Genovese ailelerine karşı bir mafya komisyonu kurmuşlardı. Maranzano bir suikast sonrası öldürülünce Joe Bonanno, Maranzano’nun mirasını devralır ve Bonanno ailesinin temellerini atar.

Joe Bonanno, Amerika’da aileyi oğluyla birlikte yöneten nadir mafya babalarından biridir. Bonanno, İtalya’da ufak çaplı gangsterlik işlerine karıştıktan sonra haraç kesmek ve içki kaçakçılığı yapmak gibi asıl büyük işlerini Amerika’da yapmaya başlar.

Riina Ailesi 

Sicilya mafyası olarak da bilinen Cosa Nostra’nın lideri Salvatore Riina, Riina ailesinin başıdır. İtalya, Carleone’da doğan Salvatore Riina, suç örgütü üyeliği ve suikast azmettirme suçlarından müebbet hapse çarptırılmıştır. “Canavar”, “Babaların Babası” ve “kısa” lakapları olan Riina, kısa sürede Carleone ailesinde kendini ön plana çıkarmayı başarmıştır. Kısa denmesinin sebebi 1,58’lik boyu yüzündendir.

Riina 100’ün üstünde kişiyi öldürmüş, savcı Falcone ve Borsellino’ya da suikast düzenlemiştir. Hem patronu hem de ünlü bir mafya babası olan Lucino Leggio’ya suikast düzenlemiş ancak başarısız olmuştur. Fakat daha sonra yine başka ünlü bir mafya babası olan Navarra’nın canını almıştır. Çocukları Giovanni ve Giusepe Riina da mafyayla bağlantılı suçlardan hapis yatmışlardır.

Mogileviç Ailesi

Rus mafyasının en büyük babası olarak bilinen Semyon Mogileviç, “babaların babası” lakabı ile tanınmaktadır. Ukrayna’da doğmuş bir Yahudi olan Semyon Mogileviç, FBI tarafından en çok aranan 10 kişi içinde yer almaktadır. Son dönemlerde adı, Trump’ın seçim kampanyasına dolaylı yoldan destek vermek suçuyla anılmaktadır. 

Dolandırıcılık, yolsuzluk, kara para aklama, silah kaçakçılığı, sözleşmeli cinayet, gasp, uyuşturucu kaçakçılığı, fuhuş ve sahte belge düzenleme gibi kayıtlı tüm suçları işlediği bilinen Mogileviç çok büyük bir suç örgütü kurmuştur. Ailede 250’ye yakın kişi bulunmaktadır ve bunların çoğu Mogileviç’in akrabasıdır. Putin ve Trump ile yakın ilişkileri vardır.

Cotroni Ailesi

Kotron Ailesi olarak da bilinen Cotroni ailesi İtalya merkezlidir. Bonanno mafya ailesinin bir kolu olarak ortaya çıkan Cotronilerin lidedi Vincenzo Cotroni’dir. Vincenzo aileyi Frank ve Michel isimli erkek kardeşleri ile birlikte yönetir. 1950’li yıllarda Bonanno ailesinin uyuşturucu ticaretinin çoğunu Cotroni ailesi kontrol ediyordu.

Eroin dağıtımı, yasa dışı kumar, fuhuş, silah kaçakçılığı, kan davalarına karışmak, pusu kurmak, adam öldürmek, yasa dışı bahis oynatmak, kara para aklamak ve daha pek çok suça karışmışlardır.

Rizzuto Ailesi

İtalya merkezli bir başka mafya ailesi Rizzuto ailesidir. Ailenin temellerini Cattolica Eraclea ve Nicolo Rizzuto atar. Nicolo Rizzuto’nun ölmesiyle ailenin başına Vito Rizzuto geçer. Vito, 1981’de katıldığı cinayetler sebebiyle 5 yıl hapis yatmıştır. Vito hapisteyken yönetimi Nicolo Jr. devraldı.

Fakat Nicolo Junior 2009’da cinayete kurban gider. Vito hapisten çıkınca oğlunun intikamını almak için pek çok kişiyi öldürmüştür. Ayrıca uyuşturucu sevkiyatı ve satıcılığı işlerine de bulaşmıştır. Vito da ölünce diğer oğlu olan Leonardo ailenin başına geçmiştir. Leonardo sokak çeteleri, Kolombiya kartelleri, İngiliz çeteleri ve İrlandalı çeteler arasında arabuluculuk yapmıştır.

West End Gang Ailesi

1900’lü yıllarda faaliyet gösteren West Ende Gang’ler, Montreal’in çeşitli mahallelerinde etkili olmuşlardır. Uyuşturucu ticareti, sözleşmeli adam öldürme, gasp, şantaj, yasa dışı kumar, silah kaçakçılığı, fuhuş ve kara para aklama gibi suçlara karışmıştır.

Rizzuto suç ailesi ile ortaklık yapmıştır. Kanada’nın en etkili suç ailelerinden biri olan West End Gang, suç faaliyetlerine kamyon kaçakçılığı ile başlamıştır. Daha sonra çok sayıda silahlı soyguna karışan aile üyeleri zamanla tanınır hale gelmişlerdir.

Cuntrera – Caruana Mafya Ailesi

1950’lerde kurulan Cuntrera – Caruana mafya klanı Sicilya’da (İtalya) etkili olmuştur. Daha çok uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama gibi suçlara karışan klan, Corleonesi mafya klanı ve Rizzuto ailesi ile ortaklık yapmıştır. Aile; eroin ve kokain kaçakçılığı ile ithalatı, cinayet, kundakçılık ve kara para aklama suçlarına karışmıştır. 

Cuntrera – Caruana mafya ailesini Liborio Cuntrera ve Pasquale Cuntrera kardeşler yönetmiştir. Bu iki kardeşin oğulları da suç işlerine karışmış ve aile zamanla büyümüştür.

Corleonesi Mafya Ailesi

1970’lerde kurulan Sicilya mafyalarından biridir. 2006’ya kadar etkili olmuşlardır. Cuntrera – Caruana ailesine, Nuvoletta klanına ve Banda della Magliana’ya bağlılıkları vardır. Önemli liderleri arasında Luciano Leggio, Salvatore Riina, Leoluca Bagarella ve Bernardo Provenzano gibi isimler vardır.

Russo klanı, Motisi ailesi, Santapaola ailesi, Inzerillo klanı, Bontade ailesi ve Calderone ailesi ile müttefiklik yapmışlardır. Adam kaçırma, Sicilya Başsavcısı’nı öldürme, kan davalarına karışmak ve Noel Katliamı olarak bilinen Strage di Natale olayına karışmak gibi suçlara karışmışlardır.

Colosimo Ailesi

Ailenin kurucusu James Colosimo’dur. “Big Jim” ya da “Diamond Jim” olarak tanınan James Colosimo İtalyan – Amerikan mafya babalarından biridir. Kumar, fuhuş, haraç almak ve şantaj gibi çok sayıda suçtan sabıkası vardır. Küçük suçlularla işbirliği yaparak ve genelevler zincirinin başına geçerek kısa sürede çok büyük bir güce ulaşmıştır. İrili ufaklı pek çok çeteye liderlik yapmıştır.

James Colosimo, aileyi yeğeni Torrio ile birlikte yönetmiştir. Torrio içki kaçakçılığı yapmak istese de Colosimo buna izin vermemiştir. Bu durum ikilinin arasında anlaşmazlığa yol açmış ve çekişmeler başlamıştır. Torrio, Colosimo’yu öldürerek ailenin başına geçer ve istediği gibi içki kaçakçılığı yapmaya başlar. 

Usoyan Ailesi

Kürt mafya ailelerinden biri olan Usoyan Ailesi’nin lideri Dede Hasan olarak da bilinen Aslan Usoyan’dır. Gürcistan’da doğan Dede Hasan Kürt – Rus örgüt lideri olarak bilinmektedir. Soygun yaparak 19 yaşında hapse giren Aslan Usoyan’ın PKK ile bağlantılı olduğu ve örgüte kaçak Rus silahı temin ettiği belgelenmiştir.

Ülkemize karşı PKK terör örgütünü silahlandıran Dede Hasan’ın sağ kolu Zahar Kalaşov’dur. Pek çok kaynakta “Rusya’nın Mafya Kralı” lakabıyla bahsedilen Dede Hasan’a çok sayıda suikast düzenlenmiştir. Aslan Usoyan 2013’te öldükten sonra yerine Zahar Kalaşov geçmiş ve Rusya’nın bir numaralı mafya babalarından biri haline gelmiştir.

Adams Ailesi

Adams Ailesi İngiltere’nin en önemli mafyalarından biridir. 1980’lerde Terry, Tommy ve Patrick kardeşlerin kurduğu bu mafya oluşumu, daha çok zenginlikleriyle ve şiddetli teknikleriyle isminden söz ettirir. Aile, eroin ve kokain ticareti, gasp ve kumar gibi suçlara karışmıştır.

200 milyon dolardan fazla serveti olan aile, Afrika – Karayip kökenli elemanları çalıştırmaktadır. Terry Adams’ın 2007 yılında hapse girmemek için ödediği 4,7 milyon sterlinlik dava uzun süre gündemde kalmıştır. Buna rağmen Terry Adams 7 yıl boyunca hapis yatmıştır.

Motisi Mafya Ailesi (Klanı)

İtalyan mafyalarından biri olan Motisi Klanı ilk faaliyetlerine 1937’lerde başlamıştır. Lorenzo Motisi, Ignazio Motisi, Matteo Motisi ve Giovanni Motisi, ailenin en çok konuşulan liderleridir.

Giovanni Motisi, 1998 yılından beri en çok arananlar listesinde yer almaktadır. Dünyanın en güçlü mafya liderlerinden biri olarak kabul edilen Giovanni Motisi, mafya karşıtı yargıçları öldürmek ve polis memurlarını öldürmek gibi suçlardan yargılanmaktadır.

Arnavut Mafya Ailesi (Kadriovskiler)

Kadriovskiler Avrupa Birliği’nin baş belası olarak anılmaktadırlar. Uyuşturucu kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, seks ticareti, araç soygunu, kara para aklama, insan kaçakçılığı, sahtecilik ve daha pek çok suç, Arnavut mafyasının kontrolü elindedir. Örgütün 500 yakın üyesinin olduğu tahmin edilmektedir.

1980’lerde Amerika’ya yerleşen aile İtalyanlarla çarpışarak büyümüştür. İtalya dışında Fransa’da, Avustralya’da, Kanada’da, İsviçre’de, Almanya’da ve Belçika’da faaliyet gösterdikleri bilinmektedir. Ailenin kaç lideri bilinmemekle birlikte son liderinin Daut Kadriovski olduğu biliniyor. 12 Avrupa ülkesi Daut Kadriovski hakkında yakalama emri çıkarmıştır.

Cosa Nostra

Kökeni Sicilya’ya dayansa da etkinliğini Amerika’da sürdüren bir oluşumdur. Kuruluşu 19. yüzyılın başlarına tekabül eder. Başlarda haraç almakla yetinen mafya klanı daha sonra küçük mafya çeteleriyle işbirliği yaparak kısa sürede gücünü artırmıştır. İtalya’daki suç örgütlenmelerinin bir araya gelmesiyle Cosa Nostra daha da büyümüştür. Camorra, Ndrangheta ve Sacra Corona Unita gibi suç örgütleri, Cosa Nostra’nın müttefikidirler. Stidda ise Cosa Nostra’ya karşıt bir oluşumdur.

Cosa Nostra’da bir bölgeyi, o bölgenin büyüklüğüne ve nüfusuna göre 1 ya da 3 aile yönetir. Her ailenin başında bir Capo yer alır. 3 Capo ise bir lider olarak Capo di Capi seçer. Bu şekilde rütbeler artar. Bazen rütbeler seçilirken kanlı savaşlar çıkabilir. 2000’e yakın üyesi vardır. Uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet, soygun, gasp, adam kaçırma, tefecilik, dolandırıcılık, kaçakçılık, silah kaçakçılığı, yasa dışı kumar, kara para aklama, hırsızlık ve fuhuş gibi çok sayıda suça karışmışlardır.

Ndrangheta

Politik yolsuzluklarıyla tanınmaktadır ve Avrupa’nın en tehlikeli mafya oluşumlarından biridir. Adam kaçırma, eroin ve kokain kaçakçılığı yapma, yüksek karlı ihale dolandırıcılığı yapma, nükleer atık kaçakçılığı, atık taşıyan gemileri batırma, haraç, tefecilik, silah kaçakçılığı, dolandırıcılık, gasp, cinayet, soygun ve kara para aklama gibi suçları vardır.

6 bine yakın üyesi vardır. Camorra, Sicilya mafyası, Sacra Corona Unita, Amerikan mafyası ve Arnavut mafyası ile müttefiktirler.

Camorra

İtalya’nın en eski ve en güçlü suç örgütlerinden biri olan Camorra, 17. yüzyıldan beri aktiftir. Avrupa’da İspanya, Hollanda, Fransa, İsviçre, Romanya ve Birleşik Krallık’ta, Afrika’da Fas ve Fildişi Sahili’nde, Güney Amerika’da Peru’da, Kuzey Amerika’da ve Karayipler’de faaliyet göstermektedirler.

7 bine yakın üyesi vardır. Uyuşturucu kaçakçılığı, kalpazanlık, cinayet, ihaleye fesat karıştırma, gasp, saldırı, yasa dışı kumar, tefecilik, fuhuş, kara para aklama, gasp ve adam kaçırma gibi suçlara karışmışlardır.

Sonuç olarak tüm dünyada İtalyanlardan, Ruslardan, Amerikalılardan ve daha pek çok milletten mafya oluşumu çıkmaktadır. Bu yazıda bu ailelerden en bilinenleri ve en büyüklerini sizlerle paylaştık. İsteyenlere öneri olarak en iyi mafya dizileri ve filmleri yazımızıda inceleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu