Türk Telekom Çekmiyor 2023 Çözümü: Çekim Gücü ve Şebeke Ayarları

Türk Telekom çekmiyor sorun çözümleri için 2023 yılında çekim gücü arttırma ve şebeke ayarları hakkında tüm detaylar. Ayrıca Türk Telekom Arıza kaydı oluşturma ve şikayet etme bilgileri! Çekim gücü yüksek olan GSM operatörleri arasında Türkiye genelinde en çok tercih edilen operatörlerden biri olan Türk Telekom, uzun yıllardır faaliyet göstermeye devam ediyor. Türk Telekom çekmiyor 2023 çözümü hakkında çeşitli yöntemler vardır. 2023 yılında yaşanan her türlü şebeke problemi için tercih edilebilecek çözüm önerileri oldukça önemlidir. Şebeke ayarlarının doğru bir şekilde yapılması bazı sorunların önüne geçecektir.

Türk Telekom hattının çekmemesi gibi bir sorunla karşı karşıya kalan kişilerin ilk olarak şebeke ayarlarını kontrol etmesi gerekmektedir. Hem telefon hem de hat ile ilgili problemlerin tespit edilmesi de faydalı olacaktır. Telefonun kullanıldığı alanın Türk Telekom şebeke merkezlerine ne kadar uzak olduğu da önemli konular arasında yer alıyor. Bu nedenle Türk Telekom kullanıcılarının çekmeme sorununda çekim gücü ve şebeke ayarları gibi hususlara önem vermesi gerekiyor.

Türk Telekom Şebeke Yok Çözümü ve Ayarları 2023

Türk Telekom kullanıcıların sıklıkla karşı karşıya kaldığı şebeke sorunları çekmeme problemine neden olabiliyor. Türk Telekom hattına uygun şebeke ayarlarının yapılmasıyla birlikte birçok sorundan kurtulmak mümkündür. Ev veya iş yerinde telefon kullanırken internetin kesildiğini fark eden ve şebeke sorunu yaşayan kişilerin ilk olarak bu sorunun kaynağını tespit edilmesi gerekir. Problemin şebekeden mi yoksa telefondan mı kaynaklandığının bilinmesi önemlidir. 2023 yılında çok bilinen Türk Telekom şebeke yok sorunları ve çekim gücü sinyalin zayıf olduğu sebepler şunlardır;

 • Şebeke modunda yanlış tercihler
 • Baz istasyonu yetersizliği ve arızalanması
 • SIM Kart eskimesi veya yerinden oynaması
 • Telefonunuzun zayıf pil gücü veya tasarruf modu
 • Yakınlarınızda Devlet Erkanı ziyaretlerinde jammer kullanılması
 • Türk Telekom bölgesel planlı çalışmalar
 • Maçlar ve konserler gibi durumlarda baz istasyonuna aşırı yüklenme

Vatandaşların bulunduğu bölgedeki baz istasyonuna bağlı olarak çeşitli problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Telefonlarda kullanılan sim kartın eskimesi veya deforme olması gibi durumlarda da şebeke sorunları meydana gelebilir. Türk Telekom Şebeke yok çözümü için yapılabilecek bazı işlemler şunlardır;

 • Şebeke modunu değiştirme
 • Cep telefonlarıyla uyumlu bir sim kart kullanma
 • Cep telefonlarındaki çalışma modunu değiştirme
 • Türk Telekom şebeke ayarlarını yapma

Görüldüğü üzere bazı yöntemlerle şebeke yok sorununu çözmek mümkündür. Baz istasyonu ve Türk Telekom kaynaklı bölgesel çalışmalar da kullanıcıların yapabileceği birşey yoktur.

Türk Telekom Şebeke Ayarları Alma 2023

Türkiye’nin yaygın olarak kullanılan GSM operatörlerinden biri olan Türk Telekom şebeke ve internet ayarlarını almak isteyen kullanıcılar için bazı bilgiler vardır. Türk Telekom çekmiyor 2023 çözümü gibi sorunlarla karşı karşıya kalan kişiler, otomatik şebeke ayarlarını deneyebilir.

Akıllı telefonlara uygun şebeke ayarının yapılması için Türk Telekom operatöründen otomatik mesaj almak mümkündür. Bölgenize ait en uygun Türk Telekom şebeke ayarlarını sms ve tuşlama ile şu şekilde alabilirsiniz;

 • Tüm ayarları almak için “AYAR” yazıp 9999 numarasına gönderin
 • Veya *999# tuşlaması yarak Türk Telekom şebeke ayarları ücretsiz alınabilir.

Şebeke Çekim Gücünü Arttıran Uygulamalar 2023

Cep telefonlarıyla arama, konuşma ve internet bağlantısı yaparken şebeke çekim gücünün etkisi oldukça fazladır. Şebekenin az çekmesiyle birlikte yapılacak işlemlerin hızı düşmektedir. Bu nedenle farklı operatörlere uygun çekim gücünü yükselten Apple Store ve Google Play Store üzerinden uygulamalar tercih edilebilir. Türk Telekom şebeke için çekim gücünü arttıran en popüler uygulamalar 2023 yılında şunlardır;

 • GSM Signal Meter
 • Network Signal Info
 • Phone signal information
 • Network Cell Info
 • LTE Discovery (5G NR)
 • Mobile Network Quality Test

Öncelik olarak; Çekim gücü ve hücresel veri problemlerinde ilk olarak telefon ayarlarının doğru bir şekilde yapılması gerekir. Operatöre uygun şebeke ayarlarını öğrendikten sonra şebeke çekmiyor sorununu çözmek mümkündür. Aynı zamanda GSM Signal Meter ve Network Signal Info gibi sık tercih edilen popüler uygulamaları tercih ederek şebeke çekim gücünü yükseltmek mümkündür.

Türk Telekom Şebeke Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom şebeke problemlerinde ilk olarak hattınızın müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerekir. Şebeke sorununun nedenin tespit edilmesi halinde daha hızlı çözüm bulunacaktır. Türk Telekom şebeke sorunlarını çözmek için bağlantı türünü değiştirebilirsiniz. 2G, 3G ve 4.5G gibi bağlantıları deneyerek şebeke gücünün artmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda akıllı telefonlarda kullanılan kılıflarda şebeke gücünü olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu nedenle kılıfları çıkartmayı deneyebilirsiniz.

Yanlış Şebeke Modu Seçimi

Cep telefonlarında yaşanan arama ve bağlantı gibi sorunlara sebep olan temel hususlardan biri de yanlış şebeke modu kullanmaktadır. Cep telefonları ile uyumlu olan şebeke modunun seçilmesi gerekmektedir. Bazı telefonlar 4.5G bağlantı modunu desteklemediği için şebeke problemleri oluşacaktır. Bu nedenle cep telefonuna uygun bir şebeke modunu kullanmak çeşitli sorunların önüne geçecektir.

Baz İstasyonu Yetersizliği

Ortaya çıkan Türk Telekom çekmiyor sorun çözümü için yöntemleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen hususlardan biri de baz istasyonlarıdır. Baz istasyonu hatların güçlü bir şekilde çekmesi için önemlidir. Bazı durumlarda cep telefonlarının ayarları doğru yapılsa da Türk Telekom çekmeme sorunu ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu tür sorunların temel sebebi baz istasyonunun yetersizliğidir. Baz istasyonuna yakın olarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Türk Telekom Çekmeme Sebepleri Nelerdir?

Türk Telekom hattının çekmemesi gibi sorunlar için ilk olarak sorunun kaynağının belirlenmesi gerekiyor. Sorunun tespit edilmesiyle birlikte farklı çözüm yöntemleri denenebilir. Türk Telekom kullanıcılarının yaşadığı çekmeme sorunlarının kaynaklandığı farklı hususlar vardır. Bu duruma sebep olan etkenler şu şekildedir;

 • Sim kart ve cep telefonu arasındaki uyumsuzluk
 • Baz istasyonlarının yetersiz olması
 • Cep telefonundaki zayıf pil gücü
 • Şebeke ayarlarının yanlış yapılması

Görüldüğü üzere çekmeme sorununa sebep olabilecek birbirinden farklı etkenler vardır. Siz de sorunun kaynağını belirledikten sonra uygun çözüm yöntemini tercih edebilirsiniz.

SIM Kart Aşınmış veya Eskimiş Olabilir

Türk Telekom kullanıcıların yaşadığı çekmeme sorununun temel sebeplerinden biri de sim kart aşınmış olabilir, eskimiş olması veya uyumsuzluğudur. Bazı telefonlar 4.5G özelliğindeki sim kartları desteklemez. Bu nedenle hem telefonun hem de sim kartın 4.5G uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda sim kartı telefonun kart yuvasına takarken dikkatli olmalısınız.

Baz İstasyonlarının Yetersiz Gücü ve Etkisi

Türk Telekom operatöründe yaşanan şebeke sorunlarının sebeplerinden biri de baz istasyonlarıdır. Yetersiz güç ve etki alanı gibi problemlerden dolayı çekmeme sorunları yaşanabilir. Türk Telekom çekmiyor 2023 çözümü konusundaki önemli hususlardan biri de güçlü baz istasyonlarına yakın olmaktır.

Batarya Zayıf Pil Gücü veya Tasarruf Modu

Cep telefonlarının marka ve modeline bağlı olarak farklı özellikler vardır. Telefonların batarya gücünün azalmasıyla birlikte bazı problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Zayıf pil gücü sebebiyle Türk Telekom şebeke sorunları yaşanabilir. Pil gücü düştükçe telefon tasarruf moduna geçeceği için çekme düzeyi azalabilir. Bu nedenle Türk Telekom şebeke çözümü için tasarruf modunu kapatmak ve pil düzeyini yükseltmek önemlidir.

Türk Telekom İnternet Çekim Gücünü Arttırma Yöntemleri

Türk Telekom operatörünü kullanan ve internet bağlantısı sırasında sorun yaşayan kişiler için çeşitli yöntemler vardır. İlk olarak telefonunuza uygun bir internet bağlantı ayarı yapmanız faydalı olacaktır. Türk Telekom otomatik internet ayarlarını alarak rahat bir şekilde ayar yapabilirsiniz. İnternet ayarlarını operatöre uygun bir şekilde yaparak çekim gücünü yükseltebilirsiniz. İnternet sorunlarının çözümü için ilk olarak şebeke ve internet ayarlarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Çekim gücünü olumsuz etkileyen farklı faktörler de bulunuyor. Bölgesel çalışmalar veya baz istasyonunun yetersiz olması gibi sorunlar da çekim gücüne etki edebilir. Aynı zamanda telefonunuzda internet bağlantısını yoğun olarak kullanan uygulamalar da çekim gücünü olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle uygulama ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Türk Telekom 4.5G Açma ve Kapatma Ayarları

Türkiye genelinde operatörlerin 4.5G bağlantı teknolojisine geçmesiyle birlikte önemli gelişmeler yaşanıyor. İnternet hızını yükseltmek isteyenler için oldukça önemli olan 4.5G bağlantı hızı farklı operatörler tarafından destekleniyor. Türk Telekom operatörü kullanıcıların ilk olarak aboneliği başlatmak adına “4.5G” yazarak 5555’e kısa mesaj atması gerekiyor.

Ardından cep telefonlarının internet ayarları bölümünden şebeke modunun “LTE/3G/2G” seçeneğine getirilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerle birlikte 4.5G açma işlemini tamamlayabilir 4.5G bağlantı modunu aktif veya pasif edebilirsiniz.

Türk Telekom Şebeke Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Cep telefonlarını özelleştirmek isteyen kullanıcılar için önemli olan bazı hususlar vardır. Türk Telekom operatörü tarafından kullanıcılara sunulan hizmetlerden biri de şebeke adı değiştirme işlemidir. Kullanıcılar çeşitli işlemlerle birlikte cep telefonlarında yer alan şebeke adını rahatlıkla değiştirebilir. Türk Telekom şebeke adı değiştirme için yapılması gerekenler şunlardır;

 • “DEGISTIR” yazıp boşluk bırakarak istediğiniz ismi yazın.
 • Hazırladığınız kısa mesajı 4545 numarasına gönderin.
 • Türk Telekom tarafından gönderilen mesajı onaylayın.

Oldukça basit bir şekilde yapılan işlemlerle birlikte Türk Telekom şebeke adını değiştirmek mümkündür. Şebeke İsim değişikliğini iptal etmek için “IPTAL DEGISTIR” yazarak yine 4545’e kısa mesaj atabilirsiniz.

Türk Telekom Çekmeyen Hat için Şikayet Hattı

Türk Telekom hattınızla ilgili sorun yaşadığınız zaman ulaşabileceğiniz farklı iletişim numaraları vardır. Türk Telekom müşteri hizmetlerinin şikayet hattına ulaşarak çeşitli konular hakkında bilgi alabilirsiniz. Türk Telekom çekmiyor çözümü için de müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim için kullanabileceğiniz telefon numarası 444 1 444 şeklindedir. Ayrıca Türk Telekom acil teknik yardım için; 05557579747 numarası arayıp; şebeke sinyal seviyesi, sim kart sorunları veya arama aranma gibi sıkıntılar için hızlıca destek alabilirsiniz.

Türk Telekom Arıza Kaydı Sorgulama ve Oluşturma

Türk Telekom kullanıcıları da internet üzerinden arıza kaydı oluşturulabilir. Aynı zamanda müşteri hizmetleri ve kısa mesaj yöntemleriyle de Türk Telekom arıza kaydı oluşturmak ve sorgulamak mümkündür. Türk Telekom Arıza bildirimi için “ARIZA” yazdıktan sonra boşluk bırakıp telefon numaranızı yazarak 6616’ya kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Son olarak; Bölgenize ait Türk Telekom planlı kesintiler veya arıza olduğuna dair duyurulara buradan evde internet kesintilere ise TT sitesinden ulaşabilirsiniz.

2 Kişi Katıldı

 1. Yeni taşındığım evde malesef şebeke çekmiyor eşimin tefonufanda aynı sorun var oturduğum mevkide bulunan herkes aynı sorun yaşıyor ben İzmir dışında çalışıyorum fakat evdeki ailemle görüşemiyoruz lütfen yardımcı olun bulunduğum yer eğitim mallesi şahir baki sokak no14 balçova bilgilerimize binael saygılarımla 🙏

 2. Bulunduğum adresde mobil çekim zayıf 6 yıldır bildiriyorum, çalışma olacak deyip konuyu kapatıyorlar, bu sorunu kime veya kimlere bildireyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu